Clematis (80 fotografií): typy a starostlivosť

Svieži kvitnúce trvalky klematisu majú špeciálne miesto vo výzdobe letných chatiek, balkónov a lodžií. Na ich konáre, dosahujúce dĺžku do 6 m, sa nachádzajú malé listy a kvety rôznych odtieňov. Ozdobujú steny domov, oblúkov, mreží, maskujú budovy, vytvárajú živé ploty. Vynikajúca poloha na rovnakom mieste niekoľko druhov rôznych období a farebného kvitnutia.

Hlavné typy

\ t

Clematis je veľmi bežný na celom svete. V prírode existuje asi tristo ich druhov, z ktorých väčšina má desiatky odrôd. Klasifikácia tejto rastliny je pomerne zložitá, môže závisieť od miesta vzniku púčikov, veľkosti kvetov alebo semien a ďalších znakov. Považujeme za najobľúbenejšie druhy záhradných pozemkov, ako aj chované byty.

Clematis Zhakmana

Tento druh zahŕňa skupinu odrôd s rozvetvenými výhonkami do dĺžky 6 m. Kvety, ktoré sú jednoduché, rovnako ako rast v malých skupinách, majú rôznu farbu, nie vôňu, priemer kvitnúcich pukov môže dosiahnuť 20 cm, medzi ktoré patria: purpurová „Rouge Cardinal“, „Hviezda Indie“, ktorá má svetlý fialový kvet atď.

Clematis Manchu

Rozmarný pohľad, vyžadujúci špeciálne osvetlenie, ale dosť odolný voči mrazu. Dĺžka vetiev nie je väčšia ako 3 m. V lete kvitnú mnohé hviezdovité kvety a belavá farba. Majúohromujúca jemná aróma.

Clematis Tangut

Tento druh je schopný zaviesť jasné slnečné variácie, pretože okvetné lístky jeho farieb sú zafarbené do žltej a béžovej farby. Samotné kvety sú vo forme úplne otvorených tulipánov. Liana má priemernú dĺžku 3 m.

Plamienok je kvetnatý

\ t

Kultúra má niekoľko odrôd s rôznymi odtieňmi kvitnutia, zatiaľ čo dosť voňavé. Napríklad odroda „Vivian Pennel“ má dvojité fialové kvety, „Comtes de Boucho“ je fialová a dosť veľká. Obdobie sviežej farby padá na leto.

Na území lodžií a balkónov sa kvitnúce plamienky vysádzajú do krabíc alebo kontajnerov. Je lepšie zastaviť sa pri takých odrodách ako „Deronda“, „Prezident“, „Losónsky“, „Kamenný kvet“ atď. Pri výsadbe je potrebné vybrať sadenice s dobre vyvinutým koreňovým systémom.

Správna starostlivosť o plamienok

Milovníci sviežich kvetov musia tvrdo pracovať na kontemplácii krásnej kvitnúcej kultúry. Je dôležité sledovať teplotný režim a množstvo vlhkosti, pretože tieto faktory do značnej miery určujú citlivosť na rôzne druhy chorôb. Dôležité je aj správne osvetlenie, pretože jeho nedostatok alebo prebytok povedie k zmene farby elegantných farieb.

Osvetlenie

\ t

Clematis miluje dobré rozptýlené svetlo, preto v podmienkach záhrady je zasadený v slnečných oblastiach z južnej alebo západnej strany. V apartmánoch môžeteinštalovať boxy a vázy na lodžií alebo balkónoch, ktoré vytvárajú bariéru pred vetrom. Nedostatok osvetlenia často vedie k tomu, že rastlina mení farbu, napríklad bielo-zelené kvety namiesto fialovo-ružových kvetov. V podmienkach miestnosti môžete organizovať umelé osvetlenie.

Teplota

Je možné povedať, že plamienky sú pomerne odolné - odolávajú teplotám v rozmedzí od -6 ° C do +30 ° C tepla. Avšak v období silného tepla, ak sa zariadenie nachádza na presklenej lodžii, je potrebné zorganizovať vysokokvalitné vetranie a zvlhčovanie. Optimálna teplota pre ne je + 20 ° C.

Vlhkosť

Clematis miluje strednú vlhkosť, aby som tak povedal, „stredná zem“. S jeho nedostatkom sa kvety zmenšujú a doba kvitnutia sa skracuje a nadbytok môže viesť k hubovým chorobám a smrti plodiny. Mali by ste sa tiež vyhnúť stojaciu vedľa podzemnej vody, aby sa koreňový systém neriadil. V horúcich oblastiach, aby sa udržala potrebná pôdna vlhkosť, môžete inštalovať niekoľko kvetináčov okolo kríkov s otvormi v spodnej časti, naplniť ich vodou počas zavlažovania. Voda bude postupne vypúšťať a zásobovať pôdu.

Polievanie

Je potrebné vodu zalievať raz týždenne. V horúcom období, keď pôda vyschne, sa množstvo môže zvýšiť až 3-krát. Mladý plamienok pije 10 - 20 litrov vody naraz, a vyspelejší pijú až 40 litrov. Je tiež potrebné zavlažovať listypo západe slnka môžete mulčovať pôdu s machom alebo malými trieskami, aby ste chránili korene pred prehriatím. Pre boxové rastliny je potrebné vyliať až 5 litrov vody. Ak sa neabsorbuje, môžete vytvoriť rohy v rohoch nádoby.

Hnojivá a obväzy

\ t

V prvom rade treba poznamenať, že táto kultúra miluje neutrálnu, mierne alkalickú, voľnú pôdu. Čerstvé hnoj, ťažké pôdy a okolité vody sú pre ňu škodlivé. Aby rastlina kvitla výborne na začiatku leta, musíte do svojho jedálnička pridať vrchný dresing. Na tento účel pripravte zriedený organický koncentrát dvakrát mesačne. Okrem toho musí byť plamienok napojený raz mesačne vápenným mliekom, ktoré môže byť nahradené kriedou alebo dolomitom. Niektoré exotické odrody, kríky a vinič pestované zo semien, sú hnojené na začiatku leta koncentrátom medi. Roztok sa pripraví rýchlosťou jednej polievkovej lyžice na vedro destilovanej vody.

Je tiež potrebné hnojiť pôdu minerálnymi a organickými zložkami najmenej trikrát. V podstate sa koná v období pučania, po kvitnutí a prerezávaní. Na tento účel môžete použiť kuracie hnoj, zriedený vo vode v pomere 1:15 alebo 30 g hotového hnojiva na 10 litrov vody.

Choroby a škodcovia

Hlavnými chorobami, ktorým je plamienok vystavený, sú huby. Patrí medzi ne: vädnutie (vädnutie), sivá hniloba, fusárium, múčnatka, hnedá škvrna. Hlavným dôvodom je spravidla zvýšená vlhkosť. Je to jednoduchšie bojovať proti chorobám, alepreventívnych postupov. K tomu, v jarnom a jesennom období, je plamienok a pôda okolo neho ošetrená akýmkoľvek fungicídom. Keď je rastlina stále chorá, infikované výhonky sú narezané a zvyšok a okolitá pôda sú ošetrené roztokom síranu meďnatého alebo manganistanu draselného.

Zo škodcov je žltohnedý najškodlivejší - malé červy, ktoré zamorujú koreňový systém a zabíjajú rastlinu. Musí byť vykopaný a spálený a pôda ošetrená hlístami. Aby ste sa vyhli výskytu háďatiek, môžete pestovať nechtík, nechtík lekársky, petržlen, kôpor alebo mätu medzi kvetmi plamienkov - škodcovia ich nemajú radi. Slimáky a slimáky môžu tiež vážne poškodiť listy, takže sú odstránené z rastliny. Roztoč pavúka je tiež nebezpečný, ktorý môže byť eliminovaný pomocou insekticídov.

Ako replikovať Clematis

\ t

Transplantačný proces prenosu planéty je pomerne zložitý, preto je okamžite potrebné určiť najvhodnejšie miesto. Pristátie nastáva v jesennom a jarnom období. Pred tým musíte okamžite podporiť, potom nepoškodiť korene. V záhradných podmienkach je lepšie zvoliť slnečný bezvetrie roh so slabo alkalickou pôdou. Ak je zasadených niekoľko rastlín, vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň meter. Do vyhĺbenej depresie sa naleje zmes pôdy, piesku, humusu a minerálnych hnojív. Plodiny sa vysádzajú takým spôsobom, že odnožovací uzol je v pôde hlboko 5–8 cm.

V podmienkach apartmánu sa plamienok zasadí do nádrže s výškou najmenej 60 cm a priemerom do pol metra. Môžete použiť drevené boxy s drenážnymi otvormi. Piesok, organické hnojivá, trochu dreveného popola sa určite pridajú do pôdy. Nízko rastúce odrody sa môžu pestovať v kvetináčoch. Potrebujú viac vody a krmiva.

Reprodukcia doma

Plamienok sa ľahko rozmnožuje doma. Tento proces môže byť uskutočnený niekoľkými spôsobmi, ale pestovatelia majú tendenciu uprednostňovať vegetatívny, pretože dáva najrýchlejší výsledok. Šírenie semien trvá oveľa dlhšie, ale jeho výhodou je súčasne prijímať veľké množstvo materiálu.

Vegetatívna reprodukcia plamienkov

\ t

Najznámejšiu, najrýchlejšiu metódu získavania nových rastlín posudzujú vegetatívni pestovatelia. Vykonáva sa niekoľkými spôsobmi: delením puzdra, rezaním a vrstvením.

Rozdelenie dospelého kríka (5-6 rokov) sa robí skoro na jar po rozkvetnutí púčikov alebo na jeseň. Puzdro je opatrne vykopané (odstránené z krabice), aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, rozdeleného na niekoľko častí a usadených. Vzhľadom k tomu, že korene plamienku sú dostatočne silné, kríky kvitnú veľmi rýchlo. Príliš veľké puzdro môže byť na jednej strane narušené oddelením časti.

Na pestovanie sú vhodné zelené a tuhé odrezky. Sú ošetrené stimulantom a zakorenené v mierne vlhkom riečnom piesku.Optimálna teplota na zistenie odrezkov je približne + 20 ° C.

Reprodukcia plamienkov vrstvením je najjednoduchším spôsobom v podmienkach záhradného pozemku. Na jar, v blízkosti Bush, vykopať plytké drážky až 10 cm a nakloniť späť mladé výhonky, opraviť ich popruhy, zakryť ich zemou, a voda je. Po roku sa vrstvy zakorenia, potom sa oddelia od materského kríka a transplantujú sa.

Reprodukcia plamienku semenami

Táto metóda je najvhodnejšia pre odrody s malým rozkvitnutím. Kultúra je rozdelená do niekoľkých druhov v závislosti od veľkosti semien, ktorých klíčenie je tiež odlišné. Rozlišujú sa tieto typy:

- Odrody s malými semenami klíčia za 2-6 týždňov;
- S priemerom - od 2 do 6 mesiacov;
- S veľkými - majú nerovnaké trvanie vzniku semenáčikov od 1,5 do 8 mesiacov.

Výsev malých semien sa vyskytuje v marci a väčšie na konci jesene. Semená plamienku musia byť namočené po dobu dvoch týždňov v ohrievanej vode, ktorá musí byť niekoľkokrát denne vymenená. Vrstva pôdy pozostávajúca zo záhradnej pôdy s pieskom a rašelinou sa naleje do plytkej nádoby. Semená sú ponorené do jamy nie hlbšie ako 1 cm, práškované, a celý kontajner je obalený filmom ako skleník. Počas tohto obdobia je dôležité dodržiavať potrebné podmienky - teploty do + 25 ° C, periodické vetranie a zvlhčovanie. Prvé výhonky budú potrebovať jasné rozptýlené svetlo. Keď má rastlina dva pravé listy, presadí sa do hrnca.

Clematis - foto

Prítomnosť plamienku v kvetinovej záhrade zdobí akúkoľvek oblasť, takže tieto okázalé a atraktívne rastliny zostanú stále populárne. Odporúčame, aby ste pred výberom a pestovaním týchto kvetov v krajine alebo na súkromnom pozemku videli náš výber farebných fotografií plamienkov. Šťastné prezeranie!