Maranta (70 fotografií): typy a starostlivosť

Maranta je svetlá a neobvyklá tropická kvetina pôvodne z južných oblastí a Strednej Ameriky. Je známa predovšetkým pre úžasnú farbu listov s výraznými miestami a žilami. Okrem nezvyčajných farieb tiež zaujímavo rastú, mení tvar a smer v závislosti od svetla a ďalších podmienok. Toto je charakteristický znak celej rodiny. Práve pre túto rastlinu sa nazývala modlitebná tráva alebo pútnik. So všetkými exotickými bylinnými trvalkami, ktoré sa o neho ľahko starajú, dokonca aj v strednej kapele.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Maranta je dekoratívna bylinná trvalka, ktorej veľkosť a vzhľad závisí od konkrétnej odrody. V priemere dosahuje výška okolo 60 cm, stonky sú spočiatku vzpriamené, ale staršie rastliny, tým viac sa opiera o zem.

Maranth hľuzy sa používajú pri varení v rôznych krajinách sveta. Rovnako ako v iných hľuzovitých, obsahujú veľa škrobu.

Ročný rast kvetu je malý. Doba kvitnutia je leto. Z kmeňa sa objavujú vzácne a drobné kvetenstvo kvetov. Maranth kvety drobné a nenápadné, biele, pastelovo žlté alebo lososovo ružový odtieň. Svojimi dekoratívnymi vlastnosťami nie sú schopní konkurovať veľkým a krásnym listom, ale na ich mieste sú boxy so semenami.

Druhy arrowroot

Existuje mnoho odrôd arrowroot, ale doma a na farme sa zvyčajne chovajú niekoľkoz nich. V podstate ide o dekoratívne odrody. Chovatelia neustále zobrazujú nové a zaujímavé farby. Väčšina z nich môže byť rozdelená do dvoch kategórií: bicolor a tricolor, podľa počtu farieb, v ktorých je plátová doska natretá.

Maranth s bielou tvárou

Kompaktný trvalý ker postupne rastie na polovičnú farbu. Táto kategória zahŕňa množstvo odrôd a poddruhov s rôznou farbou listov.

Ale všeobecné obrysy zostávajú nezmenené: podlhovasté, dužinaté alebo široké listy od asi 7x10 do 10x15 cm. Bush rhizome - vyvinutý, s oválnymi hľuzami pripomínajúcimi zemiaky. Na listovej doske sa objavujú biele žily, preto dostala odroda svoje meno. Zadná strana listu je zvyčajne načervenalá.

lalok červenej šípky alebo fascinátor

\ t

Toto je popredný zástupca trikolórov. Hlavné pozadie platne je tmavo zelené, niekedy hnedasté. K okrajom listov sa rozjasní. V strede prechádza svetelný pás, z ktorého sa odchyľujú výrazné priečne pramene. Sú natreté červenou farbou, ktorej sýtosť sa mení od veľmi svetlej až po tmavočervenú. Ďalším znakom je smer zlomenia stoniek.

Kombinovaná Maranta

Krov strednej veľkosti dosahuje asi 40 cm, sukulentný plíživý podzemok je krátky, s fusiformnými zahusťovadlami na hromadenie živín a vlhkosti. Listy - široké alebo podlhovasté, až 15 cmmierne zvlnená.

Zvláštnosť šípky v jej farbe. Na zelenom liste sa objavuje súvislý vápencový hrebeň, z ktorého sa rozchádzajú široké tmavé ťahy. Tvoria súvislý okraj a hrebeň postupne ostrie.

Cane Marantas

Jeden z najzaujímavejších a najneobvyklejších druhov vyniká vo všeobecnom kontexte. Výška vzpriamených stoniek niekedy presahuje 120 cm, listy sú pretiahnuté, pripomínajúce vajíčko v tvare. Na konci ostria. Okraj je natretý v tmavosivom odtieni. Rhizome husto posiaty hľuzami.

Maranta Kerhoven

Ide o najbežnejšiu a najznámejšiu odrodu. Na tmavom hárku sa objaví stredná žila. Na oboch stranách sú symetrické ťahy, ktoré stmavnú a zhnednú, keď rastú. Zostávajú však oddelené a nezlúčia sa do jedného pruhu. Existujú pozdĺžne žily, aj keď sú prakticky neviditeľné.

Maranta Marisella

Pozadie listovej platne tejto odrody je tmavozelené. To z neho robí výnimku. Ale žily a pruhy - svetlo zelený odtieň. Táto farba pripomína klasický negatív.

Maranta Massange

Ide o vynikajúcu odrodu, ktorá sa tiež nazýva čierna šípka. Zvonku nebol ďaleko od klasického stopky. Rozdiel je v tom, že základné zelené pozadie je uložené pozdĺž okraja. Z hlavnej žily ostro rozbiehavé pozdĺžne, maximálne svetlé alebo dokonca biele. Kontrastné tmavé ťahymedzi nimi.

Maranta Emeral Beauty

Od predchádzajúceho pohľadu sa líši v šírke svetelného pásma. Zaberá až polovicu listu a prechod farieb je postupný, bez výrazných okrajov a škvŕn.

Maranta Beauty Kim

Je to jedna z najrozmanitejších odrôd s tmavozelenými alebo hnedastými škvrnami, šalátovo žltými ťahmi, ťahmi a bielymi pruhmi, ktoré môžu trvať až polovicu listu.

Starostlivosť o arrowroot

Tajomstvo úspešnej starostlivosti o šípku v súlade s podmienkami teploty a vlhkosti.

Ideálna pôda na nepretržitý rast je zmes listov, humusu a zmesi ihličnatých pôd zmiešaných s pieskom a dreveným uhlím. Ale štandardná rašelina nebude fungovať. Vyhnite sa tiež vápnu. V spodnej časti zabezpečte vysokú drenáž.

Zariadenie netoleruje teplo a teplo nad + 28 ... + 30 ° C. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, prievanom, ako aj náhlym zmenám teploty. Optimálne v zime - do + 20C. V zime je nežiaduce ju znížiť pod + 14 ° C. V tomto ročnom období je dôležité, aby sa listy nedotýkali studeného okna.

Počas aktívneho rastu používajte komplexné hnojivá. Teraz sa predávajú špecializované riešenia pre dekoratívne a listnaté odrody. Ale nezneužívajte ich, pretože je rovnako dôležité, aby ste nepreplňovali arrowroot.

Odporúča sa, aby sa husté zalievanie opakovalo len vtedy, keď vrchná vrstva substrátu zaschne. Pri prechladnutí znížte frekvenciu, aby ste sa vyhli hnilobým odrezkom. Na zavlažovanie odoberte filtrovanú vodu akominimálne - mäkké státie. Maranta je citlivá na akékoľvek cudzie nečistoty.

Ideálna vlhkosť vzduchu je približne 70%. Môžete ju kompenzovať systematickým striekaním listov. To je dôležité najmä v lete a počas vykurovacieho obdobia. Lokálne zvýšiť vlhkosť pomôže panvicu s vodou, ale v tomto prípade sa uistite, že vlhkosť sa nedostane do koreňov.

Maranth sa cíti najpohodlnejšie v čiastočnom tieni. Pod priamym slnečným svetlom a jasným svetlom vybledne. V byte dávajte pozor na okná, ktoré sú orientované na severozápad alebo na východ.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Šíri šípkou tromi klasickými metódami:

1. Pri siatí semien, pestujte sadenice okamžite s príchodom jari. Vezmite široký hrniec alebo škatuľu, rašelinový piesok a semená. Prvé výhonky sa objavia v nasledujúcich 2 týždňoch. Hlavnou vecou je udržiavať stabilnú teplotu okolo + 16 ° ... + 19 °. Akonáhle sa na sadenici objaví niekoľko plnokrvných listov, môže sa presadiť.

2. Na zakorenenie, rezané výhonky z materskej rastliny do 10 cm s niekoľkými zdravými listami. Celý proces trvá približne 4 týždne. Zakorenenie je možné od mája do septembra. Akonáhle sa vytvorí koreň, presuňte šípku do rašelinového substrátu.

3. Dospelí a zdravé kríky sa môžu šíriť delením. Kopať a čistiť ker, a potom opatrne rez odnože. Je dôležité, aby každá sadenice mala niekoľkozdravé listy a hľuzy. Pred presadením odrežte časti s uhlím na dezinfekciu. Potom môžu byť posadené na mokrej, voľnej pôde.

Odporúča sa, aby sa dospelá rastlina raz za rok zaviedla na jar.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Pre tropické rastliny sú typické problémy so šípkou. S nedostatkom vlhkosti alebo tepla, oslabuje a mizne, ale s prebytkom vody sa objavuje koreňová hniloba a vyvíjajú sa huby. Tomu možno predísť udržiavaním stabilného režimu a pravidelným ošetrovaním kvetu antifungálnymi prípravkami.

Listy niekedy štrajkujú. Sajú šťavu, kvôli ktorej doska mení farbu, vyzerá to poškodené a lepkavé kvapky. Odstráňte parazity mechanicky pomocou mydlovej vody. Potom sa postriekajte listy špeciálnym prípravkom.

Keď sa vzduch stane príliš suchým, objavia sa roztoče. Môžete sa ich zbaviť horúcou sprchou, ale mali by ste to urobiť rýchlo a opatrne. Ale týmto spôsobom môžete zničiť parazitov bez chémie, a to je obzvlášť dôležité v byte. Existujú aj špeciálne akaricídy proti škodcom.

Maranta - foto

Ak chcete pochopiť, ako plne využiť krásu a eleganciu arrowroot, pozrite sa na náš výber fotografií! Zbierali sme tie najfarebnejšie a najzaujímavejšie nápady pre inšpiráciu!