Zimolez (75 fotografií): typy a starostlivosť

Zimolez je okrasný ker z rovnakého mena. V závislosti od konkrétnej odrody a typu, môže byť vzpriamený, plíživý a kučeravý, čo je obzvlášť populárne vo vývoji krajiny design. Veľké a svetlé kvety rôznych odtieňov zdobia altány, uličky a dekoratívne kompozície. Nadšení znalci vedia, že existujú jedlé odrody. Bobule takýchto zimolezov sú rovnako užitočné ako iné známe, a rastový proces je čo najjednoduchší a najjasnejší.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Zimolez (lonicera) vďačí za svoj názov nemeckému lekárovi a botanikovi Adamovi Loniceurovi. Okrasné odrody s jasnými kvetmi a lesklými bobuľovými plodmi sa používajú v záhradách, pri navrhovaní pozemkov a domových území. Kvitnú od neskorej jari do polovice leta. Niektoré odrody sa nachádzajú vo voľnej prírode, a niektoré - zavedené špeciálne chovateľmi a záhradkármi.

Druhy zimolezov

\ t

Je možné hovoriť o typoch a odrodách zimolezu na dlhú dobu. Existuje viac ako dvesto druhov a všetky sa líšia vo vzhľade, životnom štýle a prirodzenom prostredí. Väčšina z nich rastie na severnej pologuli, najmä vo východnej Ázii a Himalájach. V našich zemepisných šírkach je niekoľko desiatok odrôd a asi desať z nich je jedlých.

Jedlý zimolez

\ t

Ide o samostatnú kategóriu, ktorá zatiaľ nie je taká obľúbená ako ostatné kríky. Aj keď sa pestovať aj od nulykomplikované. Zimolez sa nebojí mrazu, chýba mu minimálna starostlivosť a cíti sa skvele na zlej pôde. Avšak, bude dokonale ozdobí záhradu s veľkými a voňavé kvety. Výška krovia dosahuje 1,5 m. Najväčšie a najchutnejšie ovocie severných odrôd - Sibír a Altaj, ale sú tu viac približné možnosti.

V porovnaní s inými krovinami bobúľ, zimolez produkuje plody, ktoré chutia ako čučoriedky. Používajú sa nielen na výrobu potravín, ale aj vo farmaceutickom a medicínskom priemysle. Okrem toho sa predpokladá, že aróma zimolezu zmierňuje stres a nervozitu. To dáva účinok druhu fyto-a aromaterapia.

Nesmieme však zabúdať na to, že plody nejedlých odrôd nie sú vhodné len pre potraviny, ale môžu byť aj jedovaté. V ľuďoch taký zimolez prezývaný vlk bobule.

Caprifol

Najznámejšia odroda okrasných zimolezov. Takto sa pôvodne plánovalo pomenovať celú rodinu. Priniesli zimolez z južnej Európy a Kaukazu. Jedná sa o veľké, lezecké kríky, ktoré s náležitou starostlivosťou a silnou oporou dosahujú až 6 m.

Caprifol je medová odroda s voňavými žlto-fialovými kvetmi. V niektorých oblastiach Krymu sa nachádzajú červenkasté alebo biele, ale až do konca cyklu sa žltnú. Zimolez ovocie sú červené. Hlavným obdobím kvitnutia je jún.

Medzi výhody tejto odrody patrí rýchly rast, priemerná dĺžka života až 50 rokov, kompatibilita s inými rastlinami. Zimolez je často vysadený lezeckými ružami. Je dostatočne vlhký na bezpečný rast.pôdu.

Kučeravý zimolez

\ t

Vo voľnej prírode sú lezecké odrody bežné v Európe, Ázii a severnej Afrike. Sú cenené pre svoje vynikajúce dekoratívne vlastnosti a intenzívne kvitnutie. Priemerná výška je až 5 m. Kvety sú voňavé, bohaté na červeno so žltým jadrom.

Existuje niekoľko poddruhov kučeravých zimolezov: zlatá aurea, fialová belgica a neskorá serotina. Ten je obzvlášť miluje záhradníci na dlhé obdobie kvitnutia - takmer po celé leto.

Zimolez Tatar

Divoký tatarský zimolez rastie v presne vymedzených regiónoch: v Kazachstane, Sibíri, Altaj. Ale jej záhradníci úspešne chovali v rôznych poddruhoch. Výška kríka je až 3 m. Začne kvitnúť do konca jari a farby sa líšia od bielej po tmavo ružovú a bohatú červenú. Existuje niekoľko druhov: alba, grandiflora, sibirika, punika, lutia, latifolia a ďalšie. Všetky sú nenáročné a odolné voči chladu. Líšia sa hlavne v odtieňoch a dekoratívnych vlastnostiach.

Zimolez alpský

\ t

Ide o malý okrasný ker do výšky 1 m. Vyzerá to perfektne pri zdobení stromov a hraníc, v živých plotoch. Žlté kvety s načervenalým odtieňom takmer bez zápachu. Ale trpasličí odroda je odolnejšia ako iní na parazity a škodcov, takže je veľmi obľúbená medzi záhradkármi.

Americký zimolez

Chovatelia vydali neobvyklý hybrid,kombinuje zimolez s toskánskym zimolezom. Je to zaujímavá lezecká odroda s fialovými kvetmi. Ale on netoleruje mrazy, takže potrebuje prístrešok na zimu.

Zimolez zlatý

Zvláštnosťou tejto odrody je hustá, objemná koruna až do výšky 4 m. Jej kvety sú vynikajúcou medovou rastlinou s charakteristickou vôňou. Tienidlo je zlaté. Po odkvitnutí je krík zdobený lesklými ozdobnými červenými plodmi.

Albertov zimolez

Ďalší malý a elegantný ker do 1,5 m. Je miniatúrny, s tenkými výhonkami a voňavými fialovými kvetmi. Táto odroda sa nebojí nielen mrazu, ale aj sucha. Malé listy sú ťažko poškoditeľné. Je možné ho bezpečne zasadiť na výzdobu alpských tobogánov a kamenných záhrad.

Starostlivosť o zimolez

Najťažšou fázou starostlivosti o zimolez je výber miesta pristátia. Väčšina odrôd potrebuje slnko, vlhkosť a neprítomnosť silného vetra súčasne. Na suchej a špinavej pôde sú kríky často zasadené v tieni plotom.

Koreňový systém kríkov je skôr povrchný, takže nie je potrebné neustále uvoľňovať zem, aby nedošlo k poškodeniu podzemku. Ale choď dobre kŕmenie a mulčovanie. Prvé prísady sa zavádzajú počas kvitnutia. Druhé kŕmenie založené na biohumus - počas vzhľadu ovocia. Tretí - po zbere. Zvyčajne sa na to používajú bylinné hnojivá s popolom. Bližšie k zime, opäť nahradiť kríky s kompostom na ochranu pred mrazom.

Kroviny sa musia pravidelne strihať. To platí najmäjedlé odrody, pretože iba nové výhonky prinášajú ovocie. Odporúča sa omladiť zimolez raz za 3-5 rokov. K tomu, odrezať všetky staré a krehké výhonky, takže niektoré z najviac zdravé, mladé a silné. Najstaršie kríky sa môžu radikálne omladiť: znížiť ich na zem. S pravidelnou starostlivosťou, zimolez rastie rýchlo.

Okrem omladenia je potrebné pravidelne odstraňovať staré a rozbité vetvy, nesprávne rastúce a poškodené výhonky, akékoľvek iné problémové oblasti. Často sú to tí, ktorí vedú k prejavom chorôb a plesní.

73. Transplantácia a rozmnožovanie
\ t

Zimolez je zasadený v máji alebo septembri. Plemená sa sadenice. Najprv pripravte výsadbovú jamu s hĺbkou asi 45 cm, je dôležité, aby vzdialenosť medzi kríkmi bola v priemere asi 2 m, ale to závisí od konkrétnej odrody a jej veľkosti.

Nalejte kompost, popol a superfosfáty do jamy. Vytvorte kopec vo vnútri. Opatrne umiestnite semenáčik na neho a rozprestrite korene pozdĺž okrajov pahorku. Naplňte dieru zeminou a kompostom, zalejeme, naplníme až do konca, trošku zľahčíme a znovu zalejeme.

Nemôžete sa báť preháňať ju vlhkosťou. Zimolez nie je ľahká úloha. Po pristátí je dôležité zabrániť vysychaniu. Preto musia byť sadenice mulčované trávou, slamou alebo inými vhodnými materiálmi. Zvlášť starostlivo by mala byť vlhkosť monitorovaná v lete po jarnej výsadbe.

Pri výbere a výsadbe je lepšie striedať odrody - kvety sú lepšie opelené aprvé plody sa objavia už v 2 - 3, menej často - za 4 roky.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Rôzne druhy zimolezu čelia najmä rovnakým problémom.

Ak sa listy začnú postupne vysychať - s najväčšou pravdepodobnosťou ide o plesňovú infekciu ramulariózy, tuberkulózy alebo cerkosporózy. Najprv sa objavia žlté alebo hnedé škvrny, ktoré sa postupne stávajú viac a viac. Kvôli tomu listy vädnú a oslabujú celú rastlinu. Je potrebné odstrániť a spáliť všetky postihnuté fragmenty.

Ďalším bežným problémom s hubami je múčnatka. Môže sa bojovať ošetrením kríkov prípravkami obsahujúcimi síru.

Niektoré druhy háďatka sa šíria škvrnitým alebo mozaikovým vírusom. Boj proti nim je takmer nemožné, takže musíte opatrne zničiť poškodené kríky a starostlivo vybrať výsadbový materiál.

Najbežnejšími škodcami sú ružový listnatý koreň, zimolez, vošky, angreštové mory, hmyz v mierke. Je potrebné proti nim bojovať mechanicky a pravidelným používaním špeciálnych insekticídov. Chemikálie sa zavádzajú vo forme zavlažovania malých kvapiek, ale nemôžu sa použiť, pokiaľ ide o jedlé odrody.

Zimolez - foto

Aby vaše sadenice boli vždy krásne, svetlé a nezvyčajné, pozrite si náš výber fotografií. Zozbierali sme najzaujímavejšie príklady a kombinácie s zimolezom. Šťastné prezeranie!