Hyacint (60 fotografií): typy a starostlivosť

Medzi jarnými prvosienkami zaujímajú hyacinty osobitné miesto. Ich farebné našuchorené kefy nielen ozdobujú snehové škvrny na záhonoch, ale vytvárajú aj sviatočnú náladu v interiéri apartmánov, kancelárií, reštauračných sál. Tieto rastliny sú veľmi často používané ako darček do 8. marca, nahradí rýchlo vyblednuté rezané kytice. Kvitnutie hyacintu trvá dva až tri týždne, po ktorom môže byť opäť vysadená cibuľa a v budúcom roku dostane nový výhonok. Ako sa starať o túto kultúru bude opísané nižšie.

Opis a typy hyacintov

\ t

Podľa botanickej definície patrí hyacint do čeľade špargle a patrí do cibuľových trvalých bylín. Vyznačuje sa mäsitými, špicatými listami a jedným kvitnúcim stonkom, na ktorom kvitne kvitnúce kvetenstvo v tvare kužeľovitého tvaru. V správnych podmienkach, jedna žiarovka "žije" až 10 rokov.

Prirodzeným výskytom rastliny sú južné svahy Stredozemia a Strednej Ázie, ale pestuje sa hlavne v Holandsku, odkiaľ sa vyváža väčšina sadivového materiálu. Divoké druhy nie sú tak svieži ako umelo pestované odrody, preto sa prakticky nepoužívajú na dekoratívne účely. Sú rozdelené do iba 3 kategórií, podľa regiónov rastu: v Grécku a Malej Ázii je to orientálny hyacint (Hyacinthus orientalis), v Iráne a Turkménsku - Litvinovský hyacint v pohorí Kopetdag - Kaspický hyacint.

Kultúrna paletakvety sú veľmi bohaté: sú perlovo-biele, citrónové, svetložlté, oranžové, tmavo modré a dokonca čierne a fialové. Všetky odtiene ružovej, fialovej, bordovej sú masívne distribuované. Okvetné lístky majú často tmavší prúžok v strede, ktorý dodáva kvetu ďalší objem.

Textúrou rozlišujú medzi obyčajnými a frotkovými odrodami hyacintov - tieto sa odlišujú viacvrstvovými okvetnými lístkami a väčšou pomarančovou kefou. V závislosti od času kvitnutia, púčiky emitujú skoré, stredné a neskorokveté odrody, ale táto vlastnosť je veľmi podmienená, pretože s organizáciou požadovanej teploty a osvetlenia je možné proces vegetácie ovládať manuálne.

Pravidlá starostlivosti o Hyacint

V miernej zime, kde nedôjde k hlbokému zmrazeniu pôdy, sa hyacinty môžu bezpečne pestovať vonku pri dodržaní niektorých poľnohospodárskych postupov. Pre masovú destiláciu kvetov v chladnom období skleníky a skleníky sú používané, ale pre malý počet rastlín a bytových podmienok sú celkom vhodné.

Osvetlenie

V prírode hyacinty, podobne ako mnohé iné cibuľovité, dávajú prednosť slnečným svahom a lúkam. Domy pre nich zapadajú juhovýchodné a juhozápadné parapety, glazované lodžie alebo verandy. Aby sa predišlo popáleninám, odporúča sa umiestniť priesvitné tyly alebo mierne otvorené žalúzie medzi sklo a kvetináče. V záhony a záhrady by mali byť vybranépomerne otvorené, ale tiché miesta, kde nie sú žiadne poryvy vetra alebo prievanu.

Teplota

Optimálna teplota hyacintu v období kvitnutia je + 20 ° C. Po stonke vädnú, teplé podnebie sa udržiava až do jesene, keď je čas znovu zasadiť žiarovku. Výsadbový materiál sa skladuje na suchom, dobre vetranom mieste pri teplote + 18 ... + 25 ° C. Nové zakorenenie sa vykonáva v „zimných“ podmienkach, keď teplota nesmie prekročiť + 3 ... + 5C, ale keď sa objaví klíčka, pomaly sa zdvíha.

Polievanie

Maximálna vlhkosť je potrebná pre žiarovku hyacintu počas chladného obdobia, počas aktívneho rastu koreňov. Na tento účel je jeho základňa ponorená do banky s vodou a malým štrkom, alebo len hojne napojená na pôdu. Rastúca a kvitnúca rastlina by mala byť dobre navlhčená tak, aby celá dĺžka koreňov pôdy bola mokrá, ale v žiadnom prípade neplodná. Po vyschnutí stonky sa zredukuje zavlažovanie a po asi 6–8 týždňoch sa úplne zastaví, čím sa žiarovka nechá vysušiť a potom sa vykopí na skladovanie.

Hnojivá

Štandardné živiny pre kvitnúce rastliny sú vhodné pre hyacinty. V podmienkach miestnosti to môže byť len zalievanie s pridaním vhodných látok: dusík, keď sa objavia výhonky, minerálny komplex počas pučania, draslík - po kohútiku kvetu.

Veľké množstvo organickej hmoty vo forme 3-4-ročného humusu sa zavádza pod záhradnými rastlinami a počasklíčiace cibule na 1 m2. pridá sa 20 g dusičnanu amónneho a superfosfátu, alebo 1 polievková lyžica nitrofosfátu a močoviny. Vo fáze kvitnutia sa zavádzajú roztoky kyseliny boritej (10 mg na 100 ml) a síranu zinočnatého (30 mg na 100 ml). Pri sušení na meter štvorcový sa pridá 30 g síranu draselného a superfosfátu. Aj v tejto dobe je možné vykonávať zalievanie s pridaním 2 polievkové lyžice. nitrofoski na vedre s vodou.

48. Destilácia hyacintov v zime
\ t

Ak chcete získať dekoratívne kvety v neštandardných časoch, napríklad Novým rokom, Valentína alebo 8. marca, hyacinty musia byť umiestnené v určitých podmienkach, ktoré napodobňujú prírodné cykly. Odporúča sa, aby sa „revitalizácia“ suchých žiaroviek začala 2–2,5 mesiaca pred požadovaným dátumom začatia. Na tento účel sa vysadia do bohato navlhčeného substrátu alebo ponoria spodnú časť o 1-2 mm do vody a nechajú sa na tmavom mieste (môžete ich zakryť čiernym filmom) pri teplote + 3 ... + 5 ° C. Keď sa objavia zelené výhonky, hyacinty sa presunú na parapet, čím sa postupne zvyšuje množstvo tepla (z + 5 ... + 7C na + 20C) a svetlo. S 20-stupňovou teplotou a 12-hodinovým osvetlením sa púčiky objavia po niekoľkých dňoch.

Po kvitnutí hyacintov sa ponechajú na rovnakom mieste asi 2 mesiace, z času na čas zalievajú. Faded stopka môže byť rez, listy by mali žltnúť. Približne na konci mája - začiatkom júna sa zavlažovanie zastaví, čo umožní žiarovke vyschnúť, potom ju vložte do kartónovej krabice, látkového vrecka alebo papierového vrecka naStorage.

Ako zasadiť hyacinty

\ t

Pre hyacinty bude vhodný doma sypaný substrát z borovicového dreva zmiešaný s riečnym pieskom. Na dne hrnca stojí za to naliať 4 - 5 cm drenáže - môže to byť perlit, rozbité škrupiny, škrupina, atď. Potom, aby ste sa vyhli stojatej vode na základni, zalejeme niekoľko centimetrov piesku. Vrstva pôdy musí byť najmenej 15 cm, pretože rastliny produkujú dostatočne dlhé korene. Horná časť žiaroviek (asi 2 cm) neskĺzne so zmesou a ponechá ju otvorenú.

Pri výsadbe hyacintov v kvetinovom záhonu by sa pôda mala pripraviť vopred. V ideálnom prípade sa odporúča použiť trávnik a listnatú pôdu. Ak je zem hustá, pridáva riečny piesok a rašelinu. Je užitočné, aby humus 3-4 rokov, ale v žiadnom prípade nie je čerstvý hnoj. Neutralizovať kyslosť pomôže nasekané na konzistenciu múky kriedy, vápenca, dreveného popola.

Jediný čas, kedy môžete hyacinty zasadiť v otvorenom teréne, je koniec septembra - začiatok októbra. Len v tomto období má rastlina možnosť zakoreniť a vydržať zimu. Žiarovky by mali byť umiestnené v hĺbke 10 - 15 cm, so vzdialenosťou medzi radmi 20 cm, a medzi kvetmi sami - 15 cm Pred výsadbou mrazu, zakryte ich spadaného lístia, slamy a drevnej štiepky. Ak je vrstva mulča malá a nezasahuje do výhonkov, môže byť ponechaná na jar - to zabráni vzniku burín a chráni pôdu pred vysychaním.

Hyacint- foto

Pre tých, ktorí si vyberú kvety na sadenie na záhony alebo v domácich nádobách, bude dôležité pozrieť sa na farebné kvety rôznych typov, tvarov a farieb. Ponúkame Vám výber fotografií hyacintov pre inšpiráciu a vizuálne potešenie!