Záclony v štýle Provence: 75 fotografických nápadov

Tvorba miestnosti v rovnakom štýle, musíte venovať pozornosť každému detailu, vrátane výzdoby okien. Tento prvok je schopný nielen zabezpečiť súkromie priestorov, ale aj stať sa jasným akcentom, ktorý vytvára atmosféru. Dnes budeme hovoriť o tom, ako vyzdvihnúť záclony v štýle Provence a úspešne ich nasadiť do interiéru!

Vlastnosti štýlu Provence

Provence - štýl francúzskych provincií, ktorý stelesňuje rustikálnu jednoduchosť spolu s klasickým luxusom. Keď dizajn interiéru často spôsobuje ťažkosti pri udržiavaní rovnováhy medzi týmito protichodnými vlastnosťami. Ale konečný výsledok stojí za námahu - priestranný, svetlý, estetický dizajn, ktorý oslavuje stredomorskú krásu morí, lúk a lesov.

Medzi hlavné charakteristiky štýlu patria:

- Paleta svetlých pastelových farieb;
- Povlaky, ako keby boli vyhorené na slnku;
- Prírodné materiály;
- Najčastejšie starožitný nábytok (zakúpený na blší trh alebo aukcie);
- Biely strom;
- Vplyv starých predmetov (prírodných alebo umelých);
- Kvetinové vzory alebo textílie v „bunke“;
- Veľa svetla v interiéri;
- Množstvo dekorácie bez pocitu hromadenia.

V neposlednom rade sa v Provence zohráva úloha záclon, ktorá, hoci je obmedzená určitými pravidlami, stále ponúka širokú škálu možností. Ale skôr, než sa zoznámime s týmito druhmi, všimneme si o odkvapoch: musídrevené alebo kovové, prednostne kované. Pri takomto dizajne vyzerajú všetky druhy textilu priaznivo.

Aké závesy sú vhodné pre Provence?

Bude to otázka typov závesov, ktoré sú spolu s farbou a vzorom hlavným prostriedkom vyjadrenia v dizajne závesov.

Klasické závesy

Dve rovné tkaniny z tkaniny s delením pozdĺž stredu sú najjednoduchším a najbežnejším typom, ktorý možno nájsť takmer vo všetkých štýloch. Provence nie je výnimkou, pretože v kombinácii s estetickými textíliami sa takéto riešenie zmestí do interiéru.

Výber klasických záclon, dávajte pozor na spôsob upevnenia na dno: textílie sú na kravatách, šnúrke, očkách, prameňoch a tiež na krúžkoch. Nielen vzhľad, ale aj pohodlie pri používaní závisí od toho. Napríklad, páska takmer nerobí hluk pri pohybe pozdĺž štruktúry, zatiaľ čo je lepšie umiestniť tradičné krúžky v spálni.

Rímske rolety

Táto odroda dodá trochu pestrofarebnému provensálskemu interiéru. Rímske záclony sú prúžok tkaniny natiahnutý cez rám okna, ktorý sa má namontovať. Pri nastavovaní výšky sa neotvárajú horizontálne, ale vertikálne.

Hoci Provence miluje prirodzené svetlo, veľké množstvo môže priniesť majiteľom nepríjemnosti, najmä ak sú okná orientované na juh. Záležitosť s hustou textúrou tento problém vyrieši pri zachovaní celkového dizajnu.

Rakúske záclony

V tomto prípade je tkanina zostavená v horizontálnych záhyboch pomocou kordov prechádzajúcich slučkami. Sú regulované vertikálne a v zníženom stave si zachovávajú priamy pohľad, s výnimkou spodného okraja - tvoria niekoľko mäkkých záhybov.

V Provence môžete použiť hrubú tkaninu aj priehľadnú tkaninu - potom záclony dodávajú miestnosti pocit vzdušnosti. Používa sa hlavne na dekoráciu obývacích izieb alebo spální.

Francúzske záclony

Tento typ závesu je podobný predchádzajúcemu, len záhyby sa tu zhromažďujú nielen na dne, ale po celej dĺžke látky v akejkoľvek polohe. Vyzerajte dobre na vysokých oknách, zdôrazňujúc ich dôstojnosť.

Pri výbere tkaniny je lepšie zamerať sa na pružné možnosti, ktoré sa prispôsobia zložitému zakrytiu.

Záclony v štýle "kaviarne"

Ako už názov napovedá, tieto závesy prišli do obytného priestoru od verejnosti, a preto sú ideálne pre kuchyne alebo jedálne v štýle Provence.

Malý kúsok záclonovej kaviarne visí na tyči, ktorá je inštalovaná v strede výšky otvoru. Najlepšia voľba pre malé okná, ktoré vykonávajú dekoratívne a praktické funkcie.

Textílie

Pri kúpe záclon dbajte na materiál. Provence miluje všetko prirodzené, takže ľan, bavlna alebo chintz by boli najlepšie. Ale v niektorých izbách, ako je kuchyňa, môžete dať prednosť zmesiam so syntetickýmtextílie - takéto záclony sú odolnejšie, zachovávajú si tvar a sú ľahko umývateľné. Okrem toho je umelá hmota povolená v apartmánoch, ktoré sú orientované na južnú stranu, pretože pri expozícii slnečnému svetlu pomalšie.

Ako vzor existujú tri možnosti: obyčajné farby, záclony s kvetinovým alebo kockovaným vzorom. Najdôležitejšou vecou je, že ornament nevyzerá príliš pestrofarebne - jednoduchosť a pohodlie zostávajú prioritou.

Príslušenstvo pre záclony

\ t

Neodporúča sa odnášať s príslušenstvom, ale zastaviť sa na jednom. Provensálske textílie vyžadujú najjednoduchšie riešenia, najmä ak sú pôvodne zdobené vzorom.

Dobre vyzerajúce lambrequiny, držiaky vo forme stužiek alebo mašlí budú vyzerať dobre, najmä na obyčajných bavlnených a ľanových závesoch. Zároveň by sa nemali líšiť farbou od samotnej látky, ktorá je jej harmonickým doplnkom.

Ako si vybrať farbu?

Nemali by sme si myslieť, že Provence bledne a monotónne. Aj keď je interiér vyrobený v jedinom meradle, záclony sa môžu stať jasným prvkom, ktorý určuje náladu. Zvážte najobľúbenejšie farebné kombinácie v každej miestnosti.

Biele závesy

Najbežnejšia možnosť, ktorá je ideálna na vytvorenie vzdušnej atmosféry. Je dokonale kombinovaný so všetkými farebnými riešeniami v miestnosti, ak je to potrebné, stlmiť príliš svetlé detaily.

Pri výbere bielych monochromatických závesov je lepšie uprednostniť bielizeň.alebo iný prírodný materiál s expresívnou textúrou.

Béžové závesy

\ t

Jemnejší, neutrálnejší odtieň, ktorý môže priniesť trochu tepla do miestnosti, ktorá je zbavená slnečného svetla. Iba táto možnosť je veľmi vyberavá, pokiaľ ide o kombináciu s inými farbami a je vhodnejšia pre monochromatický dizajn. Závesy vyzerajú dobre, niekoľko odtieňov tmavšie ako povrchová úprava, najmä pri vysokých oknách.

Modré záclony

Interiér v štýle Provence, inšpirovaný modrou oblohou alebo teplým morom, by mal určite zahŕňať modré záclony. Neodporúča sa kombinovať ich s teplými farbami, ale v prípade pastelovej palety - takéto riešenie je povolené v závislosti na váhe.

Ružové závesy

Toto sa vzťahuje na všetky tóny ružovej - teplej aj studenej. Prináša jemný a pružný nádych do Provensálskeho dizajnu, perfektne zapadá do dievčenskej škôlky. Je lepšie koordinovať s bielymi alebo béžovými odtieňmi. Vyzerá dobre s ľahkou priehľadnou francúzskou látkou.

Ako umiestniť do interiéru?

Po definovaní variantov závesov Provence sa ich pokúsime zapracovať do vnútra izieb. Veľkosť okien a samotná miestnosť samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu, ale zvážime štandardné prípady.

Záclony v štýle Provence do kuchyne

Miestnosť zvyčajne nie je veľká, často zahŕňa jedáleň. Pri výbere záclony preKuchyne musia brať do úvahy praktické ciele - kvôli častému znečisteniu by mala byť tkanina odolnejšia, odolná voči tuku a výhodne kompaktná. Rímske, rakúske tkaniny, rovnako ako v "kaviarni" štýl bude vyhovovať kuchyni.

Kockovaná textília alebo malá kvetina vyzerá veľmi útulne. Môžete prejsť na materiál obrusov a iných tkanín - ich náhoda len sčernie štýl.

Záclony v štýle Provence do obývačky

Tu sa môžete potulovať a zadávať trochu luxusu, napríklad výberom francúzskych záclon. Pre široké okná sa hodia klasické, s ozdobami a doplnkami - lambrequins, strapce, luky.

Farba záclon by sa mala zhodovať so škálou obývacej izby alebo by sa mala stať neobvyklým akcentom pri zachovaní „vyblednutého“ vzhľadu. Pri výbere sa obráťte na textil a vankúše čalúnenia, požičiavajúc si ich dizajn.

Záclony v štýle Provence do spálne

V súvislosti s účelom spálne je lepšie, aby záclony boli nenápadné a vytvárali pokojnú atmosféru. Monofónne dobre zapadajú do interiéru, dodajú pocit bezpečia. Tkanina môže byť vybraná farbou kľúčového zložkového prvku priestoru - postele a prikrývky umiestnenej na nej.

Ak sú okná otočené smerom k viditeľnej strane, hrubšia tkanina, ktorá vás ukrýva pred zvedavými očami, bude vhodnejšia ako transparentná. Akýkoľvek druh hmoty bude vyzerať dobre, okrem prípadu v štýle „kaviarne“.

Záclony vProvence štýl pre detskú izbu

\ t

Výber závisí od veku a pohlavia dieťaťa. Tradične, dievčatá - ružové záclony, chlapci - pokojná modrá. Dbajte na to, aby deti nevybrali tkaninu výberom kratších modelov. Aby ste nenarušili spánok potomkov, zastavte sa na tichom kopci zakúpením modelu na kapele alebo priechodke.

Záclony pre malé miestnosti

Hoci je voľný priestor pre Provence výhodnejší, nie každý si môže dovoliť apartmány s veľkou plochou. To neznamená, že by ste mali opustiť štýl, ale pomocou niekoľkých trikov nebolí.

Po prvé, nezatvárajte okno pevne - každý lúč svetla je spása pre malý interiér. Priehľadné závesy alebo hrubé, ale uviaznuté vo dne, vizuálne zvýšiť bývanie.

Po druhé, vyberte si ľahké a pevné textílie, ktoré si priťahujú príliš veľkú pozornosť.

Po tretie, tyče so závesnými stropmi pomôžu zvýšiť výšku stien, ako aj materiál, ktorý sa spustí na podlahu. Tkanina so zvislými pruhmi môže zlepšiť situáciu.

Záclony v štýle Provence - foto

Ako vidíte, existuje mnoho možností pre záclony v štýle Provence, a ešte lepšie, náš výber bude demonštrovaný výberom krásnych interiérových fotografií a nezvyčajných riešení. Inšpirácia a dôvera!

Video: Záclony Provence v interiéri