Izba ruža (80 fotografií): typy, pestovanie a starostlivosť

Ruže nie sú len výsadou záhrad a skleníkov. Sú dobre pestované v domácnosti. Chovatelia dokonca priniesli špeciálne odrody, ktoré sa v apartmánoch cítia pohodlne a perfektne zapadajú do interiéru. Okrem toho, doma môžu ruže kvitnúť po celý rok a vo svojej kráse a vôni nie sú podradené luxusnej záhrade.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Vnútorné ruže sú rozsiahlou kategóriou, ktorá zahŕňa mnoho odrôd. Niektoré sa líšia len vo farbách a niektoré nemajú takmer nič spoločné. To vám umožní vybrať si perfektnú voľbu pre akýkoľvek interiér.

Priemerná výška interiérových ruží je až pol metra, ale existujú aj veľké druhy. Zaujímavá možnosť - plíživé ruže, ktoré pokrývajú celý priestor, otáčajú sa okolo podpery a vyzerajú zaujímavo v závesných nádobách.

Klasická izba je malý krík s vyrezávanými alebo kopijovitými listami a farebnými kvetmi, od bielej a smotanovej až po ružovú, šarlátovú alebo sýtožltú.

Pôvod miniatúrnych ruží sa stále diskutuje. Niektorí nazývajú svoju domovskú Čínu, iní - juhovýchodnú Áziu.

Typy ruží miestností

\ t

Ďaleko od všetkých druhov ruží sú vhodné pre domácnosť. Boli odobraté v priebehu rokov špeciálne, aby sa zmestili do podmienok bytu. Pri výbere nezabudnite venovať pozornosť nielen veľkosti a vzhľadu, ale aj podmienkam zadržania. Niektoré odrody majú svoje špecifiká. Dodržiavanie všetkých odporúčaní pomôže rozšíriťkvitnú aj tie vrtošivé vnútorné ruže.

Tea Rose

Čajová ruža - indická klasika. Bola chovaná na základe množstva bengálskych odrôd. Na rozdiel od trpasličích plemien, čajové ruže môžu byť dosť veľké, dokonca dva metre, aj keď tam sú tiež miniatúrne druhy, do 20-30 cm.Väčšina odrôd čajových ruží je ideálna pre domácnosť, pretože boli vytvorené práve na to. Sú krásne, jemné a voňavé, s hustým zeleným lístím.

Čínska ruža

Zvláštnosťou čínskej ruže sú jej malé kvety, ktoré husto, takmer úplne pokrývajú celý krík. Je cenený práve pre svoje dekoratívne prvky.

Bengálska ruža

Krátka, huňatá ruža s malými a sploštenými, špicatými listami bude vyhovovať tým, ktorí nedokážu postaviť drsné arómy. Takmer vonia, ale odtiene môžu byť akékoľvek. Bengálske ruže boli prvé, ktoré ako prvé a jediné kvitnúce odrody v Európe zakorenili. Hoci teraz, samozrejme, výber je oveľa väčší. Nevyžadujú osobitnú starostlivosť ani orezávanie. Je to dosť na to, aby ste odrezali suché a bolestivé vetvy.

Bourbon Rose

Je to krásna a dekoratívna odroda s veľkými kvetmi, ale keď sa o ňu postará, vyžaduje si odpočinok na zimu. Intenzívne kvitnutie trvá od leta do decembra, po ktorom rastlina vrhá listy a ožíva znovu v apríli.

Kolibrík ružový

Ide o dva poddruhy ruží, ktoré chová jeden podnik. Prvá triedado konca päťdesiatych rokov a druhý - o dvadsať rokov neskôr. Kríky - kompaktné, husté a pomerne úzke. Listy sú tmavé, husté a lesklé. Stredné froté kvety sú známe svojou delikátnou arómou. Sú zbierané v kvetenstve niekoľkých kusov. Klasické odtiene - žlto-marhuľová.

Poliantovaya rose

Polyantózne ruže sú odrody v miestnosti, ktoré vznikli krížením vetviacich záhradných. Sú výsledkom mnohých rokov chovu. Kroviny sú malé, rozvetvené a husté, v priemere päťdesiat centimetrov. V niektorých odrôd kvetov sú zhromaždené v kefke. Poddruhy sú froté a froté. Polycanthus ruže cítiť skvele nielen na parapety, ale aj na balkónoch alebo terasách. Používajú sa aj na zdobenie hraníc.

Opravárska ruža

Populárna odroda, ktorá je známa svojou neokázalosťou. Kvety sú strednej veľkosti, ale všetkých možných farieb. Táto ruža kvitne celý rok.

Rosa Danica Mix

Malá kompaktná tridsať centimeterová ruža s kvetmi dosť veľkými. Priemerný priemer je 3-4 cm a farby sú najrozmanitejšie. Pri výbere miesta pre túto odrodu musíte vziať do úvahy, že Danika potrebuje slnečné svetlo a vysokú vlhkosť.

Maškarná ružová ruža

Zaujímavá odroda s takmer žiadnymi ostňami. Tridsať centimetrové výhonky sú silné a voľne rozvetvené. Na pozadí lesklých tmavých listov sú chameleónové kvety obzvlášť výhodné. Počas celého obdobiarozkvete ich farebné zmeny niekoľkokrát, z citróna na tmavo červenú. Ďalšou vlastnosťou je jemná ovocná aróma.

Starostlivosť o izbovú ružicu

Väčšina odrôd ružice je viac než nenáročná. Majú dostatok slnka a vody, ale v horúcich letných dňoch nezabudnite na čiastočný tieň na ochranu pred priamym slnečným svetlom. Je obzvlášť dôležité, aby sa koreňový systém neprehrial, preto dávajte pozor na svetlé kvetináče a hrnce.

Najlepšie je, že ruže rastú v úrodnej pôde, ale nezáleží na tom. Vstúpte do zmesi humusu, trávnika, piesku, minerálnych hnojív. Prvé kŕmenie - dva mesiace po nákupe. V záhradných centrách sú kvety už nasýtené všetkým potrebným. Počas tvorby púčikov zvyšujte množstvo draslíka a fosforu. Je dôležité, aby ste to nepreháňali hnojivami, inak sa Bush začne aktívne zvyšovať hmotnosť listov, ale nebude kvitnúť.

Ruže určite potrebujú vzduch. Neustále vzduch v miestnosti, av sezóne - vyberte si kvety na balkóne alebo na ulici. Neváhajte otvoriť okná, ale nedovoľte, aby prievan.

Ďalšou dôležitou odchýlkou ​​je vlhkosť. Ak je príliš suchý, listy vädnú a odpadávajú. V zime, počas aktívnej práce radiátorov a používania ohrievačov, umiestnite nádoby s vodou v blízkosti váz. Pre odrody, ktoré idú do režimu spánku, sa vlhkosť zníži na minimum. Stačí, že koreň nevyschne.

V lete zalejte ruže podľa potreby: keď vyschne vrchná vrstva zeme. Kvôli nadmernej vlhkosti, koreň začína hniť. pravidelnevylejte vodu z panvice. V horúčave, zorganizujte teplú večernú sprchu z usadenej vody. Procedúra sa môže opakovať niekoľkokrát týždenne.

Potreba prerezávania závisí od konkrétnej odrody. Niektoré miestnosti ruže nepotrebujú vôbec, iní potrebujú odstrániť slabé a nesprávne rastúce konáre, a ešte iní musia byť úplne tvoril. Ale v každom prípade by ste mali pravidelne odstraňovať fragmenty poškodené chorobami alebo parazitmi.

V období, keď sa ruže najviac aktívne rozvíja a rozvíja, sa týždenne pridáva do zeme komplexné minerálne hnojivo. V chladnom období sa kŕmny interval znižuje na 1-2 krát mesačne. Je vhodnejšie použiť riešenia. Pre staré puzdrá vhodné mäkké listové metódy - striekanie.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Pri výbere interiérových ruží, podobne ako akékoľvek iné okrasné výberové rastliny, dávajte prednosť tým, ktoré sa pestovali z odrezkov. Výsev semien úplne nezachováva všetky druhové charakteristiky a štepená ruža pravdepodobne neprežije prudkú zmenu podmienok.

Replant sa zvýšil najmenej pár týždňov po nákupe, aby sa prispôsobil. Lepšie sa hodí do jej hrubého keramického hrnca. Nezabudnite na odvodnenie expandovaných ílov, kamienkov alebo tehlových fragmentov. Na transplantáciu sa používa jemná metóda prekládky, aby nedošlo k poraneniu koreňového systému a nemenilo typ pôdy tak drasticky.

Transplantovaná miestnosť sa rozprestrela s celou hlinenou guľou. Pre intervaly medzi mladými kvetmi -raz ročne. Pre 3-4 rokov - podľa potreby.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Dokonca aj nenáročná vnútorná ruža je niekedy napadnutá škodcami a chorobami.

Najčastejším problémom je roztoč. Skôr alebo neskôr, všetci pestovatelia kvetov čelia mu, takže sa pripravte vopred. Pravidelne kontrolujte listy na prítomnosť parazitov a celkový stav. Rezervovať vopred so špecializovanými insekticídmi.

Druhým problémom je štít. Je ľahké odhaliť tmavé výrastky na listoch a stonkách. Môžu byť odstránené mechanicky a až potom pristúpiť k liečbe insekticídmi.

Na prevenciu plesňových chorôb je potrebné pravidelne postrekovať rastliny fungicídmi. Symptómy rôznych prejavov sú podobné: sú to škvrny, kvet, hniloba. Poškodené oblasti sa musia starostlivo odstrániť, aby sa infekcia nerozšírila.

Zvážte skutočnosť, že ruže je rozmarná rastlina v susedstve. Je to takmer neznáša životné prostredie a kvitne lepšie a veľkolepejšie, ak len dostane všetku pozornosť.

Izba Rose - foto

Stále sa nerozhodlo, kde úspešne umiestniť vnútornú ružu, aby domáce sadenice boli nielen zdravé, ale aj krásne? Zostavili sme pre vás výber najzaujímavejších fotografií. Šťastné prezeranie!