Zábradlie pre schody: 90 fotografií a nápadov

V súkromnom dome je schodisko jedným z najdôležitejších zariadení stavby, ktorému je venovaná značná pozornosť. Okrem svojej veľkosti, tvaru, veľkú úlohu hrá aj dizajn funkčných a krásnych zábradlí, ktoré sa stanú nielen spoľahlivou ochranou, ale aj nádherným dekoratívnym prvkom interiéru, ktorý doplní myšlienku štýlu. Aby bolo schodisko so zábradlím zosúladené so všetkým nábytkom, musíte si vybrať ten správny materiál a poznať aj základné požiadavky štýlového smeru, v ktorom sa obydlie robí. O tomto v tomto článku budeme hovoriť a v záverečnej časti ponúkame návštevu fotogalérie s najlepšími obrázkami a príkladmi hotových interiérov.

Hlavné charakteristiky

\ t

Zábradlie je schodiskové oplotenie. Sú im pridelené dve hlavné úlohy: ochrana pred pádom pri pohybe po krokoch, ako aj funkcia podpory, na ktorú sa môžete pri zdvíhaní opierať, čo je dôležité najmä pre starších ľudí. Veľmi často sa pojem zábradlia zamieňa s zábradlím, ale v skutočnosti sú zábradlia len prvkom zábradlia, ktoré tiež zahŕňa:

- Zábradlia - hlavné stojany, na ktoré je namontované zábradlie. Tento prvok je často priradený nielen k funkciám hlavnej podpory, ale aj dekoratívnym;

- Plnivá - materiály, ktoré vyplňujú medzery medzi stĺpikmi. Veľmi často v moderných minimalistických interiéroch jednoducho chýbajú, pretože vo väčšine prípadov slúžia ako dekorácia. všakmusíte pochopiť, že zástupný symbol poskytuje vyššiu úroveň bezpečnosti, najmä ak sú v dome malé deti.

Zábradlie môže byť samostatným prvkom, ktorý je pripevnený priamo na stenu (napríklad ak je schodisko po oboch stranách oplotené stenami). V tomto prípade slúži ako zábradlie. Existujú zákonné pravidlá, že výška zábradlia musí byť najmenej 90 cm, aby bol dizajn bezpečný. Bariéru je možné inštalovať na jednej strane schodiska alebo rámovať na oboch stranách. Je potrebné vziať do úvahy šírku schodov - ak presahuje 1,25 m, zábradlie je inštalované na oboch stranách.

Pri výbere konštrukcie schodišťa pre dom musíte zohľadniť vzdialenosť medzi podperami - musí byť taká, aby dieťa nemohlo držať hlavu, pretože takéto prípady sa často odohrávali na schodiskách sovietskych budov.

Materiály na výrobu

Na výrobu zábradlí sa používajú rôzne materiály, ktorých výber určuje pevnosť konštrukcie a jej dekoratívny účinok a samozrejme náklady. Zábradlia môžu byť v interiéri, umiestnené vnútri budovy alebo exteriéru, zdobia uličné stavby. Pre posledne uvedené sú výhodné trvanlivejšie materiály (kov, betón). Uvažujme podrobnejšie o typoch materiálov a ich vlastnostiach.

Zábradlie na drevo

Drevené zábradlie je klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Prírodné drevo môže byť reprezentované celou konštrukciou alebosú z neho vyrobené iba zábradlia a podpery zostávajú kovové. Hlavnými výhodami materiálu sú jeho environmentálne vlastnosti, pevnosť a trvanlivosť s náležitou starostlivosťou. Treba poznamenať, že strom je vystavený vplyvu vonkajších faktorov, ako sú vlhkosť a pokles teploty, preto by mali byť drevené konštrukcie predmetom pravidelného spracovania - impregnácia antiseptickými zlúčeninami, lakom alebo farbou.

Osobitnou výhodou dreva je vysoká estetika, chýbajúca opakovateľnosť hmotných vzorov, ktorých individualitu kladie samotná príroda. Flexibilita spracovania vám umožňuje robiť rôzne dekoratívne prvky: vyrezávané detaily pre klasický interiér alebo veľkolepé znaky starnutia pre štýly Provence a Chebbi-chic.

Jedným zo spôsobov, ako navrhnúť drevené schodisko, ktoré si zaslúži osobitnú pozornosť, je použitie rôznych druhov dreva, ktoré sú vo farebných schémach navzájom v kontraste. Táto možnosť môže byť dosť drahá, takže dizajn môže byť za pomoci špeciálnych farieb odlíšený a výsledok nebude o nič menej veľkolepý.

Kovové zábradlia

\ t

Kovové zábradlia sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, hliníka alebo kovaných dielov. Často sa stávajú skutočnou výzdobou uličných schodov súkromných domov, ktoré harmonicky zapadajú do celkovej koncepcie budov. Rozlišujú sa tieto typy kovových zábradlí:

1.Zvárané - takéto konštrukcie majú spravidla nízke náklady, majú určité zručnosti a vhodný nástroj, môžu byť vyrobené nezávisle doma;

2. Prefabrikované - vyrobené z prefabrikovaných blokov navzájom spojených;

3. Odliatok - drahé potešenie, ktoré si vyžaduje značné úsilie pri inštalácii;

4. Kované - majú najvyšší estetický výkon. Môžu mať jednoduché a pomerne zložité vzory, ktoré primerane ozdobia akýkoľvek interiér, čo mu dodá určitú ľahkosť a eleganciu. Hlavnou výhodou je nezvyčajný a atraktívny dizajn. Ak si objednáte ručne vyrábané kované predmety, môžete získať úplne exkluzívne madlo, avšak ich cena bude dosť veľká.

Ak hovoríme o nedostatkoch kovu, stojí za zmienku jeho vystavenie vlhkostným štruktúram umiestneným na ulici, dokáže pochopiť koróziu, preto je potrebné ich včas spracovať s ochrannými látkami. Pokiaľ ide o zdobenie, používajú sa tu rôzne možnosti spracovania, ako je maľovanie, matovanie, leštenie atď. Hliníkové a nerezové výrobky môžu byť pochrómované, poniklované alebo pozlátené v závislosti od dizajnu. Kovové zábradlia majú vysokú pevnosť a odolnosť.

Plastové zábradlia

\ t

Plast sa perfektne hodí do moderných interiérov. Tento materiál mádobrá ťažnosť, preto sa najčastejšie používa na vytvorenie zložitých a neobvyklých zábradlí. PVC nemá tak vysokú pevnosť ako napríklad kov, ale vďaka mnohým tváriam môže byť zafarbený alebo imitovať iné materiály (vzácne dreviny). Materiál nie je hniloba a korózia. Okrem vyššie uvedených, nízke náklady v prospech plastu, ktorý umožňuje lacne získať originálne zábradlie na akékoľvek schodisko.

Sklenené zábradlie

Sklenené zásteny pre schody sú charakteristické pre dizajn moderných štýlových interiérov. Sú ľahké a vzdušné, ale zároveň majú vysoké pevnostné charakteristiky. Urobte zábradlie z trojvrstvového laminovaného tvrdeného skla, ktoré má nasledujúce výhody: vysokú pevnosť; odolnosť voči extrémnym teplotám a podmienkam vysokej vlhkosti; nepopierateľná šetrnosť k životnému prostrediu; Široké možnosti dekorácie, ktorá vám umožní vybrať si farebné plátna alebo doplniť kresbami rôznych techník.

Ďalšou výhodou sklenených zábradlí je ich bezpečnosť. Aj keď sa stane, že sklo je nejakým spôsobom rozbité, nie je možné sa na jeho fragmentoch narezať ochranným filmom. Sklenené zábradlie vďaka svojej priehľadnosti prepúšťa svetlo bez prekážok, bez toho, aby zakrývala úroveň a časť schodiska, čím sa celý interiér otvoril. Zvlášť luxusné a modernévzhľad zábradlia, pozostávajúce len zo sklenených panelov bez zábradlia, ale inštalácia týchto obrazoviek, musíte obetovať bezpečnosť a pohodlie.

Kombinácie

Pri výrobe zábradlia sa často používajú kombinácie materiálov, vďaka ktorým je možné vytvoriť originálne návrhy, zvýšiť ich bezpečnosť a spoľahlivosť. Ideálnym spojenectvom je kov používaný v regáloch a drevo ako zábradlie. Niekedy je tento duet spojený sklom, ktoré vyplní priestor medzi podperami. Potom schodisko nadobúda elegantnejší a úctyhodnejší vzhľad. V takýchto konštrukciách sa môže použiť aj plast, a to ako vo forme sita, tak aj vo forme zábradlia.

Konštrukcia schodiskových zábradlí

\ t

Schodisko v súkromnom dome nie je len funkčným kusom nábytku, ktorý umožňuje pohyb po podlahách, ale aj významný dekoratívny prvok. Pri výbere typu konštrukcie a materiálov, z ktorých bude zhotovená, je potrebné vziať do úvahy, že konečný výsledok by mal zodpovedať štýlu interiéru a v tomto prípade hrá dôležitú úlohu dizajn zábradlia.

Klasika

Pre interiér domu v klasickom štýle bude vynikajúcim riešením schodisko s kovanými železnými zábradliami, prikryté zábradlím z prírodného dreva. Tiež vyzerajú masívne drevené konštrukcie s dekoratívnymi prvkami, s dôrazom na bohatosť dekorácie.

Moderné

Schodisko v secesnom štýle sa vyznačuje lakonickými tvarmi s prítomnosťou geometrických línií. Môžeme povedať, že ide o formu, ktorá slúži ako hlavná dekorácia. Zábradlia sú často vyrobené z kovu, aj keď je možné prítomnosť drahého dreva. Čisté kované štruktúry, ktoré chaoticky prelínajú v jednoduchej ozdobe, vyzerajú krásne. Sklenené zábradlia sú tiež štýlové. Vďaka nim je priestor ľahký a voľný, s dôrazom na modernosť dizajnu.

Loft

Tento štýl je diktovaný vnútornou výzdobou opustených tovární a závodov, preto schodisko musí byť v súlade s koncepciou. Najčastejšie sa do dizajnu zapájajú drevené a kovové prvky s dôrazom na jeho silu a masívnosť. Dekor je takmer úplne chýba a hrubý kov (železo, oceľ, liatina) vyzerá skvele ako zábradlie. Čierna farba vzory sú veľmi vhodné. Originálnym nápadom pre interiér podkrovia je použitie kovovej rámovej konštrukcie s krokmi, ktorá zároveň slúži ako ich rámovanie.

Technológia Hi-tech

Pri výrobe vysokokvalitných schodiskových zábradlí sú povolené materiály ako sklo, plast, práškový kov alebo leštená oceľ. Znakom zábradlia je zámerné zobrazenie spojovacích prvkov a nosných prvkov. Pretože koncept štýlu predpokladá prítomnosť rôznych rezných hrán„Zvony a píšťalky“, pôvodná verzia budú svetelné koľajnice, ktoré sú namontované priamo na stenu.

Provence

Situácia s vesničkami je dosť odlišná. Provence sa vyznačuje interiérmi, ktoré sú blízke prírode a životu francúzskej dediny, preto tu vládne elegancia, ľahkosť a pohodlie. Strom v dizajne zaujíma vedúce postavenie, najmä ľahké druhy (breza, lipa). Drevená konštrukcia by mala vyzerať pevne, dôkladne. Plne zdôraznený štýl a kované železné zábradlie a umelá patina vytvorí jedinečný efekt staroveku.

Zábradlie pre schody - foto-nápady

Na záver odporúčame navštíviť fotogalériu, kde nájdete rôzne možnosti dizajnu zábradlia pre schody. Tu sa môžete uistiť, že táto funkčná časť schodiskovej konštrukcie sa môže stať skutočnou výzdobou domu. Šťastné prezeranie!