Vodný emulzný náter na steny a stropy: vlastnosti, ako si vybrať spôsob použitia

Maliarske práce sú nevyhnutným krokom pre takmer všetky opravy. Povrchová úprava vodou riediteľná farba je veľmi obľúbená. Je to vďaka vynikajúcim vlastnostiam a cenovo dostupnej cene. Moderný trh s dokončovacími materiálmi oplýva obrovským výberom. Navrhujeme spoločne preskúmať vlastnosti tohto náteru a vybrať vhodné možnosti.

Kľúčové vlastnosti

Farba sa ľahko používa, je to skvelá alternatíva k mnohým materiálom na steny a stropy. Emulzia má niekoľko výhod:

- Rýchlo schne v porovnaní s inými druhmi farieb;

- Veľmi bezpečný a neškodný materiál. Zmes sa vytvára bez použitia škodlivých látok, preto sa používa aj v nemocniciach a miestnostiach pre deti;

- Farba nemá ostrý zápach. Čerstvo vymaľovaná miestnosť vyžaruje určitú arómu, ktorá nedráždi čuch a počas niekoľkých týždňov úplne vybledne z miestnosti;

- Zloženie je naozaj univerzálne - vhodné na maľovanie obývacích izieb, kúpeľne a kuchyne;

- Farbenie prechádza bez veľkého úsilia, tento povrchový materiál rovnomerne a dobre položí na rôzne povrchy. Náradie je na rozdiel od olejových farieb dokonale čistené.

Z hlavných nevýhod je možné pri lakovacích prácach zvoliť len potrebu dodržiavať určitú teplotu. Pri náteroch na vodnej báze by nemala klesnúť pod + 5 ° C, inak vrstvy nebudú klesať rovnomerne.alebo farba sa odlúpne.

Technické vlastnosti náterov na báze vody

\ t

Povlak má osobitné vlastnosti, ktoré by sa mali zohľadniť pri výbere dokončovacieho materiálu.

1. Vlastnosti kompozície. Farba sa skladá zo skupiny antiseptík, latexu, zahusťovadla a určitého plniva.

2. Veľmi viskózny materiál. Indikátor závisí od požadovaného množstva vody, aby sa dosiahla správna zmes.

3. Rýchlo schne. Pri správnej teplote v interiéri sa farba schne len za 2 - 12 hodín. Ideálne podmienky - 20 stupňov tepla a približne 60% vlhkosť.

Druhy náterov na báze vody

\ t

Farba je prezentovaná v niekoľkých formách, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti, výhody a nevýhody. Hovorme o nich podrobnejšie.

Akrylová vodná farba.Najobľúbenejší typ emulzie na báze akrylových živíc. Často je kompozícia doplnená latexom. Tieto farby vynikajúco pracujú s mokrým čistením.

Niekoľko vrstiev farby tohto typu môže zakryť malé nepravidelnosti alebo trhliny. Rozsah takejto povrchovej úpravy je veľký - drevo, tehla alebo betón, sklo a dokonca kov (ale s predbežným náterom).

Silikónová vodná farba.Takmer úplne podobné predchádzajúcej verzii, ale v tomto prípade sa ako základ používa silikónová živica.

Tento typ je drahší ako akrylové náprotivky, čo sa vysvetľuje jeho výbornou kompatibilitou sminerálne povrchy, ako aj skutočnosť, že táto farba skrýva viditeľnejšie vady. Jedná sa o úplne parotesný náter, ktorý sa vôbec nebojí rôznych húb.

Silikátová vodná farba.Sú vyrábané na báze vodného roztoku a tekutého skla s prídavkom špeciálnych pigmentov. Hlavnými vlastnosťami, pre ktoré je táto možnosť cenená, sú vysoká odolnosť voči atmosférickým podmienkam, priepustnosť pár a vzduchu.

Farby na báze minerálnej vody.Zloženie je na báze cementu alebo hydratovaného vápna. Odporúča sa použiť pri maľovaní betónu alebo tehál, ale používa sa aj pre iné stavebné materiály. Napriek mnohým výhodám, životnosť tohto typu je veľmi žiadúca.

Ako si vybrať farbu na báze vody

Rozhodli ste sa použiť farbu na báze vody na dokončenie stien alebo stropov? V tomto prípade musíte správne pristupovať k jeho výberu.

1. Nespoliehajte sa výlučne na asistentoch predaja, pretože ich hlavným cieľom je predávať tovar. Nie v každom prípade funguje pravidelnosť „drahšie, čím je farba lepšia“. Samostatná zmes farieb má svoje špecifické úlohy.

2. Alternatívnym názvom pre tento typ farby je vodná disperzia. Preto nenechajte si ujsť banky označené "VD".

3. Skôr ako si kúpite, prečítajte si názov a pokyny, z ktorých môžete získať mnohé vyhlásenia - náklady, koľko suší a ďalšie vlastnosti. Tieto informácie nebudú zbytočné.

4. Nesnažte sa príliš veľa šetriť na materiáli farby, pretože trh je plný falzifikátov.

5. Vysokokvalitná vodná farba je vždy biela. Pridajte k nej farbu špeciálne pigmentové zmesi, ktoré sú zakúpené samostatne.

Ako si vybrať farbu

Ako už viete, povlak emulzie je vždy biely. Na dodanie farby sa používa niekoľko metód. Môžete maľovať pomocou špeciálneho zariadenia alebo ručne. Farbenie je k dispozícii na mnohých predajných miestach. Všetko, čo musíte urobiť, je vybrať správnu farbu a požadovaný pigment. Ďalej odborník miesi zmes a získa požadovaný odtieň.

Ak ste nenašli vhodný obchod, kde by ste mali túto službu k dispozícii, alebo ste sa rozhodli urobiť všetko sami, algoritmus je pomerne jednoduchý. Pripravte si farbiaci pigment a premiešajte s podkladom pomocou stavebného mixéra. To sa robí nasledovne: v malej nádobe sa farba zmieša s pigmentom a postupne sa pridáva do hlavnej nádoby. Takéto akcie pomôžu dosiahnuť dokonalú a jednotnú farbu.

Pred aplikáciou priamo na stenu skúste výslednú zmes v malej a nenápadnej oblasti. Nechajte ho úplne vyschnúť a výsledok vyhodnoťte. To vám umožní pochopiť, čo vlastne vyzerá tón, pretože v tekutej forme je zmes oveľa jasnejšia a bohatšia. Uistite sa, že zvážte, koľko materiálu musíte pripraviť na maľovanie celej požadovanej oblasti, aby ste dosiahli to istéodtieň je dosť tvrdý a vyžaduje si skúsenosti.

Príprava stien

\ t

Aby laky padali hladko a rovnomerne, je potrebné pripraviť steny. Na to použite omietku, základný náter a tmel s použitím špeciálnych materiálov na povrchovú úpravu. Pred lakovaním musia byť steny suché, hladké a pevné. To je kľúčom k správnej báze emulzie.

Úplne skontrolujte povrch na maľovanie. Ak sa na ňom zistia praskliny alebo nezrovnalosti, je možné ich zakryť alabasterom. Stopy tuku alebo plesne sa odstránia pomocou kyslého alebo alkalického roztoku. Tento typ farby sa neaplikuje na predtým natreté, olejové alebo lakované povrchy, ako aj na syntetické materiály. Preto, ak povrch bol namaľovaný alebo omietnuté s tapetou, potom je potrebné úplne vyčistiť.

Stenu vyrovnajte so značnými kvapkami (od 2 cm a viac) s omietkou, ale ak sú menšie, používa sa tmel. Po tomto type práce je stena povinne vyleštená a prach je odstránený pomocou vysávača alebo mokrého čistenia. Omietaná plocha by mala zaschnúť aspoň 3-4 týždne, inak na nej nebude rovnomerne ležať vodná farba a nedosiahnete požadovaný výsledok.

Po ukončení prípravných postupov pokračujte v prípravných prácach. Výrazne znižujú spotrebu atramentovej zmesi, ako aj zlepšujú jednotnosť aplikovanej farby. Nezabudnite na čas na úplné vyschnutie stien.

Ak povrch už priniesol jemnú povrchovú úpravu, potom nie je potrebné ho natrieť. Namiesto toho naneste prvý náter farby zriedenej vodou.

Vyššie uvedené prípravné práce vám umožňujú aplikovať farbu hladko, krásne a správne.

Ako aplikovať nátery na báze vody

Na použitie tohto typu náterových hmôt používajte valčeky, kefy a špongie. Každý z týchto maliarskych nástrojov má svoj vlastný účel a užitočné vlastnosti:

- Farebný valček môže rovnomerne nanášať farbu na steny a stropy. Pre vodou riediteľnú farbu zvoľte stredne alebo dlhé zdriemnutie, ale malo by byť mäkké;

- Je vhodné nanášať štetcom na rohy a ťažko prístupné miesta;

- Huba dáva nezvyčajnú textúru.

Na uľahčenie rozdeľte proces podávania žiadostí do týchto krokov:

1. Použite zásobník farby - je to oveľa pohodlnejšie a šetrí materiál. Nalejte malú farbu. Okolo obvodu natrite štetcom a zvyšné časti valcovajte valčekom;

2. Na zlepšenie kvality nanášania farby namočte valček a potom ho položte na kartón alebo papier. To umožní jeho rovnomerné rozloženie na hromadu;

3. Začnite maľovať zhora nadol. Vďaka tejto ceste môžete opraviť kvapkajúce kvapky v procese;

4. Ak je povrch steny alebo stropu pokrytý dokončovacie omietky, potom aplikovať niekoľko vrstiev, pretože omietka absorbuje farbu. Ďalšie vrstvy urobia farbu sviežejšou a bohatšou;

5. Nie je potrebné sa snažiť uplatňovaťfarbu hojne namiesto niekoľkých vrstiev - to neumožňuje dosiahnuť požadovaný výsledok, ale len zhoršiť situáciu. Je lepšie tráviť viac času na 2-3 vrstvách;

6. Nové vrstvy sa aplikujú až po úplnom vyschnutí predchádzajúceho. Výhoda tohto typu povrchovej úpravy rýchlo schne. Udržujte vrstvy mimo dosahu prachu a nečistôt.

Práca s emulznými nátermi je pomerne jednoduché cvičenie, ktoré nevyžaduje odborné zručnosti. Hlavná vec - vybrať správnu farbu, ktorá bude zodpovedať podmienkam miestnosti a životného prostredia. Nesnažte sa to robiť rýchlo, robte to opatrne a výsledok vás určite poteší!

Vodný emulzný atrament v interiéri - foto

Zozbierali sme mnoho krásnych a neobvyklých príkladov použitia tohto typu dokončovacieho materiálu. Teraz, keď ste oboznámení s jeho vlastnosťami, vlastnosťami a vlastnosťami, bude pre vás oveľa ľahšie pochopiť túto širokú škálu riešení.