Hortensia (70 fotografií): typy a starostlivosť

Vďaka sviežim farebným kvetenstvám, ako aj relatívnej jednoduchosti starostlivosti sú kvetinky po celom svete vysoko cenené hortenzie. Bush odrody tejto rastliny vyzerajú mimoriadne atraktívne v krajinnom dizajne, zdobia záhrady, parky, uličky a záhony. Na druhej strane, vnútorné hortenzie harmonicky dopĺňa interiérovú výzdobu domov a bytov, často sa používa vo svadobnej výzdobe. Tieto kvety môžu byť pestované ako na otvorenom poli, tak na parapete alebo balkóne - v každom prípade ich elegantná kultivovanosť poteší tých okolo vás počas celého teplého obdobia.

Kvetinové prvky

V botanickej klasifikácii predstavujú Hortensiae samostatnú rodinu rodu Tsvetkovy. Väčšina z nich sú vytrvalé kríky a stromy až do výšky 3 metrov, ale sú tu aj vinice, ktoré sa môžu stočiť až do dĺžky 30 metrov. Druhy rastúce v subtropoch môžu byť stálezelené, ale hlavná časť patrí do listnatej skupiny.

Hydrangea kvitne 5-6 mesiacov - od neskorej jari do neskorej jesene. Na kríku sa objavuje mnoho kvetov sférických, panických alebo štítových foriem. Väčšina druhov sa vyznačuje krémovou bielou farbou okvetných lístkov, ale v závislosti na odrode rastliny a chemickom zložení pôdy, možnosti siahajú od bohatých modrých, fialových, karmínových tónov až po jemné modrasto-ružové a pastelovo žlté preteky. Paleta týchto kvetov, ako by odrážala všetky farby oblohy, ktoré možno pozorovať pred východom slnkaslnečného svitu za jasného dňa.

Druhy hortenzie

\ t

Napriek skutočnosti, že subtropické Japonsko je rodiskom divo rastúcich hortenzie, v dôsledku výberu bolo možné prispôsobiť ho náročnejšiemu prostrediu stredoeurópskych zemepisných šírok. V súčasnosti existuje viac ako sto pestovaných odrôd tejto rastliny. Medzi nimi je niekoľko druhov, ktoré sú dobre znášané mrazom: strom hortenzie, stopkaté, paniculate, big-leaved. Najčastejšie sa pestuje v interiéri, v skleníkoch, v zimných záhradách.

Hortenzie stromová

\ t

Je to pomerne veľký krík vysoký 1,5–3 m, s priemerom koruny do 2–2,5 m. Tento druh priťahuje pozornosť každého človeka luxusnými guľovými alebo pyramídovými kvetenstvami bielej, smotanovej, ružovo-fialovej, svetlomodrej farby. Pozadie tmavo zelené listy v tvare srdca s zubaté hrany. V priaznivých podmienkach, mnoho odrôd strom hortenzie rastú 10-15 rokov, ale ich vetvy by mali byť pravidelne rezané, a pôda by mala byť kŕmená hnojivami.

Chereshkovaya hydrangea

Patrí k lianas, preto je ideálny pre vertikálne záhradníctvo. Tkanie výhonky vyplniť akékoľvek miesto, či už sa jedná o podpery tŕňov alebo verandy, ploty, oblúky a ďalšie podobné štruktúry. Stoník sa vyznačuje veľkým množstvom bielych kvetenstiev paniky alebo dáždnikovitých tvarov. Výška viniča môže byť až 10-15 m.

Panterové hortenzie

Pozoruhodné nadýchané kvetenstvo, pyramídy, pripomínajúce lila. Ich dĺžka sa môže pohybovať od 20 do 35 cm, väčšinou ide o biele a ružové odrody, ktorých hlavnou výhodou je hojnosť kvitnutia. Stonky takýchto hortenzií sú relatívne nízke - do 80 cm, preto sa spravidla pestujú v záhonoch.

Hortenzie veľká

\ t

Najjasnejšia a najfarebnejšia skupina všetkých. Nasýtené fialové, fialové, nevädza-modré, svetlozeleno-žlté odtiene sa často navzájom miešajú aj na jednom kvetencovom gule, nehovoriac o susedstve niekoľkých viacfarebných kríkov. Tam sú tiež znížené, odrody odrôd veľkoplošnej hortenzie. Ich hlavnou výhodou je kompaktnosť, zatiaľ čo kvetenstvo nie je absolútne horšie vo výzdobe záhradných predchodcov.

Výsadba (rozmnožovanie) hortenzií

\ t

Existuje niekoľko spôsobov chovu hortenzií - odrezkov, deliacich krík a odrezky. Ak sa na mieste predtým nenašla žiadna takáto rastlina, budete si musieť kúpiť hotové sadenice. Najlepšie je začať na jar, aby sa kvetina mohla dobre zakoreniť v prvom roku, bez hrozby mrazu.

Na sadbu sa pripravuje 30x30x30 cm jamka, je naplnená zmesou trávnatej pôdy, rašeliny a piesku a pridávajú sa minerálne hnojivá. Ak je to potrebné, sušené konce koreňov sa môžu mierne skrátiť. Koreňový golier nie je potrebné zakrývať zeminou. Po výsadbe vyžaduje mladá rastlina miernu, ale pravidelnúzalievanie.

Rezanie je vhodné len pre hortenzie veľkého, pretože je najkompaktnejšie. Za týmto účelom, na jeseň (október - začiatok novembra), je rodičovský krík presúvaný z ulice do hrnca a ponechaný na chladnom mieste (od 0 do + 2C). Od januára by mala teplota okolo závodu stúpnuť na + 10 ° C. Vo februári dozrievajú výhonky odrezky, z ktorých sú odstránené spodné listy, miesto rezu je ošetrené rastovým promótorom a vysadené touto stranou do zmesi živnej pôdy, pokrytej nádobou alebo fľašou na vrchu, aby sa vytvoril skleníkový efekt. Po zakorenení možno rezanie preniesť na trvalé miesto.

Vrstvenie koreňových mladých výhonkov, pričom ich spadá do pádu do zeme bez oddelenia od kríka. Zhora by mal byť vrch ponechaný aspoň 20 cm dlhý, po 5-6 mesiacoch sa proces odreže od materskej rastliny a transplantuje sa.

Krík je tiež rozdelený na jar alebo na jeseň a každá časť musí mať silné korene. Metóda rozmnožovania sa zriedka používa, hlavne zo strany chovateľov. Ak chcete pestovať hortenzie zo semien do sadenice, bude trvať 2 roky.

Ako sa starať o hortenzie?

Byť trvalým kerom, hortenzie sú dobre znášané zmenami počasia, odolnými voči škodcom, chorobám. Aj po miernom zmrazení sa jeho vegetatívny systém rýchlo obnoví. Samozrejme, rovnako ako väčšina pestovaných rastlín, hortenzie vyžadujú včasnú, starostlivú starostlivosť. Veľa odrôd na zimu by malo byť pokryté mulčovaním alebo naberané asklad v suteréne. Ale nakoniec, hortenzie veľkoryso splácajú pozornosť venovanú skutočne kráľovskej kráse a rekordnému rozkvetu.

Osvetlenie

Aby sa hortenzie vyvíjali normálne, je potrebné zabezpečiť dobré osvetlenie v ranných a večerných hodinách. Krík musí byť zároveň chránený pred zapáleným slnkom v tieni padajúcom zo stromu, živého plota alebo rohov budovy. V otvorených priestoroch je vhodné zvoliť východnú alebo západnú stranu.

Polievanie

Oficiálny názov hortenzie - hortenzie - udáva povahu tejto rastliny, ktorá miluje vlhkosť. To znamená, že pôda pod ňou by mala vždy zostať mokrá, ale nie príliš. Na zavlažovanie je vhodná destilovaná alebo filtrovaná voda pri izbovej teplote, vždy bez prímesi vápna. V horúcom počasí, alebo ak je vzduch v miestnosti s kvetom suchý, stojí za to ho zvlhčiť striekaním vody zo spreja.

Hnojivá

Hydrangea je hnojená minerálmi len v lete, počas kvitnutia a končí v polovici augusta. Na tento účel sa zmieša 40 g superfosfátu + 30 g dusičnanu amónneho a síranu draselného, ​​prášok sa rozpustí v vedre s vodou a dvakrát týždenne sa z neho vymyje dekoratívna rastlina.

Orezanie

V závislosti od spôsobu vytvárania budúcich kvetov sú hortenzie rozdelené do dvoch skupín. Prvá zahŕňa takmer všetky odrody veľkolistých, petilované (lezenie), dubové a pichľavé. Majú pukykoncom minulého roka. Z tohto dôvodu sa odporúča prerezávanie na jar, keď sú dobre viditeľné nové púčiky a suché, mŕtve časti, ktoré by mali byť odstránené.

Druhou kategóriou sú hortenzie stromové a pancierové. V tomto prípade sa záložka budúcich kvetov objavuje na nových pobočkách a všetky minuloročné kvety sa musia odrezať a ponechať len jeden pár pukov. Tento postup prispeje k omladeniu rastliny a vzhľadu veľkých, krásnych kvetenstiev. Správny čas na "ostrihanie" - koniec februára - začiatok marca.

Vplyv kyslosti pôdy na sfarbenie hortenzie

\ t

Hoci mnohé odrody hortenzie majú svoju špecifickú farbu, jej intenzita, ako aj jedinečná hra farieb, do značnej miery závisia od acidobázickej rovnováhy pôdy v určitom zariadení. Pridanie určitých prvkov do pôdy umožňuje nastavenie odtieňov.

Pod vplyvom kyslého prostredia, okvetné lístky sa stávajú fialovo-modrými, alkália im dáva červeno-ružový tón a neutrálna báza je pastelovo krémová alebo béžová.

Ak chcete získať modrú farbu, skúsení záhradníci nalejú hortenzie s roztokom síranu hlinitého (15 g /l). Okrem toho sa pridáva rašelina, mulč zo smreka, borovica. Pre izbové rastliny si môžete kúpiť hotový kyslý substrát (pre ihličnany a rododendrony).

Na pridanie ružového jasu sa do zeme primieša vápno, krieda, dolomitová múka. Pri pestovaní miestnosti hortenzie vo farbe svitania,je lepšie zvoliť univerzálnu rašelinovú zmes bez akýchkoľvek plnív.

Hortensia - foto

Hortensia je jasná, objemná a citlivá rastlina, ktorá sa dá umiestniť do domu alebo zasadiť na parcelu. Ona je docela nenáročný v starostlivosti, a po jednoduchých trikoch dá jej neuveriteľné farby. Viac fotografií a zaujímavých riešení pre vidiecky dom - v našom výbere fotografií. Šťastné prezeranie!