Svietidlá pre rastliny (70 fotografií): druh, ako si vybrať

Dokonca aj jediný pohľad na krásnu kvetinu môže pozitívne ovplyvniť psychologický stav človeka, čím sa nálada stáva pokojnejšou a optimistickejšou. Toto je známe tým znalcom tých krásnych, ktorí si vybrali ťažký, ale ušľachtilý spôsob, ako sami vytvoriť flóru. Ak chcete pestovať skleníkové alebo izbové rastliny bol správny, musíte sa postarať o výber dobré lampy. Práve kompetentná dodávka svetla je jedným z najdôležitejších kritérií pre úspešné pestovanie. V našom článku sa chceme zoznámiť so súčasnými typmi svietidiel, ako aj s potrebnými tipmi na ich výber.

Druhy rastlinných svietidiel

\ t

Druhy dodávky svetla pre flóru v domácnosti možno rozdeliť do samostatných skupín svietidiel, ktoré po dlhú dobu nestrácajú význam. Zoberieme do úvahy tie najobľúbenejšie:

Žiarovky

Táto možnosť podsvietenia je pomerne rozpočtu a ľahko sa používa. Ale možno to považovať za dobrú voľbu len v prípade vyberavých bezlistých rastlín, ktoré nevyžadujú príliš veľa svetla. Faktom je, že ani halogénové a neodymové druhy (ktorých žiarovky sú vyrobené z neodymového farebného skla) nezodpovedajú rýchlosti svetelného výkonu, ktorý väčšina rastlín s dlhými listami potrebuje.

Ideálnym riešením je často kombinovať jednoduchú žiarovku so žiarivkou. Optimálnejšie sú zlúčeniny studeného a teplejšieho svetla. Je dôležitéPamätajte si, že umiestnenie takých osvetľovacích predmetov tesne s kvetmi nestojí za to, aby rastliny nedostali popáleniny (kvôli silnému zahriatiu).

LED fytolampy

Tento druh osvetlenia elektrárne sa považuje za jeden z najlepších, aj keď takýto výrobok je v hromadnej výrobe pomerne ťažký (ale ľahko sa to robí vlastnými rukami). Medzi dôležité pozitívne charakteristiky patrí rovnomerné vykurovanie, nízky výkon, znížené odparovanie vlhkosti (a tým sa predlžujú intervaly medzi zavlažovaním), harmonická kombinácia rôznych farebných filtrov (vďaka čomu je možné prekrývať fytoaktívne miesta), ako aj výstižný vzhľad.

Žiarivky

\ t

Hlavným znakom je absencia tepla. To bude obrovské plus pre pestovanie tých rastlín, ktoré nie sú prispôsobené poklesu teploty vzduchu. Najobľúbenejšie druhy žiariviek sú výrobky s modrými lúčmi. Majú pozitívny vplyv na celý proces fotosyntézy. Dôležitým faktorom pre mnohých bude veľká vytrvalosť. Tieto lampy dokážu nepretržite pracovať dvadsať hodín.

Energeticky úsporné žiarivky

\ t

Konštrukcia vybraného produktu závisí od typu žiary. To môže byť zima (pozitívna charakteristika pre zrýchlenie rastu sadeníc), deň a teplo (dôležitý faktor pre počiatočné štádium kvitnúcich rastlín). Štruktúra energeticky úsporných žiariviekcelkom jednoduché. Pozostáva z jednoduchej tlmivky. Žiarovka je priskrutkovaná do zásobníka a je považovaná za pripravenú na plnenie svojich funkcií.

Sódové lampy

Najčastejšie ich možno vidieť na základe skleníkového osvetlenia alebo v neskoršom štádiu rastu rastlín. Sodné lampy majú pozitívny vplyv na tvorbu letákov a kvetov. Mladé rastliny (pomocou tejto techniky) budú schopné tvoriť oveľa rýchlejšie, ale budú mať mierne rozľahlý vzhľad.

Ultrafialové lampy

\ t

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že všetky produkty pre ultrafialové osvetlenie sú rovnako vhodné pre pestovateľské rastliny. Nie je. Treba poznamenať, že baktericídne lampy (difúzne ultrafialové) nie sú považované za vhodné pre kvalitatívny rast flóry. Používajú sa len v prípade takých bylín ako petržlen a kôpor. UV lampy s červenými, modrými a fialovými kvetmi majú pozitívny vplyv na rast rastlín. Práve tieto odtiene stimulujú delenie buniek.

Akvariové lampy

Sú vhodné na vytvorenie zvláštneho florária. Dnes existujú dva hlavné typy akvarijných lámp. Jedná sa o produkty s úplným spektrom a svietidlá s modrou časťou kontrastu. Prvý sa vyznačuje celým radom osvetlenia - ich svetlo je podobné bežnému dennému svetlu. Posledne uvedené produkujú modré žiarenie. Odporúča sa používať pre veľké akvária (vďaka maximálnemu prieniku cezhĺbka vody).

Kovové halogenidové výbojky

\ t

Tento svetelný zdroj sa považuje za jeden z najúčinnejších pre rast rastlín, pretože je čo najbližšie (o 80 - 95%) na slnečnom svetle denného svetla. Okrem toho takéto zariadenia môžu meniť prietok a odtieň svetla, čo ich robí univerzálnymi pre pestovanie akéhokoľvek typu zariadenia.

Ako vybrať správne svetlo

Pred inštaláciou osvetľovacích zariadení do svojich zariadení si prečítajte jednoduché tipy od odborníkov. To pomôže pri úspešnom pestovaní krásnych a zdravých rastlín. Medzi hlavné body, ktorým treba venovať pozornosť, patria:

1. Výška svietidiel a listov rastlín. Minimálna povolená vzdialenosť medzi nimi je 15 - 17 cm (v prípade kvetov, ktoré milujú svetlo) a 50 cm (v prípade rastlín, ktoré milujú tienidlo). Preto stojí za to venovať pozornosť veľkosti osvetľovacieho zariadenia a možnosti jeho nastavenia.

2. Svetlo. Mala by byť jednotná. Ak lampa bude fungovať len v jednom smere, niektoré časti rastlín nebudú vyzerať veľmi atraktívne.

3. Ak neexistuje žiarovka, ktorá vyhovuje vašim individuálnym kritériám, skúste vytvoriť kombinované osvetlenie s denným svetlom a fytolampami.

4. Pred zakúpením osvetľovacieho zariadenia si prečítajte o jednotlivých charakteristikách vašich zariadení. Niektorí sa vyvíjajú lepšie, keď používate modrý filter a niektoré inédobre rastú s červeným ultrafialovým žiarením.

5. Venujte pozornosť chladeniu lampy. To je predpoklad, ktorý zachráni kvety pred popáleninami.

6. V prípade pestovateľských rastlín na okne nie je potrebné používať objemné typy svietidiel. To bude stačiť kompaktný fitolamp alebo energeticky úsporné produkty.

Svietidlá pre rastliny - foto

Ďalšia zbierka fotografií ukazuje rôzne typy rastlinných lámp. Tu sa môžete dozvedieť viac o tom, ako ich používať v domácich a skleníkových podmienkach. Tiež sú uvedené príklady rastlín pre pestovanie sadeníc a osvetlenie krásne fyto-steny. Šťastné prezeranie!