Gerbera (70 fotografií): typy a starostlivosť

Málokto vie, že viacfarebné „sedmokrásky“ zdobiace parapety, vitríny a darčekové kytice nie sú sedmokrásky, nie nechtík alebo dokonca chryzantémy, ale tropické gerbery. Vyznačujú sa bohatou a svetlou farbou okvetných lístkov, veľkými kvetmi a dlhou dobou kvitnutia, vďaka ktorej sa tešia špeciálnemu usporiadaniu kvetinárov. V závislosti od odrody a podmienok pestovania, gerbera môže byť ako záhradné a izbové rastliny. Vysoká dekoratívnosť, stabilita a trvanlivosť tejto kvetiny z neho robia centrum akejkoľvek kompozície, či už je to luxusný girlanda, oblúk alebo len boutonniere.

Popis Gerbera

Podobne ako mnohé iné kvety, aj gerbery sa do Európy dostali z juhoafrických kolónií. Prirodzeným rozsahom ich rastu sú Madagaskar, Zimbabwe, Maurícius a ďalšie krajiny tohto regiónu. Názov závodu dal na počesť svojho kolegu Traugotta Gerbera objaviteľ bradáčov Jan Gronovius. Následne francúzski a holandskí pestovatelia kvetov začali volať tieto svetlé sedmokrásky „Transvaal daisies“.

Gerbera patrí do rodiny Astro a je to trvalka. V prvom roku rastu zo semien Bush nekvitne, ale v najbližších niekoľkých rokoch, poteší bohatými a trvanlivými kyticami. Listy gerbery sú tmavo zelené, v tvare pripomínajúce kríženec medzi plantajnom a púpavou. Zhromažďujú sa v ružici, z ktorej sa objavujú holé stonky až do výšky 65 cm, na každom stonke kvitne jedna kvetina.priemer, ktorý závisí od odrody a môže sa pohybovať od 5 do 15 cm, veľké farby - až 30 cm.

Gerbery harmančeka môžu mať akúkoľvek farbu, okrem modro-modrej palety. Tam sú tiež froté odrôd - sú charakterizované prechody odtieňov od stredu k okrajom, a kvety samotné sú veľmi podobné astry. Rezané gerbery zostávajú čerstvé po dlhú dobu, takže sú široko používané pre kytice a slávnostné dekorácie. Vo vode môžu stáť až 20 dní.

Starostlivosť o gerberu v miestnosti

Kvitnúce gerbery v hrnci sú vynikajúcim darčekom a skvelým doplnkom každého interiéru. Takýto darček nepochybne ocenia milovníci živých rastlín, ktorí nemajú radi rezané puky. Ale aj v tejto forme, po niekoľkých týždňoch, svetlé kvetenstvo vädne a zostáva len ružica listov. Správna starostlivosť však pomôže obnoviť kvitnutie - stačí, ak poskytnete pohodlné podmienky a chvíľu počkajte.

Zalievanieje také, že bez ktorého nebude existovať žiadny kvet kvetov, okrem snáď kaktusov. Pre gerberu je vhodná stredná vlhkosť, pretože vrchná vrstva pôdy zaschne. Voda by sa mala usadiť pri izbovej teplote (+ 20 ° C). Postrekovanie je potrebné len v prípade suchého vzduchu, napríklad v blízkosti akumulátora alebo príliš horúceho v lete. Odporúča sa zvoliť jemný rozprašovač tak, aby nedošlo k veľkému poklesu, ale vznikol ľahký oblak hmly.

Teplota , ktorú potrebuje priestorová gerbera,Robí +20 ... + 24C, av zime - nie menej ako + 14C. Počas chladného obdobia je rastlina v pokoji, môže byť napojená menej často a nemali by ste sa kŕmiť ani presádzať. Pri zvýšenom teple a vlhkosti sa neobjavujú nové púčiky. Najprirodzenejšia doba kvitnutia gerbery je obdobie mimo sezóny skoro na jar a začiatkom jesene, hoci ak vytvoríte potrebnú klímu, exotické sedmokrásky sa otvoria v každom vhodnom čase.

Osvetleniegerber v hrnci by malo byť trochu rozptýlené - priame slnečné lúče, najmä sklom, majú škodlivý vplyv na kvety a listy. Zariadenie je prednostne umiestnené na východnom alebo západnom parapete a z južnej strany môže byť svetlo zmäkčené pomocou tylu, priesvitných závesov alebo svetelných roliet. Pre kvitnúce gerbera púčiky potrebujú asi 12 hodín slnečného svitu denne.

Hnojivápre „transvaal harmanček“ budú potrebné v minimálnom množstve a iba dva typy - dusík na zvýšenie zelenej hmoty (vo februári a júli až auguste) a potaš počas kvitnutia. Prípravky sa spravidla riedia vo vode a pôda v nádobe sa zavlažuje slabým roztokom. Organické doplnky nie je možné vyrobiť, pretože tropická rastlina z nich môže zomrieť.

Opätovné pestovaniegerber sa odporúča raz ročne. Nádoba by nemala byť príliš veľká - iba o 2–4 cm väčšia ako tá predchádzajúca, takže rastlina nevytvára zdroje na rast nadbytočných koreňov. Po základnidrenážna vrstva v nádrži by mala byť naplnená ľahkou rašelinovo-listnatou pôdou, je možné pridávať piesok a agroperlit (alebo malé penové guľôčky) ako dezintegračné činidlo. Po 3-4 rokoch gerbera prestáva kvitnúť, ale vytvára nové procesy, ktoré môžu byť zakorenené samostatne. Aj pri presadení rastliny môže byť rozdelená do 2-4 častí, v závislosti na veľkosti.

Ako pestovať gerbery na ulici

\ t

Gerbera ako juhoafrická rastlina v miernych zemepisných šírkach dobre neznáša zimu. Tu je to skôr domáce a skleníkové kvety, ale ak chcete, môžete sa pokúsiť pestovať v otvorenom teréne. Existujú len dva spôsoby, ako dosiahnuť tento cieľ - pripraviť sadenice alebo udržať minuloročné výhonky v stave „spánku“, čo nie je vždy možné.

Pestovanie sadeníc gerbera je pomerne zdĺhavý proces. Semená sú tradične zasiate do nádoby so zemou, hojne a často napojené, potom potrebujú vytvoriť dlhotrvajúce osvetlenie, cirkuláciu vzduchu a pozitívnu teplotu okolo 25 ° C. Keď sa objavia 2–3 listy, výhonky sa hrnú do samostatných kvetináčov, po ktorých vyžadujú opatrnú starostlivosť (zalievanie, svetlo, hnojivo). Je potrebné pripomenúť, že prvé púčiky sa začínajú objavovať len 10 mesiacov po klíčení, čo znamená, že gerbera by mala byť zasiata okolo polovice leta, a takmer o rok neskôr, v máji až júni, môžu byť semenáčiky prenesené do otvoreného záhonu. Pôda by mala byť veľmi ľahká, listnatá a rašelinová, bez prímesíhumusu alebo kompostu.

Po ukončení kvitnutia, ale vždy pred začiatkom mrazu (to znamená, na konci októbra, novembra), by mali byť kroviny gerbery trochu napojené a vykopané spolu so zemou. Oddenky skladujte v tmavej, vlhkej miestnosti pri teplote + 14 ° C, zabalenej vo fólii. Je povolené vysádzať zariadenie vonku len s nástupom trvalo teplého počasia, keď nočná hodnota teplomera neklesne pod + 15 ° C. Záhradné gerbery by mali rásť na slnečnej strane, ale nie pod horiacimi lúčmi - mierny tieň zo stromov, kríkov alebo plotov ich bude robiť dobre.

V suchých dňoch potrebujú exotické sedmokrásky dodatočnú zálievku. Pre tento postup vhodné večerné alebo ranné hodiny, keď nie je slnko tak aktívne. Dlhé dažde a chlad môžu zabrániť kvitnutiu, ale dobrá pôda odvodnenie zachráni gerberu z ohromujúci pre to. K tomu by malo byť zloženie pôdy piesok, drvené drevené uhlie, malé škrupiny, perlit alebo iné kypriace činidlá.

Väčšina gerberových chorôb a škodcov sa objavuje v dôsledku studenej a nadmernej vlhkosti, takže prvým krokom na záchranu kvetov je odstránenie poškodených oblastí a ich presadenie do pohodlných podmienok, bližšie k teplu a svetlu, a okrem použitia vhodných hnojív a rastových stimulancií. Starostlivá pozornosť na rastlinu sa vyplatí, keď sa v zelenom koši listov otvorí skutočná kytica žiarivo červenej, ružovej, žltej alebo oranžovej sedmokrásky.bude to 2-3 mesiace dvakrát ročne.

Gerbera - foto

Pre estetický pôžitok Vám ponúkame výber fotografií s týmito úžasnými kvetmi. Môžete vidieť, ako nezvyčajné, rôzne v tvare a farbe môžu byť gerbery. Vychutnajte si vaše sledovanie a inšpiráciu!