Záhonu pri chate: 7 nápadov pre krajinotvorbu

Nie je tajomstvom pre nikoho, že kvetinové záhony dokážu premeniť parkovú zónu aj bežnú letnú chatu. Ale známy a známy prvok krajinného dizajnu je tak rozmanitý vo svojich prejavoch, že dokáže ohromiť svojou originalitou a rafinovanosťou. Pripravili sme pre Vás veľký výber nápadov na usporiadanie vlastnej krásnej kvetinovej záhrady, ktorá vám ukáže svoju kreativitu a zároveň sa organicky prispôsobí okolitej prírode.

1. Hranica

Hraničné záhonu je jasne ohraničené záhradné lôžko podlhovastého tvaru. Šírka je spravidla 25 - 50 cm, takto usporiadaná vegetácia pomôže sústrediť sa na detaily krajiny a vyznačiť hranice trávnika alebo cesty.

Rastliny do výšky 50 cm majú najúspešnejší účinok, najlepšie je obrátiť sa na zelené dekoratívne možnosti, ktoré sú vždy atraktívne, a to nielen počas obdobia kvitnutia. Na druhej strane, kvitnúce odrody sú veľmi atraktívne a mnohí z nich sú schopní dlhodobo udržiavať reprezentatívny vzhľad. Hranica môže byť tvorená z letničiek (nechtík lekársky, verbena, ageratum, iberis, lobelia) alebo trvaliek (arabis alebo feverfew).

Obrysy by mali byť zvýraznené záhradnou stuhou. To ušetrí plánované parametre av budúcnosti nedovolí kvety rast na zbytočných miestach.

2. Rabatka

Pôvodný názov takéhoto lôžka pochádza z nemeckého jazyka a doslovne sa prekladá ako „posteľ“. Táto kvetinová záhrada je v mnohých ohľadoch podobná hranici, ale v našom prípade to nie je len lineárny tvar, ale obdĺžnikový, pretože je zasadený v niekoľkých radoch. Podobné práce sa často nachádzajú v rekreačných parkoch.

Tento návrh sa veľmi dobre rozhliada po obvode budov alebo, ako v predchádzajúcej verzii, v blízkosti tratí.

Návrhári identifikujú dva hlavné spôsoby organizovania závodov - v súvislom rade a vo viacerých symetrických líniách. Tiež na základe toho, kde chcete vytvoriť zľavu, vytvorte obojstranný alebo jednostranný kvetinový záhon. Napríklad, obojstranná variácia organicky obklopuje vysokú plantáž, len dávajte pozor, aby nebránila našej kvetinovej záhrade.

Príliš dlhé postele majú zmysel preniknúť do malých priestorov s priestormi. Pokiaľ ide o šírku, mala by byť úmerná dĺžke, ako aj celková plocha záhradnej plochy. Na nadrozmernom území teda umiestnite úzke a krátke kvetinové línie; pre veľký pozemok, naopak, zapadajú rozsiahle krajinné objekty. Konfigurácie sú veľmi rôznorodé, ale často sa používajú pásky alebo obdĺžnikového tvaru.

3. Mixborder

Mixborder je kombináciou rôznych rastlín vo voľnom výhonku kvetu.V posledných rokoch je táto kvetinová záhrada veľmi obľúbená. To nie je prekvapujúce, pretože to vyzerá atraktívne, prirodzené a v pohode v takmer každej oblasti.

Trochu chaotický druh mixborderu by vás nemal zamieňať. Aj taký kvetinový záhon má svoje vlastné zákony a pravidlá organizácie. Zvýraznite plochu od 2 do 5 metrov štvorcových, pripravte pôdu a rozdelte priestor do troch podielov rôznej veľkosti. Ak vytvárate frontálnu verziu, potom vysaďte najvyššie odrody s nezvyčajnými listami na pozadí. Potom usporiadajte vegetáciu rovnými listami. Potom tam sú kvety strednej veľkosti, ďalšia skupina je zem kryt, a letničky dokončiť zloženie. Pre nelineárny mixborder, napríklad zaoblený tvar, je vhodné podobné usporiadanie, ale veľké rastliny sú umiestnené v strede.

Je ľahké pochopiť, že kvetinová záhrada má podľa definície komplexné zloženie. Preto by mala byť starostlivosť o ne primeraná: včasné vodné a transplantované sadenice, pestovať, rezať, oplodniť, a tiež prijať opatrenia na prevenciu chorôb.

4. Kamenná záhrada

Stone Garden (skalné árie) je vynikajúcou voľbou pre miesto vo východnej, rustikálnej a niektoré variácie klasického štýlu. Kamenné prvky sú organicky obklopené štruktúrami a štruktúrami vyrobenými z podobných materiálov, aby sa vytvorila veľkolepá kompozíciaa samostatne. Ak chcete začať, rozhodnite sa pre riešenie štýlu pre celé územie vašej súkromnej domácnosti. Urobte si jasný obraz o úľave, ktorou sa zaoberáte. Ak je námestie v určitom výklenku, použite oporné múry alebo usporiadajte terasu.

Poradie prác je takéto:

1) upevnenie kameňov suchou alebo vápencovou maltou;
2) výsadba vegetácie vo vytvorených priestoroch;
3) v prípade potreby doplňte skalku štrkom alebo malým množstvom vody.

Pri výbere kamenných blokov majte na pamäti, že vyzerajú prirodzene v rôznych veľkostiach - harmonicky striedajú veľké objekty so stredne veľkými a nadrozmernými. Okrem toho, proporcie sú dôležité vo všetkom, takže nemusíte zasadiť príliš vysoké rastliny a kvety. Preferujem ihličnaté trpasličí stromy - budú tvoriť základ kompozície.

Aby sme mali správnu predstavu o vytvorení skaliek vo vašej oblasti, odporúčame, aby ste sa zoznámili s japonskými, európskymi a anglickými tradíciami výroby kamenných záhrad. Každý z nich má svoj vlastný štýl a výber vegetácie.

5. Modulárny

Modulárne kvetinové záhony organicky zapadajú do minimalistického a klasického krajinného dizajnu. Kvetinové záhony usporiadané v chodníkochvyzerať stručne a elegantne. A v neposlednom rade, oblasť vášho dvora môže premeniť len niekoľko z týchto polygónov alebo kruhov a každý majiteľ ich môže zorganizovať samostatne.

Ozdoby sa vytvárajú na osobitne určených miestach medzi doskami, usadia sa na zemi alebo v nádobách medzi trávnikom. Lokalita môže byť ľubovoľná: terasa, vychádzková plocha, záhradná cesta, spevnené drevené ihrisko. Pre rozhodnutia v tradičnom štýle, najmä ak existuje množstvo zaoblených stromov, kríkov alebo rezervoára, budú vhodné kvetinové záhony podobnej konfigurácie. Ak je konštrukcia miesta vykonaná s použitím rovných línií, štvorcových alebo obdĺžnikových dosiek, zastavte pri rovnakých prísnych obrysoch modulov.

Pokiaľ ide o výber rastlín, máte k dispozícii širokú škálu variácií. Môžete napríklad kombinovať perilu a petúniu, zasadiť ich do radov pozdĺž uhlopriečky. V okrúhlom module, použite jednu alebo viac odrôd: zasadiť najvyššiu rastlinu v centre, a miesto zvyšok ako rast klesá. Podobné zloženie môže byť zložené z arunkusov dvojdomých, liatrix spikelets a hostiteľov hybridu.

6. Viacrozmerné

Viacrozmerné kvetinové záhony sa líšia od ostatných premyslených konceptov a umiestnenia na pomocných konštrukciách. Jedná sa o rovnaké záhony vvo forme motýľov, labute, berušiek, ktoré opakujú vopred určený vzor.

Kvetinové veže a kopce vyzerajú veľmi originálne. Veľmi populárna forma prúdu. Napríklad kvety môžu „vylievať“ z suda alebo nádoby. Bylinné zloženie organicky dopĺňa umelú nádrž.

Je možné experimentovať so zastaralými domácnosťami. K dispozícii je neobmedzené množstvo možností: stolička, posteľ, komoda, rýchlovarná kanvica, lampa, bicykel, vagón, auto - zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Pre tieto účely sú vhodné rôzne druhy vegetácie - od zeleného curlingu až po farebné trvalky alebo letničky. Ak sa jedná o kvety, sú zasadené v kvetináčoch a umiestnené vo vnútri vybranej položky. Takéto dizajnové objekty zapôsobia svojou tvorivosťou, pretože každá z nich je jedinečná.

7. Monottsvetniki

Z názvu sa môže zdať, že jeden kvet sa skladá len z jedného druhu kvetov. To je pravda, ale nie vždy. Niekedy pomerne obyčajný tieň, tvar, všeobecne, rastliny by mali byť veľmi podobné, aj keď kvety rovnakej odrody bude fungovať, ale v rôznych farbách.

Napriek ich zjavnej jednoduchosti patria takéto kvetinové záhony medzi najštýlovejšie a najzrelejšie. Ďalšou nespornou výhodou je, že v porovnaní s inými typmi lôžok je starostlivosť o tieto sadenice jednoduchšia. Nevynakladanéobrovské množstvo času a úsilia, môžete ľahko udržať vegetáciu vo výbornom stave.

Okrem toho, aby sa uvoľnil potenciál vybranej odrody, nie je potrebné vytvárať komplexné kombinácie a viazanie sa na celkový dizajn krajiny je na jej minimálnej úrovni. Jediná vec, ktorú naozaj potrebujete venovať pozornosť je veľkosť kvetov. Musí sa zhodovať s proporciami okolia, aby sa vaša kvetinová záhrada nestratila na všeobecnom pozadí. Ozdobný potenciál bude najlepšie odhalený v spoločnosti dlažby, trávnika alebo nízko rastúcich rastlín.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúcimi jednokvetými kvetmi je možné označiť tieto: ružovú záhradu, pionáriu, gliu, lulináriu. Pre prvý typ, kríky polyanthus odrody alebo floribunda ruže, ktoré sa vyznačujú svieži a dlhé kvitnutie, bude vyhovovať. Môžu byť obklopené hranicou zakrpatených ruží alebo lezeckých druhov, prepletenej pergoly alebo steny.

Pivoňky sa odlišujú rôznymi odrodami s rôznymi obdobiami kvitnutia. Vyzdvihnúť niekoľko druhov, môžete zariadiť luxusný mono-kvet, ktorý zostane atraktívny až do studenej jesene.

Gladiolyes sú majestátne, elegantné a elegantné. Takéto kvety sú veľmi výrazné a ozdobia aj malú predzáhradku, jemná ľalia vyzerajú krásne obklopené trávnikom a inými prvkami krajinného dizajnu v podobnej farebnej schéme. Rastliny by sa mali vysádzať na dobre osvetlenom mieste, chránenom pred nárazmi vetra.