Sukulenty (90 fotografií): typy, pravidlá starostlivosti

Kalanchoe, aloe, kaktusy, blbec, crassula, agáve - tieto nenáročné rastliny sa nachádzajú v takmer každej domácnosti a kancelárii, ale málokto vie, že všetky patria do skupiny sukulentov. Táto kategória kombinuje druhy charakteristické pre regióny so suchou klímou, ktoré akumulujú vlhkosť v modifikovaných stonkách a listoch. Vďaka tejto funkcii sukulenty dlhodobo bez zalievania, pri zachovaní atraktívneho vzhľadu. Estetika a pôvabnosť z nich robí vynikajúcu možnosť pre záhradné interiéry, terasy, záhony a dokonca aj skalnaté vysokohorské kopce.

Opis a typy sukulentov

\ t

Preložené z latiny, succulentus znamená “šťavnaté” - to je, ako je možné opísať vzhľad predstaviteľov semi-púštnej flóry. Počas letného dažďa intenzívne zbierajú vodu, vďaka čomu vydržia vyprahnutú subkvatoriálnu zimu. Niekoľko rodín je považovaných za sukulenty - medzi ne patria kaktusy, puffin, agáve, krémová, ľalia, mlieko, aizoonovye rastliny. Ich exotická forma a svetlé kvety v akejkoľvek situácii vyzerajú nezvyčajne atraktívne a schopnosť bez dlhého zalievania šetrí čas a úsilie na starostlivosť o tieto kompaktné zelené plochy.

V najširšej klasifikácii sú sukulenty rozdelené do dvoch kategórií - stonka, so zhustenými a často rebrovanými stonkami (kaktusy, euphorbia) a listnaté, v ktorých sa vlhkosť akumuluje v mäsitých listoch (tuk, aloe,mladých a iných). Biologické vlastnosti všetkých týchto rastlín im umožňujú absorbovať vodu z akéhokoľvek možného zdroja: dlhé korene ju vytiahnu z hlbokých pôdnych vrstiev, pozemné procesy zbierajú rosu, chmýří na povrchu je navrhnutá tak, aby kondenzovala kvapky vlhkosti zo vzduchu a na hladkých zakrivených listoch prúdi dážď priamo do vývodu , To všetko znamená, že hostia zo suchého podnebia niekedy potrebujú zalievanie a postrekovanie, ktoré je životaschopné, ale to by sa malo robiť veľmi mierne a starostlivo.

V podmienkach miestnosti sa pestujú druhy, pre ktoré zníženie slnečného žiarenia a teploty počas obdobia odpočinku nie je kritické. Najobľúbenejšie vnútorné sukulenty sú všetky druhy kaktusov, rovnako ako početné mená Tolstyankovy, ako napríklad:

Eónium.Zaoblené a mierne špičky listov eonia pripomínajú viacvrstvové dahlia kvety alebo ruže. Zároveň majú úplne unikátne farby - zelený gradient pozdĺž zubatých hrán môže byť lemovaný ružovou alebo červenou farbou, sú tu tiež tmavo fialové, čierne, citrónové, krémovo-zelené druhy. Stonka miestnosti eonium je veľmi krátka a listy sú pevne pritlačené k sebe, stúpajú v striedanom poradí od stredu k okrajom.

Graptopetalum.Atraktívnosť tejto rastliny spočíva najmä v jej nezvyčajnom kvitnutí. Okolo mája až júla, z drepenej ružice mäsitých listov, sa objavia vetvičky s krásnymi lístkami s päticami."Hviezdičky" ružové. Žiarivo žlté tyčinky na dlhých nohách šumivé v strede otvorených pukov iskru, ktoré dávajú kvitnúce kvety zvláštne slávnostné kúzlo. Táto extravagancia trvá 2 - 3 týždne a potom sa sukulentné vracia k štandardnému vzhľadu pre tukové ženy.

Pachyphytum.Grécky názov Pachyphytum znamená „hrubý“, ktorý možno skutočne považovať za hlavný znak tohto sukulentu. Husté listy vo forme pretiahnutých a mierne sploštených hrozna sú pokryté modrastým voskovým náterom, ktorý zabraňuje odparovaniu vlhkosti. Rastlina má formu početných epifýz, ktoré sú prepojené krátkymi, tuhými stonkami. Pachyphytum kvitne nenápadne, uvoľňuje malé ružovkasté výhonky ako mierne deformované hroty.

Aihrizone. Tento sukulent sa tiež nazýva "strom lásky". S malými tmavozelenými listami, vetvami v tvare korunky a hustým kmeňom sa skutočne podobá na miniatúrny strom. Združenia s romantikou sú pravdepodobne spôsobené srdcovými tabuľami. Na jar av lete je letún pokrytý sviežim oblakom malých zlatých kvetov, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako jantárové lístky sv. Jána. Ak chcete vytvoriť korunu, strom je pravidelne prerezaný, av teplej sezóne potrebuje pravidelné zalievanie s malými dávkami vody.

Monantes.Veľké množstvo malých zelených kužeľov rastúcich priamo zo zeme - to sú monantes.Počas kvitnutia vychádza zo stredu každého výtoku tenký načervenalý stonok s bledožltou "hviezdičkou" na konci. Tento sukulent je cenný pre svoju miniatúru a v kompozíciách vytvára zaujímavé zázemie pre väčšie rastliny.

Mastné.Táto rastlina je omnoho častejšie označovaná ako Crassula, Happiness Tree alebo Money Tree. Jeho zaoblené listy so žltkastým svetlom sú ako mince, takže tento sukulent je považovaný za amulet, ktorý priťahuje finančnú prosperitu a pohodu do domu.

Brighamia.Svetlá rastlina v tvare dlane známa ako „Havajská palma“, „Palm Volcano“. Na jeseň sa na zelenom vrchu objavujú žlté hviezdicové kvety, s ktorými sukulentný vzhľad nadobúda ešte exotickejší vzhľad.

Portulakariaalebo „slonový ker“ je dekoratívny mini-strom s veľmi silným stromom s tmavohnedou farbou. Textúrou, to naozaj spôsobuje združenia s nohami slonov, ale bezpočet miniatúrne zeleno-zelené listy na pozadí hrubej základne vyzerajú veľmi kontrast.

Argyroderma , ktorá v preklade znie ako „strieborná koža“, vďačí za svoj názov jedinečnej farbe. Studený nazelenalý tón hustých listov vďaka svetlej sivej voskovej vrstve sa zdá ešte tajomnejší. Tvar tejto rastliny opakuje morské kamene - rovnaké hladké a oválne-sploštené, ale pitvali v strede. V obdobíkvitnúce klapky sa mierne otvárajú a v každom je neuveriteľná krása "aster" oranžová, ružová alebo žiarivo žltá.

Lithopy , alebo živé kamene, nemožno okamžite odlíšiť od kamienkov. Šedá, mierne škvrnitá farba ich úplne maskuje v prírodnom prostredí. Sukkulent je členom rastlinnej ríše len počas kvitnutia, keď v strede zaoblených polovičných listov kvitnú svetlé sedmokrásky v žltej, oranžovej, ružovej alebo bielej farbe.

Kalanchoe , so svojimi bohatými a sviežimi kvetenstvami, hviezdičkami, sa často nakupuje ako dar alebo len na výzdobu interiéru. Tento sukulent rastie dobre v normálnych podmienkach miestnosti, vydrží aj nadbytok a nedostatok slnečného svetla. Kalanchoe šťava má protizápalové, hojenie rán a regeneračné vlastnosti, ktoré sú široko používané v tradičnej medicíne a kozmetike.

Haworthia.Má mäsité, ale podlhovasté a nasmerované na konce listov s ozubenými hrotmi na okrajoch alebo tuhých bielych bodkách a "rebrách" po celom zelenom povrchu. Zároveň mladé rastliny vyzerajú celkom pokojne a časom sa stávajú čoraz viac „úžasnými“, pichľavými. Vďaka exotickej textúre môže havortia adekvátne ozdobiť akúkoľvek floristickú kompozíciu.

Starostlivosť o sukulenty

Sukulenty pochádzajúce zo suchej klímy potrebujú pomerne drsné podmienky.rast. Najmenší prebytok pohodlia, napodiv, vedie tieto Spartan rastliny k strate dekorácie alebo dokonca smrti.

Kaktusy, sladkosti a iní hostia z púštnych šírok reagujú pozitívne na ľahostajný postoj vlastníkov - môžu byť dokonca ponechaní v byte bez dohľadu a zalievania, a po niekoľkých mesiacoch zistiť v rovnakom stave. Ale naozaj krásna forma a kvitnúce sukulenty potešia len v prípade, že poskytujú optimálne, blízke prirodzenému podnebiu.

Osvetlenie

Pre všetky uvedené druhy je veľmi dôležité slnečné svetlo, hoci napríklad Tolstiyannikov neodporúča priame, ale mierne rozptýlené svetlo. Horúce teplo je uprednostňované púštnymi a horskými rastlinnými druhmi - kaktusy, aloe, kalanchoe, trpasličí kríky. Z tohto dôvodu je žiaduce pestovať ich na balkónoch a parapetoch na južnej strane domu. V zimnom období prichádza k odpočinku sukulentné obdobie, fotosyntéza sa spomaľuje, takže krátky denný deň nie je veľký problém, ale napriek tomu by ste nemali rastliny meniť v tmavom rohu.

Vzduch

Sukulenty potrebujú dobré vetranie na normálny vývoj. Vzduchový prístup ku koreňom by mal poskytovať voľné skalnaté podložie. Všeobecne platí, že rastliny dobre reagujú na vetranie priestorov, av lete sa odporúča, aby boli zasadené v záhon, alebo aspoň priniesol s hrncami na balkóne, verande alebo pod prístreškom. Má pozitívny účinokprirodzená vlhkosť kyslíka, z ktorej listy absorbujú chýbajúce prvky.

Polievanie

Nadmerná vlhkosť pre túto botanickú skupinu je deštruktívnejšia ako jej dlhotrvajúci nedostatok, preto by sa s vodou malo postupovať s miernosťou a opatrnosťou. Počas aktívneho rastu a kvitnutia, tj od neskorej jari do začiatku jesene, by sa šťavy mali napojiť 1-3 krát týždenne v malých porciách. V offseason by frekvencia mala byť asi raz týždenne alebo jeden a pol a v zime postačuje iba jedna alebo dve skromné ​​zavlažovania za mesiac.

Teplota

V lete je optimálna teplota v miestnosti s kaktusmi a podobným skladovaním vlhkosti štandardom + 25 ... + 30 ° C počas dňa a + 15 ... + 20C v noci. Počas odpočinku, väčšina z týchto rastlín, ako je chlad, takže teplota môže byť znížená na + 5C, aj keď normálne podmienky miestnosti s + 15 ... + 20C sú tiež vhodné.

Hnojivá

Sukulenty sú prísne kontraindikované pre akúkoľvek organickú hmotu, ale minerálne hnojivá s fosforom a draslíkom budú vo veľkej miere prospešné. Najlepšie je kúpiť hotový výrobok pre kaktusy a zalievať ho rastlinou s periodicitou uvedenou na obale počas obdobia rastu (jar-leto).

Reprodukcia a transplantácia sukulentov

\ t

Existujú štyri hlavné spôsoby reprodukcie tejto skupiny izbových rastlín: zo semien, odrezkov, zakorenenia častí listov alebo zvyčajného oddelenia dcérskych útvarov.

Proces pestovania osiva je najviacdlhé a namáhavé, preto ho používajú len odborníci na chov nových odrôd. Amatérski pestovatelia kvetov sú obmedzené na veľmi jednoduché vegetatívne metódy. Napríklad, odrezanie stonky alebo mäsitý kus listu je dosť vyschnúť po dobu 1 - 2 dni, spracovanie rezu s stimulátorom rastu, a potom prehĺbiť o 1,5 - 2,5 cm v riečnom piesku, predtým napojená teplou vodou, a nechajte na svetlom mieste. 2-3 týždne na zakorenenie. Časti listov možno niekedy jednoducho položiť na vlhkú pôdu, bez toho, aby sme ich postriekali - čoskoro sa objavia korene na reze, ktoré samy začnú rásť.

Pôda pre sukulenty by mala byť chudobná na organické látky, preto by sa do nej nemali pridávať rašelina, čerešník alebo humus. Optimálne sa hodí zmes ílu a bahna, ktorú možno ďalej uľahčiť hrubozrnným riečnym pieskom. Pre dodatočné vetranie sa odporúča pridávať malé kamienky alebo rozbité mušle.

„Zložky“ potrebné pre rastliny sa spravidla umiestnia do kontajnera vo vrstvách: kamienky alebo iné drenáže na dne, potom skutočná pôda, vrstva piesku a opäť kamene. Táto mozaika vyzerá obzvlášť pôsobivo v transparentných floríroch. Tak, že sukulenty nevynakladajú všetky svoje sily na rast koreňov, vyberú sa pre ne pomerne malé a stiesnené hrnce, pričom výsadba sa bude opakovať len vtedy, keď sa nadzemná časť zvýši každých 1-3 roky.

Sukulenty - foto

Nezvyčajná krása a neokázalosť sukulentov dávajú v ich aplikácii široký rozsah.Rastliny sú schopné vyzdobiť miestnu oblasť a sú dôstojným prvkom kvetinového záhonu alebo záhonu. S ich účasťou vytvárajú najoriginálnejšie aranžmá kvetov, vrátane nádherných fyto-stien. Sukulenty vyzerajú obzvlášť elegantne v domácich kvetinárstvách, ktoré sa dajú robiť nezávisle na tvarovaných nádobách. Veľa obrázkov z našej fotogalérie predstaví odrody týchto zaujímavých a občas vtipných rastlín. Šťastné prezeranie!