Design obývacia izba v štýle minimalizmu (80 fotografií)

Minimalizmus je moderný trend v umení, architektúre, interiéri, dizajne a móde. Narodila sa v XX storočí. Jej podstatou je dosiahnuť presne tú istú maximálnu funkčnosť s maximálnou jednoduchosťou. Technicky, minimalizmus je dokonca ťažké nazvať nezávislým štýlom - je to tendencia zjednodušiť a zbaviť sa nadmernej dekorácie. V interiéri vyzerá sviežo a elegantne a je možné vybaviť takúto obývaciu izbu v každom byte alebo dome, aj za malú cenu.

Prvky štýlu minimalizmu

Prvé predpoklady pre minimalizmus sa objavili v 20. rokoch. Veľký vplyv na popularizáciu trendu mala spoločnosť umelcov, ktorí propagovali myšlienku racionálnej užitočnosti. Vsadia sa, že nové umenie by malo byť veľmi jasné, čisté, konkrétne a energické.

Postupom času sa to odráža v dizajne a architektúre. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol tento trend konečne zakorenený, keď bola horná a stredná trieda v celej Európe nakoniec ohromená luxusným luxusom. Ľudia dlhodobo kompenzovali spomienky na ťažké časy s hypertrofickými dekoráciami každodenného života. Preplnené interiéry rovnakého typu triumfovali v palácoch a kaštieľoch po celom svete. Nemohli byť prekvapení. Okrem toho sú unavení a vyžadujú komplexnú starostlivosť. A nakoniec prišla alternatíva - minimalizmus.

Teraz je minimalizmus skôr spôsob života, ktorý ide proti spotrebiteľskej kultúre. Jedná sa o tradičné ekologické materiály.jednoduché tvary, minimálne detaily, využitie každého štvorca s výhodou a maximálnym komfortom.

V interiéri obývačky v minimalistickom štýle prevládajú tieto prvky:

- Multifunkčný moderný nábytok;
- Nedostatok príslušenstva a bezvýznamný dekor;
- Jednoduché svietidlá, bez objemných lustrov, svietidiel a stojacích lámp;
- Viacúrovňové rozptýlené osvetlenie;
- Využitie priečok a územného členenia;
- Jednoduché tvary, striktné čiary a jasná geometria;
- obmedzená farebná škála;
- Veľa prirodzených štruktúr svetla a svetla;
- Moderná kompaktná technológia;
- Nedostatok hromadenia vecí.

Spolu s hi-tech a loftovým minimalizmom je jedným z najrelevantnejších a módnych štýlov. Ale na jeho realizáciu nestačí vyhodiť všetko zbytočné. Vyžaduje si to profesionálny a premyslený prístup.

Farebné riešenia

Minimalizmus k prírodným materiálom. Neošetrené tehly a kameň, aktívne sa používajú rôzne druhy dreva. Z modernejších materiálov sa používa betón, dekoratívne omietky a sklo, prinajmenšom - plast. Všetko závisí od konkrétnej pobočky. Škandinávsky alebo japonský minimalizmus vôbec netoleruje umelosť.

Biela obývacia izba v štýle minimalizmu

Biela farba - klasika pre minimalizmus. V závislosti od odtieňa môže byť namodralý alebo v jemných krémových tónoch. Pohodlne sa zamerajte na umiestnenie obývacej izby. Ak je v miestnostinie je dostatok slnečného svetla, je lepšie brať teplé odtiene. Zahrejú a povzbudia. Ak je miestnosť príliš slnečná a horúca - vhodné sterilné snehobiele a sivasté tóny. Dávajú pocit sviežosti a chladu.

Hnedá obývacia izba v štýle minimalizmu

Z tmavých farieb, okrem šedej a čiernej, sa v minimalizme najčastejšie používa tmavo hnedá. Toto je prirodzená farba stromu. Drevený nábytok, dekoratívne vložky na steny, parkety alebo laminát - to všetko dokonale zapadne do obývačky. Vo veľkých priestranných a vysokých izbách môžete dokonca experimentovať s čokoládovými lesklými stropmi.

Zelený život v štýle minimalizmu

Na vlne ekologických trendov sa aktívne využíva zelená. Jeho bohaté bylinné tóny sú prízvukové a základom je zadržaná mäkká mäta alebo oliva. Túžba po šetrnosti k životnému prostrediu a prirodzených textúr okamžite našla svoj odraz v minimalizme. Samozrejme, nemôžete ignorovať hlavnú farbu prírody. Ako dekor v takejto obývacej izbe, izbové rastliny v hrubých, jednoduchých betónových kvetináčoch vyzerajú dobre.

Žltá obývacia izba v štýle minimalizmu

Z jasných, slnečných farieb je najvyhľadávanejšia žltá. Zvyčajne je to jeho tlmené možnosti: pastel, odtiene so starostlivosťou v béžovej, pieskovej a krémovej. Sú teplejšie ako obyčajne biele, dobre sa harmonizujú so všeobecnými tendenciami a osviežujú. Takáto obývacia izba bude slnečná a útulná aj vo väčšineoblačno a chladný deň.

Povrchová úprava a materiály

\ t

Tradične minimalizmus v interiéri obývacej izby je jasnou farebnou schémou. Olovo v jej bielej a šedej farbe. Čierna sa používa na rozdelenie priestoru. Kontrast je dosiahnutý kompetentnou kombináciou polovičných tónov. Tiež v priebehu prírodných farieb a textúr: drevo, kameň, tehla. Veľkú úlohu pri formovaní trendov zohrala japonská tradícia. Odtiaľ západ vzal jednoduché formy a voľný priestor. Odtiaľ tiež prišla bledá, neutrálna farebná schéma. Takáto obývacia izba by nemala vytvárať hluk, pretože základom japonskej filozofie je pokoj a rozjímanie.

Paul

Ako podlahová krytina v minimalizme je zvlášť dobrá samonivelačná podlaha, veľká ľahká dlažba, prírodný leštený kameň alebo moderné linoleum. Svetlé geometrické vzory sú prípustné.

Ešte lepšie v obývacej izbe vyzerá prírodné drevo alebo laminát. Sú pôvabné, teplé a útulné. Textúra dreva dokonale zapadá do celkového štýlu. Zvyčajne ide o ľahké alebo obielené odrody.

Koberce a koberce, najmä pevné, sú zriedkavé. Niekedy sa malý koberec jemne hodí do sedacej plochy sedacích súprav, ale pre minimalistickú obývaciu izbu nie je potrebné.

Steny

Na výzdobu stien v štýle minimalizmu sa úspešne používa dekoratívna omietka. Môžete tiež jednoducho maľovať hladký betónový podklad alebo tehlovú stenu. úmyselná nedbalosťdáva štýlu jeho jedinečné kúzlo.

Menej bežne používané tapety a dekoračné obkladové panely. Mali by byť tiež ľahké a jednoduché, bez komplikovaných vzorov. Ľahké geometrické ornamenty, sotva viditeľné na hlavnom pozadí, sú možné. Namiesto hrania s farbami a vzormi, minimalizmus vám umožní hrať s textúrou. Napríklad tehlová alebo omietková stena môže byť zvýraznená na všeobecne hladkom pozadí, ale bude maľovaná v rovnakej farbe.

Strop

Strop v minimalizme je natiahnutý. To môže byť lesklý alebo matný, v závislosti na veľkosti miestnosti a preferencie vlastníkov. Klasické farby - biela, strieborná, slonová kosť, svetlé krémové odtiene. Voľba závisí od toho, či je hlavná gama studená alebo teplá.

"Štiepne" štruktúry v ich jednoduchom vzhľade a funkčnosti. Je ľahké sa postarať o takýto strop, nevyžaduje dlhšiu dobu opravu alebo výmenu a vnútri môžete skryť komunikáciu alebo inštalovať osvetlenie. Toto je najlepšia voľba pre bodové svetlá, ktoré sú základom pre zónové viacúrovňové osvetlenie.

Nábytok do obývačky v štýle minimalizmu

Minimalistický skriňový nábytok sú lakonické ploché fasády, leštené a lakované drevo, lesklé povrchy, sklenené police a dvere, kovové kovanie. Lesklý plast alebo imitácia dreva sa používa menej často. Dosky a parapety môžu byť zdobené umelým kameňom.

Najmästarostlivo si vybrať čalúnený nábytok. Jeho formy a textúry by mali byť v súlade s okolitým priestorom. Win-win - jasný obdĺžnikový dizajn. Pre beztvaré a elegantné predmety, pozrite sa na iné použitie.

Populárne viacvrstvové štruktúry, zabudované boxy a ďalšie užitočné veci. Napríklad základňa pohoviek a kresiel sa môže zmeniť na skrine v plnej veľkosti a drevený panel na stenu alebo široké, rovné lakťové opierky možno ľahko zmeniť na stôl.

Osvetlenie

Minimalizmus je nevyhnutne veľké množstvo denného svetla. Ak na severnej strane alebo na oknách nestačí, obývacia izba je vyhotovená v teplých bielych farbách a sú vybrané vhodné lampy. Záclony sa takmer nikdy nepoužijú, aby sa nezablokovalo svetlo a nepoškodili priestor. Ak sú, sú to kompaktné a funkčné rolety alebo rímske rolety.

Veľké a výrazné stropné svietidlá nie sú typické pre minimalizmus, ale aktívne používajú reflektory, čisté geometrické disky a skryté podsvietenie. V bočnej časti sú odkvapy, výklenky, halogénové a LED lampy. Osvetlenie nábytku pod ním vytvára ilúziu, že sa vznáša vo vzduchu.

Zaujímavým riešením pre obývaciu izbu je jasné neónové svetlo, ktoré nie je viditeľné v normálnom režime. To umožňuje kedykoľvek vytvoriť v miestnosti zmysel pre oslavu a party atmosféru.

Dekor a textílie

Dekor v minimalizme je takmer neprítomný.Všetky povrchy sú pevné a bezchybné. Ak chcete oživiť interiér je pomerne malé akcenty, ale sú veľmi malé. Napríklad malá improvizovaná skalka alebo zručná ikebana, pripomínajúca východný štýl štýlu, vyzerá dobre.

To isté platí aj pre textilné výrobky. Čalúnenie čalúneného nábytku je jednoduché a trvalé vo všeobecnom rozsahu. Zvyčajne je to jednoduchá hladká textúra alebo koža. „Ťažké“ textílie, ako napríklad zamat alebo gobelín, nie sú pre minimalizmus typické. Na pohovku môžete hodiť niekoľko jasných vankúšikov prízvuku, ale nič viac. Kryty, ak existujú, sú veľmi jednoduché a jednohlasé. Tento štýl netoleruje zbytočné zberače prachu.

Malá obývacia izba v minimalistickom štýle

Ľahký a lakonický minimalizmus - možno najlepšia možnosť na usporiadanie malej obývačky. Funguje úplne vizuálne zväčšiť a zosvetliť priestor. Sú to svetlé farby a dostatok svetla a žiadne kudrlinky.

Minimalizmus je zón, výklenkov, priečok a zložitých stavieb. To všetko vám umožní efektívne využívať každý centimeter. Sú to skladacie stoly, miesta na spanie, ktoré sú úplne skryté v skrini, posuvné dvere, kompaktný nábytok a jednoduché zariadenie v jasných farbách. V špeciálnom transformátore pre čestný nábytok.

Malá obývacia izba v štýle minimalizmu sa zdá byť oveľa väčšia, priestrannejšia a pohodlnejšia. Ak je možné strhnúť steny s inými miestnosťami, môžete ich úplne nahradiť svetelnými a svetelnými priečkami akombinovať obývaciu izbu s kuchyňou, balkónom alebo pracovným priestorom.

Návrh obývačky v štýle minimalizmu - foto

Chcete zariadiť obývaciu izbu v štýle minimalizmu, ale neviete, kde začať? Ponúkame Vám výber krásnych fotografií, kde nájdete nové nápady a inšpiráciu! Šťastné prezeranie!

Video: Obývacia izba v štýle minimalizmu - Nápady na interiér