Výzdoba starého stola to urobíte sami

Mnoho ľudí má starý nábytok uložený doma alebo niekde v krajine. A najčastejšie to nie sú drahé starožitnosti z čias cárstva, ale najbežnejšie skrine, komody, stoly a stoličky. Na prvý pohľad sa môže zdať, že väčšina z týchto vecí bola dlho odhodená, ale bližšie sa pozrieme - často sú to pevné výrobky z masívneho dreva alebo možno aj kovaného kovu, ktorý vydrží viac ako jeden rok, ak sú krásne obnovené. V tomto článku budeme hovoriť o tom, ako vyzdobiť stoly - kuchyňa, jedáleň, káva, robotníci - rôzne veľkosti a tvaru.

Mnohé z predložených možností sú však rovnako vhodné pre iné položky interiéru. Možno, že tieto príklady vás budú inšpirovať k tomu, aby ste premenili neopísateľný opotrebovaný nábytok na skutočné umelecké dielo, pretože je tak príjemné rozjímať o kráse, ktorú ste si vytvorili vlastnými rukami!

12 spôsobov, ako dať nový život starej tabuľke

1. Maľovanie

Najlepší spôsob, ako aktualizovať ošuntený stôl, je maľovať ho, ale najprv musíte pripraviť povrch. Odstránenie produktu z predchádzajúcej úpravy pomôže odstrániť lak.

Ak je na kovových nohách alebo kovaní hrdza, mala by byť navlhčená octom, Coca-Cola alebo špeciálnym prostriedkom a po 15-20 minútach otrite tvrdou škrabkou.

Drevo sa brúsi brúsnym papierom, odstráni sa prach, potom sa impregnuje antiseptikom a nanesie sa základný náter. Všetky triesky, praskliny a nepravidelnosti sú trené akrylovým tmelomna strome.

Na farbenie môžete použiť alkydové smalty, akrylové alebo epoxidové farby, laky, aerosólové prípravky na kovy. Vyžadujú sa tiež maliarske nástroje, ako je kefa, valček, špongia, postrekovač.

Ak chcete, aby tabuľa pôsobila pozoruhodnejšie - môže byť namaľovaná nie úplne, ale iba jednotlivé časti. Na to budete potrebovať maskovaciu pásku alebo šablóny.

2. Umelecká maľba

Ak sa monochromatický povlak javí ako príliš nudný, skúste ozdobiť starý stôl vzormi. Kresby možno aplikovať štetcom a akrylovými farbami - ručne, cez šablónu alebo na obrys s pauzovacím papierom.

Stôl s umeleckou maľbou dokonale doplní interiér v etnickom alebo rustikálnom štýle a obrazy zvierat, rozprávok a kreslených postavičiek oslovia deti.

3. Decoupage

Pre tento dekor budete potrebovať kefu, vzorované papierové obrúsky, PVA lepidlo a transparentný nábytok.

Obrázky sú úhľadne odtrhnuté alebo vystrihnuté nožnicami, spodné vrstvy papiera sú odstránené, potom sú výsledné tenké aplikácie umiestnené na označenom mieste a na vrchole sú potiahnuté lepidlom, ktoré sa snaží vyhýbať záhybom a trhlinám.

Ak prvý prvok nie je pripevnený prvýkrát, mal by byť okamžite utretý špongiou navlhčenou v teplej vode a skúste znova s ​​podobným fragmentom.

Suchý decoupage kryt s čírym lakom na nábytok v niekoľkých vrstvách, inak papierový dekor rýchlobudú vymazané.

4. Craquelure

Craquelure je krakovací lak, s ktorým je výrobok zámerne vystavený, čo napodobňuje textúru starých malieb. Môže to byť jednostupňový (zloženie sa aplikuje v jednej vrstve a trhliny pri sušení) a dvojstupňový (používajú sa dve zmesi - jedna na báze epoxidových živíc, druhá na báze vody, vzájomne sa ovplyvňujú a získava sa charakteristická štruktúra). Farba žily je určená spodnou vrstvou akrylovej farby, ako aj odtieňom injektážnej malty. Na tento účel sa najčastejšie používa práškový zlatý pigment alebo pastel.

Dvojstupňový craquelure je zvyčajne doplnený o decoupage alebo ručne maľované, aby sa dosiahol účinok starnúceho obrazu. Jeden krok je vhodnejší pre produkty bez obrázkov.

5. Doska

Stáva sa, že po oprave zostáva malá zásoba keramických obkladačiek. Môže sa použiť na výzdobu starého stola - stačí len obkladať drevený podklad. Technika pokládky sa v tomto prípade prakticky nelíši od dekorácie stien alebo podlahy.

Keramický povrch je ideálny pre stôl v kuchyni, terase, verande, altánku alebo aj vonku.

Aby bol stôl atraktívny, okrem monochromatických dlaždíc, stojí za to použiť vzorované okraje, dekoratívne panely (možno aj pri niektorých scénach) alebo štýlovú patchwork.

6. Mozaika

Obrazy malých fragmentov zdobia mnohé galérie, chrámy a paláce. Rovnako vynikajúcebudú sa pozerať do domu, napríklad na povrch konferenčných stolíkov.

Mozaikovými prvkami môžu byť keramické (aj rozbité dlaždice), sklo alebo akryl.

Zo šrotových materiálov sa hodia malé okrúhle píly na rezanie dreva, rezaných CD, farebných kamienkov. Stačí, keď príde so zaujímavým vzorom a kusy pripevníte k stolu lepidlom alebo tekutými nechtami.

7. Samolepiaca fólia

Najjednoduchšia a najkrajšia verzia dekoru starého stola, ktorá nevyžaduje rozruch s farbami, je lepiaca fólia.

Tento dostupný materiál môže napodobniť akýkoľvek povlak - od vzácnych drevín až po mramor, môže mať akýkoľvek druh výkresov, vzorov a textúr.

Samolepiaca fólia sa predáva vo zvitkoch a používanie je jednoduché a príjemné.

8. Dekoratívna lepiaca páska

V poslednom čase sa v obchodoch kancelárie a tovaru prezentovala široká škála dekoratívnych samolepiacich pások na tvorivú prácu. Aby ste ozdobili starý stôl farebnou škótkou, budete potrebovať viac ako 30-40 minút a v interiéri sa objaví nová svetlá vec.

Ak chcete zmeniť povrch, lepiace pásy sa dajú odstrániť tak rýchlo, a ak niekde lepidlo zostane, acetón ho ľahko rozpustí.

9. Epoxid

Epoxidová živica je kvapalná látka, ktorá rýchlo tuhne na voľnom priestranstve a mení sa na pevný priehľadný plast.

Takto vyplnené trhlinyDrevo vyzerá veľmi nezvyčajné a ak sa do kvapalnej fázy pridá luminiscenčný prášok, budú v tme žiarivo svietiť.

Môžete tiež dať sušené kvety, listy, mušle, mince, a vďaka transparentnosti látky, dostanete účinok ľadu alebo jantáru.

10. Dekor pod sklom

Pôvodná výzdoba stola v obývacej izbe sa prejaví, ak v ňom urobíte výklenok, ktorý tam bude mať tematický dekor (piesok s mušľami a hviezdice, mach alebo miniatúrne kaktusy, vianočné gule a konáre, malé modely áut, korálky atď.) .), a horná časť na zatvorenie priehľadného skla.

11. Farbenie tylu

Maľovanie stola cez tyl by sa malo vykonávať na vrchnej časti základnej vrstvy s použitím pigmentu v kontrastnej farbe. Pred tým musí byť čipka pevne pripevnená na povrchu tak, aby sa nepohybovala a nebola žiadna medzera. Z rovnakého dôvodu sa odporúča použiť aerosól alebo sprej.

12. Potal (pozlátenie)

Golden Monograms - nádherná dekorácia pre stôl v klasickom štýle. Môžu byť šablóny s lesklou akrylovou farbou, ale realistickejší efekt sa dosiahne s použitím potali. V podstate ide o najtenšiu fóliu napodobňujúcu drahé kovy, ktorá sa používa na umelecké účely.

Aby sa zabránilo pozláteniu z rozpadnutia, je na vrchole pokrytý priehľadným lakom.

Zdobenie stola vlastnými rukami (Video)

Taká malá video dielňaosobne vyzdobiť starý stôl, vytvára neobvyklé čipky tlač na jeho povrchu.