Tapeta na steny: pohľady, katalóg (80 fotografií) \ t

Napriek obrovskej rôznorodosti materiálov na konečnú úpravu stien, tapeta naďalej zaujíma vedúcu pozíciu. Prekvapujú svojou dekoratívnou odrodou a použitie rôznych druhov surovín na výrobu tkanín umožňuje vybrať najodolnejší materiál pre každú miestnosť. V našom článku sa pozrieme na rôzne typy tapiet na steny, ako aj nápady na ich použitie v interiéri.

Prečo si vybrať tapetu?

V mnohých ohľadoch je popularita tapiet spôsobená relatívne nízkou cenou mnohých typov a jednoduchosťou práce s obrazmi. Napríklad, aby sa steny ozdobili dekoratívnymi omietkami alebo keramickými obkladačkami, je potrebné okrem samotných materiálov zohľadniť aj finančné náklady na prácu príslušných kvalifikovaných remeselníkov. Tapety je možné prilepiť samostatne aj bez špeciálnych zručností.

Moderné plátna majú zvýšenú hustotu, ktorá nielenže zabezpečuje ich trvanlivosť, odolnosť voči rôznym druhom nárazov, ale je tiež schopná zakryť chyby stien, čo je v prípade maľovania alebo omietok absolútne nemožné.

Významnou výhodou, ktorá svedčí v prospech výberu tapety pre dekoráciu na stenu, je obrovská škála textúr a farieb obrazov, vďaka čomu môžete vytvoriť jedinečný dizajn kombináciou názorov.

Typy tapiet pre steny

Pri výbere tapiet na steny je potrebné zamerať sa nielen na vonkajšie charakteristiky, ale aj na to, aby sa brali do úvahyvlastnosti materiálu, z ktorého sú vyrobené. Medzi všetkými rozmanitosť možno nájsť plachty, ktoré ľahko tolerujú podmienky vysokej vlhkosti. Niektoré druhy môžu byť použité na maľovanie, a tam sú tí, ktorí sú fascinujúce do očí s ich luxus. Ak chcete vybrať správnu tapetu pre konkrétnu miestnosť, musíte poznať hlavné výhody a nevýhody rôznych typov, ako aj to, že materiál by mal byť okamžite zakúpený v jednej dávke (je lepšie si ho vziať s rezervou), pretože odtiene sa môžu neskôr mierne líšiť.

Papierové tapety

Najviac "staroveký" typ tapety, ale stále v dopyte. Svojich fanúšikov nájde vďaka nízkym nákladom na maľby. Tu názov hovorí sám za seba - papierové tapety sú vyrobené na báze celulózy s prímesou lepidla, ktoré je mimochodom úplne neškodné. Tento typ materiálu sa nelíši v trvanlivosti - obrazy sú vystavené vlhkosti, ultrafialovému žiareniu, rýchlo sa znečistia a roztrhnú, ale majú veľký rozsah farieb a vzorov.

Neschopnosť papierových kanálov odolávať vlhkosti naznačuje, že by sa im malo zabrániť v kúpeľniach, kuchyniach, chodbách. Pokiaľ ide o obývacie izby a spálne, tu môžu zdobiť steny, ktoré sa objavili v celej svojej sláve, a majú dosť málo variácií výkonu: od svetlých plátien s detskými motívmi až po klasické návrhy. V miestnostiach sa často tapeta tapiet kombinuje s trvanlivejším materiálom, ktorý sa umiestni na horných plochách stien, aby sa zabránilo abrázii a kontaminácii.

Netkané tapety

\ t

Teraz sa kombinácia "netkaných tapiet" často objavuje na trhu s dokončovacími materiálmi, ale musíte pochopiť, že pod ňou existujú dva typy: prvá je látka vyrobená výlučne z netkanej textílie (materiál vyrobený z celulózových vlákien impregnovaných polymérom) netkaný podklad a vinylový povlak. Prvá, najčastejšie navrhnutá pre viacnásobné maľovanie, čo je významná výhoda - kedykoľvek môže byť dizajn miestnosti radikálne zmenený tým, že vezmete valec s farbou, ktorá sa vám páči. Okrem toho, plátno majú textúrovaný náter, ktorý napodobňuje dekoratívne omietky alebo ozdoby. K dispozícii sú tiež hotové tónované plátno so vzorom alebo reliéfom, ktoré nepotrebujú ďalšiu dekoráciu. Netkané tapety odolné voči oderu, dobre znášajú vlhkosť, dlhodobo si zachovávajú svoj pôvodný tvar, majú výstužné vlastnosti.

Vinyl non-tkané tapety vyrovnať sa s podmienkami vysokej vlhkosti oveľa lepšie, pretože majú ďalší ochranný náter, takže môžete lepiť je v kuchyni, kúpeľni alebo chodbe s pokojnou dušou. Majú hustý dekorovaný povrch, ktorý vám umožní skryť malé chyby v povrchoch stien. Pri inštalácii je dôležité zvoliť správne lepidlo, počítané na hmotnosť plátna. Odporúča sa, aby ste si prečítali odporúčania výrobcu uvedené na obale.

Netkané tapety na maľovanie môžu byť najlepšou voľbou pre dekoráciu miestností na stenách, \ tvyrobené v minimalistickom smere, kde nie sú vítané rafinované vzory a výtlačky. Môžu byť ponechané v bielej farbe a maľovať prízvuk stenu v jasnej palete. V tomto prípade je vždy možné zmeniť geometriu miestnosti, maľovať steny rôznymi spôsobmi. Vinyl tapety pôvodne majú veľkú škálu vzorov. Ich objem, neuveriteľný výber textúr a vzorov umožňujú vybrať plátno podľa akéhokoľvek štýlu.

Textilné tapety

Baliace steny s textilnými plátnami sú jedným z účinných spôsobov, ako ich prevliecť. Pri výrobe tkanín sa používajú rôzne tkaniny, ktorých kvalita určuje konečnú cenu výrobku. Existujú štyri hlavné typy textilu zahrnuté v štruktúre tapety: ľan, plsť, hodváb, juta. Vlákna týchto materiálov sa v procese výroby zmiešajú so syntetickými materiálmi, čím sa získajú nielen slušné, ale aj trvanlivé tkaniny s vysokou odolnosťou proti opotrebeniu. Samozrejme, že náklady na textilné tapety je vysoká, ale ich životnosť vyvažuje túto nevýhodu.

Ako každá tkanina, aj textilná tapeta sa bojí vlhkosti, ľahko absorbuje pachy a znečistenie, takže v takých oblastiach, ako je kuchyňa, kúpeľňa alebo chodba, by mali byť opustené. Textilné tapety vyzerajú najlepšie v dizajne obývacích izieb a spální, najmä v klasických interiéroch, s dôrazom na luxus a bohatstvo dekorácie. Môžu čiastočne ozdobiť stenu a strop nad čelo postele aleborovnaká určitá rekreačná oblasť v obývacej izbe.

Prírodné tapety

Do tejto kategórie patria bambusové, korkové, kožené látky, ktoré pôsobia ako úplne ekologický materiál. Bambus je vyrobený z dosiek rastlinného pôvodu, fixovaný lepidlom na povrchu tkaniny. Základom pre výrobu korkových tapiet je kôra korkového dubu. Takýto materiál je nielen neškodný, ale aj užitočný pre telo, má jedinečný prírodný vzor a vynikajúce technické vlastnosti.

Kožené tapety zostávajú jedným z najviac exotických a drahých typov dekorácií na stene. Sú vyrobené z býčích kožiek, ktoré boli podrobené špeciálnemu ošetreniu, po ktorom nasledovala aplikácia farieb a ozdôb. Takéto tkaniny majú nielen vysoké dekoratívne vlastnosti, ale aj tepelnú a zvukovú izoláciu. Ľahko sa o ne starajú a plátna slúžia dosť dlho.

Bambusové a korkové tapety sa najčastejšie vyskytujú v interiéroch vyrobených v eko-etnických štýloch. Vyzerajú skvele na lodžií a balkónov, zdobia steny kaviarní. Vďaka vysokej odolnosti voči vlhkosti môžu byť použité ako dokončovacie práce pre sauny a kúpele. Korkové plátna dokonale dopĺňajú dizajn štúdia, obývacia izba a vytvárajú pokojnú atmosféru, kde sa ľahko premýšľa a vytvára.

Kožené tapety nachádzajúce sa v interiéroch sú pomerne zriedkavé, čo je pre ich hodnotu pochopiteľné. V podstate zostavujú samostatné zóny, pričom zvýrazňujú napríklad oblasť v čele postele, niektorésteny v obývacej izbe, kombinujúce s inými materiálmi. Stojí za to pripomenúť, že koža by mala byť vrcholom interiéru, takže by mala byť výrazne nižšia ako u iných typov povrchových úprav.

Sklené vlákno

Ide o jeden z nových druhov materiálov na konečnú úpravu, ktoré zahŕňajú sklenené mikrovlákna. Tieto tapety sú k dispozícii v dvoch typoch - pre maľovanie a už majú vlastnú paletu farieb. Výrobky zo sklenených vlákien sú odolné voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom, rovnako ako hypoalergénne, preto sú vhodné pre všetky typy priestorov. Medzi odrodami sú hladké plátna, ktoré sú často prilepené na strop, a reliéf, ktorý má vzory a ozdoby (takéto plátna sú takmer nemožné roztrhnúť).

Vytrvalosť tohto typu náteru umožňuje jeho použitie aj v tých najnebezpečnejších podmienkach. To znamená, že môžu byť najlepšou voľbou pre chodbu, kuchyňu alebo kúpeľňu.

Tekuté tapety

Takzvaná tekutá tapeta vo svojich vlastnostiach a spôsobe dekorácie je viac podobná dekoratívnej omietke. Ide o zloženie celulózového vlákna a lepidla, ku ktorému sa pridáva hodváb, bavlna a rôzne farbivá, aby sa vytvoril reliéf a farba dizajnu. Tkaniny majú vynikajúcu tepelnú izoláciu, nebojí sa ultrafialového žiarenia a teplotných zmien. Ich hlavným nepriateľom je vlhkosť, preto sa neodporúča dokončovať konečnú úpravu tekutými tapetami v kúpeľni alebo v kuchyni.

Rozmanitosť farebných riešení a textúr umožňuje nielen vytvoriť monochromatickú povrchovú úpravu pomocou tekutých tapiet, ale aj „maľovať“ celé obrazy, oživovať interiér a realizovať všetky ich nápady. Dobrým riešením môže byť zmiešanie niekoľkých typov zmesí, pridanie flitrov alebo fluorescenčnej farby do kompozície, čo dodá plátnu lesk.

Tapety na plochu

Toto je úžasný výhľad na tapetu. S ich pomocou môžete nielen ozdobiť akúkoľvek miestnosť, ale aj zmeniť vnímanie priestoru, ktorý na vizuálnej úrovni získa úplne iné rozmery. Obrázky sa aplikujú na rôzne podklady: netkané, papierové, textilné (ich vlastnosti sme brali do úvahy skôr, takže nebudeme opakovať). Tkaniny môžu byť hladké, majú textúru vo forme omietky, piesku alebo plátna.

Stojí za to pozrieť sa na fotografiu, aby ste ocenili umeleckú krásu dizajnu stien s nástennými maľbami. Najmä originálny 3D obraz, vytvára pocit nekonečnosti priestoru. Je však potrebné mať na pamäti, že tento účinok možno pozorovať len v priestranných izbách. Photowall-papier môže mať obrázky rôznych predmetov, ktoré závisia od osobných preferencií, funkčného zaťaženia miestnosti a štýlu. V spálni sú najčastejšie plátna, ktoré majú upokojujúci účinok na psychiku: krajiny, obrazy zvierat, kvety. V obývacej izbe môžete použiť viac dynamických obrázkov, napríklad obrázky veľkých miest alebo abstrakcie, a častejšie u detíSú tu kreslené postavičky, rozprávkové zámky alebo morské priestory.

Tapety na steny - fotografie a nápady

Svet tapiet pre steny je obrovský, ale ešte viac spôsobov, ako ich používať v interiéri. Ak sa chcete dozvedieť viac o nástenných krytinách, o možnosti kombinovania materiálov a vytvorení jedinečného dizajnu, o rozšírení priestoru, navštívte galériu fotografií, kde sme sa snažili zozbierať najlepšie príklady. Šťastné prezeranie!