Wallpapering vlastné ruky: krok za krokom

Wallpapering nemožno nazvať obzvlášť zložitý proces, ak porovnáme napríklad s dokončovaním keramických obkladačiek alebo dekoratívnych omietok. Aby však miestnosť vyzerala dokonale, je tiež potrebné do nej vložiť veľa úsilia. Niektorí ľudia radšej najímajú špecialistov na tento druh práce, ale ukážeme, že je možné lepiť tapetu vlastnými rukami. Hlavnou vecou je byť trpezlivý a starostlivo premyslieť postupnosť práce do najmenšieho detailu. Na uľahčenie úlohy sme pre vás pripravili podrobné pokyny, ktoré vám povedia, čo robiť, ako a v akom poradí. Zoberieme do úvahy aj špeciálne nuansy, ktoré sú prítomné pri lepení tapiet rôzneho druhu.

Ako lepiť tapetu: krok za krokom inštrukcie

Prezentované inštrukcie krok za krokom povedia o základných pravidlách a etapách lepenia plátien. Tým, že bude nasledovať, poskytnete svojej izbe krásny elegantný povrch, ktorý bude trvať viac ako jeden rok. Začnime!

Krok 1. Varná miestnosť

Jednou z hlavných etáp tapetovania je vysokokvalitná príprava stien, pretože konečný výsledok bude závisieť od toho. Po prvé, musíte sa zbaviť starej povrchovej úpravy, kde najväčším problémom je demontáž starej tapety. Samy o sebe sú veľmi problematické, aby sa uľahčila práca, je lepšie ich navlhčiť mokrou handrou alebo sprejovou fľašou. Po čakaní 10 - 15 minút na úplné namočenie plátna môžete začať ich odstraňovať. akstaré tapety majú ochranný film (umývateľný), musíte ich odstrániť špachtľou.

Pri príprave stien je potrebné sa zbaviť soklov, prípadných klincov v stenách, obloženia pre spínače a zásuvky musia byť bez napätia. Keď úplne odstránite všetok starý povrch, je potrebné odstrániť ošúpanú omietku špachtľou, zakryť všetky otvory, medzery. Potom majstri stavby odporúčajú spracovať všetky povrchy stien základným náterom. Takéto ošetrenie zabráni pádu ďalšej omietky, čím sa hladší a hladší povrch. Pôdna zmes sa môže pripraviť nezávisle miešaním dvoch pohárov PVA lepidla v 10 litroch vody.

Po naplnení miestnosti je potrebné dôkladne vyčistiť, odstrániť všetky prachové častice a vyčistiť podlahu. Miestnosť by mala byť "odpočinok" a dôkladne osušiť, takže je nejaký čas ponechaný s otvorenými oknami.

Krok 2. Príprava nástrojov a materiálov

Kým steny miestnosti sú nastavené na nový vzhľad, je dostatok času na prípravu potrebného príslušenstva a nasekanie tapety. Budete potrebovať valčeky, štetcom, kefou, niťou s olovom (olovnica), stavebnou úrovňou, ceruzkou, nožnicami, kancelárskym nožom, pravítkom a lepiacou riediacou nádržou. Zoznam sa môže líšiť v závislosti od toho, čo je vhodnejšie pracovať.

Dnešný trh s tapetami poskytuje obrovský sortiment, medzi ktorými sa môžete stretnúť ako obvyklepapier, známy mnohým od sovietskej doby, a non-tkané, tkaniny, sklenené steny, rovnako ako docela populárne tapety. Je dôležité správne vypočítať, koľko rolí bude potrebných, čo mimochodom môže mať rôzne šírky. K tomu môžete použiť jednoduchý vzorec: celkový obvod všetkých stien miestnosti by mal byť vydelený šírkou kotúča a výsledok by mal byť rozdelený na 4 (ak je tapeta obyčajná) alebo 3 (ak tapeta vyžaduje obraz).

Pri rezaní tapety je lepšie použiť dlhý stôl, ak je jeden, alebo pracovať na podlahe. Monochromatické plátna je možné okamžite rozrezať do celej miestnosti (budeme ďalej diskutovať o lepení plátien s obrázkami). Po prvé, spočítame, koľko webov bude potrebných: dĺžka steny je vydelená šírkou tapety. Dĺžka plátna by sa mala rovnať výške steny plus 5 cm na orezanie.

Ďalej pripravte lepidlo podľa pokynov uvedených na obale. Za týmto účelom nalejte správne množstvo vody do veľkej nádoby a za stáleho miešania nalejte suchú lepiacu zmes. Venujte pozornosť skutočnosti, že lepidlo sa naleje do vody, a nie naopak, a tiež si všimnite, že musíte použiť studenú vodu, pretože horúca voda bude viesť k zhlukovaniu kompozície. Prečítajte si odporúčania výrobcu, ktoré sú k dispozícii na každej rolke, podľa spôsobu lepenia týchto alebo iných typov tapiet.

Krok 3. Lepenie tapety

Pred nalepením tapety je potrebné zatvoriť okná a dvere, pretože aj malý ťah môže viesť k pádu pásov. Na nálepkuPrvý pásik je potrebné vykonať so zvislými značkami, s použitím čiary olovnice a úrovne, aby ďalšie plátna šli dokonale rovnomerne. Tapeta musí začať lepiť z okna a pohybovať sa postupne po obvode miestnosti.

Pomocou pripraveného lepidla namažeme časť steny valčekom alebo štetcom, ktorý sa lepšie vyrovná v spojoch so stropom a priľahlými stenami. Potom naneste lepidlo na plátno a rovnomerne ho rozložte po povrchu valčekom. Pásku aplikujeme na hornú časť steny a spojením okraja so zvislým značením prilepíme plátno, vyhladíme ho valčekom alebo štetcom, aby sa „vytlačili“ vzduchové bubliny. Vzhľadom k tomu, že strop nie je vždy ideálny, musí byť pás lepený na hornej a spodnej strane. Prebytočné centimetre po lepení je možné rezať nožnicami alebo kancelárskym nožom. Tak, my ďalšie lepidlo každé ďalšie plátno tapety, a spoje sú ďalej prešiel s gumovým valčekom.

Úhlové územia často predstavujú najväčšie ťažkosti. Pre presné usporiadanie rohu, musíte nalepiť jeden prúžok na pár centimetrov s presahom na priľahlej stene, potom ďalší prúžok je prilepený a extra centimetre sú odrezané.

Vlastnosti tapiet rôznych typov

Dnes sú tapety vyrobené z rôznych materiálov, existuje mnoho možností pre textúry a farby. Proces lepenia konkrétneho typu plátna môže mať svoje vlastné charakteristiky, ktoré myzvážiť ďalej. Najobľúbenejšie tapety pre dom sú:

1. Tapeta so vzorom. Tieto plátna majú rôzne vzory, ktoré môžu výrazne oživiť interiér, zdôrazniť štýl dekorácie, ale bude vyžadovať špeciálny prístup k lepeniu - koniec koncov, je potrebné znížiť a umiestniť plátno na stenu tak, aby dizajn presne zodpovedal. Vo väčšine prípadov sa používa jedna z dvoch metód. V prvom prípade je prvý pás prilepený na stenu, potom je aplikovaný valec, je pripevnený výkres a až potom je nasledujúci pás odrezaný. Táto metóda vo všeobecnosti nie je zlá, ale bude veľa odpadu. Jednoduchším a ekonomickejším spôsobom je súčasne odvíjať dva valce, potom jeden z nich vybrať, vybrať vzor a vyrezať plátna.

2. Papierová tapeta. Najviac "staroveký" typ tapety, ale aj najlacnejšie, čo je dôvod, prečo je stále v značnom dopyte. Vzhľadom k tomu, že plátna sú skôr tenké, po nanesení lepidla by mali byť okamžite aplikované na stenu, aby neboli nasiaknuté.

3. Vinyl tapety. Tento typ sa vyznačuje odolnosťou voči vlhkosti a reliéfnym povrchom, vďaka ktorému tapeta dokonale maskuje nedokonalosti stien. Pri lepení je potrebné stenu namazať lepidlom a nechať 15 minút schnúť. Prúžok tapety, tiež je potrebné vynechať značku a nechať na 10 minút, po ktorom môžete lepidlo.

4. Netkané tapety. Moderná verzia tapety odolnej voči vlhkosti, ktorá obsahuje minerálne vlákna. Zlá strana plátna je pokrytá spojivom, takže lepidlo sa nanáša len na stenu. Tiež ako vV prípade vinylových fólií je potrebné, aby bola lepiaca vrstva trochu suchá a potom naneste na plátno.

5. Sklenené vlákno. Tkaniny sa vyznačujú vysokou pevnosťou, posilňujúcimi schopnosťami, ako aj šetrnosťou k životnému prostrediu. Na predaj sú k dispozícii plátna rôznych farieb a farieb. Ich hlavnou výhodou je, že sa dajú umyť akýmkoľvek čistiacim prostriedkom, dezinfikovať, takže tieto tapety sú vhodné do všetkých priestorov, vrátane detských a zdravotníckych zariadení. Je dôležité venovať pozornosť lepidlu - univerzálne kompozície tu nie sú vhodné, pretože látky sú ťažké. Musíte vybrať lepidlo, ktoré bude uvedené "pre tapetu zo sklených vlákien." Sklenené plátno má dve strany - predné a obruba. Čelo je spravidla vo vnútri kotúča. Lepidlo sa nanáša len na povrch steny.

6. Foto tapeta. Veľmi populárny typ dekorácie dnes, ktorý je schopný vytvoriť jedinečný interiér, miesto akcenty, vizuálne rozšíriť priestor. Pred nalepením je žiaduce, aby sa na stenu vytvorilo označenie a na podlahe sa položili fragmenty obrazu, čím sa vytvorí zodpovedajúci obrázok. Pre pohodlie, môžete číslo plátna v poradí podľa priority, a teda štvorca na stene. Je lepšie začať lepiť zo stredu kompozície, postupne sa pohybovať do strán tak, aby bol obraz vyrovnaný.

7. Látkové tapety. Veľmi špeciálna tkanina, ktorá obsahuje textilné vlákna (bavlna, ľan, atď.). Tapety vyzerajú nádherne, ale podľa toho stoja. tukomlepidlo tkanina je ponechaná po dobu 5 minút na impregnáciu, potom pritlačená proti stene a vyhladená zhora nadol pomocou mäkkej kefky alebo valčeka s handrou na rany. Počas prenosu siete je dôležité, aby neboli žiadne záhyby. Lepidlo by malo byť určené výhradne pre textilné tapety.

8. Tekutá tapeta - ďalší najmodernejší typ dokončovacieho materiálu, ale toto je len ich podmienečný názov. V skutočnosti, metóda dekorácie sú viac podobné použitie dekoratívne omietky s špachtľou.