Alstroemeria (70 fotografií): typy a starostlivosť

Vynikajúci kvet s krásnym a mierne kozmickým názvom Alstroemeria v sebe spája exotickú exotickú jedinečnú milosť orchideí a je hrdý na to, že sa stal ľaliou. Stane sa skutočnou ozdobou balkónov, lodžií, kvetinových záhonov a bude tiež vynikajúcou kyticou, pretože dokáže udržať svoju farbu v strihovej forme až dva týždne. Uvažujme o tom, ako môže byť táto prírodná trvalka z juhoamerického kontinentu s jasnými jemnými kvetmi, ako aj pravidlá starostlivosti a reprodukcie.

Druhy kosatcov

\ t

Rozmanitosť kultúry vo voľnej prírode predstavuje viac ako 75 voľne žijúcich druhov, ktorých výška zriedka dosahuje 1 m, čo sa nedá povedať o pestovaných odrodách. Odrodové a hybridné alstromerias často dosahujú 2 m, majú malé kvety (maximálne 5 cm v priemere) rôznych farieb. Takéto druhy sú vysoké a spravidla ich umiestňujú na pozadí kvetinových záhonov.

Tam sú tiež undersized zástupcovia zdobenie zmiešané výsadby s krásne kvitnúce letniki, parapety bytov, lodžií. Používajú sa na vytváranie hraníc. Medzi všetkými druhmi pestovateľov možno identifikovať rôznorodosť:

„Alicia“je hybridná rastlina s bielymi a ružovými kvetmi, podobnými chryzantémam. Kvitnutie prebieha počas leta;

„Brazílska Lily“je jednou z najvyšších kultúr, ktorej vetvy dosahujú výšku dvoch metrov. Pôvodne z Brazílie, odkiaľdostal svoje meno. Jej červeno-bronzové kvety sa zbierajú vo sviežich kvetenstvách obsahujúcich až 30 kusov;

"Krása"- kvety lila, modrasto-fialové kvety na jar a na jeseň. Bush má silné rovné stopky vysoké 1,5 m;

"Virgínia"- rastlina s veľkými bielymi kvetmi s vlnitosťou pozdĺž okrajov okvetných lístkov. Doba kvitnutia je pomerne dlhá - od začiatku leta do neskorej jesene;

„Zlatý“- rastie až do výšky jedného metra, kvitne v tmavo oranžovej farbe. Často sa táto odroda nachádza v kvetinárstve ako zložka, ktorá dopĺňa floristické kompozície;

"Canaria"- jeho hrubé stonky s hustým lístím dosahujú výšku 1,5 metra. Kvety sú prezentované v žltej palete s malými škvrnami. Kvitnutie možno pozorovať po celej jari, ako aj v prvej polovici jesene;

"Biele krídla"- je obľúbený u mnohých kvetinárov kvôli snehobielej palete kvetov krásneho tvaru. Výška krovia dosahuje 2 m. Kvitne takmer celé leto, okrem krátkych prestávok v júli a auguste.

Uvádza sa tu iba malá časť celej odrody, s ktorou môžete vyplniť záhradný plot. Výhodou kultúry je nedostatok vône, takže ju môžete použiť na vytvorenie kompozícií s ľubovoľnými farbami.

Správna starostlivosť o kosatcov

\ t

Pred vysadením prvého kríka tejto nádhernej kultúry je potrebné oboznámiť sa s dôležitými informáciami.o tom, ako sa o ňu správne starať. Iba vytvorením potrebných podmienok pre rastlinu, môžete ju zachrániť pred rôznymi chorobami a obdivovať krásne kvitnutie.

Osvetlenie

V dobre osvetlených priestoroch sa bude kultúra cítiť pohodlne. V obzvlášť horúcich dňoch je potrebné vytvoriť čiastočný odtieň pre obyvateľov záhrady a obyvatelia apartmánov sa dajú jednoducho presunúť na tmavšie miesto. V jesennom a zimnom období sa Alstroemeria nachádza na južnom okne a na jar av lete by sa malo priame slnko striedať s jasným rozptýleným svetlom v poludnie. Požadovaná dĺžka dňa by mala byť 14 hodín - to zabezpečí úspešné kvitnutie. Zariadenie môže byť osvetlené žiarivkami.

Teplota

Väčšina druhov kosatcov je veľmi termofilná, hoci existujú hybridy, ktoré odolávajú mrazom až do -20 ° C. Optimálny rozsah pre normálny vývoj bude + 20 ° ... + 22С a v zime okolo +14 ° C. Počas nastavovania púčikov, ako aj kvitnutia by mala byť teplota okolo + 16 ° C.

Korene rastliny sa obávajú prehriatia, preto je lepšie mulčovať pôdu. V prípadoch, keď teplota pôdy dosiahne +22, korene sa začínajú intenzívne vyvíjať na úkor kvitnutia a pri +28 kultúra zamŕza v raste, stráca listy a mizne.

Vlhkosť

Alstroemeria miluje miernu vlhkosť, takže sa musíte uistiť, že pôda nevyschne a nesmie byť prehltnutá (korene sa môžu hniť). Na udržanie požadovanej úrovne uvoľnenej pôdy a mulčovania,pomocou pilín, rašeliny alebo listového kompostu. Optimálna úroveň vlhkosti vzduchu je 80 - 85%, takže vo zvlášť suchom čase ju môžete sprejovať večer.

Polievanie

Alstroemeria miluje pravidelné mierne zalievanie, ktoré sa zastaví s nástupom jesennej zimy. Je potrebné dbať na to, aby nedochádzalo k pretečeniu alebo suchu. Dostatočná dávka bude raz týždenne, a ak nastane horúce počasie, môže byť zvýšená na dvojnásobok. Zároveň musí byť pôda neustále navlhčená do hĺbky 2 cm, inak rastlina stratí svoj dekoratívny efekt.

Hnojivá a obväzy

\ t

Prvé hnojivo vo forme kompostu by malo byť počas výsadby prítomné v pôde. Ďalej je potrebné pravidelne kŕmiť kultúru, a tým poskytovať svieži kvet. Postup sa vykonáva niekoľkokrát mesačne. Odporúča sa použiť komplexné hnojivo minerálneho typu, ktoré obsahuje potrebné zložky draslíka, fosforu, dusíka a ďalších látok. Nebude to z času na čas brániť naliať jaseň do ker. Organické doplnky, ako napríklad vtáčie trus alebo mullein v nízkych koncentráciách, môžu byť tiež podávané postupne ako vrchný obväz.

Škodcovia a choroby

Rastlina môže byť vystavená chorobám, ako je neskorá pleseň, fusárium, koreňová hniloba. Častou príčinou ich vzniku je nesprávna starostlivosť, najmä nadmerná vlhkosť v pôde, stojatá voda. To platí aj pre choroby, ako naprbotrytis (sivá pleseň), ktorá sa môže vyskytnúť pri vysokej vlhkosti, nedostatočnom odvodnení, ako aj pri pristátí v otvorenom teréne počas silných dažďov. Chorá rastlina musí byť ošetrená niekoľkokrát týždenne roztokom fungicídu, kropením a zalievaním koreňov. V tejto chorobe je kvet, ktorý je v ranom štádiu vývoja, len zriedka zachránený - najčastejšie je odstránený z postele.

Hlavnými škodcami, ktorí najčastejšie poškodzujú plodiny, sú roztoče a roztoče. Prítomnosť prvého môže byť určená prítomnosťou strieborných škvŕn na listoch, stopami punkcií. Roztoky sa objavujú ako výsledok udržiavania zariadenia v horúcom prostredí. Môžete bojovať proti škodcom insekticídmi (konfidor, aktar), zalievanie pôdy.

Ako replantovať alstroémiu

Pestované plodiny sa každoročne presádzajú na jar, pričom sa do novej pôdy pridáva borovicová kôra, humus a rašelina. V spodnej časti hrnca musí byť vybavená dobrá drenáž.

Ak si vyberiete miesto na pestovanie v záhonoch, musíte sa postarať o to, aby bola pôda voľná a ľahká - to je kľúč k vynikajúcemu kvitnutiu. Transplantované kultúry, ktoré dosiahli spravidla tri roky veku. Po výsadbe vyžaduje pravidelné mierne zalievanie. Použitie mulča pomôže vlhké buriny, vytvoriť vrstvu, ktorá zachováva drobivosť pôdy.

Reprodukcia doma

Môžete zvýšiť počet vašich obľúbených druhov rastlín vo vašej oblasti o dvecesty - semená a rozdelenie dospelého kríka. Osivo metóda umožňuje získať v rovnakom čase pomerne veľa nových zástupcov, ale významnou nevýhodou je neskoré kvitnutie nových kvetov, ktoré možno pozorovať po niekoľkých rokoch. Reprodukcia delením dostane farbu na budúci rok.

Šírenie kosatiek semenami

\ t

V prvej fáze je potrebné, aby semená kosatcov podliehali stratifikácii počas mesiaca + 2 ... 5 ° C. Tento proces vytvárania zimnej mikroklímy spôsobuje „spánkový režim“ v semenách, po ktorom sa do teplej zeme prebudia a začnú aktívne klíčiť.

Vykládky sa uskutočňujú vo februári až marci. Pripravený materiál sa umiestni do nádoby s úrodnou pôdou zvlhčenou. Hĺbka výsadby - nie väčšia ako 1 cm Semená sú jemne stlačené a posypané zeminou. Je potrebné zakryť nádobu filmom alebo sklom, vytvoriť skleník a uchovávať pri teplote nie vyššej ako +18 ° C. Prvé výhonky sa zobrazia v priebehu 15 - 20 dní. Výsadba sadeníc v krajine sa vykonáva na prahu leta.

Semená získané výsevom budú kvitnúť iba 2-3 roky.

Rozmnožovanie kosatcov podľa divízie

\ t

Aby sa takto mohli šíriť kosatce, je potrebné na jar vykopať matku, ktorá je najmenej 3 roky stará, a oddeliť starostlivo veľké odnože. A v delenke by mala byť aspoň jedna oblička. Rezy častí hlavného puzdra sú práškované uhlím alebo ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Vysádzajú sa nové kríkyv pripravenej vlhkej pôde do hĺbky nepresahujúcej 20 cm Prvé kvitnutie kríka sa uskutoční v budúcom roku, hoci niektoré druhy vysadené týmto spôsobom môžu kvitnúť na jar.

Alstromeria - foto

Ako krásne exotické kvety Alstroemeria kvitnú v záhradných parcelách a doma, pozývame vás, aby ste sa zoznámili v našej fotogalérii. Tu nájdete rôzne druhy a odrody, ich umiestnenie v kompozitných kvetinových záhonoch a krásne dekorácie interiérov, lodžií a balkónov.