Vertikálne záhradníctvo: 65 fotografií a nápadov

V poslednej dobe sa rozšírilo vertikálne záhradníctvo. Umiestnenie rastlín nie je v horizontálnej, ale vo vertikálnej rovine má svoje estetické kúzlo a mnoho praktických výhod, vďaka ktorým sa široko používa na zdobenie budov na súkromných pozemkoch, ako aj zdobenie interiérov bytov, kancelárií, reštaurácií. V našom článku sa pozrieme na rôzne spôsoby organizovania vertikálnych ekologických štruktúr v rôznych podmienkach a tiež zistíme, ktoré rastliny je najlepšie vybrať.

Vertikálne záhradníctvo v krajinnom dizajne

Na území priľahlého úseku domu vykonávajú vertikálne záhony viaceré funkcie. Sú schopní nielen ozdobiť a diverzifikovať krajinný dizajn svojou originalitou, ale aj prinášať veľké výhody.

Po prvé, umiestnenie takýchto štruktúr pomôže ušetriť štvorcové metre priľahlého objektu. Lezecké rastliny, umiestnené na pergolách a altánkoch, ušetria vlhkosť a ochránia ich majiteľov v horúcom čase. Ak umiestnite rastliny v rovine steny domu, môžete získať vynikajúce ďalšie shell, ktorý bude nielen skryť všetky existujúce nevýhody konštrukcie, ale aj vytvoriť príjemný odtieň, chráni fasádu pred prehriatím.

Vertikálne záhradníctvo sa úspešne využíva pri územnom plánovaní pozemkov, ktoré pôsobia ako živý plot, ktorý je schopný chrániť územie pred vonkajšími výhľadmi, oddeľovať územie rekreačnej oblasti, prístavby, detské budovy.

Zobrazenia

V závislosti od účelu zeleného plota môže mať svoje vlastné charakteristiky. V krajinnom dizajne môžete nájsť tieto typy vertikálneho záhradníctva, ako napríklad:

Oblúky - identické s umiestnením v interiéri, klenuté stropy na mieste slúžia na označenie prechodov z jednej zóny do druhej. Najčastejšie je oblúkový rám vyrobený z kovu alebo drevených dosiek, ale možno použiť aj kameň alebo tehlu. V tomto prípade je potrebné urobiť oblúk dostatočnej výšky (nie menej ako 2,2 m) tak, aby zostupné rastliny nenarušovali voľný pohyb;

Pergoly - predovšetkým také stavby slúžili ako podporné štruktúry pre vinohrady a prišli na naše miestne územia zo stredomorských krajín. Teraz sú veľmi úspešní, hrajú úlohu ochrany určitých oblastí pred slnečnými lúčmi a imitáciou tunela okolo záhradných chodníkov. Štrukturálne sa pergola skladá z po sebe idúcich pilierov alebo klenutých stropov prepojených tyčami. Je ozdobený lezeckými rastlinami, má výborný výhľad a nevyberá posledné miesto v krajinnom dizajne;

Zelené steny - tento typ krajinotvorby je vytvorený na drevených živých plotoch alebo natiahnutých kovových mriežkach. Môžu to byť aj stĺpy s napnutými reťazami alebo lanami, spevnené sieťoviny pevne zabalené vo vegetácii. Tieto živé ploty sú orámované záhradnými chodníkmi, samostatnými sekciami;

Závesné konštrukcie - stálejeden spoločný typ terénnych stien, plotov. A nielen obyčajné kvetináče fungujú ako kvetináče, ale aj najnečakanejšie improvizované prostriedky - tašky, plastové fľaše, plechovky, tienidlá, atď. Takéto steny vyzerajú celkom originálne. Môžete tiež kúpiť hotové fytomodulky na pestovanie nízko rastúcich rastlín;

Vertikálne záhony - krásny dizajn, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Takáto kompozícia môže ozdobiť plot, stenu alebo byť pyramídou krabíc rôznych veľkostí s poddimenzovanými, jasne kvitnúcimi rastlinami (nechtík lekársky, petúnie, astry poddimenzované atď.).

Jedným zo spôsobov vertikálneho záhradníctva je usporiadanie obeliskov - vysoké podpery (stĺpy, stromy), okolo ktorých rastie šplhajúca rastlina. Takéto dekorácie sú bežnejšie v mestských parkoch a námestiach ako v súkromných priestoroch.

Ktoré rastliny si vybrať?

Na vytvorenie krásneho zvislého zloženia použite rôzne rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach - v tomto prípade sa môže krása užiť dlhú dobu. Rastliny môžu byť lezenie, ampelous, undersized. Podmienene lezenie zástupcov flóry možno rozdeliť do dvoch tímov, a to:

Ročné obdobia - spravidla majú dlhé obdobie kvitnutia, ale vyžadujú ročné transplantácie. Patrí medzi ne jasná žerucha, nenáročná starostlivosť, ipomeyu s pôvodnými kvetmi vdruh gramofónu, liana v tvare lezeckého kobeyu, ako aj sladký hrášok kvitnúci do veľmi mrazu s rafinovanou vôňou;

Trvalka - kvitnúce pomerne hojne, ale vyžaduje starostlivú údržbu a kŕmenie. Najobľúbenejšími typmi takýchto rastlín vo vertikálnom záhradníctve pozemkov sú lezecké ruže a plamienky, príjemné s ich jasným kvitnutím, kliešte s bohatou zeleňou, rýchlo rastúce dievčenské hrozno s nezvyčajne pestrými listami a bobuľami a samozrejme známy brečtan s mnohými odrodami.

Z ampelous rastlín, ktoré môžu byť zasadené v závesných kvetináčoch, hrnce často vyberajú petúniu, pelargonium, lobelia, atď.

Mech sa stal veľmi populárnym vo vertikálnom záhradníctve, čo sa týka vonkajších aj vnútorných fyto stien. Je úplne nenáročný na starostlivosť, má dlhú životnosť, je hypoalergénny. Steny ulíc a vnútorných rastlín môžu byť tvorené aj z rastlinných plodín a korenených rastlín, čím nezaberajú priestor v záhrade.

Vertikálne záhradníctvo v interiéri

\ t

V apartmánoch sa v priebehu rokov získavali na popularite vertikálne terénne úpravy. Je to vďaka estetickej príťažlivosti fyto stien a možnosti uvoľnenia parapetov a balkónov z kvetináčov, ktoré zaberajú veľa miesta. S pomocou zelených panelov tiež vykonávajú zónovanie, spravidla ich umiestňujú do rekreačných a stravovacích priestorov, pretože zelená farba prispieva k lepšej chuti do jedla.a relaxáciu po náročnom dni.

Vertikálne fyto steny môžu zabezpečiť ekologickú situáciu v dome, čo je dôležité pre zdravie každého človeka. Poskytujú pohodlie interiéru, vytvárajú priaznivý mikroklímu a psychologické pohodlie.

Vertikálne záhradnícke techniky v byte

Najjednoduchším spôsobom, ako vytvoriť fytowaly, je umiestniť regály pozdĺž steny, na ktorých sú inštalované boxy so sviežimi rastlinami. Ak miestnosť nemá prázdnu stenu, môžete si zakúpiť špeciálne stojany, ktoré sú nainštalované na podlahe. Tam sú tiež špeciálne fytomodules na predaj, v ktorom kvetináče sú umiestnené pod určitým sklonom, ktorý umožňuje, aby sa živá stena. Takéto stavby často zdobia kancelárie, kaviarne a iné verejné miesta.

Rovnako ako pri navrhovaní miestnej oblasti, v byte sa používajú závesné hrnce (hrnce s kašou) a iné stavby s rastúcimi rastlinami. Moderným fenoménom je panel sukulentov. Vyzerá to celkom nezvyčajné a krásne, ale robiť to nie je vôbec ťažké. K tomu je potrebné umiestniť hrnce rastlín v priestrannej krabici, držať ich kvalitatívne s dnami. Priestor, ktorý je vytvorený medzi kontajnermi, môže byť ozdobený slamou, machom alebo vreckom.

Ktoré rastliny si vybrať do interiéru

\ t

V skutočnosti je výber zariadení na vertikálne zloženie v bytových podmienkach veľmi veľký a závisí do väčšej mieryz osobných preferencií vlastníkov. Je však potrebné vziať do úvahy, že je lepšie vybrať si nenáročné kultúry, ktoré nevyžadujú jasné osvetlenie, alebo sa postarať o organizovanie vysoko kvalitného osvetlenia a automatického zavlažovania fytowall. Medzi najobľúbenejšie kultúry patria:

- Chlorofitumény s mnohými odrodami. Sú nielen nádherné a krásne, ale aj schopné spracovávať škodlivé látky vstupujúce do ovzdušia, a preto sú tiež užitočné;

- Philodendrons - stálezelené trvalky, ktoré rastú pomerne rýchlo a majú veľmi rád vlhkosť;

- Břečťan s lezeckým kmeňom, na ktorom rastie množstvo listov;

- Scapse - liána s ozdobnými veľkými listami;

- Aspagarus je skôr svieža rastlina, ktorá zaberá veľký objem. Má tenké pružné stonky s listami, ihlami, ktoré vytvárajú beztiažny vzdušný vzhľad;

- Tradescantia - má žiarivo zafarbené listy, krásne visiace vo forme slučiek.

V kuchyni môžete navrhnúť vertikálnu konštrukciu so skutočnou mini záhradou, kde budú rásť sadenice alebo korenené bylinky.

Vertikálne záhradníctvo - foto

V našej galérii sa odporúča ďalšie oboznámenie sa s rôznymi spôsobmi vertikálneho záhradníctva. Nájdete tu množstvo fotografií úspešných návrhov fyto stien na území priľahlých pozemkov av interiéroch. Šťastné prezeranie!