Zástera v kuchyni (+85 fotografií)

Všetky lietadlá v kuchyni sú nepriaznivo ovplyvnené teplom a parou. Ale ak v jedálni môžete zdôrazniť dekoratívne vlastnosti povrchovej úpravy, potom v blízkosti kachle materiál stabilitu hrá kľúčovú úlohu. Našťastie možnosti zdobenia zástery do kuchyne sú oveľa viac, ako sa zdá na prvý pohľad. Niektoré z nich sú čo najpraktickejšie, iné majú nezvyčajnú estetiku a niektoré pôsobia ako „zlatý priemer“. Podrobnosti - v našom článku!

Vlastnosti a odporúčania

Nejde o pracovné oblečenie v domácnosti v kuchyni, hoci tento účel je takmer identický. Kuchynská zástera je prekrytím pracovnej plochy, ktorá chráni steny a nábytok pred parou, vysokými teplotami, kvapkou tuku a jedlom. Aby sme sa s touto úlohou mohli adekvátne vyrovnať, pre jej dizajn je potrebné vyzdvihnúť materiál s dobrými vlastnosťami, ktorý sa časom nedeformuje, a ktorý je tiež vhodný na starostlivosť.

Hoci niektorí dizajnéri uprednostňujú použitie povrchovej úpravy na celej ploche steny, častejšie sa zástera odlišuje od celkového zloženia a vystupuje ako jasný detail - pomocou farby, textúry alebo vzoru. Môžete si kúpiť rovnaké pokrytie ako pult - to pomôže harmonizovať priestor.

Tmavé povrchy sa považujú za menej praktické. Ak je však zástera vybavená nasýtenou farbou, zvyšok priestorov musí byť „tlmený“. Horizontálne pruhy vizuálne predĺžia miestnosť a zrkadlový povrch dodá objem. Koloristi odporúčajú používať teploodtiene, pretože na ich pozadí vyzerá jedlo chutnejšie.

Ale tieto odporúčania sú veľmi podmienečné, musíte sa vzdialiť od svojich vlastných schopností a dizajnu, pretože rozsah materiálov je pomerne široký.

Druhy a povrchové úpravy

1. Keramická dlažba

Najobľúbenejšie riešenie, ktoré je už zaradené medzi tradičné. Dlaždice je lacný výrobok, ktorý je odolný voči vlhkosti, ohňu, zásadám a kyselinám. Ľahko sa čistí av dôsledku toho slúži dlhú dobu.

Nevýhodou je prítomnosť švov, ktoré dobre nevydržia kontamináciu a absorbujú kvapalinu. Z tohto dôvodu musí byť zálievka aktualizovaná pomerne často. Čiastočne vyriešiť problém pomôže získať špeciálne vodotesné možnosti.

Dnes môžete nájsť výrobky s rôznymi tvarmi a vzormi. Monochromatický štvorcový alebo šesťuholníkový náter je vhodný pre moderný štýl, zatiaľ čo klasika používa viac dekoratívnych vzoriek.

Doska je dokonale kombinovaná s inými materiálmi a je vhodná na konečnú úpravu celej steny. Tvárou v tvár je proces pochodovania, ktorý vyžaduje určité zručnosti. Okrem toho je pomerne ťažké aktualizovať dizajn, pretože kachľové výrobky nie sú jednoročným nákupom.

2. Mozaiková zástera

Kuchynská zástera s mozaikovým zložením vyzerá zložito a umelecky. S ňoupomocou pomoci môžete rozložiť akýkoľvek vzor, ​​či už ide o abstraktné vzory alebo malebné kvety. Diely sú vyrobené z rôznych materiálov, čo ovplyvňuje praktické vlastnosti povlaku, trvanlivosti a vizuálnej estetiky.

Napríklad dekoratívny kamenný panel má hlbokú textúru, takže prirodzene diskrétne farebné kombinácie budú vyzerať skvele. Sklo a keramické puzzle sú vybrané pre dekoráciu komplexných ornamentov. V minimalistickom interiéri je možné obmedziť jeden farebný povrch, pretože samotná štruktúra mozaiky vytvára umelecký akcent.

Moderná mozaika sa predáva vo forme matríc rôznych veľkostí, ako aj fragmentov, ktoré sa nazývajú aj čipy, sa vyskytujú v malých, takmer „pixelových“ variáciách 1x1 cm alebo väčších, 5x5 cm.

Hlavnou výhodou mozaikovej zástery v kuchyni zostáva atraktívna estetika. Na zlepšenie pevnosti povrchovej úpravy môžete použiť lepidlo s dobrou odolnosťou. Nevýhodou je veľký počet švov, ktoré môžu akumulovať nečistoty, vysoké náklady a zložitosť inštalácie.

3. Kamenná zástera

Kameň ako materiál obloženia má dva druhy: umelé a prírodné. Druhá možnosť sa používa oveľa menej často, najmä kvôli vysokým nákladom, ktoré nezodpovedajú trvanlivosti. Ale aby sa zabezpečila maximálna šetrnosť k životnému prostrediu náteru, môžete si kúpiť dosky zo žuly. Sú dosťsilné a trvanlivé. Mramor vyzerá veľmi ušľachtilý, ale pod vplyvom vlhkosti rýchlo stráca svoju príťažlivosť.

Racionálni majitelia uprednostňujú umelé analógy. Akrylové a kremenné výrobky neabsorbujú vlhkosť, nedeformujú sa a sú tiež vynikajúce na zdobenie pracovných dosiek rovnakým spôsobom. Sadra zástera môže byť považovaná za par s predchádzajúcimi verziami, ak sa na neho aplikuje ochranný lak. Návrhári nedoporučujú kombinovať niekoľko druhov kameňa v jednom priestore, najmä v moderných interiéroch.

Bez ohľadu na pôvod materiálu sú jeho náklady vyššie ako náklady na iné výrobky a inštalácia si vyžaduje zásah odborníkov.

4. Sklenená zástera

Sklenené výrobky sú spojené s krehkosťou a bezprostredne nespôsobujú dôveru. Ale pre návrh kuchynskej zástery sa používa kalená odroda - je oveľa silnejšia, nepoškriaba sa, nebojí sa slnečného žiarenia alebo poklesu teploty a životnosť dosahuje desať rokov. Sklo je často inštalované na vrchole iných ochranných vrstiev.

Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady a potrebu objednávania jednotlivých meraní v dôsledku ťažkostí pri procese rezania.

Dizajn sklenenej zástery môže byť monofónny alebo simulovať iné materiály. Vizuálna rozmanitosť rozširuje možnosť fotografickej tlače akejkoľvek zložitosti - pracovný priestor sa určite stane svetlou súčasťou kuchyne.

5. Oceľová zástera

Tento prvok dokonale zapadá do interiéru kuchyne v štýle high-tech, podkrovia alebo minimalizmu, ale ak si želáte, môžete si vybrať tú správnu možnosť pre klasické štýly. Všeobecne platí, že zástera z ocele je stále považovaná za niečo exkluzívne. Dáva miestnosti striktný, štýlový, dokonca „oficiálny“ obraz, takže kov je často kombinovaný s „teplým“ drevom.

Zástery sú vyrobené z cenovo dostupnej nehrdzavejúcej ocele, ako aj drahšej medi. Rôzne textúry sú: lesklé, zrkadlovo odrážajúce interiér, alebo matné, ktoré vytvárajú mäkkú "žiaru". Plech môže pokrývať celú voľnú zónu, takže nevytvára švy a vytvára pocit pevnosti.

Pracovná plocha bude vyzerať ešte veľkolepejšie, ak nad ňou nainštalujete osobitný význam - svetlo reflektorov, namierené na oceľovú sieť, sa vo večerných hodinách krásne oholí.

6. Zástera vyrobená z dreva alebo MDF

Drevená zástera je veľmi kontroverzná možnosť kuchyne. Vďaka svojej poréznej štruktúre tento materiál absorbuje vlhkosť, nečistoty a pachy. V niektorých prípadoch je však šetrnosť k životnému prostrediu a prírodná estetika dreva nevyhnutnou súčasťou dizajnu.

Tento povlak vyžaduje predbežnú prípravu, ktorá zahŕňa použitie ochranného povlakuako aj špeciálne oleje, ktoré zabraňujú vysušeniu. Drevený výrobok môže byť ukrytý za priehľadným sklom v zóne so sporákom a ešte lepšie môže byť nahradený cenovo dostupnejšou MDF a drevotrieskovou doskou.

Zástera zo stromu dokonale zapadne do kuchyne akejkoľvek štylistiky, vytvorí útulnú a pohodlnú atmosféru. Často sa kombinuje s pracovnou doskou alebo inými prvkami náhlavnej súpravy.

7. Tehla zástera

Murivo je neuveriteľne obľúbené nielen v podkroví, ale aj v iných interiéroch. Na dekoráciu nie je nutné použiť hrubú tehlu - môžete vytvoriť požadovanú textúru pomocou praktickejších materiálov, ktoré sa vyrovnávajú s úlohou kuchynskej zástery.

Štýlovým riešením je tehlová zástera z keramických obkladačiek. Môžete si vybrať lesklú alebo matnú textúru, ako aj vybrať neštandardnú farebnú kombináciu. Umelý kameň má tiež požadovaný účinok, ale odporúča sa vopred sa postarať o jeho prípravu.

Ak nie je potrebné napodobňovať murivo, prírodná tehla je vhodná pre návrh pracovného priestoru. Je odolný voči teplotným zmenám, veľmi trvanlivý a nie je náročný na starostlivosť. Pred nákupom skontrolujte, či povrch nie je hrubozrnný, inak rýchlo absorbuje všetky druhy nečistôt.

8. Zrkadlová zástera

Ako materiál na obloženie nie je zrkadlo horšie ako dlaždice alebo sklo. Dokonale "prežije" v drsných podmienkach v kuchyni, nestráca vzhľad po dlhej dobe prevádzky a čistí sa ako bežné zrkadlo s vlhkou handričkou a saponátom.

Zrkadlová zástera v kuchyni sa nebojí plesne, huby alebo agresívnych chemikálií, okrem kyseliny fluorovodíkovej, ktorá sa v každodennom živote vyskytuje len zriedka. Nevýhodou tohto riešenia je krehkosť, hoci niektoré moderné výrobky majú zvýšenú pevnosť.

Zrkadlová zástera sa nachádza v troch variantoch:

1. Panely. Môže pokrývať celú pracovnú plochu, čím vytvára jeden objem bez stôp spoja.
2. Doska. Rozlišujte detaily rôznych tvarov a konfigurácií. Spoje sú vyplnené priehľadným tmelom.
3. Mozaika. Najvhodnejšie pre veľké priestory. Na rozdrobenom povrchu sa svetlo farebne leskne.

Zrkadlo zdobí pracovnú plochu kuchyne, aby vizuálne rozšírilo miestnosť a vytvorilo krásny svetelný efekt.

9. Porcelánová zástera

Porcelánový kameninový materiál pozostáva z dvoch druhov ílu, kremenného piesku, kremičitanov a farbiacich pigmentov. Každá zložka zlepšuje vlastnosti materiálu a rozširuje vizuálne možnosti.

Vzhľadom na náklady a zložitosť inštalácie sa porcelán často používa na dokončenie celej steny, aletam, kde potrebujete obzvlášť trvanlivý náter, sa môžete obmedziť na zásteru.

Tento typ obloženia je dobrý, pretože sa môže použiť na napodobňovanie akéhokoľvek iného materiálu: napríklad na napísanie textúry dreva, ktorá je menej odolná voči podmienkam v kuchyni alebo drahému mramoru.

Video: Vlastná zástera v kuchyni