Tradescantia (100 fotografií): typy a starostlivosť

Tradescantia je bylinná trvalka s úžasnými dekoratívnymi vlastnosťami. Jej monofónne alebo pestré listy zelených, fialových, ružových tónov často z neho robia skutočnú výzdobu vnútorných interiérov, ako aj sídelných území. Súťažné výhonky sú pravidelne pokryté kvetmi rôznych farieb. Latinská Amerika je rodiskom závodu, hoci dnes je na bežných kontinentoch pomerne bežná. Svoje meno získala na počesť anglických prírodovedcov Johna Tradescanta Sr. a Johna Jr., ktorý na prelome storočí XVI.

Hlavné typy

\ t

Tradescantia má mnoho foriem a druhov, z ktorých je asi 75. Je to z veľkej časti kvôli jej širokej distribúcii na rôznych kontinentoch, ale stojí za to vzdať hold chovateľom, ktorí neúnavne pestujú nové odrody. Rôzne druhy dnes umožňujú pestovať túto kultúru tak vo vnútorných podmienkach, ako aj vo dvore, obdivujúc svoju krásu. Zvážte najznámejšie a obľúbené typy kvetinárstva.

Biele kvety Tradescantia

Oba druhy sú domovom tohto druhu. Biela kvetovaná Tradescantia je dokonale aklimatizovaná v podmienkach bytu a dokonca dostala druhé meno „ženské drby“ z dôvodu početných vzájomne prepojených výhonkov a letákov, ktoré tvoria spleť.

Jeho hlavné dekoratívne vlastnosti sú v originálilisty, ktoré majú pruhovanú bledozelenú farbu, podlhovastý tvar a lesklý povrch. Niektoré odrody pruhov môžu mať zlatý odtieň. Kvety, ako názov napovedá, sú biele, niekedy majú ružovkastý odtieň, tvar je podobný malým hviezdam. Hoci jeden kvet žije len jeden deň, kvetináč kvetu možno pozorovať niekoľko mesiacov, ako nové púčiky kvitnú denne.

Virginia Tradescantia

Táto bylinná trvalka pochádza z amerického štátu Virginia. Zvláštnosť je pomerne dlhá doba kvitnutia a kvety majú výraznú výraznú farbu, ktorú predstavuje modrá paleta. Listy lineárny tvar rastú na 20 cm na dĺžku.

Andersonova Tradescantia

Táto skupina okrasných odrôd, ktoré sú skvelé na pestovanie doma iv záhrade. Rastliny rastú na 80 cm na dĺžku, majú vysoké dekoratívne postavy a ploché kvety sú maľované v modrej, bielej, fialovej alebo ružovej farbe. Zaujímavosťou tohto druhu je jeho láska k tienistým oblastiam - jeho kvety vyzerajú oveľa krajšie, keď sú na ulici zatiahnuté.

Tradescantia dostala svoje meno na počesť amerického botanika E. Andersona, ktorý ho už dlho študoval.

Tradescantia of Blossfeld

Tento typ tradescantia má husté, mäsité stonky s červeno-zelenou kožou, ktorá sa plazí po zemi.Tmavo zelený listový povrch má niekedy načervenalý nádych a rubová strana je husto orezaná, fialová. Na sepals môžete vidieť striebornú hromadu.

Tradescantia Zebrina

To je tiež nazývaný zebra-ako tradescantia kvôli pôvodnej farbe multi-farebné listy, ktorých vnútorná strana je fialová-fialová a vonkajšia strana je zelená s bielymi a striebornými pruhmi, ktoré sú umiestnené na oboch stranách centrálnej žily. Farebné kvitnúce púčiky väčšinou fialové alebo šarlátové. Rastlina má plazivú stonku a je často používaná ako ampelous rastlín.

Večná tradícia

Táto krásna vytrvalá rastlina s výškou 30 - 40 cm má vzpriamené listy, ktoré tvoria hustú ružicu. Farba listovej dosky je zelená na prednej strane, a ružovo-fialová na zadnej strane, vďaka ktorej táto tradescantia vyzerá celkom jasne. To dáva väčšiu originalitu kvitnutia malých bielych púčikov, ktoré sa objavujú pod listovým prehozom.

Riadna starostlivosť o Tradescantia

Aby sa zabezpečila vysoká dekoratívnosť Tradescantia, je potrebné dodržiavať určité pravidlá starostlivosti a vytvoriť priaznivé mikroklímy. Pestovanie tejto rastliny nie je vôbec ťažké, čo je jeden z dôvodov ich popularity u záhradkárov.

Osvetlenie

\ t

Tradescantia z veľkej časti miluje jasné svetlo, ale bojí sa priameho slnečného svetla, z ktoréhospáliť S nedostatočným osvetlením sú stonky vytiahnuté a prebúdzajúce lístie je bledé. V bytovom prostredí je lepšie vybrať si miesta pre kvetináče na parapety smerom na východ alebo na západ. V otvorenom, priamom slnku, sa tradescantia ponecháva ráno a večer.

Teplota

Zariadenie nevyžaduje zvláštne teplotné podmienky. V teplej sezóne - od polovice jari do októbra - sa bude cítiť pohodlne pri teplote +25 ° C. S nástupom chladného počasia je potrebné ju postupne znižovať. Tradescantia musí stráviť zimu pri teplote + 10 ... + 12С, aby vstúpila do stavu odpočinku. V obzvlášť horúcich dňoch je lepšie odovzdať hrncovité vázy na otvorený, vetraný balkón.

Vlhkosť

Tradescantia uprednostňuje miernu vlhkosť. Musí sa pravidelne umývať z prachu a rozprašovať v teplých dňoch. Najmä tieto postupy sú užitočné pre rastliny žijúce v závesných nádobách, pretože sú najviac náchylné na vysychanie.

Nebezpečenstvo predstavuje prehriatu pôdu, ktorá môže viesť k hnilobeniu koreňového systému, a preto aj pri výsadbe tradeskantia je potrebné starať sa o odvodnenie. Prebytočná voda zostávajúca po zavlažovaní na panvici musí byť odstránená.

Polievanie

Obzvlášť starostlivé zavlažovanie je potrebné pre dedeskantiu v jarnom a letnom období - pôda musí byť vždy vlhká. V zime sa pitie znižuje - často na jednu.Postačuje nádoba asi 70 - 80 ml vody týždenne.

Hnojivá a obväzy

\ t

Aby sa zachoval dekoratívny vzhľad rastliny, musí sa kŕmiť na jar av lete počas obdobia aktívneho rastu. Na tento účel môžete použiť komplexné hnojenie určené pre dekoratívne a listnaté vnútorné kvety. V zime sa hnojivá nepoužívajú, pretože nadbytok živín pri slabom osvetlení môže viesť k smrti.

Choroby a škodcovia

Choroby sa najčastejšie vyskytujú v dôsledku nesprávnej starostlivosti o Tradescantia. Napríklad, s nedostatkom svetla sa stonky začnú rozťahovať a listy sa budú riediť. S nedostatkom vlhkosti alebo príliš priamym slnečným svetlom - listy zhnednú. Na odstránenie problémov by sa mali vytvoriť normálne podmienky.

Keď plodina stárne, stonky sa v základni holé a jedinou cestou je použiť špičky výhonkov ako odrezky. Zvyšok rastliny sa vyhodí.

Ďalšou chorobou, ktorá môže pochopiť kultúru, je čierna huba, ktorá sa usadzuje na listoch v miestach, kde sú zanechané stopy kosy alebo vošky. Vyvoláva respiračné zlyhanie a fotosyntézu, čo vedie k oslabeniu rastliny.

Rovnako ako všetky okrasné kvitnúce plodiny, aj tradescantia nezostáva bez pozornosti rôznych škodcov, pre ktoré sa stáva skutočnou pochúťkou. Mimoriadne nebezpeční sú najmä títo zástupcovia:

Voška - sedavý hmyz, ktorý sa živí bunkovou miazgou,v dôsledku toho sa lístie scvrkáva a púčiky padajú. Rastlina sa musí umyť mydlovým roztokom a spracovať s Actellic.

Roztoč pavúka je taký malý, že ho možno vidieť len v skupinách kolónií, ktoré vyzerajú ako peľ na listoch. Známky poškodenia sú určené pádom listov a prítomnosťou tenkého pásu. Tradescantia sa musí dôkladne kúpať a jej podmienky musia byť vlhšie.

Shchitovka - usadiť na spodnej strane listu a kŕmiť jeho šťavy, takže lepkavé sekréty. Bude potrebné starostlivé odstránenie škodcov a ošetrenie insekticídmi.

Ako opätovne obchodovať s obchodníkmi

Potreba transplantácie závisí od veku kultúry. Zvyčajne sa vykonáva za 2–3 roky. Stojí za zmienku, že Tradescantia nesie proces dobre, ak sa staráte o vytvorenie optimálnych podmienok.

Odstránením rastliny z hrnca môžete, ak je to potrebné, rozdeliť ker, odstrániť sušené vetvy a tiež odstrániť odnož starej zeme. Nová pôda by mala byť ľahká a výživná, obsahovať listnaté a trvanlivé pôdy, humus, niektoré piesky pre lepšiu priepustnosť vzduchu. Môžete si kúpiť hotovú kompozíciu. Tiež by mala byť položená drenážna vrstva.

Vysadená Tradescantia musí byť umiestnená v tieni prvých pár dní tak, aby jej úsilie smerovalo k zakoreneniu. Pri vylodení v otvorenom teréne je potrebné zvoliť si oblasť, kde sa bude popoludní vytvárať čiastočný tieň.

Domáca reprodukcia

Na pestovanie tradescantia používajú pestovatelia kvetov jednu z troch metód - pestujú sadenice zo semien, delia kríky alebo používajú vegetatívnu metódu rezania.

Množenie tradeskantia so semenami

Semená pre sadenice by sa mali zasiať v marci. V predstihu je potrebné pripraviť plytké nádoby s pôdou obsahujúcou piesok a rašelinu. Semená sa jemne prehĺbia do zeme, pokropia a navlhčia. Potom je nádoba pokrytá fóliou (sklo) a umiestnená na teplom mieste. Pravidelne skleník musí otvoriť, vyčistiť kondenzát a zvlhčiť pôdu. S príchodom prvých výhonkov (približne o dva týždne neskôr) je kryt odstránený. Keď sú plné listy, sadenice môžu byť transplantované do "dospelých" hrnca.

Šírenie tradeskantie rezaním

V tomto prípade je potrebné strihať vrcholy stoniek o 12 - 15 cm dlhým ostrým nožom, na zakorenenie sa umiestnia do nádoby s vodou alebo pôdou. Ďalej musíte vytvoriť skleník a udržať ho v teple. Oddenky sa vyvíjajú v priebehu 7 - 10 týždňov, po ktorých začnú klíčky aktívne rásť.

Šírenie remesiel podľa divízie

Je možné rozdeliť krík počas jeho transplantácie. Proces spočíva v extrakcii dospelého kríka, odtrhnutí koreňa od zeme a rozdelení čepele na niekoľko častí. Výsledný materiál je okamžite zasadený do pripravených nádob so zemou tak, aby odrezok nevyschol.

Tradescantia - foto

Šťavnaté jasne zelené stonky, úchvatne dekoratívne listy a farebné kvitnutie sú hlavnými výhodami Tradescantia. To možno jasne vidieť v ďalšom výbere fotografií, ktorý predstavuje rôzne druhy kultúry, spôsoby jej umiestnenia v podmienkach domova a záhrady. Šťastné prezeranie!