Verbena (85 fotografií): typy, starostlivosť a kultivácia

Verbena je rastlina, ktorá je veľmi obľúbená u záhradkárov a je tiež široko používaná v medicíne. Jeho krásne kvety zdobia nielen dvorek oblastiach - sa nachádza v závesných kvetináčoch a kvetináčoch, dokonale zdobia terasy, balkóny a lodžie. Rastlina má veľmi dlhú históriu existencie, pochádzajúcu z čias dávnych civilizácií. V Indii, Egypte, Grécku bola verbena považovaná za posvätnú kultúru, ktorá sa používala pri náboženských obradoch a medicíne. Je stále zahalená mystickou aurou, je strážcom krbu, blahobytu a blahobytu.

Hlavné typy

\ t

Vlasť tejto nádhernej rastliny je Južná Amerika, ale široko sa rozšírila po celej Eurázii a Severnej Amerike, ktorá sa pestovala ako každoročná. K dnešnému dňu existuje asi 200 druhov, ale nie všetky sú populárne v kvetinárstve - uprednostňujú sa hybridné odrody.

Sladká verbena (citrón)

Tento názov bol priradený jednému z druhov v dôsledku schopnosti jeho listov vydávať citrónovú vôňu pri trení. Ak ich ochutnáte, môžete cítiť mierne kyslú chuť, podobnú citrónovej bazalke. Krík samotný je pomerne veľký a svieži - jeho výška dosahuje 2 m. Od polovice leta do polovice jesene možno pozorovať snehobiely kvitnutie.

Ďalšou výhodou tohto druhu je jeho obrovské liečivé vlastnosti, vďaka čomukultúra je široko používaná v medicíne a kozmetike. Esenciálny olej sa získava z listov a slúži ako antiseptické a antibakteriálne činidlo, ktoré pomáha pri nachladnutí, neuróze, problémoch s tráviacim systémom, ako aj v boji proti kožným ochoreniam.

Verbena veľkokvetá

Jedná sa o hybridný vzhľad, ktorý sa výrazne líši vo veľkých veľkostiach kvetov s priemerom do 10 cm a obsahuje mnoho odtieňov purpurovej, snehobielej, modrej, fialovej farby. Žlto-zelené centrum s bielym lemovaním, ktoré sa nachádza uprostred každého púčika, dáva špeciálnu krásu, preto je tento typ jedným z najkrajších. Začiatkom júla začína kvitnúť verbena s veľkými kvetmi s guľovými kvetenstvami a zastavuje farbu až k nástupu mrazu. Tu môžeme rozlíšiť dve najobľúbenejšie odrody, a to:

„Toskánsko“ - malé kríky do výšky 25 cm, kvitne celé leto až do neskorej jesene s bielou, fialovou, fialovou farbou;
"Ideálny" - má rovné stonky do 30 cm, kvety s veľkým farebným spektrom.

Tento druh sa široko využíva v otvorených oblastiach, kde sú zriadené bujné záhony.

Bonar Verbena

Tento druh má tenké rovné stonky rozvetvujúce sa v hornej časti. Hoci dĺžka dosahuje 1,5 m, kultúra nepotrebuje podväzky alebo podpery. Má vzácne listy, sústredené v spodnej časti, a malé púčiky, zhromažďovanie v komplexných dáždniky. púčikypôvodne majú fialový odtieň, ktorý sa pri otvorení mení na lila. Kvitnutie trvá pomerne dlhé obdobie, končiace až koncom jesene s tvorbou ovocia so semenami. Rastlina nie je absolútne náročná na starostlivosť - stačí ju usadiť na slnečnom mieste.

Verbena je krásna

Tento druh má skutočne úplne spravodlivý názov. Listy sú veľmi krásne, majú rozrezané rohy a viditeľné efektné žily a malé kvety sa môžu pochváliť bohatou paletou: biela, modrá, fialová, čerešňová a levandulová. Najobľúbenejším predstaviteľom tohto druhu je odroda "Moon River", ktorá má vynikajúce estetické ukazovatele. Jeho malý krík (až 30 cm) má vetviace stonky, ktoré tvoria svieži koberec fialových kvetov so zasneženým centrom. Túto krásu možno pozorovať po celé leto a jeseň.

Verbena officinalis

Nemožno ho nazvať najkrajšou, ale jeho výhody sú nepopierateľné. To je tiež nazývané "tráva čarodejnice", "svätá tráva", "slza slzy". Má veľmi malé kvety fialovej farby a po odkvitnutí tvorí ovocné orechy. Hodnota rastliny je, že obsahuje mnoho užitočných látok - esenciálny olej, vitamín C, steroidy, stopové prvky atď. Zaujímavosťou je, že rastlina sa často nachádza v prírode ako burina. V domácej kultivácii je tiež nenáročná na starostlivosť, schopnáznásobiť samosieťovanie.

Hybridné verbény

Veľmi populárny je aj hybrid verbeny, ktorý má rôzne formy rastlín - vysoký, trpaslík, zemný kryt, ampelae. Farbenie rôznych odrôd je tiež schopné prekvapiť obrovskú škálu farieb, vrátane odtieňov ako broskyňa a pomaranč.

Riadna starostlivosť o verbénu

Správna starostlivosť o rastlinu je dôležitou súčasťou jej zdravého vývoja. Keď venujete náležitú pozornosť kultúre, môžete na svojom pozemku vytvoriť celý skleník, ktorý v polovici leta zažiari nepokojom rôznych farieb a poteší kvitnutím až do polovice jesene.

Osvetlenie

Kultúra má rada dobré osvetlenie. Rovnako dobre prenáša aj jasné slnečné lúče a polomer. Avšak, ak existuje túžba dosiahnuť najviac násilné kvitnutie, je potrebné zasadiť ju v slnečnej oblasti. Doma je vhodnejšie inštalovať kvetináče na okná alebo balkóny smerom na juh.

Teplota

Verbena je teplomilná rastlina, hoci dokáže tolerovať mrazy až do -3 ° C. Najlepšie zo všetkého je, že sa vyvíja a kvitne v rozsahu teplôt + 16 ... + 25 ° C. Na mimoriadne horúcich dňoch jej pomáha zvlhčovanie.

Vlhkosť

Verbena miluje vlhkosť, ale s mierou. Zvýšená vlhkosť pôdy môže viesť k plesniamochorenia koreňového systému, preto oblasti, kde možno pozorovať stagnáciu vody, musia byť vybavené drenážnym systémom. Zvlášť citlivá na overmoistened pôdu ampelous verbena.

Polievanie

Najmä dôkladné pravidelné zavlažovanie si potreby kultúry v prvej polovici leta. Na jeseň sa znižuje frekvencia zavlažovania a približuje sa k zimnému obdobiu. Aby boli rastliny v príjemnom prostredí, v suchom počasí je potrebné pravidelne pod zemou uvoľňovať zeminy, čo umožňuje prístup vzduchu ku koreňom. Tiež mladé rastliny sadenice potrebujú aktívne zavlažovanie.

Hnojivá a obväzy

\ t

Dôležitou zložkou riadnej starostlivosti je výživa rastlín. Na tento účel sa používajú minerálne aj organické hnojivá. Komplexy minerálnych zložiek sa zavádzajú do pôdy 3 - 4 krát za sezónu a organické - iba raz, aby sa nezvyšovala hladina dusíka v pôde. S častejšie obliekanie verbena bude mať svieža zelená, ale kvet zmizne. V horúcom počasí je potrebné umiestniť na pôdu mulčovanie, ktoré udrží vlhkosť.

Škodcovia a choroby

Verbena nepatrí do kategórie rastlín náchylných na rôzne choroby. Choroby, ktoré sa môžu vyvinúť, sú najčastejšie spojené s nesprávnou alebo nekvalitnou starostlivosťou. Patrí medzi ne:

- „Mravná rosa“, ktorá sa prejavuje ako belavé škvrny. Príčinou ochorenia je nadmerné zalievanie, vysoká vlhkosť. Najčastejšie sa odstraňuje chorá kultúra, aleMôžete sa pokúsiť vyliečiť základňu. Na prevenciu ochorenia môžete použiť postrek bitterthanolom.

- „Čierna noha“ je tiež dôsledkom zamokrenia. Jeho priebeh je sprevádzaný výskytom huby, ktorá je pomerne ťažké sa zbaviť. Je dôležité správne zorganizovať zalievanie.

Okrem týchto chorôb môže rastlina trpieť aj útokmi škodcov, z ktorých najnebezpečnejšími sú vošky, roztoče a strapce. Sú tak malé, že je takmer nemožné ich vidieť voľným okom. Rastlina veľmi rýchlo vybledne, stane sa pokrytá škvrnami, hynie. Liečba insekticídmi je nevyhnutná.

Ako znovunadobudnúť Verbenu

Pri transplantácii do otvoreného terénu je potrebné najprv určiť miesto. Keďže kultúra je úplne vyberavá, môže byť „usadená“ v každom kúte, ale slnečné územia s úrodnou pôdou budú najlepšie. Je žiaduce, aby nedochádzalo k stagnácii vody - je možné zaistiť odvodnenie zo sutiny, expandovaného ílu alebo odstránenie prebytočnej vlhkosti.

Transplantačný proces sa vykonáva na konci jari, pričom vzniká teplé počasie. Na jeseň je lepšie to nerobiť, pretože dlhé chladenie môže byť katastrofálne. Pôdu je potrebné vykopať pridaním komplexných minerálnych hnojív (2 polievkové lyžice na 1 meter štvorcový) a humusu (5 kg /1 m2). Potom sú otvory tvorené veľkosťou koreňového systému s zemitou hrudkou a vyliaty vodou. Krov "sedí" v diere, posypané zemou a ľahko podkopané. Ihneď po pristátí sa vyžadujedobré zavlažovanie. Vzdialenosť medzi otvormi - od 20 do 50 cm, v závislosti od kompaktnosti puzdier.

Reprodukcia doma

Verbena sa môže množiť dvoma spôsobmi - osivom a štepením. Pestovanie sadeníc zo semien umožňuje vidieť svieži kvetenstvo skôr, takže táto metóda je bežnejšia medzi záhradkármi. Ak je potrebné získať cenné a vysoko dekoratívne odrody, aplikujte metódu rezania.

Množenie Vervainu semenami

Proces výsevu semien sadeníc začína na jar. Na tento účel musí byť materiál niekoľko dní namočený v teplej vode. Vo vopred pripravených škatuliach nahromadené pôdy zmiešané s pieskom a rašelinou. Semená sú ponorené do hĺbky pol centimetra, mierne práškované, zvlhčené. Kapacita musí byť zakrytá sklom alebo filmom, čím sa vytvorí minipark. Krabica musí byť na teplom a osvetlenom mieste. Optimálna teplota pre klíčenie je + 18 ... + 20 ° C.

Každý deň sa skleník odvzdušňuje, odstraňuje kondenzát a rozstrekuje sa pôda. Prvé výhonky sa objavia za 3-4 týždne - potom sa nádoba prenesie na chladnejšie miesto. O mesiac neskôr môžu byť výhonky presadené do jednotlivých kvetináčov a kultúra je zasadená v otvorenom teréne s vytvorením teplého počasia.

Reprodukcia vervainu odrezkami

\ t

Aby sa týmto spôsobom mohli šíriť obľúbené druhy, je potrebné na jeseň vykopať dospelého kríka a presunúť ho namiestnosti (suterén) s pomerne nízkou kladnou teplotou. S nástupom jari, odrezky sú oddelené od špičiek výhonkov, z ktorých každý by mal mať 4-5 párov listov. Nechajte len vrch a zvyšok sú odstránené. Pripravené vetvy musia byť zasadené v piesčito-rašelinovej pôde do existujúceho prvého púčika, zalejeme.

Je potrebné zabezpečiť vysokú vlhkosť, preto musí byť hrniec zakrytý fóliou (plastové vrecko). Zakorenenie sa uskutoční v priebehu niekoľkých týždňov, po ktorých sa začnú vyvíjať obličky. Transplantácia v otvorenom teréne prebieha v máji až júni.

Verbena - foto

Verbena je jednou z obľúbených pestovateľov kvetov. Svieža farba je skvelou výzdobou nielen pre usadlosť územia, ale aj pre terasy, balkóny a parapety. Zvlášť vynikajúci vzhľad zasadil kvety skupiny. Odporúčame Vám, aby ste sa zoznámili v našej fotogalérii s rôznymi rastlinnými druhmi, ako aj aby ste získali nápady na zdobenie vlastných stránok. Šťastné prezeranie!