Tapeta pre spálňu: 65 krásnych nápadov

Tapeta je ekonomická a pohodlná voľba pre nástenné dekorácie v spálni. Široká škála kresieb a textúr umožňuje ich použitie v akomkoľvek interiérovom štýle, na vytvorenie zaujímavých kombinácií a neobvyklých vizuálnych efektov. Ako si vybrať správnu tapetu pre spálňu, bude diskutované v tomto článku.

Typy tapiet pre spálňu, ich výhody a nevýhody

Papierové tapety

Stenový papier z obyčajného lesklého alebo matného papiera je rozdelený na jednovrstvový - jednostranný a tiež dvojvrstvový - duplex. Prvá je lacnejšia, druhá je odolnejšia a menej namáhaná mechanickým namáhaním.

Hlavnou nevýhodou papierovej tapety je nestabilita. Rýchlo strácajú estetický vzhľad pod vplyvom vlhkosti, prachu a vyblednutia na slnku. Vzhľadom na nízke náklady na takúto úpravu však môžete interiér kompletne aktualizovať každé 2-3 roky.

Ide o jednoduchú a nie drahú možnosť renovácie dočasného bývania, internátov, nájomných bytov, ako aj za prítomnosti malých detí, ktoré občas radi maľujú na steny. Tento typ zahŕňa aj fototapety.

Vinylová tapeta

PVC tapety sa skladajú z papierového alebo textilného podkladu a tvárnej vrstvy obsahujúcej plast, ktorá môže byť hladká, razená (sieťotlač), penová, lesklá, matná alebo kombinovaná.

Nevýhodou používania polyvinylu je to, že tento materiál pozostáva zo syntetických živíc a neumožňuje dýchaniu stien (neumožňuje vodnú paru a \ tair). Prvýkrát po lepení - takéto tapety môžu vyžarovať vôňu plastu. V spálni je to závažný problém, pretože spálňa by mala byť dobre vetraná.

Pozitívnymi aspektmi tapety z PVC sú ich vysoká estetika, trvanlivosť, dlhá životnosť (10-15 rokov), možnosť prelakovania, mokré oprašovanie a dobré zvukotesné vlastnosti.

Netkané tapety

\ t

Ide o ohybnú dvojvrstvovú tkaninu z prepletaných celulózových vlákien. Vďaka svojej mikroporéznej štruktúre sú tieto tapety šetrné k životnému prostrediu a dobre sa udržujú na akomkoľvek povrchu. Proces opravy uľahčuje skutočnosť, že lepidlo sa nanáša priamo na stenu. Textilné netkané netkané tapety vhodné na maľovanie.

Textilné tapety

Čalúnenie je zaujímavým riešením pre spálňu, ale stojí za to zvážiť, že každý mesiac alebo dve steny budú musieť byť vysávané. Najmä rýchlo sa prach hromadí na vlnenej syntetike (zamat, plsť, velúr). Moderné textilné tapety majú spravidla hustú základňu, ktorá uľahčuje lepenie, ale s nimi je stále ťažké pracovať. Nadmerné množstvo lepidla, absorbovaného do tkaniny, môže na ňom natrvalo zanechať škvrny. Výhodou tejto možnosti opracovania je luxusný vzhľad a dobrá zvuková izolácia (v prípade tapety na penové obloženie).

Sklené vlákno

Priehľadná, veľmi tenká, ale pevná, tapeta zo sklených vlákien je jednoducháupevnené na steny a vynikajúco slúžiť až 30 rokov. Môžete maľovať až 10-krát, čo vám umožní rýchlo aktualizovať nudný dizajn. Veľkou výhodou tejto povrchovej úpravy je ekologické sklo-sklolaminát, pretože jeho výroba využíva iba prírodné suroviny - kremičitý piesok, hlinka, sóda a silikáty.

Tapeta pre spálňu v závislosti od štýlu

Na vytvorenie harmonického interiéru musí dizajn stien zodpovedať zvolenému smeru v dizajne. Najlepšie je vybrať si tapetu, kombinovanú s textúrou a farbou s nábytkom, textilom, oknami, dverami.

Moderný štýl

Pre spálňu v secesnom štýle sa hodí hladká tapeta. Ľahký a lesklý bude priestor vizuálne priestrannejší a matný poskytne pohodlie. Moderný štýl umožňuje elegantné monochromatické kresby, grafiky, abstrakcie - ale nie s pevným náterom, ale len vo forme prízvuku.

Klasický štýl

Tento štýl kombinuje monumentálnosť dávnych čias s rafinovaným luxusom renesancie. Táto kráľovská spálňa môže byť orámovaná tapetou v teplých odtieňoch bielej (smotanová, smotanová, slonovinová, svetlo béžová) so zlatým alebo strieborným kvetinovým ornamentom, reliéfom pre sadrokartónové výlisky alebo mäkkou kožou.

Provence

Romantickou atmosférou juhu Francúzska sú pastelové farby (svetlošedá, ružová, mäta, fialová, mliečna) a malé kvetinové výtlačky na pozadí. Že miestnosť nevyzerá monotónne, oblastiTapeta s obrázkami musí byť striedaná s monochromatickým, a tiež pri udržiavaní rovnováhy pri výbere textilu.

Škandinávsky štýl

Prírodné zimné tóny - snehobiely, trblietavý strieborný, transparentný modrý, svetlosivý, svetlozelený pomôže obnoviť ľadovú sviežosť severnej Európy. Ak chcete, aby spálňa pohodlnejšie, môžete použiť tapetu, textúra, ktorá sa podobá bielizeň bielizeň bielizeň na slnku alebo svetlo, surové dosky studeného tieňa.

Japonský štýl

Interiér spálne, pripomínajúce krajinu vychádzajúceho slnka, môže byť ozdobený bambusovými tapetami, tapetami s obrázkami hieroglyfov, čerešňových kvetov, bambusových listov, fanúšikov, ale aj tapiet. Paleta odtieňov pre japonský štýl je pomerne široká - od čiernej a bielej, sivej, drevenej, slamenej tóny až po zlatistú, žiarivo ružovú a červenú.

Art Deco

Pre tento štýl sú tapety s abstraktnými a kvetinovými vzormi dosť nasýtené, ale zároveň upokojujúce farby sú dokonalé. Často sa používa v sivej zmesi s inými odtieňmi, čierna, biela, bordová, béžová a modrá. Holografické obrazy a optické ilúzie môžu byť použité na vizuálne zväčšenie priestoru v Art Deco.

Farebné tapety do spálne - ktorý si vybrať?

Pri výbere tapety pre spálňu je veľmi dôležité vziať do úvahy vplyv určitých farieb na ľudskú psychiku. Aktívne farby ako oranžová a červená sú najlepšie do kuchyne alebojedáleň. Žltá, limetková, broskyňová - môže zo severnej strany otepliť. A aby sme „chladili“ južnú spálňu trochu, stojí za to robiť steny v zelených a modrých odtieňoch. Monochromatický (biely, sivý, béžový) môže byť použitý bez obmedzenia, ale s čiernou, tmavo fialovou a čokoládou by sa malo zaobchádzať opatrne - absorbujú svetlo, zmenšujú priestor a niekedy môžu zmeniť miestnosť na akýsi žalár.

Biela tapeta

Biela tapeta v spálni je osvedčená klasika. Na svetlom pozadí, bude vždy vhodné pozrieť sa na akýkoľvek nábytok, svetlé alebo pastelové vzory, bude klásť dôraz na krásu obrazov, fotografií a ďalšie dekor.

Pastelové tapety

Tapety v mäkkej palete ružových, modrých, zelených, žltých, béžových a levanduľových odtieňov sú ideálnym riešením pre romantickú spálňu. Takýto dizajn ocenia všetci obdivovatelia svetlých, vzdušných interiérov.

Sivá tapeta

Neutrálne šedá tapeta - najlepšie riešenie pre spálňu v štýle hi-tech, moderné, minimalizmus, podkrovie. V kombinácii s čiernym alebo tmavomodrým nábytkom a prísnymi líniami získate funkčný mužský interiér; biele lesklé a strieborné kučery - možnosť elegantnej dámy; jasne žlté, ružové, zelené akcenty na sivom pozadí - pre páry.

Modrá tapeta

Odtiene oblohy a vody majú na osobu upokojujúci účinok, takže sú najvhodnejšie pre spálňu. Modrá tapeta môžekombinovať s bielou, šedou, béžovou, fialovou, tmavohnedou, rovnako ako pridať fotografie tapety.

Kombinácia tapety v spálni

Kombinácia vzorovaných a monofónnych tapiet, ktoré majú blízku farbu, vám umožní diverzifikovať váš interiér a dosiahnuť určité vizuálne efekty. Správne zvolená nástenná dekorácia urobí z izby zaujímavú a pohodlnú. Existuje niekoľko spôsobov, ako kombinovať - ​​vertikálne, horizontálne, geometrické, rovnako ako vložky a výklenky.

Vertikálne

Môže ísť o striedanie pruhov od podlahy po strop - svetlé a tmavé, matné a lesklé, potlačené a jednofarebné. Niekedy je rozdielna konštrukcia jednotlivých stien alebo čiastkových priečok. Vertikálne akcenty vizuálne zvyšujú priestor.

Horizontálne

Vďaka tejto kombinácii tapiet môžete vytvoriť krásne okraje, ako aj vizuálne rozšíriť steny. Kontrastné a horizontálne čiary sa najlepšie používajú na zväčšenie úzkych plôch.

Geometrický

Lepenie tapety v spálni na rozbitých rohoch je nezvyčajný spôsob, ako vytvoriť exkluzívny interiér. Môžete tiež použiť techniku ​​aplikácie, ktorá sa pripája k hlavnej dekorácii ako fragmenty papiera.

Vložka

Vložka je kontrastný fragment akéhokoľvek tvaru, zvyčajne oddelený improvizovaným rámom -omietky, polyuretánové, kovové, drevené alebo jednoducho lakované.

Niche

Rozdiel medzi stenou a výklenkom v nej je ľahké zdôrazniť, ak sa ich farby a textúra navzájom líšia. Vo výklenku môžete nalepiť tapetu, imitáciu muriva, vzorovaný lesklý alebo jednofarebný matný vložku.

Wallpaper pre malú spálňu /spálňu v Chruščove

Problémová charakteristika väčšiny sovietskych bytov je malá. Avšak, malá veľkosť spálne je skôr plus ako mínus: šetrí dokončovacie materiály, robí opravy jednoduchšie, a atmosféra je viac romantické. Hlavným pravidlom nie je preťaženie interiéru veľkými prvkami a bohatými farbami.

Tapeta pre spálňu v Chruščove lepšie vybrať svetlo, pastel, s malým matný vzor a reflexné detaily. Plne lesklé plátno odhalí všetky nepravidelnosti stien, ale kombinácia matného pozadia a zrkadlových vzorov - naopak ich skryje.

Tapeta na spálňu - foto

V našej fotogalérii sú zozbierané ilustračné príklady toho, ako môžu rôzne typy tapiet vyzerať v interiéri spálne. Tu sú prezentované monochromatické varianty, v pruhoch, s geometrickými vzormi, kvetinovými vzormi, fotografickými tapetami a ďalšími rôznymi kombináciami. Nechajte sa inšpirovať!

Video: Tapeta v interiéri spálne - skutočné nápady