Ageratum (95 fotografií): typy a starostlivosť

Ageratum je vynikajúca okrasná rastlina, ktorá je schopná vytvoriť ohromujúci viacfarebný chlpatý koberec. Jeho pomenovanie v preklade z latinčiny znamená "nestarnúci", čo je dosť dlhé kvitnutie - od júna do mrazu. Hlavnými výhodami Ageratum sú vynikajúce estetické vlastnosti a jednoduchý proces pestovania a starostlivosti. Vzhľadom k týmto vlastnostiam, je široko používaný v zdobenie teritórií domu, vytváranie krajinných pôžitkov. Vázy s nízko rastúcimi odrodami dokonale zdobia lodžie, balkóny a terasy.

Hlavné druhy ageratum

\ t

V prírodnom prostredí existuje asi štyridsať druhov tejto kultúry. Základom kultúrneho pestovania je však najbežnejší druh - mexický alebo, ako sa to tiež nazýva, aglomerát Houston. Stal sa predchodcom masy nových dekoratívnych odrôd. Jeho stonky vinutia tvoria guľovitý krík, ktorého veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 60 cm, kvetenstvo umiestnené na horných častiach vetiev má veľkú paletu odtieňov. Pre domácu kultiváciu sa používa rad odrôd, ktoré sú najobľúbenejšie u záhradkárov, s ktorými je pozemok alebo interiér domu naplnený sviežimi farbami.

Alba

Tento druh ageratum je guľovitý ker až do výšky 20 cm, charakterizovaný našuchoreným snehovo-bielym kvitnutím púčikov pripomínajúcich bambule. Zoradiť častoslúži na registráciu živých hraníc, je zasadená na okrajoch záhonov v blízkosti nechtíka lekárskeho, nechtíka, lepidla atď.

Blue Mink

Malý ker, ktorého výška nie je väčšia ako 25 cm, je dostatočne hustý. Je pokrytá hustými zelenými listami konárov, preliate modrými púčikmi, ktoré pripomínajú klobúky. To je jeden zo starých kultivovaných odrôd ageratum, ale nestráca popularitu a dopyt. Kríky sú často zasadené do záhonov, aby sa vytvorilo hlavné pozadie, ako aj rozoznať stopy.

Modrý kvet

Rastlina má vzpriamené alebo spiace stonky, ktoré dosahujú výšku 45 cm a púčiky kvitnú s jasne modrým kvetom.

Biela guľa

Odroda má dlhé vetvy. Do konca júla na nich kvitnú biele kvetenstvo s priemerom 1,5 cm, ktoré samy o sebe nepresahujú 25 cm a vyzerajú skvele v blízkosti kvetov červenej, modrej alebo fialovej.

Ružový oheň

Čisté kompaktné kríky dosahujúce výšku dospelého 30 cm majú pomerne malé listy, ale na pozadí sú krásne plné veľkých svetlých ružových kvetov. Táto odroda je ideálna na vytváranie masových výsadieb a využíva sa aj na prilákanie motýľov. Kríky sa často pestujú v kvetináčoch, zdobia ich terasy a terasy.

Severné more

Jedna z najmenších odrôd - výška kríkov dosahuje 15 cmTieto „babes“ vyzerajú úžasne krásne a rozpúšťajú ich tmavo purpurové puky.

Správna starostlivosť o ageratum

\ t

Ageratum nie je náročná rastlina. Je skvelá v každej pôde, s výnimkou najmä „mastnej“, s vysokým obsahom humusu - to vedie k rastu konárov a absencii púčikov. Existujú aj niektoré odporúčania, ktoré by sa mali dodržiavať, aby nespôsobili ochorenie rastliny a jej smrť.

Osvetlenie

Hlavným faktorom efektívneho pestovania kultúry možno označiť vysokokvalitné osvetlenie. Len na úplne otvorených slnečných miestach môžeme vidieť dlhé, svieže kvitnutie kríkov. V tieni stráca rastlina svoj úhľadný tvar a mení sa na beztvarý ker s nepopísateľnými púčikmi. Kvôli schopnosti dokonale prenášať letné teplo, ageratum je často používaný krajinári na výzdobu otvorených kvetinových záhonov.

Nízko rastúce odrody, ktoré zdobia balkóny a balkóny bytov by sa mali nachádzať na južných stranách av zimnom období by mali byť vybavené dodatočným osvetlením pomocou fitolampov.

Teplota

Zariadenie je schopné vydržať extrémne teplo a keď sa vzduch ochladí na + 1 ° C, môže zomrieť. S nástupom jesenných studených kúziel by bolo najlepším riešením vykopať krík a presadiť ho do hrnčiarskej miestnosti až do jari, vybaviť ho na dobre osvetlenom mieste.

Vlhkosť

Ageratum má rád vlhkú pôdu, ale treba sa o ňu staraťvoda nestagnovala, nezneužívala zalievanie. Striekanie ani v horúcich obdobiach nie je povolené. V prípade silného liatia sa odporúča zakryť puzdrá. Kultúra môže spomaliť jej rast vo vlhkom prostredí alebo vôbec nekvitnúť. Pre domáce zvieratá je potrebné vybudovať kanalizáciu.

Polievanie

Hoci niektoré odrody ageratum sa vyznačujú vysokou toleranciou voči suchu, nemali by ste kontrolovať vytrvalosť rastliny, ak si chcete vychutnať svieži a dlhý kvet. Je potrebné, aby sa voda hojne, ale nie príliš. V tomto prípade by vlhkosť mala spadať výlučne do koreňa, a nie na listy. Po zalievaní je lepšie uvoľniť zem okolo kríka pre voľný prienik vzduchu do koreňového systému a tiež aplikovať hnojivo.

Hnojivá a obväzy

\ t

Aby kultúra prekvitala bohatými farbami, musí byť kŕmená minerálnymi a organickými prísadami. To sa vykonáva každé dva až tri týždne. Ako organická hmota, môžete použiť infúziu mullein, ale v žiadnom prípade nepoužívajte čerstvý hnoj, ktorý je schopný zničiť závod. Hnojivá sa aplikujú v miernych množstvách - prekrmovanie môže spôsobiť rast a jas listov so stratou schopnosti kvitnúť.

Škodcovia a choroby

Hoci starostlivosť o agetum na otvorenom priestranstve nezahŕňa použitie osobitného úsilia, nedodržiavanie niektorých pravidiel môže viesť k vážnym ochoreniam. Týka sa to predovšetkým zamokrenia vvýsledkom ktorého sa vyvíja koreňová hniloba. Rastlina nie je liečiteľná - musí byť odstránená.

Aj ageratum môže trpieť „mozaikou uhorky“. Ochorenie sa prejavuje tvorbou žltkastých segmentov na listoch, ktoré odumierajú nevädnuté púčiky. Zariadenie môže byť ešte uložené v počiatočných fázach. Poškodené miesta je potrebné okamžite odstrániť a zvyšné výhonky ošetriť insekticídnym prípravkom.

Okrem chorôb môže byť napadnutá škodcami aj rastlina (tak na poli, ako aj doma). Najnebezpečnejšie sú mušky a roztoče. Je možné sa ich zbaviť ošetrením špeciálnymi prípravkami až do úplného zničenia.

Ako replantovať Ageratum

Na konci jari, keď hrozí nebezpečenstvo nočného mrazu, je potrebné transplantáciu rastliny. Musíte si vybrať miesto, ktoré je dobre osvetlené slnečným svetlom. Ak zasadíte závod v tieni, jeho vetvy sa začnú chaoticky rozťahovať. Výsledkom budú „rozdrvené“, zle kvitnúce kríky. Musíte tiež zvážiť, že ageratum sa bojí prievanu a nemá žiadne špeciálne požiadavky na zloženie pôdy.

Pred výsadbou kríkov je potrebné dobre uvoľniť zem a vykopať otvory v rovnakej hĺbke ako hrnce, v ktorých boli puzdrá umiestnené pred presadením. Vzdialenosť medzi nimi musí byť najmenej 10 cm (v tomto prípade sa berie do úvahy, aký bude rast dospelého kríka jednej alebo inej odrody). Puzdro je inštalované v diere, posypané zeminou. Pristátie je nevyhnutné pre vodu apôda môže byť navyše ozdobená mulčovaním, aby bola vlhkosť dobre udržiavaná. Prvý kvet možno pozorovať za niekoľko mesiacov.

Reprodukcia doma

Najbežnejším a najúčinnejším spôsobom pestovania ageratum je výsev semien pre sadenice. Zaujímavý fakt: každé zrelé ovocie rastliny obsahuje asi šesť tisíc semien, schopných udržať si podobnosť štyri roky.

Je tiež možné množiť plodiny odrezkami, ktoré pestovatelia často využívajú.

Reprodukcia ageratum semenami

Semená by sa mali začať v marci, bližšie k aprílu. Na to je potrebné pripraviť nádobu naplnenú zeminou, vrátane rašeliny, humusu a piesku (v rovnakom pomere). Vzhľadom k tomu, semená sú veľmi malé, zalejeme ich jemne v malom množstve a neposypeme ho na vrchole. Pristátie musí byť navlhčené, pokryté fóliou (plastovým vreckom) alebo sklom, vložené na teplé miesto. Skleník pravidelne vetrá a udržuje pôdu vlhkú.

Po 10–14 dňoch sa objavia prvé výhonky a po ďalších troch týždňoch prvé pravé listy. Krytie musí byť odstránené. Zber môžete vykonávať v samostatných nádobách. Mladé výhonky potrebujú suchý vzduch a pôda by mala byť len mierne vlhká, aby nezmizli zo zvýšenej vlhkosti.

Reprodukcia ageratum odrezkami

Chovný materiál (kráľovné bunky)zozbierané koncom jesene a uskladnené v záhrade alebo skleníku počas zimy. Rezy môžu byť tiež narezané na jar. V prvej polovici jari (marec - apríl) je čas začať sadiť odrezky v samostatných boxoch alebo v pôde skleníkových lôžok. Sú zmrštené do hĺbky 1,5 cm a roztrhané transparentným viečkom (často má svoju úlohu priehľadná plastová fľaša). Po dvoch alebo troch týždňoch musí byť "strecha" odstránená. V čase zakorenenia mladých rastlín je potrebné udržiavať konštantnú teplotu najmenej + 20 ° C. Stojí za zmienku, že výhonky rastú silnejšie a koreň pomerne rýchlo. Transplantácia v otvorenom teréne na konci jari.

Ageratum - foto

Foto-kompilácia, ktorá dopĺňa náš článok, demonštruje bohatú škálu druhov svieži ageratum. Tu sa môžete zoznámiť s tým, ako zariadenie nájde svoje uplatnenie v krajinnom dizajne, a nakresliť nápady pre váš vlastný dvor. Šťastné prezeranie!