Tapeta na sále: 60 krásnych nápadov

Obývacia izba je miestnosť, ktorá slúži ako centrum všetkých podujatí v rodine. Tu sa konajú rodinné oslavy, hostia sú vítaní, preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť dizajnu miestnosti. Najčastejšie používam tapetu na dekoráciu stien, ktorá vďaka svojej rôznorodosti farieb, vzorov a textúr umožňuje stelesniť akékoľvek nápady na dizajn. V našom článku sa pozrieme na rôzne typy tapiet pre sálu a možnosť ich úspešnej kombinácie.

Druhy tapiet pre sálu

Pri výbere tapiet má veľký význam materiál, z ktorého sú vyrobené. Na rozdiel od obyčajných papierových plátien, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami prelepené cez steny, majú dnešné plátna mnoho výkladov. Pre sálu, ktorá nemá osobitné klimatické zmeny, bude hlavným faktorom praktickosť a estetická príťažlivosť konkrétneho typu. Dnes sa tieto typy obrazov odlišujú:

- Papierové tapety - najjednoduchšia forma, ktoré majú nízku cenu, takže nestrácajú svoju popularitu k dnešnému dňu. Tieto tapety nemajú vysokú životnosť, ale majú obrovský výber farieb;

- Netkané a vinylové tapety - najpraktickejší povlak, ktorý možno považovať za referenčnú hodnotu za peniaze. Netkané textílie majú často zvýšený povrch, môžu mať vlastnú farebnú schému alebo sú určené na maľovanie. Vinyl tapety sú tiež netkané textílie, alepokryté ďalšou dekoratívnou vrstvou. Obaja aj iní sa perfektne dostanú za akýchkoľvek podmienok, majú dlhú životnosť;

- Prírodné - obsahujú niekoľko typov tapiet: textilu, bambusu, korku, kože. Ktorýkoľvek z týchto povlakov má vynikajúce estetické vlastnosti, ale vysoké náklady na materiály im umožňujú, aby boli zavedené do interiéru len ako akcenty;

- Sklolaminát tapety - najviac eko-šetrné a trvanlivý typ reliéfne tapety, určené pre maľovanie;

- Tekutá tapeta - v skutočnosti je dekoratívna omietka, ako zloženie a spôsob aplikácie. Široká škála farieb a volných dekoratívnych prísad vám umožní vytvoriť jedinečný interiérový dizajn. Poskytujú vysokú hlukovú izoláciu a nemajú spoje;

- metalizované tapety - látky, ktoré môžu účinne chrániť pred žiarením rôznych elektrických spotrebičov, poskytujú dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu, sú neuveriteľne trvanlivé a krásne;

- Stereoskopický - tapeta s trojrozmerným obrazom. Sú vyrobené z polyesteru, na ktorom ležia vzor v určitom poradí tónov, čo v konečnom dôsledku vytvára ilúziu objemu.

V interiéri haly je možné dokonale kombinovať rôzne typy tapiet, ktoré sa často používajú pri navrhovaní jednotlivých funkčných oblastí. Napríklad v zóne zvláštnej pozornosti je spravidla stena s televíznou obrazovkou, ktorá môže byť dekorovaná stereoskopickou alebo látkovou tapetou s potlačou. Na stenách jedálenského priestoru je lepšie umiestniťpraktickejšie netkané alebo vinylové prádlo.

Ako si vybrať farbu tapety pre sálu

Voľba palety pre obývaciu izbu závisí jednak od vynikajúcich preferencií, jednak od veľkosti miestnosti, ale vo väčšine prípadov sa používajú svetlé farby, ktoré dodávajú miestnosti viac ľahkosti a priestrannosti. Tiež stojí za to zvážiť smer sveta, na ktorý sa okná izby pozerajú: na severe sú preferované teplé farby, ktoré zdôraznia pohodlie a teplo domáceho prostredia. Pre južné sú odobraté studené poltóny, ktoré budú trochu chladnejšie v slnečnom interiéri.

Biela farba sa v interiéri haly používa len zriedka len v prípadoch, keď vytvára pozadie, kde hlavným prízvukom je nábytok. Priaznivejšie - béžová farba. Možno ho nájsť v rôznych štýloch. Vytvára pocit pohodlia a pokoja, dokonale ladí s akýmikoľvek paletami, najmä s hnedými, bielymi, zlatými tónmi.

Nemenej esteticky príjemné v obývacej izbe sú modré a zelené tóny s veľkými spektrami odtieňov. Nasýtené farby nastavené na pokojnú konverzáciu a bielenie vytvárajú vzdušnú, bezstarostnú atmosféru.

Žltá farba je veselá, vďaka čomu je miestnosť svetlá a zároveň teplá, povzbudzuje a povznáša náladu. Súčasne, veľká prítomnosť jeho jasných farieb môže rýchlo dostať otravné a podráždené, takže je lepšie zvoliť chladnejšie tóny pre obývaciu izbu a kombinácie s inými farbami.

Červená paleta je lepšialen vyzerá v tmavých vínových a vínnych tónoch, vytvára úcty, bohatosť situácie. Šarlatová paleta môže byť tiež prítomná - vytvára úžasný pocit osláv, ale jej množstvo musí byť obmedzené.

Je celkom možné kombinovať farby tapety v podmienkach jednej miestnosti tak podľa relatívneho atribútu, ako aj kontrastného, ​​zvýrazňujúceho akcenty a upravujúce geometriu priestoru. Napríklad dizajn jednej zo stien v tmavej farbe to zvýrazní a zároveň priblíži. Ak chcete vizuálne zladiť úzku miestnosť, môžete kresliť krátke steny s tmavými tapetami a ľahšie s dlhými stenami.

Vlastnosti tapety so vzormi

Je zriedkavé nájsť izbu zdobenú obyčajnými tapetami - takýto interiér sa môže zdať dosť nudný a monotónny. Ak nie ste vášnivým zástancom nadmerného minimalizmu, nedostatok vzorov bude potrebné kompenzovať dekoratívnymi prvkami.

Dnes existuje veľa tapiet pre sálu s rôznymi ornamentami - môžu to byť veľké a malé kvetinové výtlačky, geometrické čiary, vzory v štýle "Damašku" s veľkými rastlinnými prvkami neobvyklých tvarov, usporiadaných vo vertikálnom poradí. V závislosti od koncepcie dizajnu môže voľba padať na plátno v klietke alebo páse, ktorý sa často nachádza vo vidieckych oblastiach, alebo má ozdobu mriežky, ako v klasickej obývačke. Výber tapety so vzorom, dávajte pozor na niektoréfunkcie, ktoré môžu ovplyvniť vizuálne vnímanie priestoru, a to:

- Veľký obraz je schopný „priblížiť“ stenu, preto sa tieto tapety najčastejšie používajú na vytvorenie akcentov alebo vo veľkých priestranných sálach, kde je potrebné usporiadať situáciu;

- Malá tlač dodáva interiéru dynamiku, dodáva vzdušnosť a jemnosť;

- Vertikálne usporiadanie vzorov alebo priamok môže „zdvihnúť“ povrch stropu, zatiaľ čo horizontálne obrazy prispievajú k rozšíreniu stien.

V interiéri môžete vytvoriť akcenty a zvýrazniť zóny kombináciou tapiet s rôznymi vzormi alebo monofónnymi plátnami. Kombinácia kvetinových prvkov s pruhmi, geometrické línie s abstrakciou vyzerajú harmonicky.

Photowall-papier, ktorý môže ozdobiť a zmeniť interiér mimo uznanie, naplniť ju vynikajúcou floristiky, krajinomaľby alebo panorámy megalopolises sú zvláštny pohľad. Tkaniny môžu byť na papierovom, netkanom alebo samolepiacom podklade, majú hladký alebo textúrovaný povrch, pripomínajúci dekoratívne omietky.

Tapety a interiéry

\ t

Výber tapety pre sálu, dávajte pozor na skutočnosť, že by mali zodpovedať myšlienke smeru štýlu, ktorý ste si vybrali na dekoráciu. Každý dizajnový štýl má svoje vlastné vlastnosti, ktorých zanedbávanie vytvorí v nastavení neporiadok. Pre prehľadnosť uvádzame niekoľko príkladov:

- Hallv klasickom štýle bude vyzerať luxusne s damaškovými vzormi, kvetinovými ornamentmi, pozlátením a monogramami. Tu je miesto pre maľovanie tkanín, orámované omietky;

- Provence zaplní interiér teplými svetlými farbami, kvetinové vzory spojené so starodávnou chintz, často používanou tapetou s kvetinovými obrázkami;

- Obývacia izba v podkroví nebude robiť bez tapiet, napodobňovať neomietané fragmenty steny, murivo;

- Pre obývaciu izbu sa high-tech vyznačuje používaním vzorov - abstrakcií, stereoskopických tapiet, metalizovaných látok;

- V minimalizme je obyčajný monotónny dizajn bežnejší, ale nie je zbavený možnosti byť zriedený jemnými vzormi na prízvukovej stene.

Tapeta na halu - foto

Na konci nášho hodnotenia Vás pozývame k návšteve našej fotogalérie, kde nájdete mnoho príkladov, ktoré dokazujú dekoráciu sál s tapetami. Šťastné prezeranie!

Video: Tapeta na halu /obývaciu izbu v interiéri