Weigela (60 fotografií): typy a starostlivosť

Pri navrhovaní záhrad, parkov, kvetinových záhonov sa široko využívajú kvitnúce rastliny, medzi ktorými patrí weigela. Jeho kríky, bohato posiate jasnými ružovými, červenými, fialovými, žltými alebo bielymi zvončekmi, vytvárajú útulnú a sviatočnú atmosféru. Kvitnutie sa vyskytuje koncom mája - začiatkom júna a trvá 3-4 týždne. Niektoré odrody s priaznivým klimatickým prekvitnutím na jeseň. V tejto dobe sa weigela stáva skutočnou výzdobou krajiny.

Popis a funkcie

Prírodné pásmo Weigela je Ďaleký východ Ruska, Číny a Japonska. Celkovo existuje až 15 druhov tejto rastliny. Tento okrasný ker patrí do rodiny zimolezov. To môže dosiahnuť 2-3 metrov na výšku, priemer koruny - až 3,5 metra.

Weigel má listnaté listy tmavozelenej farby, niekedy s červeným okrajom. Podobne ako väčšina listnatých rastlín, objavujú sa po ukončení kvitnutia. Farba kvetenstvo závisí od odrody, navyše, ich odtieň sa môže zmeniť počas sezóny - od svetla až po nasýtené na konci.

Na Weigeli je veľa kvetov, kvôli čomu vyzerá krík neobvykle atraktívne. Spravidla ide o malé (4-5 cm) päťlisté zvony, ktoré sa zbierajú v kvetenstvách aj v jednom. Bez zápachu. Kvôli svojej ľahkosti sa rýchlo rozpadajú vo veternom počasí, takže pre Weigelu je vhodné zvoliť si miesto chránené pred ponormi.

Druhy Weigela

Weigela je teplomilná rastlina a celkom dobre neznáša mrazy. Z tohto dôvodu sa väčšina jeho odrôd pestuje v skleníkoch a zimných záhradách. Avšak aj niekoľko druhov kríkov sa dobre prispôsobuje miernym kontinentálnym podmienkam. Patrí sem najmä Ďaleký východ a niektoré hybridy.

Weigela praecox (Weigela praecox)

Rastie na približne 2 metre. Je odolná voči chladu, vo svojej divokej forme sa nachádza na skalnatých svahoch regiónu Ussuri, v Severnej Kórei a Číne. Je ľahké rozpoznať Weigel je čoskoro veľké strapce visí jasne ružové a červeno-fialové kvety, ktoré možno pozorovať tak dlho, ako 30 dní.

Weigela Pleasant (Weigela suavis)

Nízko rastúca forma s výškou iba 1,5 m. Názov získala vďaka neobvyklým kvetom - lievikovito zvony až do dĺžky 6 cm, so zamatovým povrchom a prechodmi prechodov odtieňov (bielo-ružová, červeno-fialová, fialovo-krémová). ,

Weigela Middendorff (Weigela middendorffiana)

Vyznačuje sa veľkými smotanovo žltými kvetmi, ktorých okvetné lístky sú zvnútra zvýraznené jasnými oranžovými škvrnami. Tento druh zvyčajne kvitne dvakrát - v máji a septembri. Krík sám tvorí proporcionálnu korunku, vďaka ktorej vyzerá atraktívne ako sám, tak v kombinácii s inými rastlinami.

Kvitnúce Weigela (Weigela florida)

Bežný názov hybridov. Táto kategória zahŕňa aj veľké3-metrové kríky rôznych odtieňov a trpaslík, ktorý sa dá použiť na ozdobenie balkónov, skleníkov alebo sklzníc. Hlavnou výhodou kvitnúcich hybridov v porovnaní s divokými druhmi Weigela je sýtejšia farba kvetov, široká paleta paliet, a tým aj zvýšená dekoratívnosť.

Pristátie Weigela

Weigle by mal byť zasadený v otvorenom teréne skoro na jar, keď púčiky začínajú napučiavať na ovocných stromoch a nehrozí žiadne nebezpečenstvo mrazu. Najlepšie je vybrať trojročné sadenice - sú lepšie prispôsobené chladu, zatiaľ čo mladé rastliny môžu zomrieť v prvej zime.

Sľub dlhého a krásneho kvitnutia je dobrým miestom na výsadbu. Pre weigelu sú ideálne oblasti na južnej strane, ktoré sú osvetlené slnkom a sú dobre chránené pred vetrom.

Pôda by mala byť voľná, ľahko absorbujúca vlhkosť. Odporúča sa miešať ťažké ílovité pôdy, chernozémy, rašeliniská s pieskom a trávnikom. Veľkosť jamy závisí od koreňového systému sadenice, pre štandardnú rastlinu postačuje hĺbka 40-50 cm, približne 15 centimetrov drenážnej vrstvy (štrk, expandovaná hlina, rozbité tehly) a potom ľahká zemina s hnojivami (kompostová lyžica). a 100 g Nitrofoski pod jedným puzdrom).

Zrýchlenie weigela pomôže urýchliť rast koreňov. Pri výsadbe by mal byť koreňový krk sadenice v jednej rovine so zemou, ktorá by mala byť dobre podkopaná a napojená. Aby pôda nevyschla, stojí za tobrúsiť s pilinami, slamou alebo inými dostupnými materiálmi.

Vzdialenosť medzi vysokými kríkmi by mala byť najmenej 2,5 metra, zatiaľ čo trpasličí odrody môžu byť umiestnené v intervaloch 80 cm.

Ako sa starať o veigelu

Napriek zlej znášanlivosti s mrazom a vetrom je weigela vo všeobecnosti dosť nenáročná rastlina. Postačí, aby pravidelne hydratoval a čas od času venovať pozornosť kríku, a on plne poďakoval majiteľom s bohatým, dlhé kvitnutie.

Teplota

V miernom podnebí weigel nevyžaduje osobitný teplotný režim - dobre sa vyvíja vo voľnom priestranstve, ako iné okrasné kríky. Optimálne podmienky v období kvitnutia - 18-21 C. Odporúča sa len zamedziť omrznutiu koreňov a kmeňov mladých rastlín v zime, inak môžu zomrieť.

Polievanie

Odporúča sa mierne zalievanie weigela. Najlepšie je použiť oddelenú vodu pri izbovej teplote. V lete je potrebné zabezpečiť častejšiu hydratáciu. Vrstva mulča okolo kríka pomôže zabrániť vysychaniu pôdy.

Uvoľnenie

Niekoľkokrát za rok by sa pôda pod Weigelo mala uvoľniť, aby sa vzduch mohol dostať ku koreňom. Bude stačiť vykopať malý krík na bodáčik bajonet, ustupovať z kmeňa na všetkých stranách asi 2/3 koruny.

Hnojivá

Pre aktívne kvitnutia potrebujú weigelské kríky stopové prvky, ktoré nie sú vždyv pôde. Kompost a nitrofoski, vysadené počas výsadby, budú stačiť na dva roky. V treťom roku na začiatku jari, stojí za to priniesť novú časť živín do zeme. Musia obsahovať draslík, dusík a fosfor. Počas kvitnutia sa hnojenie uskutočňuje pomocou superfosfátu a síranu draselného a do pôdy sa vmieša jaseň (200 g /m2) alebo hnojivo Kemira.

Orezávanie

Dobrá doba na zostrih weigely je skorá jar (marec - začiatok apríla). Počas tohto obdobia by sa mali odstrániť mrazené a suché vetvy a vytvoriť korunka. Bez akéhokoľvek preventívneho „účesu“ rastie krík a na ňom bude menej a menej kvetov, zatiaľ čo orezávanie bude mať opačný, pozitívny účinok.

Prístrešok na zimu

\ t

Stupeň otepľovania weigela závisí od regiónu - v južnom podnebí sa môžete dostať len tak, že sa vám podarí nasypať kmeň a dobrú vrstvu kompostu, zatiaľ čo na severe musíte hľadať spoľahlivejšie možnosti. Niektorí záhradníci viažu vetvy spolu, a potom ich zabalia senom, slamou, ihlami, valcovanou izoláciou, pokrytou agrofibre alebo čiernym filmom. Tieto metódy sú obzvlášť dôležité pre zimy bez snehu, pretože sneh sám chráni rastliny.

Treba poznamenať, že odumieranie konárov nie je pre kroviny weigela také kritické ako poškodenie koreňov. Nie je možné ich zahriať vo vlhkom počasí. Sušené zeminy na báze rastlín by mali byť uvoľnené, zmiešané s kompostom alebo rašelinou, a uistite sa, že posypeme rovnakou zmesou.kružnice.

Reprodukcia weigely

Weigel sa množí dvoma spôsobmi - odrezkami a semenami. Ale pretože pestovanie zo semien je veľmi dlhé, doma takmer nikto to neurobí.

Rezanie sa môže vykonávať na jar alebo na jeseň. Z materskej rastliny odrezať zelené (jesenné - stuhnuté) výhonky 10-12 cm dlhé, s malou časťou donor vetvy. Každý z nich by mal mať aspoň tri púčiky. Odrezané plochy sú spracované stimulátorom tvorby koreňov a potom sú odrezky vysadené v sadeniciach s ľahkou piesočnatou pôdou.

Budúce sadenice by mali mať teplotu + 18 - 21 ° C a pravidelné zavlažovanie teplou vodou. Na vytvorenie skleníkového efektu sú škatule pokryté fóliou. Za takýchto podmienok sa korene na odrezkoch objavia po asi 25 dňoch a mladé rastliny sa môžu vysadiť vonku po 1-2 rokoch.

Weigela - foto

Rastlina a rast weigela aj pre začínajúcich záhradkárov, a jeho dotýka krásu bude koreň v každej záhrade. Zostavili sme výber fotografií s rôznymi odrodami, kvetmi rastlín a možnosťami pre krajinný dizajn.