Úzke spálne dizajn: 50 krásnych nápadov

Štvorcové usporiadanie sa považuje za optimálne pre bývanie a dizajn. Ale v skutočnosti sa musíme zaoberať veľmi odlišnými geometriami, vrátane pravouhlých miestností, v ktorých musíte premýšľať o umiestnení každého objektu. Táto úloha je zložitá, pokiaľ ide o osobný priestor, ktorý zahŕňa vytvorenie pohodlných podmienok pre rekreáciu. Ale kompetentný dizajn úzkej spálne má svoje vlastné triky a oveľa viac možností, ako sa zdá na prvý pohľad!

Kľúčové vlastnosti

V predpisoch o bývaní sa uvádza, že vo výškových budovách musí byť šírka spálne aspoň 2,5 m, ale toto je minimálny limit, ktorý je pre bývanie mimoriadne nepohodlný. Mnohí v post-sovietskom priestore mali to šťastie, že boli vlastníkmi legendárneho Chruščova, v ktorom izby už majú hraničnú „normu“ aspoň 2,25 m.

Nielen miestnosť s takou nepríjemnou kvadratúrou môže byť úzka. Napríklad podlhovasté usporiadanie, v ktorom je dĺžka niektorých stien niekoľkokrát dlhšia ako ostatné, sa môže tiež zdať „sploštené“ a nepohodlné. Zúfalý vytvoriť návrh projektu alebo ďalšie bydlisko sú spálne obdĺžnikový tvar s veľkým počtom objektov, takže malý priestor pre pohyb.

Na jednej strane je úzka geometria spálne jednoduchšia ako napríklad chodba alebo kuchyňa. Koniec koncov, na to, aby sa mohol používať na určený účel, stačí umiestniť posteľ - a miesto na odpočinok je pripravené. Ale väčšina ľudí tu nie jelen v noci, a oni upratujú, študujú, pracujú, robia svoje každodenné činnosti. Na tieto účely sa budete musieť postarať o dizajn priestoru so všetkými detailmi: vizuálnym, objektovým a funkčným obsahom. Zvážte každý okamih podrobnejšie.

Tipy pre štýl

Úzka spálňa je osobitný prípad, ktorý si vyžaduje osobitné riešenia. Ak sa v priestranných priestoroch s plochým usporiadaním prakticky nenachádzajú žiadne obmedzenia v smeroch, potom náš priestor predkladá určité požiadavky na externý obraz. Samozrejme, že je dôležité dodržiavať štylistickú jednotu, ale keď má spálňa podobnú veľkosť, zvyšok domu je s najväčšou pravdepodobnosťou v rovnakej situácii, takže princíp voľby sa nelíši.

Najlepším riešením by bol škandinávsky štýl. Postará sa o obyvateľov a spolieha sa na funkčnosť, ktorá je obzvlášť dôležitá v úzkom obydlí. Na pomoc prišiel jeho charakteristický farebný rozsah, vrátane bielej s pridaním ďalších zadržaných inklúzií.

Škandinávsky interiér je obyčajne naplnený prírodnými materiálmi, ktorých prítomnosť vytvára priaznivé podmienky aj v nepohodlnej miestnosti. Objekty majú jednoduchú formu a ľahko sa prispôsobujú špecifikám danej oblasti. Jasné akcenty vo forme povrchov so zaujímavou textúrou, maľbami alebo lampami pomôžu rozriediť monofónnu kompozíciu.

Iné moderné trendy, ako napríklad minimalizmus alebo špičková technológia, sa tiež dokonale zmestiaúzka spálňa. Zahŕňajú použitie obmedzeného súboru dekoratívnych prvkov, ktoré sa považujú za nevhodné v miestnostiach s akoukoľvek funkciou plánovania.

Klasické trendy sa však v takomto interiéri nachádzajú len zriedka. A nie je to len saturácia štýlu luxusnými detailmi. Sama osebe je otvorená vesmíru, správnej geometrii a kompozičnej rigorite, keď sú všetky objekty zoradené okolo zriadeného centra, čo je ťažké robiť v úzkej spálni.

Spálňu môžete vyzdobiť v klasickom štýle s odkazom na jej modernú interpretáciu. Je lojálnejšia k podmienkam v miestnosti, menej dekoratívna a má tiež pokojnú farebnú schému.

Farebné riešenia pre úzku spálňu

Po štýle môžete okamžite pristúpiť k výberu vhodnej farby, pretože je hlavným nástrojom vizuálnej korekcie priestoru. Návrhári odporúčajú aplikovať na svetelnú paletu, pretože tmavé farby načrtávajú geometriu spálne, čím ju zvýrazňujú.

Biela, ako aj iné variácie: mliečne, orechové alebo sivé, pomôžu vymazať viditeľné okraje. Nezabudnite na účel zóny, ktorá slúži na odpočinok a relaxáciu. Preto by mala byť jeho gama čo najpokojnejšia a najpríjemnejšia.

Pastelové farby vyzerajú harmonicky: modrá vytvorí pocit upokojenia, vápna - jednotu s prírodou, ružovú - nežnosť a ženskosť a broskyňa prispeje k veseliuprebudiť sa.

Prirodzená atmosféra sa môže vytvoriť s použitím prírodných farieb - ihličnatých, hnedých, pieskových a pod. Spôsobujú združenia s prírodou, čo je vhodné pre domy v centre mesta.

Kombinácia viacerých farieb pomôže korigovať geometriu spálne. Dizajnéri sa často uchyľujú k nasledovnej technike: úzka stena je natretá do sýtejšieho odtieňa a vedľa nej - do svetlej. Alebo môžete kombinovať povrch s teplými a studenými tónmi, pretože prvý opticky vyzerá bližšie, a druhý - akoby sa vzdialil od publika.

Povrchová úprava spálne

Okrem toho, že materiály na konečnú úpravu úzkej spálne by sa mali vybrať ekologicky a „priedušne“, musia mať vhodnú textúru. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na trvalú udržateľnosť, pretože v tejto miestnosti zvyčajne vládne príjemná mikroklíma, ale životnosť hrá dôležitú úlohu.

Pohlavie

Parkety a laminátové podlahy sa tradične používajú na podlahy. Je vhodné sa o ne postarať, nepočítajúc prítomnosť kĺbov, do ktorých sa môže dostať rozliata tekutina. Úzke usporiadanie je možné opraviť, ak je smer panelov rovnobežný s menším úsekom.

Jemný, príjemný na dotyk koberec alebo štvorcový hladký koberec v strede miestnosti je ideálny. Treba mať na pamäti, že tón podlahy by mal byť o niekoľko odtieňov tmavší ako steny.

Steny

V minimalistickom interiéri bude skvelévzhľad maľoval vo svetlých odtieňoch steny. Ale najbežnejší typ tapety zostáva - monochromatické, so vzormi, geometrickými vzormi alebo fotorealistickými obrázkami.

Súčasne stojí za to vyzdobiť úzku stranu v strede miestnosti svetlým povlakom, najmä ak je k nej pripevnená posteľ. Na rozšírenie oblasti pomôže textúra v horizontálnom páse.

Strop

Obmedzené štvorcové plochy neumožnia používanie sadrokartónových výrobkov v úzkej spálni, ktorá je dnes obľúbená. Výhodnejšie je dať hladký, hladký povrch bez viditeľných detailov.

Výber obkladu závisí od počiatočného stavu stropu. Priečky bez nedostatkov môžu byť pokryté farbou alebo tapetou. Štruktúry napätia pomôžu skryť akékoľvek nezrovnalosti, komunikácie a tiež sa stanú základom pre inštaláciu zabudovaných svetiel.

Možnosti nábytku a dispozície

Po všetkých vizuálnych a konečných okamihoch stojí za to prejsť do najdôležitejšej fázy - umiestnenia nábytku. Úzke izby ponúkajú nie toľko možností, ale podľa nasledujúcich odporúčaní vám pomôžu pohodlne zariadiť izbu:

- Nevytvárajte všetok dostupný nábytok pozdĺž jednej steny, ako sa to niekedy robí v štvorcových bytoch, inak bude miestnosť vyzerať ako chodba;

- Bude to vyzerať dobre, v tvare písmena U, ak to umožňuje priestor. V opačnom prípade sa môžeme obmedziť na tvar l;

- Obdĺžnikové priestory sú veľképre zónovanie. Napríklad posteľ v zadnej časti, kde nebude zasahovať do pohybu, a pracovná plocha na začiatku.

V tomto prípade veľa závisí od veľkosti spálne, počtu obyvateľov a funkčných oblastí. Tieto momenty je potrebné zvážiť aj pri vytváraní projektu.

Lôžko

Bezpochyby je lôžko hlavným kompozičným centrom miestnosti, aby bolo správne umiestnené, je to polovičná práca. Môže byť umiestnená naprieč alebo pozdĺž dlhej steny. Prvá možnosť je vhodnejšia pre širšie priestory, odkedy nie je priestor na pohyb. Ale takéto usporiadanie uloží oblasť pre iné položky.

Druhá možnosť je prakticky jediným riešením pre malé spálne. Treba však pripomenúť, že medzi posteľou a priečkou na obidvoch stranách by nemalo byť menej ako 70 cm Situácia sa zjednoduší prítomnosťou jedného rezidenta, pretože potom môžete opustiť chodbu len na jednej strane a položiť posteľ blízko steny.

Návrhári odporúčajú venovať pozornosť modelom na kovaných nohách - vizuálne pridávajú priestor. Súčasne môže byť priestor pod lôžkom použitý na ďalšie skladovanie.

Skladacie pohovky sú skutočnou záchranou úzkych štvorcov. Keď sa zmontujú, nezaberajú vzácne štvorcové metre, pôsobia ako priestor na sedenie a v noci, keď sa pohybujú po miestnosti, sa stávajú pohodlnou posteľou.

Ostatné kusy nábytku

\ t

Zriedkavo, ktorá spálňa môže urobiť bezskrinka. Mal by byť umiestnený pozdĺž úzkej steny, inak vysoký objekt len ​​zužuje interiér. Odporúča sa dávať pozor na nástenné police.

Problémy sa môžu vyskytnúť pri pracovných alebo orovnávacích stoloch. Môžete ich usporiadať pri okne pomocou parapetu. V ostatných prípadoch použite princíp zónovania umiestnením stola pozdĺž alebo cez jednu zo stien.

Nábytok by mal byť kompaktný, ergonomický, s minimalistickým dizajnom. Je vhodné zakúpiť moderné modely transformátorov, ktoré pomôžu zorganizovať každý meter miestnosti.

Dekor a osvetlenie

Ak chcete začať, stojí za to uvažovať o kúpe veľkého zrkadla na dlhú stenu, ktorá urobí spálňu trochu širšou. Ak ho položíte pozdĺž úzkej časti, priestor sa predĺži.

Vo zvyšných detailoch je vhodnejšie obmedziť sa na niekoľko dekoratívnych akcentov, pretože oblasť rozdeľuje veľký počet objektov. Masívne záclony budú užitočné pre malú stenu, a preto sa odporúča zostať na roletách alebo priehľadných závesoch.

Dobrá rada je písať štvorcové objekty, ktoré korigujú geometriu. Napríklad niekoľko obrazov, panelov, kobercov na podlahe pomôže dosiahnuť požadovaný efekt.

Bez ohľadu na to, koľko chcete vytvoriť zaujímavé osvetlenie, vyhnite sa inštalácii svietidiel po obvode. Je lepšie sústrediť pozornosť na centrálnu časť - veľký luster, posilňujúci miestne svetlo pomocou niekoľkých asymetricky usporiadaných lámp.

Dizajn úzkej spálne - foto

Naša kolekcia fotografií pomôže upevniť teoretickú časť, ktorá obsahuje krásne návrhy spální s úzkou geometriou. Niektoré izby majú miniatúrnu veľkosť, iné - veľký počet funkčných predmetov. Ale každý z nich dokazuje, že úzka spálňa nie je veta, ale zaujímavá vlastnosť. Vychutnajte si vaše sledovanie a inšpiráciu!

Video: Úzka spálňa - nápady na interiér