Zelená farba v interiéri (90 fotografií) \ t

Nie je žiadnym tajomstvom, aby farby ovplyvňovali ľudské vedomie. Niektoré odtiene spôsobujú asociácie s nebezpečenstvom, zatiaľ čo iné prinášajú pocit mieru. A hoci v modernom svete nepotrebujeme analyzovať prostredie kvôli prežitiu, stále sa chceme cítiť čo najpohodlnejšie v našom osobnom priestore. Zelená farba v interiéri je skvelou voľbou pre takéto účely.

Vplyv na psychiku a funkcie

Odborníci autoritatívneho Pantone Institute of Colour nazývali hlavným tieňom zelene 2017 alebo „svieži zelený“ - bohatý zelenožltý, symbolizujúci nové začiatky, ako aj ľudskú túžbu v podmienkach človekom vytvoreného sveta byť bližšie k prírode. To je len jeden z dôvodov, prečo by ste mali zahrnúť zelenú do palety interiéru, ale nie hlavnú. Spolu s estetikou a čestným odznakom za dodržiavanie najnovších trendov získate veľa výhod výberom takéhoto prírodného odtieňa.

Zelená je farba vôle, sviežosti a šťastia. Znie to príliš romanticky, ale naozaj je. Psychológom sa odporúča použiť tento odtieň, ak ste cieľavedomá osoba, ktorá potrebuje ďalší zdroj energie. Faktom je, že prispieva k zvýšeniu duševnej aktivity, ako aj k zvýšeniu koncentrácie. U citlivých osôb sa pozorovalo zlepšenie pozitívnych výsledkov pri riešení problémov o 10%, pričom počet chýb klesá o 20%.

Okrem toho zelená má upokojujúci účinokčinnosť, harmonizuje prácu pohybového aparátu, normalizuje tlak a môže mať dokonca liečivý účinok na videnie.

Samozrejme, toto nie je všeliek. Neočakávajte, že používanie zelene v miestnosti radikálne zmení život a zlepší zdravie. Ale malým pozitívnym efektom je miesto, kde sa nachádzate. Stojí za zmienku, že ľudia, ktorí majú radi túto farbu, budú mať stály zdroj dobrej nálady?

Dokonca aj I. V. Goethe poznamenať, že pre miestnosti, v ktorých ste neustále pobyt, je lepšie zvoliť zelenú farbu. Ale nie všetci moderní vedci s ním môžu súhlasiť, aspoň pokiaľ ide o spálňu. Predpokladá sa, že prebytok tieňa zabráni relaxácii, čo spôsobí, že mozog bude pracovať. Tu stojí za to spoliehať sa na svoje vlastné pocity a potreby. Napríklad pre niektorých ľudí je spálňa zároveň kanceláriou. Ak však chcete neutralizovať vplyv na psychiku, jednoducho vypnite svetlo.

Pre ostatné izby nie je pochýb - zelená bude vynikajúcou voľbou v kuchyni alebo na chodbe. Je len potrebné určiť odtieň: ako v iných farbách, má mnoho odrôd, z ktorých každá spôsobuje určité pocity. Svetlo zelená a svetlo zelená sú vnímané pozitívne ľuďmi, zatiaľ čo tmavšie alebo bažiny môžu spôsobiť úzkosť, niekedy blues, namiesto toho, aby ich zbavili.

Účinok závisí aj od osvetlenia v miestnosti. Tam je jednoduchý princíp: jasnejšie odtieň, tým viac tlmené svetlo, a naopak -varianty jehličnatých, močiarnych variantov sa môžu ohrievať pomocou svetelných zdrojov. Nebojte sa experimentovať, vybrať riešenie, ktoré je vhodné špeciálne pre váš priestor.

Aké farby sa majú kombinovať?

Takže po zvážení všetkých kladov a záporov ste sa rozhodli ozdobiť interiér miestnosti zelenou farbou. Skvelé, teraz sa musíte rozhodnúť, ako ho skombinovať. Koniec koncov, celý priestor nemôže byť jednofarebný, dominuje len jeden z nich. Zvážte najobľúbenejšie "páry".

Zelená s čiernou

Poetická čierna nemôže byť ničím pokazená, je ideálnym základom pre akýkoľvek variant. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto farby si navzájom odporujú. Zelený, ako symbol života, niekedy súťaží s tmavým "partnerom", ale len ak sa k dizajnu pristupujete nesprávne.

Čierna ide dobre s ihličnatými, hlbšími tónmi, hoci takýto interiér sa môže pre niekoho zdať pochmúrny. Ak chcete skombinovať so svetlozelenou farbou, odporúča sa zadať biele prvky - to harmonizuje kompozíciu.

Zelená s bielou

Neutrálna biela kombinuje dobre so svetlou paletou, neutralizuje nadmerný jas alebo sýtosť.

Ideálne - biele steny a zelený nábytok, ktoré takéto pozadie len zdôrazní. Táto kombinácia je vhodná do spálne, pretože prvá farba má upokojujúci účinok, mierne obmedzuje tonizujúci účinok druhého.

Zelená so žltou

\ t

Snáď najviac veselá kombinácia, ktorá psychicky prenáša návštevníkom miestnosti svieži glade, ktorý je veľkoryso osvetlený slnkom. V takomto interiéri bude teplo aj v zime, ale v lete sa môže stať trochu nepríjemným. Uistite sa, že okná nejdú na južnú stranu, inak je prebytok svetla nevyhnutný.

V tomto merítku je možné vytvoriť tak jednotlivé kompozičné prvky, ako aj jeden predmet - sú dokonale kombinované, hladko sa pohybujú do seba. Samozrejme, hovoríme o limetke alebo limetke. Tmavo zelená nie je žltá.

Zelená s hnedou

Podobne ako predchádzajúca verzia, aj táto kombinácia k nám prišla z prírody samotnej, preto sa javí ako najviac harmonická pre vnímanie. Hnedou farbou sa rozumie samotná farba, ako aj použitie dreva, čo je ešte lepšie.

Interiéry so smotanovými stenami, svetlými drevenými podlahami, dreveným nábytkom s krásnou textúrou, ako aj svetle zelené detaily vo forme dekoru, textilu alebo iných dizajnérskych predmetov, vyzerajú útulne a pokojne.

Zelená s modrou

Hoci je zelený a dobre nezodpovedá rovnakým jasným akcentom, môže nájsť spoločný jazyk s modrou farbou. V tomto prípade hovoríme o tmavých aj svetlých kombináciách, ale je lepšie, ak nejaký iný, neutrálnejší odtieň vyrovná ich „spojenie“.

Napríklad svetle zelené a modré objekty vyzerajú skvele na bielom pozadí. Snažte sa používať veľmi nasýtené odrody, najmä vv spálni.

Interiéry v odtieňoch zelenej

\ t

Môže to znieť divne, ale zelená farba v rôznych miestnostiach bude vyzerať inak, hlavne kvôli svojmu účelu, použitým materiálom alebo veľkosti. Pozrime sa na seba podrobnejšie.

Zelená v obývacej izbe

Obývacia izba - miesto odpočinku, práce, komunikácie a zábavy. Tu človek, so štandardným usporiadaním bytu, trávi väčšinu svojho života dôležitými (a nie tak) každodennými vecami. Preto, tonikum, ale zároveň ukľudnenie zelene vo všetkých jeho variáciách, ideálne zapadne do takejto miestnosti.

Môžu to byť jednotlivé položky alebo čelná stena, na ktorej sa nachádza televízna obrazovka, odtieň mäty, vápna alebo močiara - to nezasahuje do vášho pokoja.

Len majte na pamäti, že v malej obývacej izbe je lepšie dávať prednosť svetelným odtieňom a kombinovať ich s bielou.

Zelená farba v interiéri kuchyne

\ t

Niektorí odborníci tvrdia, že zelená farba zlepšuje chuť do jedla, a preto jej použitie v interiéri kuchyne bude veľmi vhodné.

Ak chcete umiestniť v štýle Provence, môžete si vybrať odtieň mäty, maľovať je vyrezávaným nábytkom. Moderná kuchyňa bude vyzerať harmonicky, ak si kúpite pre ňu žiarivo zelený nábytok s lesklým povrchom, ktorý je vyváženejšístenami. Drevená súprava na ihličnatom pozadí však bude dobre vyzerať.

Zelená v interiéri spálne

Snažte sa vyhnúť nasýteným odtieňom - ​​ako už bolo spomenuté, môže zabrániť úplnému uvoľneniu. Zavedenie zelenej farby do vnútra spálne, je lepšie začať z prirodzenej palety, vytvára prirodzenú, ľahkú atmosféru.

Ak chcete mať zelenú na dekoráciu, vyberte si pastel alebo chladnejšie odrody - napríklad mäta a tyrkysová. Môžete tiež „maľovať“ iba jednu stenu, ktorá ju vyváža bielymi priečkami.

Dobre vyzerajúca zelená tapeta so vzorom, najmä v klasickom štýle. Odporúča sa súčasne zakúpiť drevený nábytok - tento dizajn vás priblíži k prírode.

Zelená farba interiéru kúpeľne

Použitie obkladačiek ako dokončovacieho materiálu ponúka mnoho možností na zdobenie priestoru zelenou farbou. Ak to priestor miestnosti umožňuje, môžete si vybrať mozaiku rôznych odtieňov. V malej kúpeľni bude toto riešenie vyzerať príliš farebne. Ale, v každom prípade, biele inštalatérske práce vyvažujú vaše experimenty.

Avšak, v našej realite, kúpeľne sú zriedka priestranné, takže pri použití zelenej, je lepšie obmedziť sa na niekoľko položiek, ako sú skrinky.

Je vhodné pozrieť sa na prírodnú tému v kúpeľni, ktorá môže pokračovať s pomocou rastlín.

Zelená v interiéri chodby /chodby

Zelená vstupná hala od prahu pomôže vytvoriť príjemný dojem o celom dome. Vzhľadom k tomu, že lúče slnečného žiarenia sa len zriedka dostanú do tohto priestoru, je lepšie zamerať sa na svetlé odtiene. Všetko však závisí od dizajnu: ak existuje dobre premyslený osvetľovací systém, ihličnaté alebo dokonca bažinové druhy budú vyzerať vhodne, najmä v kombinácii s ľahšími farbami.

V podstate ide o dekoráciu stien v zelených tónoch. Rovnaký nábytok v úzkom, kompaktnom priestore vyzerá z miesta, a jeho krásu si sotva môžete vychutnať. Drevené predmety však harmonicky zapadajú do podobného interiéru.

Zelená farba v interiéri detskej izby

Dieťa, ktoré pozná svet, o ňom čerpá len poznatky z prostredia. Preto musia rodičia zodpovedne pristupovať ku každému detailu v dizajne svojej izby vrátane farby. Ak zvolíte zelenú - to je skvelá voľba, ale s jehosaturácia by sa mala snažiť, aby to nepreháňalo.

Niektorí ľudia spájajú pojem „detský“ so všetkým jasným alebo farebným, ale nie je to tak. Veselá atmosféra v miestnosti môže byť vytvorená pomocou pokojnejších odtieňov, ktoré budú mať pozitívny vplyv na dieťa.

V prípade aktívnejších detí sa s touto paletou odporúča obmedziť na niekoľko prvkov, najmä na pracovnú plochu. Ale trochu uzavreté deti - energická zelená pomôže otvoriť.

Túto farbu možno často vidieť v detských izbách pre chlapcov, aj keď je vhodná aj pre dievčenský priestor. Ak sa chcete odkloniť od banálnej ružovej, vychovávať tvorivú, účelnú osobnosť, zelená bude vynikajúcim riešením.

Video: Zelená v interiéri