Vidiecky dom v škandinávskom štýle (+75 fotografií)

V posledných rokoch je veľmi populárna škandinávska skúsenosť s navrhovaním vnútorných a vonkajších dekorácií domov. Útulné a elegantné budovy v ich jednoduchosti priťahujú pozornosť a zvedavosť každého. Pri pohľade na krásne výhľady na takéto stavby na obrazovkách monitorov sa človek nedobrovoľne pýta: ako sú tieto krásne fasády vytvorené a aké je tajomstvo ich príťažlivosti? V našom článku sa pokúsime zistiť, aké vlastnosti rozlišujú škandinávske budovy od miliónov iných a ako pridať kúzlo severných stavieb do vášho vlastného súkromného domu.

Fasáda škandinávskeho štýlu domu

Dizajnové projekty súkromných domov v škandinávskom štýle jasne vychádzajú z kontextu iných štruktúr v tejto oblasti. „Severný“ dizajn sa vyznačuje jednoduchosťou a prirodzenosťou v každom detaile - od rovných línií, ako aj jasných línií až po neutrálne, základné tóny vo farebnej schéme.

Drsné klimatické podmienky a absencia antického dedičstva identifikovali 5 hlavných znakov architektonickej a štylistickej identity škandinávskych krajín:

1. Súkromné ​​domy sú spravidla jednopodlažné a dvojpodlažné. V predĺženej časti budovy je centrálny vchod s priestrannou verandou. Jeho prítomnosť je vďaka prírodným podmienkam, pretože po prechádzke zasneženými ulicami, so vstupom priamo do budovy, by sa malo trochu oneskoriť, aby sa zachránili.sterility samotného obydlia.

2. Čo sa týka priorít pri výbere farby, predné pozície zostávajú za neutrálnymi základnými tónmi. Biela, béžová, sivá, čierna a drevená bude krásny čistý čiernobiely alebo vynikajúci základ pre malé kontrastné inklúzie farieb.

3. Často sa zistí, že strechy sú štítové, jednoduché alebo ploché. Najobľúbenejším riešením je stavba sedlovej strechy, pretože snehová pokrývka z takýchto striech ľahšie odchádza.

4. Ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou škandinávskych domov je absencia suterénneho priestoru. Nadácia je spravidla pomerne vysoká. Zachráni budovu pred chladom a záplavami.

5. Minimalizmus v dizajne. Fasádu môžete ozdobiť pomocou nosníkov alebo obkladačiek usporiadaných vertikálne alebo horizontálne.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že takýto dizajn domu je príliš jednoduchý a jednoduchý, ale je to len prvý dojem. Praktická inkarnácia mení takéto vnímanie hore nohami. Fotografie hotových exteriérov demonštrujú minimalistické čaro domov v škandinávskom štýle, ktorého prirodzená krása sa nedá zamilovať.

Štruktúry v severoeurópskom štýle sú dnes veľmi populárne vďaka organickej kombinácii funkčnosti a chuti. Tento dizajn je vhodný pre mestské aj prímestské budovy. Medzi hlavné výhody tohto trendu patria:

- Dôkladnosť realizovaných projektov.umožňuje im dlhodobo slúžiť;

- Silné, spoľahlivé materiály a samotný dizajn zabraňujú ničivému vplyvu prírodných podmienok;

- Ekologicky šetrné materiály sú bezpečné a nie sú škodlivé počas prevádzky a tiež vytvárajú príjemnú mikroklímu v samotnom dome;

- Proces výstavby je pomerne jednoduchý a spravidla si nevyžaduje veľa času.

Farebné riešenia

Je pomerne ťažké zastaviť sa pri určitom variante zo širokej škály rôznych odtieňov, ktoré sú orientované na dom. Voľba je ovplyvnená radom faktorov, medzi ktorými je kompatibilita farieb, prirodzené okolie objektu a dokonca aj formy a textúry, ktoré sú v budove vlastné.

Škandinávsky štýl však túto úlohu veľmi uľahčuje, pretože jej hlavným prikázaním je minimalizmus a prirodzenosť. Preto je dobrým rozhodnutím zafarbiť obydlie v tónoch, ktoré zodpovedajú týmto charakteristikám.

Škandinávsky Biely dom

Táto farba je v prírode pomerne bežná, najmä v severných krajinách. Mnohí dizajnéri ho uprednostňujú pred ostatnými, a to nielen preto, že dávajú pocit ľahkosti, čistoty a sviežosti, ale aj preto, že takáto univerzálna možnosť je dokonale kombinovaná s akýmkoľvek prostredím.

Odtiene bielej sú častými hosťami v domácnostiach škandinávskych krajín. Okrem iného odrážajú aj slnečné svetlo, ktorénestačí. Kombinujte studené tóny s inými teplými farbami, ako je drevo a slonovina, mliečne výrobky a podobne - naopak, vyzerajte dobre v tandeme s chladnými odtieňmi.

Čierny škandinávsky dom

Laconic čierna vyzerá neuveriteľne štýlovo na fasáde domu, najmä ak je vyrobená v minimalistických formách. Zároveň si všimnite, že táto farba je lídrom v vyhorení, takže by ste mali vyzdvihnúť vysokokvalitné farby a okamžite venovať pozornosť obdobiu jeho vyhorenia. Spravidla sa pohybuje od 5 do 7 rokov.

Čierny monochromatický efekt je účinný, ale aj tu ho môžete preháňať a získať nezvyčajný obraz budovy. Biele a drevené akcenty zdôrazňujú tmavú farbu a dodávajú dizajnu teplý tón.

Drevený dom v škandinávskom štýle

Čakanie na správne využívanie dreva zostáva na vrchole popularity, pretože tento materiál dokonale zapadá do akéhokoľvek štýlového smeru a okolitej krajiny. Denné svetlo dokazuje bohatosť farieb a textúry, takže drevená fasáda vytvára dojem teplého, útulného domova.

Medzi hlavné výhody možno zaradiť aj ekologický prístup a prírodný materiál. To je vynikajúci zdroj pre výrobu mnohých variácií vonkajšieho dizajnu budovy. Vyzerá to skvele v spojení s omietkou, kovom alebo kameňom, betónom.

Šedý škandinávsky dom

Veľmi praktická a stručná možnosť.Usadzovací prach nebude zrejmý a odtiene sivej s časom nezostanú žlté, na rozdiel od tej istej bielej.

Šedá škála harmonicky ladí s teplou aj studenou kombináciou; ako s jasnými, tak s neutrálnymi farbami. Všimnite si prosím, že pre škandinávsky štýl je najvýhodnejšie kombinovať sivú s čiernou, bielou, hnedou a béžovou.

Béžový dom v škandinávskom slohu

Ďalšie neuveriteľne populárne riešenie. Béžová paleta je bohatá na rôzne podtóny, ktoré bude mať každý majiteľ rád. Je schopná dať vzhľad domu ušľachtilý a zdržanlivý vzhľad. Aliancia s kontrastnými tmavými prvkami vyzerá obzvlášť impozantne.

Strecha škandinávskeho štýlu pre dom

V prípade strechy platia rovnaké pravidlá ako pre ostatné prvky vonkajšej výzdoby domu - prirodzenosť a obmedzená jednoduchosť. Strecha môže trvať štít, jeden alebo plochý, menej populárne, ale celkom vhodné možnosti - manzard a bedrový top.

Pokiaľ ide o materiály, na dekoráciu sa často vyberajú dlaždice a kovy. Najnovším trendom je usporiadanie trávnatých húštin na streche, čím sa čo najviac doslovne volá po jednote s prírodou. Takáto živá strecha vyzerá v pohode a trochu extravagantne, určite si ju každý hosť a náhodou pamätá.do okoloidúceho

Farba strechy môže byť akákoľvek: sivá, červená, hnedá, modrá, čierna alebo svetlá, pokiaľ je v súlade so zvyškom konštrukčných prvkov fasády a krajiny.

Okná a dvere

Nedostatok prirodzeného svetla v populácii severnej Európy zdôraznil úlohu okenných otvorov pre domácnosť. Po prvé, pre maximálny prístup k dennému svetlu sú vybrané veľké okná, často aj panoramatické. Vytvárajú pocit priestrannosti vo vnútri budovy a zdôrazňujú originalitu dizajnu.

Zároveň sa podobná situácia rozšírila len s príchodom vysoko kvalitných technologických návrhov. Rozsiahly presklený priestor by nemal viesť k vystaveniu obydlia poveternostným podmienkam. Zvláštnu pozornosť venujte izolácii stien.

Niet divu, že veľké okná s drevenými rámami sa zakorenili v škandinávskych domoch ako nikde inde. Analógy plastov sú však menej populárne kvôli ich vysokej tepelnej vodivosti. Strom si udržiava teplo lepšie, čo je dôležité pre chladné a drsné zimy. Je pozoruhodné, že národy Škandinávskeho polostrova ako celku sú známe svojou praktickosťou a šetrnosťou.

Dvere len zriedka vystupujú na pozadí. Vo svojom dizajne sa spravidla takmer nelíšia od okien, vykonávajú sa v rovnakej farebnej schéme a opakujú sa ich formy. Z veľkej časti sa tieto obavymoderný minimalistický dizajn. Ak sa rozhodnete vyzdobiť dom v škandinávskom analógii vidieckeho štýlu, potom sa pastelové odtiene modrej, fialovej, žltej alebo ružovej dokonale zmestia do celkového konceptu. Podporte farebný prízvuk blízkych fasád alebo vonkajších detailov, vyrobených v rovnakom tóne.

Škandinávska domová veranda

Územie v blízkosti hlavného vchodu do domu je často vyčlenené na organizovanie priestorov na rekreáciu. Severné osady často opustili špeciálne miesto pred vchodom, takže tam zostalo určité množstvo snehu alebo špiny na topánkach a neskončili na podlahe chodby.

Preto, bez ohľadu na počasie, ktoré je mimo okna, je veľmi výhodné mať verandu, ktorá slúži ako pre praktické, tak aj pre estetické potreby vlastníkov:

- Hranicu obydlia možno zariadiť pomocou krásnej lavičky, zelených rastlín a kvetov;

- V prípade potreby vybavte útulnú terasu s jedálenským stolom alebo pohodlnými lehátkami na trávenie času vonku. Rozširuje užitočný životný priestor;

- Aby slnečné lúče nenarušovali denný odpočinok, nainštalujte drevenú alebo kovovú pergolu;

- Je schopný chrániť pôsobivejšie baldachýn vo forme pokračovania strechy pred liatím dažďa;

- Letná terasa môže byť organizovaná na otvorenom priestranstve. Na tento účel jednoducho vytvorte platformu.z drevených dosiek alebo betónu;

- Malý drevený plot, ktorý označí svoje hranice a označí funkčnú príslušnosť samotnej budovy, pomôže chrániť pridelené územie.

Video: Domový projekt v škandinávskom štýle