Tapeta do kuchyne (80+ fotografií)

Často, začínajúc opravovať byt, majitelia sú posledné premýšľať o tom, ako vybaviť kuchyňu, av skutočnosti je to jeden z hlavných priestorov, bez ktorých je ťažké robiť. Vyžaduje si to osobitný prístup, najmä pri výbere dokončovacích materiálov. Okrem toho, že musia byť dosť trvanlivé, estetické vlastnosti nie sú zbytočné. Tapety naďalej na vrchole popularity, pretože majú veľa možností dizajnu. Pozrime sa na to, ako si vybrať tapetu pre kuchyňu, aké funkcie musíte zvážiť, aby ste vytvorili dokonalý pohodlný interiér.

Druhy tapiet pre kuchyňu

Dnešný trh poskytuje obrovský výber tapiet, ale vzhľadom na to, že kuchyňa je dosť špecifická miestnosť, je veľmi dôležité venovať pozornosť materiálu pri nákupe. Vysoká vlhkosť, para, kolísanie teploty, znečistenie, často ťažko odstrániteľné - všetky tieto podmienky dávajú prednosť pred vlhkosťou odolné, umývateľné tkaniny.

Ako určiť kvalitu tapety označením

Pri nákupe tapety, musíte nielen počúvať odporúčania predajcu, ale tiež starostlivo preskúmať výrobcu označenie, ktoré sú na každom valci. V nižšie uvedenej tabuľke môžete vidieť štandardné označenia charakteristík aplikovaných na tapetu.

Ako vidíme, sú rozdelené do mnohých kategórií, ktorých výber závisí od praktickosti, trvanlivosti náteru a od nákladov na plátno. Napríklad najviacJednovlnná tapeta bude ekonomickou možnosťou. Samozrejme, že majú určitú odolnosť voči mokrým podmienkam, ale nebudete schopní ich umyť vysokou kvalitou.

Každá pridaná vlnovka na štítku označuje väčšiu odolnosť siete voči mokrým podmienkam a schopnosť umývať ju bez strachu a kefa bude znamenať, že sieť sa nebojí hrubšieho čistenia. Samozrejme, že najspoľahlivejšou možnosťou bude tapeta s tromi vlnami a štetcom, ale sú zriedka k dispozícii na predaj, pretože majú vysoké náklady, čo výrazne znižuje dopyt.

Čo ešte musíte venovať pozornosť je odolnosť obrazov voči jasnému osvetleniu, pretože nechcete, aby tapeta vybledla v druhom alebo treťom roku a úplne stratila svoju dekoratívnu funkciu. V našej tabuľke môžete tiež vidieť, aké znaky charakterizujú svetelnú odolnosť. Ak sa rozhodnete zachrániť a vziať najviac nenáročný v tomto ohľade tapetu, možno nebudete musieť umývať, pretože stratí svoj vzhľad oveľa skôr, než sa dostane špinavé.

Z akých materiálov sú vyrobené

Existujú rôzne verzie umývateľných tapiet, ale väčšinou sú rozdelené do dvoch hlavných skupín - papierové alebo netkané. Ak hovoríme o kvalite, papierové tapety sú v mnohých smeroch horšie a nebudú trvať veľmi dlho, ale majú nižšie náklady. Takéto plátna môžu byť prelepené v jedálenskom priestore, kde budú mimo „rizikovej zóny“.

Netkaná základňa zabezpečuje dlhodobý charakterprevádzkovanie tkanín. Tapety môžu byť úplne netkané alebo pokryté dekoratívnou vinylovou vrstvou. Výhodou takýchto plátien je, že sú schopné maskovať malé defekty stien, najmä ak ide o tapetu z penového vinylu, ktorá má objemový vzhľad. K dispozícii sú aj takzvané kuchynské vinyly - plátna vytvorené tak, aby zostali len v takých extrémnych podmienkach. Je ľahké sa o ne starať a tapeta si zachováva svoj pôvodný vzhľad po mnoho rokov. Skôr budú mať čas, aby ste sa nudili, než stratíte svoju bývalú krásu.

Ďalšia moderná verzia tapety pre kuchyňu, ktorá si zaslúži pozornosť, je sklolaminát, ktorý má zaujímavú štruktúru. Môžu byť prané alebo maľované bez strachu.

Najneobvyklejší typ tapety je tekutý. Bolo by spravodlivé pripisovať ich kategórii putty materiálu, pretože majú podobnú metódu aplikácie, ale keďže sa nazývajú tapety, stojí za to vložiť im slovo. Vytváranie tekutých tapiet dodáva miestnosti dodatočný komfort, takže je lepšie pre ne zariadiť priestor s jedálenským stolom. Je potrebné poznamenať, že nie všetky tekuté tapety možno umyť, takže dávajte pozor na označenie.

Ak chcete ozdobiť prízvuk stenu alebo určitú časť priestrannej kuchyne, môžete použiť korkové umývateľné tapety, metalizované tkaniny, ktoré, hoci sú drahé, vyzerajú jednoducho úžasne.

Čo potrebujete vedieť pri výbere tapety so vzorom

Veľký výber tapiet vám umožňuje vybrať si pre kuchyňu ako jednofarebné plátno aobsahujúce výkresy. Ak dávate prednosť prísnosti v interiéri, môžete prilepiť na kuchyňu so sklenenými vláknami alebo netkané tapety určené pre maľovanie. Ich pôvodná konštrukčná plocha bude vyzerať krásne aj v bielej farbe, okrem toho môžete vždy meniť farebnú paletu.

Mnohí uprednostňujú tapetu so vzormi. Tu je potrebné vziať do úvahy, že obrazy na plátne môžu drasticky ovplyvniť vnímanie geometrie priestoru. Napríklad veľké prvky na stene ju vizuálne priblížia, takže pre malú kuchyňu to nie je najlepšia možnosť. Malé výtlačky vyzerajú nenápadne, vytvárajú určitú dynamiku v prostredí, ktoré sa dá „ukľudniť“ vďaka obyčajným závesom.

Pruhované tapety majú tiež svoje vlastné triky, napríklad vertikálny pruh bude vizuálne „zdvíhať“ strop a vodorovná lišta rozšíri stenu. Ak chcete, aby izba vyzerala väčšia, ale zostala proporcionálna, v interiéri sa môže striedať pruhovaná tapeta.

Osobitnú atmosféru v miestnosti vytvára fototapeta, ktorá je spravidla prilepená na stenu pri jedálenskom stole. Je dôležité zvoliť si ten správny obrázok tak, aby nebol nepríjemný a nebol nepríjemný počas jedla. Obrazy šťavnaté ovocie, mestské ulice, krajiny, kvety budú dobrou voľbou. V priestranných izbách budú 3D tapety s perspektívou, ktoré vytvárajú pocit priestornosti, skvele vyzerať.

Farby na kuchynské tapety

Farebná paleta preakékoľvek obydlie by malo byť zvolené na základe osobného presvedčenia - interiér by mal potešiť majiteľov, a nie obťažovať, byť vykonávaný s prísnym dodržiavaním pravidiel. Ak dávate prednosť svetlým farbám - to bude pridané plus. Kuchyne v bytových domoch sa často nemôžu pochváliť veľkými rozmermi a svetlá paleta urobí priestor priestrannejším, vzdušným. Ako základ si môžete vziať svetlé farby tapety, napríklad béžovú, smotanovú alebo svetlosivú, a proti takému pozadiu, aby sa určité oblasti stali jasnejšími alebo vzorovanými plátnami.

Biele tapety v kuchyni majú tiež právo existovať, najmä ak hovoríme o minimalistických alebo škandinávskych interiéroch, ale je lepšie ich lepiť od zóny pracovného trojuholníka (drez, sporák, chladnička). Nie je nutné používať čisto bielu farbu, môžete si vybrať perly, svetlé pieskové tóny, tapetu s bieleným vzorom rôznych odtieňov.

Tmavé farby majú tiež právo existovať v kuchyni, ale iba vtedy, ak majú veľkú plochu alebo majú veľké okná smerom na juh. Tmavá tapeta v malej kuchynke ešte zhorší už stiesnenú atmosféru, ale dizajn jednej zo stien s takýmito plátnami prispeje k jej vizuálnej vzdialenosti, čím sa priestor stane hlbším.

Kuchyňa môže byť oblečená v akejkoľvek farbe dúhy. Žlté a oranžové tóny spôsobia, že miestnosť bude jasnejšia a veselejšia, zatiaľ čo zelené budú naopak upokojovať a mať pozitívny vplyv natráviaceho systému, poskytuje vynikajúcu chuť k jedlu. Červené tapety ovplyvňujú ľudí inak. Dynamika tejto farby môže jedna osoba rozveseliť a druhá príčina podráždenia. Tu by ste sa mali pozrieť na odtiene šarlátovej farby a vybrať si, napríklad, čerešňovú tapetu alebo ružovú. Je dobré, ak majú vzory s prekladaním bielych, béžových alebo hnedých odtieňov.

Pri výbere tapety do kuchyne nezabudnite, že pre každý štýl je najprijateľnejšia farba a vzor. Tu je niekoľko ilustratívnych príkladov:

- Minimalistický smer v dizajne, ako sme už spomínali, sa vyznačuje bielou monochromatickou paletou, ale varianty s šedou alebo béžovou tapetou nie sú vylúčené. V takýchto miestnostiach sa často robia prízvukové steny, aby odvrátili pozornosť od púštneho prostredia. K tomu môžete do svojho návrhu zahrnúť šedé grafické plátno alebo tmavo béžovú tapetu s geometrickými vzormi;

- Provence v interiéri zahŕňa jemné odtiene kvetov, takže najlepšou voľbou pre kuchyňu by boli tapety z nevädze, svetle zelenej, ružovej alebo pieskovej farby, väčšinou s malými rastlinnými vzormi a ornamentami;

- Štýl pôvabu, aj keď je dosť zvláštny, je teraz na vrchole popularity. Najlepšou voľbou pre takúto „priemyselnú“ kuchyňu by boli tapety z šedej, bielej, hnedej farby, napodobeniny muriva alebo betónu;

- Tapety v retro štýle sa vyznačujú béžovými, zelenými a hnedými tónmi, ktoré sa často prekrývajú. Môže byť veľa možností avýber vzorov závisí od konkrétnej epochy, ku ktorej sa chcete vrátiť - sú to veľké kvetinové výtlačky, rezervovaný pásik a „hrach“, ktorý milujú mnohé milenky bývalých čias;

- Klasický štýl je typický pre veľké, priestranné izby, ale malá kuchyňa môže byť skutočným príkladom elegantného luxusu. Vhodné sú béžové, olivové, gaštanové plátna s elegantnými vzormi a monogramami. Vložky z metalizovanej tapety orámované lištami budú vyzerať skvele.

Tapeta do kuchyne - foto

Ďalej sa navrhuje, aby sa pokračovalo na stránkach našej fotogalérie. Tu sme sa snažili zozbierať najlepšie príklady dizajnu kuchyne tapety. Dúfame, že vám pomôžu, aby vaša kuchyňa bola najkrajšia, útulná a originálna. Šťastné prezeranie!

Video: Krásna tapeta v kuchyni