Zamioculcas (62 fotografií): popis, typy a starostlivosť

Tento exotický kvet kvetov s ťažkým názvom sa nazýva "dolárový strom". V porovnaní s "peniaze strom" - Krassoula - má viac masívne stonky a veľké listy. Zamioculcas je vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu a nenáročnosti na podmienky široko využívaný pre záhradnícke kancelárie, hotely, reštaurácie, súkromné ​​domy a byty. Takýto závod bude dobrým darčekom pre gazdovstvo, výročie spoločnosti alebo akýkoľvek iný sviatok, ktorý bude pôsobiť ako druh túžby po bohatstve a zvyšujúci sa zisky.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Zamiokulkas zamilynisty (Zamioculcas zamiifolia) je bylinná rastlina čeľade Aronnik, ktorá zahŕňa aj callas, spathiphyllum, philodendrons a niektoré ďalšie skleníkové druhy. Zamiokulkas možno rozoznať podľa mnohých tvrdých listov s lesklou zelenou farbou rastúcou priamo z hľuzy. V blízkosti základne sú zahustené, čo dodáva kvetu stabilitu aj v jeho typickej výške 80-100 cm, Zamiokulkas kvitne takmer nepostrehnuteľne, sprevádzaný výskytom smotanovo žltého klasu medzi listami, pripomínajúc nezrelé kukurice. Pokrýva jeho jediný svetlý okvetný lístok.

Zamiokulkas bol po prvýkrát opísaný výskumníkom Konradom Loddizhesom už v roku 1828, ale od roku 1996, keď sa tento tropický hosť objavil v aukciách v Holandsku, sa pestoval ako dekor miestnosti. Vysoká dekoratívna a"Magické" vlastnosti dolárového stromu prispeli k rýchlemu šíreniu kvetov po celom svete. V Číne sa rastlina dokonca nazýva zlatom a stúpenci učenia Feng Shui ju umiestnili do juhovýchodného sektora, ozdobili listy skrútenými bankovkami a vykopali mince do zeme. To je veril, že takýto rituál priťahuje peňažné šťastie do domu.

Dôležitým znakom zamiokulkas je, že všetky jeho časti sú jedovaté. Kontakt so šťavou z listov alebo koreňa spôsobuje silný pocit pálenia na koži a ešte viac na slizniciach. To znamená, že všetky manipulácie sa musia vykonávať v ochranných rukaviciach bez toho, aby sa dotkli tváre a očí, a samotná rastlina musí byť pre deti a domáce zvieratá neprístupná.

Starostlivosť o dolárový strom (zamiokulkas)

Prírodný areál Zamiokulkas je juhovýchodná Afrika, oblasť, v ktorej je zimné obdobie tropických búrok nahradené letným suchom. Prispôsobenie sa takýmto podmienkam, rastlina hromadí veľké množstvo vlhkosti v hľuze, vďaka čomu môže robiť bez zalievania viac ako 3-4 týždne. Ak sú zásoby vyčerpané, listy postupne začínajú vysychať, ale koreň zostáva životaschopný niekoľko mesiacov. Preto môže byť kvet bezpečne ponechaný bez dozoru na dovolenku alebo dlhú služobnú cestu, bez strachu, že zomrie.

Osvetlenie

Majú tmavo zelené listy, zamiokulkas nepotrebujú jasné slnko. Najlepšie miesta pre ňu sú juhovýchod a juhozápad.parapety, balkóny, plochy v blízkosti okien alebo sklenených dverí. Absencia dodatočného osvetlenia neovplyvňuje vzhľad rastliny. Zároveň je žiaduce zaistiť voľný obeh vzduchu, pokiaľ je to možné, nie vysušený.

Polievanie

Podobne ako iné sukulenty, aj dolárový strom nevyžaduje časté zvlhčovanie pôdy. Sušenie pôdy rastliny toleruje lepšie ako prebytočná voda, takže potrebuje dobrú drenáž a otvory v spodnej časti nádoby na odvod prebytočnej tekutiny. V chladnom období môže mokrá pôda viesť k hnilobe koreňového systému. Počas horenia sa listy môžu striekať striekacou pištoľou na mierne osvieženie vzduchu.

Teplota

Optimálny teplotný režim pre pestovanie zamiokuliek je až +25 ° C v lete a nie nižší ako + 12C v zime. V prírode znáša rastlina extrémne obdobia sucha, keď hodnota teplomera dosiahne značku + 40 ° C, ale nemala by zostať pod horiacim slnkom. Prítomnosť kvetu v chlade, dokonca aj na krátky čas, hrozí úplným zánikom listov aj hľuzy.

Hnojivá

Obdobie aktívneho rastu zamiokulkas trvá od apríla do konca augusta. Ak chcete, aby rastlina vyzerala zdravšie a svieža, v tomto okamihu sa odporúča mierne ju kŕmiť pridaním živín do pôdy pre sukulenty, podľa pokynov pre vybraný liek (približne raz za mesiac).

Presádzanie arozmnožovanie zamiokulkas

V prírodných afrických podmienkach sa apulmonálne ochorenie stalo odolnejším voči nepriaznivým podmienkam. S ťažkým suchom, pozemok časť rastliny často umiera, ale koreň, ktorý má nahromadené živiny a vlhkosť s nástupom dažďov uvoľňuje nové výhonky. Takáto vytrvalosť vám umožňuje presadiť „dolárový strom“ bez akýchkoľvek obmedzení alebo rizík. Je vhodný pre ľahkú pôdu, napríklad zmes listov, trávnatú pôdu (rašelinu) a piesok v rovnakom pomere. Ako drenážne plnivo môžete použiť jemný drvený kameň, kúsky mušlí a žulové gule.

Pri výbere kontajnera je potrebné zamerať sa na veľkosť hľuzy, ale berúc do úvahy skutočnosť, že zamiokulkas sa rýchlo zvyšuje. U dospelých rastlín s výškou meter môže byť priemer 60 cm, životnosť takého „stromu“ trvá až 10 rokov.

Zamiokulkas sa doma rozmnožuje vegetatívnymi prostriedkami. Najjednoduchší spôsob je rozdeliť hľuzu stonkami počas presadenia. Na tento účel sa koreň nakrája na niekoľko častí ostrým nožom (v závislosti od veľkosti), rezné miesta sa mierne vysušia a spracujú sa stimulátorom rastu, potom sa vysadia do kvetináčov s pripravenou pôdou, mierne sa napichnú a napojia. Najlepšie sa to robí v apríli, pred začiatkom aktívneho rastu.

Namiesto hľuzy môžete odobrať vetvu s púčikom a prehĺbiť ju do zeme až k základni spodného páru listov. Ďalšia starostlivosť je štandardná, ale v prvých mesiacoch by sa nemala nechať uschnúť.pozemkov. Reprodukcia z letáku je najdlhší proces, pretože v tomto prípade bude trvať takmer pol roka, kým čaká na tvorbu hľuzy. Na zakorenenie plechu sa prehĺbi 1/3 do pôdy piesočnatej trávy, čím sa zabezpečí pravidelné zavlažovanie teplou vodou, vetranie a skleníkový efekt pomocou sklenenej nádoby.

Boj proti chorobám a škodcom

\ t

Napriek svojim tropickým pôvodom, v podmienkach strednej zemepisnej šírky, zamiokulkas sú takmer imúnni voči chorobám. Jediná vec, ktorá môže zle ovplyvniť jeho stav je nadmerná vlhkosť pôdy. Je ľahké zastaviť hnilobu koreňa a základne listov - stačí, aby sa rastliny presadili do ľahkej, suchej pôdy, po rozrezaní, vysušení a ošetrení postihnutých oblastí hľuzy roztokom mangánu.

Pokiaľ ide o hmyz, môžu sa objaviť, ak sa nedodržiavajú pravidlá starostlivosti, alebo môžu migrovať zo susedných infikovaných kvetov. Zvyčajne sú to všetky známe kosy, vošky a roztoče. Môžete zničiť škodcov pomocou teplej sprchy s mydlovou vodou. Počas vodných procedúr by mala byť pôda pokrytá polyetylénom, alebo by mala byť spracovaná spolu s koreňom, vytiahnutím z pôdy. Spoľahlivejším výsledkom je striekanie listov špeciálnymi insekticídmi, ale takýto postup by sa mal vykonávať na čerstvom vzduchu a po jednom dni by sa mali zvyšky prípravku umyť pod sprchou.

Zamioculkas - foto

Ak chcete vedieť, ako vyzerá zamiokulkas, odporúčamepozrite si výber fotografií na tejto stránke. To pomôže lepšie orientovať sa pri výbere tejto izbovej rastliny v kvetinárstve alebo online katalógu, ako aj poskytne príležitosť rozhodnúť sa, či ju použijete v dizajne miestnosti.