Vistárie (75 fotografií): typy a starostlivosť

Voľne kvitnúci vinič wisteria (iný názov je Wisteria) sa používa v krajinovom dizajne predovšetkým na vytvorenie zvislej výzdoby. Svieži vodopád lila, ružovkastých alebo bielych kefiek môže ozdobiť každý roh. Wisteria je ideálny pre navrhovanie oblúkov, tŕňov, ulíc, často maskuje ploty, prístavby a fasády starých budov. Počas kvitnutia sa tento vinič podobá luxusnému závesu, ktorý vytvára útulný tieň a chráni pred príliš jasným slnkom. So všetkými jeho veľkoleposť, wisteria je nenáročný závod, a dokonca aj začínajúci pestovatelia budú môcť postarať sa o to.

Všeobecné charakteristiky

\ t

V gréčtine slovo glykoz znamená "sladký" - je to taká vôňa, ktorá vyžaruje kvitnúce vistérie. Vzhľad a vôňa voňavých látok sa podobá agátu, čo nie je prekvapujúce, pretože obe tieto rastliny patria do čeľade strukovín.

Vistéria, ktorá predstavuje trvalku viniča, môže dosahovať dĺžku až 20 m a jej zhluky až 80 cm, početné kefy visiace pod vlastnou váhou takmer úplne pokrývajú vetvy a niekedy dokonca ani listy nie sú za nimi viditeľné. Po uschnutí kvetov sa namiesto nich vytvoria struky so semenami, ale v podmienkach mrazivých zimných období je samosedenie prakticky nemožné.

Doba kvitnutia vo Wisteria je máj a začiatok júna, opakované kvitnutie je možné v auguste. Jednotlivé klastre môžu zostať na pobočkách počas celej sezóny. Liana rýchlo rastie,preto potrebuje silnú podporu a včasné orezávanie. V priebehu rokov stonky vistárie stuhnú, po čom je schopná udržať hmotnosť bez ďalších štruktúr.

Druhy vistárie

\ t

Čínska vistériaje jedným z najpopulárnejších druhov v severných zemepisných šírkach. Vyznačuje sa veľkými, až 30 cm dlhými, svetlo purpurovými klastrami, ktoré za priaznivých podmienok hojne kvitnú na dvadsiatich metroch lianas. Priemer vytrvalých vetiev môže dosiahnuť 15 cm, výhodou tohto druhu je odolnosť dospelej rastliny voči krátkemu poklesu teploty na –20 ° C, čo umožňuje pestovanie čínskych vistárie v miernom kontinentálnom podnebí. S pomocou pravidelného prerezávania výhonkov, namiesto prúteného viniča, môžete získať bodný strom, ktorý bude vyzerať veľmi pôsobivo v záhrade alebo parku.

Japonské wistárie (kvitnúce)majú kratšie výhonky ako čínske. Jeho maximálna výška je 10 m. Súčasne má listnatá liána väčšie listy (až 40 cm) a kvety (50 cm). Kvitnutie tohto druhu je pomalšie, kvitnú postupne od základu. Hojne kvitnúce alebo, ako sa to tiež nazýva, viackveté vistárie nie je horšie vo svojej mrazovej tolerancii voči Číne a jeho dekoratívne vlastnosti sú hodnotené vyššie.

Blue Moon Wisteriachovali chovatelia pomerne nedávno, ale už sa im podarilo prekvapiť záhradkárov rekordom.schopnosť odolávať nižším teplotám až –37 ° C. Hlavným rysom tejto rastliny je však vzácna modrá obloha a mierne skrátené klastre. V studených oblastiach rastú vistérie modrého mesiaca pomerne pomaly a nekvitnú tak veľkoryso ako južné druhy, ale v plnej miere plní svoju dekoratívnu a ochrannú úlohu.

Starostlivosť o vistáriu

\ t

Voňavá kaskáda vistárie je spravidla výsledkom spoločnej práce prírody a človeka. Zvlášť starostlivá starostlivosť o rastliny je potrebná v chladnom prostredí. Dospelí, čiastočne vystužení lianami znášajú mrazy, dočasné suchá alebo dlhé obdobia kašovitosti, ale mladé stromčeky vyžadujú citlivý a pozorný postoj vo všetkých fázach ich vývoja.

Svetlo a teplo

\ t

Vzhľadom na to, že prirodzeným biotopom týchto bujných kvitnúcich viníc sú subtropické lesy Ázie, je pre tieto rastliny v podmienkach dlhej zimy ťažké. Aby mohli vistárie tvoriť čo najviac púčikov, mali by byť umiestnené na južnej strane pozemku alebo domu a chrániť ho pred vetrom a prievanom. Aj napriek mrazuvzdornosti populárnych druhov, nemali by ste testovať silu rastliny - trvalky na zimu by mali byť pokryté rašelinou, slamou, vykopávkami a jedno-, dvojročných stromčekov po prerezávaní možno vykopať s zemitou hrudkou a dočasne uskladniť v miestnosti na + 8-10С.

Polievanie

\ t

Zalievanie vistárie potrebuje miernu, bez zamokrenia. Prebytočná voda, najmä v chladnom počasí,nepriaznivo ovplyvňuje koreňový systém, ktorý môže začať hniť. Dobrá drenáž a voľná, organicky bohatá pôda to pomôže predísť.

Pôda

Pôda pre dekoratívne popínavé rastliny je vhodná pre opadavé sódy s malou prímesou riečneho piesku. Dobrou možnosťou je čierna pôda a hlinité substráty obohatené rašelinou, hnojom alebo kompostom. Znížiť kyslosť zeme raz za sezónu, napojená vodným roztokom obyčajnej kriedy.

Orezanie

Strihanie Wisteria sa vykonáva podľa potreby, aby sa vytvorili konáre, ale vo všeobecnosti sa odporúča, aby sa to robilo dvakrát: po ukončení hlavného kvitnutia (jún - júl), skrátenie mladých výhonkov o 2/3 a tiež v novembri - príprava závodu zime. Aby sa zvýšil počet kvitnúcich klastrov, na jar sa odreže stredná liána, po ktorej sa vytvorí viac laterálnych procesov.

Propagácia vistárie

\ t

Napriek tomu, že vistéria tvorí každý rok veľa strukov so semenami, odporúča sa pestovať vegetatívne. Štepenie, zakorenenie odrezkov alebo mladých výhonkov umožňuje za rok alebo dva dostať dospelý strom s krásnymi kvitnúcimi kvetmi. Súčasne mladé vinič zo semien kvitne nie skôr ako po 5 alebo dokonca 10 rokoch, zatiaľ čo odrodové vlastnosti materskej rastliny nie sú zachované.

Odrezkysú v skutočnosti pestovaním nových sadeníc z fragmentov konárov. Neskorá jeseň, alepred prvým mrazom sú mladé výhonky narezané na kúsky dlhé 40-50 cm, inštalované vertikálne v nádobe a približne 1/4 zaspí s navlhčeným substrátom. Potom sú ponechané v suteréne až do jari. Vo februári až marci sa odrezky presadia do skleníka alebo na okenný parapet pod priehľadným viečkom (plastové fľaše budú robiť), čím sa im poskytne dobré osvetlenie, teplo, pravidelné zavlažovanie a kŕmenie rastovými stimulátormi. Keď je vonku teplé počasie, mladé výhonky sa presúvajú do otvoreného terénu.

Zakorenenie odrezkovsa vykonáva na jeseň pri príprave rastliny na zimný pokoj. Na to dolné vetvy, ktoré nemali čas stuhnúť, ohnúť sa a spadnúť na zem do hĺbky 10 - 15 cm Na jar, potom, čo sa listy objavia na vrstvení, sú odrezané od materskej rastliny a odchádzajú na rok, aby vytvorili korene. Začiatkom jesene toho istého roku alebo na jar budúceho roka môžu byť mladé sadenice premiestnené na trvalé miesto.

Wisteria - foto

Ak je teplo vistárie zabezpečené príjemnými podmienkami, poteší každého okolo s nádherným kvetinovým „dažďom“ po mnoho rokov. Ponúkame Vám dekoráciu osobného pozemku alebo vidieckeho domu s dôstojnou dekoráciou, ktorej fotografie sme zozbierali v našom výbere. Šťastné prezeranie!