Oblúky sadrokartónu (75+ fotografie)

Usporiadanie klenutých otvorov je populárna technika, ktorá vám umožňuje nastaviť priestor obydlia, aby mu dodala osobitnú modernú atmosféru, niekedy s nádychom luxusu minulých storočí. Existuje mnoho materiálov, z ktorých môžete vytvárať klenuté klenby, ale v interiéri sa najčastejšie používajú ľahké konštrukcie zo sadrokartónu, ktoré majú mnoho výhod a premiestňujú ťažkopádne konštrukcie. V našom článku sa pozrieme na rôzne nápady na zdobenie oblúkov v interiéri, spôsoby ich usporiadania a zdobenia.

Výhody sadrokartónu

Sadrokartón je v súčasnej dobe populárny materiál, ktorý vám umožní vytvárať štruktúry v interiéri akejkoľvek konfigurácie. Je to dôsledok súladu materiálu so spracovaním, jeho jednoduchosti a rýchlosti inštalačných prác. Ak chcete vybudovať najjednoduchšie klenuté klenby, nepotrebujete špeciálne zručnosti, stačí postaviť malú jadrovú základňu a opláštiť ju listami. Niekedy v konštrukcii zložitejších foriem klenutých sadrokartónu, ktorý je oveľa tenší ako obvykle, sa používa.

V rade materiálov existuje aj takzvaná sadra odolná voči vlhkosti. S ním môžete bezpečne vytvoriť akýkoľvek dizajn, vrátane klenutých klenieb, v takých priestoroch, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa. Nebojí sa podmienok vysokej vlhkosti a teplotných zmien.

Nespornou výhodou materiálu, ktorý vysvetľuje jeho popularitu, je nízka cena v kombinácii s vysokoupevnostné charakteristiky.

Nápady na navrhovanie oblúkov v interiéri

Existuje niekoľko spôsobov, ako používať klenuté klenby. Podmienečne je možné rozdeliť funkčný účel oblúkov na niekoľko hlavných skupín.

Oblúky, korekčný obytný priestor

Najčastejšie nahrádzajú vnútorné vchodové dvere, ktoré umožňujú zbaviť sa dverných panelov preplnených priestorom. Byt je teda naplnený veľkým množstvom vzduchu a svetla. Dôležitou funkciou oblúka je aj účasť na zonovaní obytného priestoru. Napríklad, s ich pomocou si môžete vybrať detský kútik v izbe, štúdiu alebo spálni. Oblúky sú často vybavené v štúdiových apartmánoch, ktoré oddeľujú pracovný priestor kuchyne. Pripojenie k obytnému priestoru balkónového priestoru umožňuje ľahký únik dverí s klenutou klenbou a spodná časť steny, ktorá je zakázaná na demoláciu, môže byť použitá na vybavenie barového pultu alebo stola.

Dekoratívne oblúky zo sadrokartónu

Okrem toho, že klenuté klenby môžu zohrávať úlohu aktívneho prvku interiéru, môžu hrať čisto dekoratívnu úlohu, zdôrazňujúc tento alebo takýto štýl interiéru svojou výzdobou. Takto sú navrhnuté falošné oblúky vo forme výklenkov na stenu, pomocou ktorých môžete vybrať akcentovú zónu, usporiadať zrkadlo, obraz vo vnútornom priestore, inštalovať TV alebo malé police. Podobné konštrukcie často korunujú hlavu postele a na dlhú chodbumôže byť skvelou výzdobou, ktorá dopĺňa hlavný interiérový portál.

Multifunkčné oblúky

\ t

Aj oblúky môžu byť vybavené na skladovanie rôznych domácich potrieb, dekoratívnych prvkov. Napríklad, ako je znázornené na fotografii, po celú dobu trvania konštrukcie, vybaviť police, ktoré opakujú tvar klenby. Dizajn je dosť priestranný - tu môžete uložiť veľa vecí bez toho, aby ste zabrali ďalší priestor.

V dlhej chodbe môžu výklenky ľahko nahradiť skrinku, ak sú vybavené rôznymi policami. Neprítomnosť dverí urobí situáciu čo najpriestrannejšou a klenuté klenby vytvoria špeciálnu štýlovú atmosféru, ktorá sa zmení na interiérovú dekoráciu.

Druhy oblúkov sadrokartónu

Vytvorenie oblúka je tvorivý proces, ktorý vám umožní experimentovať s akoukoľvek formou. Niekedy tieto návrhy majú ohromujúci vzhľad, s mnohými ohybmi a dekoratívnymi vložkami. Existujú však veľké typy klenutých klenieb, ktoré slúžia ako základ pre vytváranie rôznych variácií, a to:

1. Rímsky oblúk je klenbou s polkruhovým tvarom. Ide o najbežnejší typ klenutého stropu, ktorý sa tiež nazýva klasika. Tento dizajn vyzerá skvele v izbách s vysokými stropmi. V nízko umiestnených izbách ju môžete dať do nižšieho, ale širšieho tvaru.

2. Briti - ideálny pre izby s nízkymi stropmi, pretože klenutá rímsa mázrezaný polomer a zaoblené rohy a hladké tvary vizuálne „zdvíhajú“ výšku stien.

3. Ellipsoid - variant podobný predchádzajúcemu, avšak rohy tu nemajú žiadne krivky. Prísnosť foriem umožňuje použitie takýchto štruktúr v kombinácii s oblúkmi inej modifikácie.

4. Trapézový - konštrukcia sa skladá z prerušovaných čiar. Vzhľadom k nedostatku zaoblené tvary, to vyzerá dosť stručne. Tento vlastný dizajn je bežnejší v moderných štýloch.

5. Námestie - najjednoduchší formulár na prvý pohľad, nazývaný aj portál. V skutočnosti je to obvyklý vchod, ale dokončovacie materiály dávajú špeciálnu estetiku. Dvere sú často rozšírené, zdobené drevenými vyrezávanými prvkami, bočnými stĺpmi. V tejto forme vyzerá oblúk v klasickom štýle interiéru skvele. Ak chcete umiestniť konštrukciu v modernom interiéri, môžete po stranách usporiadať ďalšie malé portály a ponechať otvory bez zbytočných dekorácií.

6. Thajčina je jedným z neštandardných asymetrických druhov, v ktorých oblúkový oblúk ovplyvňuje len jednu stranu a druhý zostáva rovný. Tento dizajn je ideálny pre moderné štýly, hi-tech, rovnako ako východné smery.

7. V orientálnom štýle - oblúky sú kopulovitého tvaru, najkrajšie vyzerajú vo vysokých miestnostiach. Orientálne interiéry často zapĺňajú nielen vnútorné oblúky - takéto formy sa používajú na usporiadanie výklenkov, okenných otvorov.

Zdobenie oblúkov sadrokartónu

Oblúk sadrokartónu môžete ozdobiť rôznymi materiálmi. Ako povrchová úprava je polyuretán dokonale vhodný, z ktorého sa vytvárajú všetky druhy dekoratívnych prvkov. Pomocou polyuretánového obloženia si môžete zariadiť komplexné ozdoby, stĺpiky, lišty a stĺpy, ktoré premenia dvere na umelecké dielo.

Ďalším skvelým materiálom je umelý kameň. Moderný materiál imituje prírodný kameň s jedinečnou textúrou a tvarom, ktorý vám umožní vytvoriť jedinečné a úctyhodné interiéry. Materiál je pomerne ľahký, ale má vysokú pevnosť a odolnosť voči akýmkoľvek vplyvom, preto je dovolené použitie v akýchkoľvek priestoroch. Umelý kameň má širokú škálu typov, farieb a textúr, takže si môžete ľahko vybrať najvhodnejšiu možnosť pre štýlový dizajn.

Tapeta - najdostupnejší materiál, ktorý nemôže byť horší ako iné drahé materiály na ozdobenie klenutého otvoru. Prítomnosť širokej škály výtlačkov, textúr a vzorov môže prispieť k vytvoreniu najkreatívnejšej variácie dekorácie. Tapety sa vyberajú tak, aby zodpovedali stenám, alebo naopak kontrastovali s klenbou. Originálny vzhľad oblúka, zdobený korkovou tapetou. Na tento účel často používame plátna na samolepiacom podklade s veľkou paletou odtieňov.

Maľovanie je ďalšou lacnou úpravou. Jeho výhodou je, že dekor je aplikovaný najjednoduchšie arýchlym spôsobom a farba sa môže v prípade potreby vždy zmeniť, vyzbrojená novou farebnou schémou a štetcom. Kresby dodajú oblúkovej klenbe osobitnú originalitu - hlavná vec je, že zodpovedajú štýlu miestnosti. Ak máte pochybnosti o svojich umeleckých schopnostiach, môžete ručne kresliť rôzne skladby alebo použiť šablóny.

Mozaika - materiál s vodou, odolnosťou voči svetlu, rázovou húževnatosťou, odolnosťou voči opotrebeniu a nakoniec estetickým šarmom. Mozaika je vyrobená z keramiky, skla, prírodného kameňa a jednotlivé prvky môžu mať rôzne tvary v tvare štvorca, oválu, obdĺžnika atď. pokojné pastelové farby a pre niektoré moderné dizajny si môžete vybrať zrkadlo alebo sklo.

Dekoratívna omietka vám umožňuje vytvoriť podľa vlastného uváženia vyhladené a výrazné reliéfy, opakovane natreté. Je pomerne jednoduché aplikovať sa na povrch a nevyžaduje predchádzajúce dokonalé vyrovnanie. Pomocou tohto materiálu môžete vytvoriť rôzne kresby a basreliéfy, ktoré sa stanú jedinečnou výzdobou interiéru.

Drevené a plastové panely sa používajú na dokonalé oblúkové oblúky. To je primárne kvôli zložitosti inštalácie, ktorá vyžaduje dokonalé vyrovnanie základne alebo usporiadania prídavného latovania. v podstatePanely tvoria štvorcové oblúky alebo v ich blízkosti, ktoré nemajú výrazné zaoblenie.

Oblúky zo sadrokartónu - Myšlienky fotografií a dizajnov

Na záver Vás pozývame k návšteve našej galérie, kde sme sa snažili zozbierať množstvo fotiek z krásnej výzdoby oblúkov sadrokartónu v interiéri. Dúfame, že tieto príklady vás inšpirujú k vytvoreniu vlastného architektonického diela. Šťastné prezeranie!

Video: Do-It-Yourself Arch