Dahlia (80 fotografií): typy a starostlivosť

Dahlia - známa a veľmi obľúbená kvetina, je plodom dlhej a starostlivej práce chovateľov. Počas dlhých rokov výberu a kríženia bolo možné premeniť horské kvety, ktoré sa nachádzajú len v Čile alebo Mexiku, na skutočný záhradný druh, ktorý sa nazýval kultúrna dahlia.

Hlavné druhy kvetov

\ t

V súčasnosti existuje viac ako 15 tisíc rôznych odrôd, prezentovaných v rôznych farbách a tvaroch, ale chovatelia prijali klasifikáciu, ktorá rozdeľuje obrovskú škálu všetkých do 11 hlavných skupín.

Jednoduché Dahlia

Prezentované kríky rôznych veľkostí: trpaslík - do 25 cm, stredný - od 25 do 30, vysoký - do 50 cm dahlia.

Jiřiny v tvare sasanky

\ t

Ako vidíte z názvu, táto skupina je podobná sasanky. Hlavným rozdielom je froté. Môžete ich rozpoznať podľa žltej a trubicovej časti, ako aj podľa okvetných lístkov usporiadaných v niekoľkých radoch.

Dierovité golieriky

Majú pomerne vysoké kríky, od asi 40 do 70 cm, okvetné lístky okvetných lístkov v niekoľkých radoch, často rôznej veľkosti a farby. Ich nižšia úroveň je dlhšia ako horná - táto funkcia umožní identifikovať túto kategóriu. Výber týchto typov, dávajte pozor na La Dzhokonda, First Grader dobre alebo srdce Danko.

Peony Dahlia

Výsledok kríženia georgín a pivoniek. Jedná sa o semi-double kvety, ktoré majú niekoľko radov okvetných lístkov a jasne žltý stred. Jasní predstavitelia odrody: Danko, Aurora Volley alebo Eternal Flame - obľúbená možnosť pre vidiecke postele.

Dekoratívne dahlia

Mimoriadne populárna a rôznorodá skupina, ktorú predstavujú objemné a svieže kvety. Tam sú obaja poddimenzovaný - extáza alebo Zingaro, a vysoké odrody - Rosabela, Arabian Night alebo Orange.

Sférické georgíny

Zaujímavá a rôznorodá odroda prezentovaná v širokej palete odtieňov. Má dvojité a okrúhle kvety. Nízke zastúpenie tejto odrody dosahuje 40 cm a je vysoké až 1,5 m. V závislosti od veľkosti rastliny sa priemer kvetov pohybuje od 7 do 20 cm Táto skupina zahŕňa: Evelyn, Peter alebo Sandru.

Pompon dahlia

Dahlia s pomarančovými dužinami vyzerá skvele, keď sú zasadené v niekoľkých radoch, zatiaľ čo väčšie umožňujú vytvoriť ohromujúci kyticu. Majú tiež kvety v tvare gule, ale v porovnaní s predchádzajúcou skupinou sú sploštené. Výška kríkov môže byť od 50 do 120 cm.

Kaktus Dahlia

Dostali svoje meno kvôli úzkym a skrúteným farbám kvetov, ktoré z diaľky vyzerajú ako bodnutie. Predstavuje obrovskú škálu odtieňov a veľkostí kríkov. Kvetenstvo v tejto skupinesú od 6 do 35 cm a kríky môžu dosiahnuť výšku až 2 m. Zaujímavé a obľúbené odrody: Black Wizard, Florida a Ambishn.

Polovica hektárov dahlia

\ t

Chovatelia zahrnuli do tejto skupiny všetky najlepšie vlastnosti kaktusov a okrasných georgín. Veľmi obľúbená a zaujímavá odroda, ktorá láka čoraz viac milovníkov krásnych záhonov. Slávnymi členmi tejto kategórie sú: Írsko Deline, Verda, Meteor, Wiki.

Nymphaea Dahlias

Veľmi krásne a jemné dvojité kvety, ktoré vo svojej forme veľmi pripomínajú lekná. Slávni predstavitelia: Angora, Leo Gelito, Kens Flame a iní.

Zmiešané juřiny

Do tejto skupiny patria juřiny, ktoré podľa svojich základných kritérií nespadajú do uvedených odrôd ani do nedávno chovaných druhov bez jasnej podobnosti s existujúcimi kategóriami.

Kvitnutie

Nepochybnou výhodou dahlia je dlhé kvitnutie. Začína približne v polovici prvého letného mesiaca a trvá až do príchodu chladného počasia a prvého mrazu. Preto ich záhradníci nazývali „kráľovnami jesenných kvetinových záhonov“.

Aby ste si mohli vychutnať kvitnutie čo najskôr, začnite s prípravou hľúz vopred. Uprostred jari, prikopite ich vo vlhkom, ale zároveň chudobnom na organickú pôdu, ako je piesok. Potom ho umiestnite do skleníka, skleníka, alebo na okno v dome, av máji preneste odnože na zem do záhonu, kde bude kvet pokračovať.life. Vďaka tomuto jednoduchému prístupu budete kvitnúť do mesiaca po výsadbe.

Pri väčších kvetenstvách sa odporúča ponechať na dahlia len dva alebo tri hlavné stonky a zvyšok odstrániť v embryonálnom stave. To vám umožní získať luxusné púčiky. Z pozorovaní vyplynulo, že väčšie kvety rastú na kríkoch vyhnaných z mladých delenok. Starostlivo sa obráťte na svoj výsadbový materiál, staré hľuzy opatrne zlikvidujte.

Chov dahlia

V skutočnosti je technika pestovania a šľachtenia georgín pomerne jednoduchá a nevyžaduje si osobitné znalosti alebo zručnosti. Môžete použiť semená alebo deliť hľuzy. Napriek tomu je pestovanie zo semien skôr nepredvídateľné povolanie, pretože môžete získať celkom neočakávané tvary a farby.

Na základe toho je najlepším spôsobom rozdelenie koreňového klubu. Pre skoré kvitnutie, stiahnite ich okolo marca, potom namočte v 0,15% roztoku manganistanu draselného na pol hodiny. Potom ich opatrne umiestnite do krabíc s pôdou zvlhčenou vlhkosťou, alebo umiestnite každú z hľúz do rôznych kvetináčov, pričom krk otvorte.

Prijateľná teplota na pestovanie je + 20 ... + 22 ° C a zalieva sa ihneď po vyschnutí pôdy. Nebude zbytočné sprejovať závod niekoľkokrát denne. Asi po dvoch týždňoch, keď oči vykulili, sa v tomto čase rozpadli koreňový groom.

Môžete začaťrastliny dahlia okolo dvadsiateho mája, ale v noci musia byť pevne chránené pred mrazom.

Starostlivosť o juřiny

\ t

Dahlia sú trvalky a kvitnúce rastliny, ktoré si nevyžadujú obzvlášť komplexnú starostlivosť, ale stále musíte dodržiavať množstvo pravidiel a trikov.

Zalievanie.Na zavlažovanie stačí nasiaknuť pôdu asi 20 - 30 cm len niekoľkokrát týždenne. Vychádzajúc zo špecifických poveternostných podmienok, napríklad počas horúcich období bez dažďov, treba zvýšiť alebo zvýšiť zalievanie. Buďte opatrní a nenechajte vodu stagnovať, pretože to bude hniť korene.

Osvetlenie.Pre georgíny je potrebné minimálne šesť hodín denného svetla, pretože k nám prichádzajú z teplých krajín. Ale vďaka chovateľom, nielen svetlé, ale aj tmavšie terén bude vhodný pre pristátie. Žijú dobre v tieni väčších rastlín, ale to má negatívny vplyv na kvitnutie.

Teplota.Napriek pomerne dobrému odporu proti chladu, tieto kvety v zime v zime nemôžu v zime. Cítia sa skvele pred prvým mrazom, ale na zimu by mali byť odstránené zo zeme.

Hnojivá a krmivá.Hnojenie dahlia s hnojivom s nízkym obsahom dusíka, pretože dusík spôsobuje, že Bush rastie s listami, negatívne ovplyvňuje kvitnutie a vytvára veľmi slabé hľuzy. Počas skladovania vysychajú alebo hnijú. Preto odborníci odporúčajú hnojivá s dostatočným obsahom fosforu a draslíka.Kŕmenie rastliny raz mesačne, a ak je zasadená v živnej pôde, potom hnojivo nie je potrebné. Okrem toho, ak ste prekrmili kvetinu, potom to tvorí veľmi slabé a nevhodné pre chov hľuzy.

Choroby a liečba

\ t

Existuje niekoľko chorôb, ktoré musíte vedieť, ak sa rozhodnete ozdobiť svoju záhradu georgínami.

Mierna rosa je plesňové ochorenie, ktoré je sprevádzané viditeľnou bielou patinou, ktorá sa objavuje na listoch. To je spôsobené najmä nadmernou vlhkosťou alebo keď je pôda nasýtená dusíkom. Kontaktné infekcie sú tiež bežné: cez vodu na zavlažovanie, cez vzduch z iných rastlín. Pre spásu musíte okamžite odstrániť postihnuté listy a vykonať lekárske ošetrenie postrekom.

Vírusová mozaika - identifikovaná viditeľným žltnutím pozdĺž žíl listov, ako aj škvrnami rôznych odtieňov zelenej. Aby sa zachránil celý záhon, je potrebné odmietnuť a spáliť zasiahnuté vzorky alebo ich časti.

Bakteriálna rakovina - najjednoduchšia detekcia po vykopaní rastliny. Detekované neprirodzenými a ošklivými obličkami a výrastkami na koreňoch dosahujú približne 10 cm, ako v predchádzajúcom prípade by bolo najlepším riešením odmietnutie a zničenie poškodených koreňov.

Popri týchto chorobách môžu byť georgíny ovplyvnené rôznymi škodcami, ako sú slimáci, tsieroueda alebo vošky.

Zničte rašelinu rozprašovačom chlorofos ananeste vlhký list popolčekom. Postrek s močovinou pomôže vyrovnať sa s bezšvovým penny, farebným chrobákom alebo múčnatkou. Slimáky môžu byť zbierané ručne alebo rozptýlené na najbližších cestách so síranom meďnatým. Na kontrolu škodcov sa odporúča aj ošetrenie listov vývarom z chilli papričky.

Jiřiny - foto

Pripravili sme krásne fotografie georgín, ktoré vás inšpirujú k tomu, aby ste zasadili túto očarujúcu rastlinu do vlastnej záhrady! Šťastné prezeranie!