Tyrkysová farba v interiéri (+80 fotografií)

Tyrkysová je skvelá kombinácia zelených a modrých tónov. Neobvyklý tieň dobre zapadá do dizajnu rôznych štýlov a štýlov a bude vyhovovať ľuďom s rôznymi postavami. Tyrkysová farba v interiéri poskytne mier hyperaktívnym ľuďom a pesimisti potešia a povzbudia. O tom, čo je a ako s ním pracovať, sa budeme zaoberať v tomto článku!

Vlastnosti a účinky na psychiku

Tyrkysová farba nie je len prekvapivo vizuálne príťažlivá, ale prináša aj veľmi jednoznačné posolstvo. Naši vzdialení predkovia poznali jeho moc. Staroveké presvedčenie hovorí, že polodrahokam láka a zachováva materiálny blahobyt, a tiež symbolizuje čistotu, nevinnosť a večnú lásku. Mnohé východné kultúry verili, že farba prináša tvorivú inšpiráciu, nezávislosť a rozhodnosť a tiež odstraňuje mnohé choroby. Tyrkysová bola primárne spojená so zmyslovou a emocionálnou stránkou ľudskej existencie.

Podľa taoistickej praxe Feng Shui farba tyrkysovej stelesňuje predstavy o bohatstve, príťažlivosti, luxusu a je tiež zodpovedná za východné odvetvie. Posilnenie tejto zóny s odtieňmi tyrkysovej, človek priťahuje veľa šťastia, pohody a úspechu. Na zlepšenie východnej zóny nie je potrebné úplne dokončiť steny s touto farbou, stačí len vložiť do interiéru tyrkysové dekoratívne prvky. Môžu to byť: lampy, vankúše, záclony, nenápadnéčačky, koberce alebo kusy nábytku. V tomto prípade môžete meniť odtiene a zamerať sa na niektorú z možností - od mäkkej a jemnej až po hlbokú a bohatú tyrkysovú.

Dnes je tyrkysová veľmi obľúbeným a relevantným farebným riešením. Málokto sa zamýšľa nad jeho mystickými vlastnosťami a predsa mu dáva prednosť, založenú na ich vlastnom vkusu a asociáciách spôsobených touto paletou. Tyrkysová môže byť nazývaná chytľavá a priťahuje pozornosť, zatiaľ čo zostáva úplne nevulgárna. Je to studená farba, z ktorej prichádza príjemná sviežosť a chlad. Preto, pre väčšinu ľudí, tyrkysová na podvedomej úrovni evokuje asociácie so sterilnou čistotou, ktorá odstraňuje jedovaté pripútanosti a nadmerné emócie. Všeobecne platí, že odtiene tyrkysovej majú pozitívny vplyv na ľudskú psychiku, odstránenie podráždenosť, únava a preťaženie.

Aké farby kombinovať?

Významnou výhodou tyrkysovej farby je, že sa pozoruhodne harmonizuje s inými odtieňmi a spolu sú veľmi zaujímavé a výrazné kombinácie. Zvážte niektoré z nich!

Tyrkysová s bielou

Univerzálna ušľachtilá biela farba - ideálny základ pre interiér. Tyrkysové prvky by sa mali navzájom podporovať, takže napríklad výberom tyrkysovej tapety pridajte detaily rovnakej farby do vnútra miestnosti.

Kombinácia bielych a tyrkysových farieb bude dobrým tandemom, ak chcete dosiahnuťdojmy z čerstvej a čistej miestnosti. V rovnakej dobe, takže priestor nevyzerá príliš chladno, môžete zahrnúť teplé farby v interiéri: hnedá, zelená a žltá.

Tyrkysová a béžová

Tyrkysové motívy sú dokonale kombinované s pastelovými tónmi, ktoré obklopujú túto nádhernú a sviežu farbu svojím teplom a jemnosťou. Takéto prostredie je dokonalým pokojným a snovým osobnostiam.

V podobnom interiéri je vhodné použitie odtieňov tyrkysovej v malom množstve. Môže to byť stena alebo jednotlivé prvky dekoru, zatiaľ čo béžová je vhodná na dokončovanie iných stien, nábytku alebo podlahy. V tomto prípade je dôležité presne rozdeliť úlohu, pretože chaotické usporiadanie farieb je vhodné pre kombináciu odtieňov, ktoré sú blízke tonality. V kombinácii jasných a pokojných farieb je potrebné ich aplikovať v rôznych častiach priestoru, inak môže byť jedna z nich „stratená“.

Tyrkysová a modrá

Dokonale sa dopĺňajú odtiene tyrkysovej a modrej. Spravidla pokojnejšia a nenápadnejšia paleta farieb slúži ako plátno pre takú jasnú kombináciu.

Intenzívnejšia modrá farba môže v tomto duete zohrávať vedúcu úlohu, zatiaľ čo tyrkysová môže jemne zatieniť, alebo naopak - stlmená modrá môže slúžiť ako vynikajúci podklad pre jasnú tyrkysovú farbu - je dôležité nastaviť priority a vybrať tie správne odtiene.

Ak sa rozhodnete zamerať na tieto farby, stojí za to zvážiťspoločne vyzerajú skvele s bielou, ružovou, čiernou a niektorými odtieňmi zelenej. V konečnom dôsledku tento priestor získava hlboké studené akcenty, vďaka čomu je interiér svieži a netriviálny.

Čierna alebo hnedá s tyrkysovou

Klasická kombinácia týchto tmavých farieb s jasnými akcentmi vždy vyzerá dobre. Spolu vytvárajú štýlový a stručný kontrast v interiéri.

Ide o situáciu, keď je nákladná jednoduchosť zdôraznená hlbokým monochromatickým tónom, ako je balenie drahých kameňov. Na druhej strane, ak sa ukáže, že interiér je príliš asketický, bolo by vhodné ho zriediť dekoratívnymi predmetmi.

Tyrkysová a zlatá

Žiarenie slávnostných a spoločenských interiérov palácov sa často vytvorilo pomocou tohto farebného páru. Postupom času ich chodby a obývacie izby nahradili, a napriek tomu je stále vynikajúca kombinácia.

Zlato zdobia priaznivo tyrkysové farby bez vizuálneho skrývania priestoru a bez toho, aby bol celkový obraz ťažší. Je pozoruhodné, že, ako je tomu v prípade modro-tyrkysovej farebnej schémy, kombinácia zlata a tyrkysu vyzerá skvele na bielej látke s čiernymi šplouchami.

Interiéry v tyrkysových tónoch - foto

Niektorí začínajúci dizajnéri sú toho názoru, že tyrkysové, aj vo veľkých množstvách, je povolené používať len v kúpeľni. akoVyhlásenie je dosť kontroverzné a okrem toho je celkom ľahké ho odhaliť, pretože tyrkysová farba je nezvyčajne krásna a nenápadná, preto je schopná premeniť každý obytný priestor vášho domu - z kuchyne na detskú izbu.

Tyrkysová farba v interiéri kuchyne

Ako už bolo spomenuté, odtieň tyrkysovej farby prináša do interiéru pocit čistoty a priestrannosti. Táto funkcia robí farbu obzvlášť dôležitou pre dekoráciu a dekoráciu kuchyne.

Na výzdobu tejto miestnosti si v tejto palete farieb môžete vybrať drevený alebo plastový kuchynský nábytok. Táto farebná schéma bude jasným prízvukom miestnosti v neutrálnych farbách.

Treba poznamenať, že v kuchyni orientovanej na sever bude vytvorená optimálna atmosféra malými tyrkysovými inklúziami. Je to spôsobené tým, že hlavným problémom severných priestorov je nedostatok farieb. Prebytok studených tónov tu môže vytvoriť depresívny dojem. V prípade malých južných miestností má tyrkysová právo koexistovať spolu so sivými, čiernymi a bielymi farbami.

Tyrkysová farba v interiéri obývačky

Interiér veľkej a svetlej obývacej izby, vyrobenej v skutočných tyrkysových farbách, bude vyzerať v pohode. Ak máte k dispozícii priestrannú sálu, môžete túto farbu použiť ako hlavnú.

Steny natreté alebo tyrkysovéVyzerajú obzvlášť dobre v obývacej izbe, vyrobené v mori a anglickom štýle. Zároveň by ste si nemali myslieť, že odtiene tejto farby majú právo existovať iba v rámci určených štýlov. Tyrkysová dokonale zapadá do ekologického štýlu, podkrovia, minimalizmu, eklekticizmu, ako aj etnických a moderných štýlov. Je pravda, že je potrebné veľmi kompetentne pristupovať k otázke počtu tyrkysových prvkov - je lepšie, keď dokončí interiér ako svetlé detaily.

Tyrkysová farba v spálni

Tyrkysová paleta je bohatá na pokojné a jemné odtiene, ktoré majú upokojujúci účinok, takže ak sa použijú správne, tyrkysová bude tiež skvelá pre spálňu.

V tomto prípade tyrkysová nevyzerá vždy dobre v monochromatickom dizajne s výnimkou námorného štýlu. V ostatných prípadoch by sa mal aplikovať v dávkach: tyrkysové vankúše, posteľná súprava, záclony, maľby, lampy, koberec alebo dekoratívne prvky - takéto akcenty prinesú do interiéru atmosféru radosti a pokoja.

Ak sa však rozhodnete použiť tyrkysové na povrchovú úpravu stien, všimnite si, že tyrkysová by sa mala riediť inými farbami (béžová, biela a hnedá vytvorí vynikajúcu dávku).

Tyrkysová farba v kúpeľni

Kúpeľňa je presne ten prípad, keď môžete odvážne maľovať priestor tyrkysovým odlivom, bez obáv z preháňania. Estetika farby sa prelína s hlavným kontextom tejto miestnosti, dáva pocit sviežosti a čistoty.

Všeobecne platí, že tyrkysové odtiene sú vhodné pre akúkoľvek časť kúpeľne. Môže ísť o podlahovú krytinu, kde sa bude hodiť viac nasýtená gama, alebo napríklad strop, ktorý poteší obyvateľov jemným tyrkysovým tónom. Steny môžu kombinovať niekoľko farieb naraz. Neuveriteľne krásny vzhľad kombinuje lesklý a matný povrch, vyrobený v rôznych farbách.

Tyrkysová farba v interiéri haly /chodby

Mnoho ľudí ignoruje návrh vlastného koridoru. A je to absolútne zbytočné, pretože pri vstupe do domu vytvára prvý dojem. Veselá tyrkysová - skvelá voľba pre takúto zónu.

Problém malého priestoru tejto časti domu pomôže napraviť jemné tyrkysové odtiene v kombinácii so svetlými tónmi bielej a béžovej, pričom hnedá a čierna dokonale zatieni a zvýraznia krásu hlavného farebného akcentu.

Tyrkysová farba v interiéri škôlky

Nie je to tajomstvomdeti dávajú prednosť jasným a žiarivým farbám. Preto interiér detskej izby v tyrkysových farbách ako chlapci aj dievčatá.

Ak chcete ozdobiť detskú izbu dievčaťu, pridajte žlté, ružové alebo mäkké fialové farby. Budúci muži budú potešení z miestnosti v námornom štýle, vyrobené v modrej a tyrkysovej.

Video: Tyrkysová farba v interiéri