Stropy zo sadrokartónu (80 fotografií)

Konštrukcia sadrokartónových stropov je jednou z najťažších, ale zaujímavých úloh počas renovácie bytu. V tomto článku vám povieme, ako sa nestratiť v rôznych možnostiach dizajnu, premyslieť správne osvetlenie a navrhnúť dizajn tak, aby sa nakoniec stal jasným finálnym akordom pre váš aktualizovaný interiér.

Aké sú typy dizajnov

Sadrokartón je ideálny materiál, ak chcete rýchlo vytvoriť krásny strop. Je ohňovzdorný, ideálny pre vyrovnávanie a vytváranie ľubovoľných objemových tvarov. Fyzikálna poddajnosť sadry umožňuje vyrezať akékoľvek tvary, vyvŕtať všetky diery bez strachu z výskytu trhlín, triesok alebo škrabancov. Jednotlivé prvky sú upevnené skrutkami alebo špeciálnymi závesmi na kovovom ráme, v ktorom sa dá veľmi ľahko skryť (a prípadne vymeniť) elektroinštalácie. V závislosti od zložitosti formulárov môžu byť sadrokartónové stropy jednoúrovňové, viacúrovňové a kučeravé.

Stropy s jednou úrovňou

\ t

Ich hlavnou výhodou je jednoduchosť a spoľahlivosť. To je najlepšia voľba pre malé miestnosti. Jedinou výnimkou je kúpeľňa a kuchyňa: vysoká vlhkosť v týchto miestnostiach má deštruktívny účinok na materiál. V ostatných prípadoch stačí, ak strop raz obložíte tenkými sadrovými doskami (GCR), aby sa po desaťročia dosiahol dokonale rovný povrch. V budúcnosti ju môže vyzdobiťpodľa vášho uváženia: natrite vodou riediteľnou farbou alebo alkydovým smaltom, prikryte dekoratívnym tmelom, urobte ručne maľované, lepidlo s tapetou. Ak je výška stien menšia ako 3 metre, odporúča sa zamerať sa na svetlé odtiene, pretože nasýtené a tmavé farby vizuálne zmenšia priestor.

Viacúrovňové stropy

V kombinácii s jasným osvetlením vyzerajú dvoj a trojúrovňové sadrokartónové dosky mimoriadne luxusne. Obtiažna geometria, vlny, cikcaky, štylizovaná výzdoba, striedanie matných prvkov s lesklými strečovými vložkami alebo 3D tapeta - to všetko je len časť dizajnérskej fantázie. Farebné LED diódy, krištáľové lustre, kryštály, malé zrkadlá im pomáhajú dosiahnuť nádherný efekt. Klasické viacvrstvové stropy môžu harmonicky dopĺňať interiér recepčných sál, galérií, divadiel a reštaurácií. Fantasy reliéfy zdobia detské herne, priestranné obývacie izby, spálne.

Tvarované stropy

\ t

S cieľom vyrezať GCR a správne namontovať neštandardné prvky (kvety, listy, motýle, kučery, mraky, mesiac, hviezdy) sa vyžaduje osobitná zručnosť. Tento dizajn však podmaní jedinečnú krásu detí i dospelých. Je žiaduce, aby paleta farieb stropu odrážala dizajn stien, nábytku a vzorov v rovnakom štýle.

Osvetlenie sadrokartónových podhľadov

\ t

Vykonáva sa osvetlenieVýznamná úloha v interiéri a tradične väčšina žiaroviek sa rozhodla umiestniť ho na strop. Sádrokartónové konštrukcie v tomto ohľade sú veľmi pohodlné - môžete do nich inštalovať akékoľvek svetelné objekty bez rizika požiaru.

Lustre

Luster je zvyčajne umiestnený v strede kompozície a je najjasnejším zdrojom svetla. Vzorovaný strop môže vytvoriť zaujímavú hru tieňov. Bežné žiarovky so špirálou sú zaskrutkované do voľných kaziet.

LED diódy

Sú biele aj farebné - v plnom rozsahu odtieňov dúhy. Výhody LED sú nízka spotreba elektrickej energie, dlhá životnosť (od 30 do 100 tisíc hodín), bezpečnosť (nízke napätie, neohrievajte nad 60 ° C), šetrnosť k životnému prostrediu (na rozdiel od žiariviek).

Reflektory

Najmodernejšia, najbezpečnejšia a lacnejšia možnosť. Vnútri puzdra z kovu, keramiky a odolného skla - miniatúrne, ale veľmi jasné LED. Tam sú ploché (pevné) bodové svetlá a pohyblivé prvky, ktoré možno otáčať tak, aby smerovali tok svetla na konkrétny objekt. Tieto sa montujú na špeciálne malé konzoly.

Návrh sadrokartónových stropov - foto

\ t

Pri plánovaní konštrukcie stropu by sa mal brať do úvahy funkčný účel miestností, umiestnenie nábytku v nich a výzdoba stien. To pomôže správne zónu priestor a zachrániť vásChyby. Zaujímavé nápady pre každý typ miestnosti sú uvedené vo fotogalérii.

Sádrokartónový strop v kuchyni

\ t

Pod vplyvom vlhkosti a pary sa GCR môže nasiaknuť a začať deformovať. Aby sa predišlo týmto dôsledkom, je potrebné na strop použiť vodoodpudivý email alebo ho prilepiť PVC fóliou. Ďalšou možnosťou je použitie sadrokartónu len pre čiastočné dokončovanie, napríklad nad jedálenským kútom, ak má kuchyňa veľkú plochu a je dobre vetraná.

Sadrokartónový strop v obývacej izbe

Obývacia izba je ideálnym miestom pre odvážne rozhodnutia o dizajne. Objemové sadrokartónové stropy budú dobrým doplnkom pre akýkoľvek štýl. Aristokratické viktoriánske, jemné Provence, elegantné klasiky zdôrazňujú symetrické klenby, oblúky a štuky. Vo veselej krajine alebo priestrannom podkroví môžete pripojiť sadrokartónové trámy. Pre zdržanlivý moderný alebo lakonický japonský štýl, budú striktné geometrické tvary robiť.

Ak umiestnite hornú vrstvu stropu do stredu v úzkom ráme nižšej úrovne, obývacia izba sa bude javiť vyššia a ľahšia. Ale zároveň stojí za to odmietnuť závesný luster v prospech širokého bytu baldachýnu.

Stropsadrokartónové dosky v spálni

Pri zdobení stropu v spálni je lepšie dávať prednosť hladkým tvarom, pastelovým farbám a jemnému žiaru. Vhodné budú fragmenty s obrazom oblohy, biele oblaky, napodobňovanie hviezdnych sfér. Svietiace svetlá a fluorescenčné vzory dodajú romantickú náladu pred spaním, ale svetlé neónové pásky by mali byť ponechané na obývacie izby a chodby. Tiež nad posteľou by nemali byť objemné konštrukcie a lustre, príliš kontrastné alebo ponuré prvky.

Strop sadrokartónu v škôlke

Pri navrhovaní detskej izby je veľmi dôležité nepreťažiť priestor. Čím menšia je plocha a výška miestnosti, tým by mal byť pokojnejší strop. Viacfarebné masívne postavy v tomto prípade môžu byť podvedome vnímané ako hrozba. Veľké časti sú vhodné na vizuálne zónovanie veľkých priestorov. V malých miestnostiach bude dostatok ľahkých konštrukcií z tenkých plechov sadrokartónu. Aby dieťa bolo príjemné, odtiene by mali byť jemné, jarné a svetlo by malo byť čo najprirodzenejšie v mliečne žltom spektre.

Strop sadrokartónu na chodbe a chodbe

Chodba a chodba zaberajú trochumiest, ale vytvárajú prvý dojem z domu. Ľahké, monochromatické stropy s konštantným osvetlením po obvode sú najlepším spôsobom, ako naplniť tieto často tmavé miestnosti svetlom a energiou. Neonová páska a reflektory dokonale zvládajú túto úlohu. Aby bol interiér chodby alebo chodby zaujímavejší, je možné namontovať klenutý, klenutý alebo dvojúrovňový sadrokartónový strop.

Ako urobiť sádrokartónový strop vlastnými rukami

Na dokončenie stropu so sadrokartónovými doskami potrebujete stabilný štafle, metrový pravítko, stavbu, skrutkovač, vŕtačku s kladivom (ak sú dosky pripevnené na betónovú podlahu), kladivovú pílu alebo kovovú nožnicu. Na spracovanie sadrokartónových dosiek potrebujete vrták so špeciálnymi okrúhlymi tryskami, vykružovačku, pilovú pílu, nôž, jemnozrnný brúsny papier.

Z materiálov - kovový profil, sadrokartónové dosky, samorezné skrutky, závesy a hmoždinky, ako aj farby, valček a kefku na vytvorenie vrchného náteru. Zároveň je potrebné zakúpiť elektroinštaláciu a osvetľovacie zariadenia.

Inštalácia sadrových stropov pozostáva z týchto krokov:

1) návrh a usporiadanie;
2) príprava povrchu (pripevnenie na podlahové dosky alebo drevené nosníky profilu steny na hmoždinkách v intervaloch 50 cm);
3) kovová zostavarám (pre zložité štruktúry by profil mal tvoriť príslušné uhly a mal by zodpovedať veľkosti);
4) umiestnenie elektrických rozvodov;
5) rezanie plechov a príprava dekoratívnych prvkov zo sadrokartónu;
6) striedavé upevnenie sadrovej dosky k rámu;
7) rezné otvory pre žiarovky;
8) dokončovacie práce: omietky, maľovanie, maľovanie, montáž osvetľovacích zariadení.

Než urobíte strop sádrokartónu sami, mali by ste sledovať niekoľko videí s majstrovskými kurzami, v ktorých skúsení špecialisti podrobne opisujú nuansy diela. Je lepšie zveriť implementáciu komplexných dizajnérskych riešení profesionálom - to pomôže ušetriť čas a ľahšie dosiahnuť požadovaný výsledok.

Video: Sádrokartónové stropy - možnosti projektovania a dokončovania