Strop sadrokartónu v obývacej izbe (+60 fotografií)

Modernú renováciu v obývacej izbe je ťažké predstaviť bez hladkého, krásneho stropu. A hoci pôvodne môže byť povrch nadzemného pásma vzdialený od ideálu, situácia sa dá ľahko napraviť cenovo dostupnými a praktickými listami sadrokartónu. Tento materiál vám umožní stelesniť tie najoriginálnejšie dizajnové riešenia, ktoré dopĺňajú interiér reliéfnymi obrázkami, trojrozmernými štruktúrami, viacúrovňovým osvetlením. Štýlový strop zo sadrokartónu v obývacej izbe bude skutočným vrcholom domu a zachová dokonalý vzhľad viac ako tucet rokov.

Stropy GCR: klady a zápory

Pred príchodom sadrokartónových dosiek bola výzdoba stropu dosť zložitým problémom. Nerovnomerná základňa musela byť omietnutá, natretá, pravidelne sa na nej objavovali trhliny a triesky, ktoré sa rozpadali pod vplyvom prírodných faktorov domácnosti. Na rozdiel od cementovo-vápenatého povlaku je sadrokartón bez takýchto nevýhod. Ľahké plechy majú pevnosť, odolnosť voči mechanickému poškodeniu, ale zároveň sú extrémne kujné pre spracovanie a inštaláciu.

Jednou z najdôležitejších výhod GCR je ich šetrnosť k životnému prostrediu. Lepenka (drevná buničina) a sadra (drvené prírodné minerálne látky) sú pre ľudí absolútne bezpečné, nevypúšťajú výpary obsahujúce olej a umožňujú, aby vzduch dobre prúdil, čo umožňuje miestnosti „dýchať“. Jediná vec, ktorá môže poškodiť tento materiál je vysoká vlhkosť, takže by ste nemali dovoliť povodne od vašich susedov vyššie adlhodobé vystavenie pare. Ak sa plánuje inštalovanie pracovného krbu alebo krbovej kachle v obývacej miestnosti, odporúča sa, aby strop bol nad nimi ukončený ohňovzdornou sadrovou sadrokartónovou doskou, aj keď samotné jadrá sadry sú nehorľavé.

Ale pre všetky uvedené výhody majú sadrokartónové stropy jednu nevýhodu: takáto konštrukcia znižuje výšku miestnosti najmenej o 10-15 cm. časť strečového plátna alebo iného tenkého materiálu.

Jednoúrovňový strop v obývacej izbe

Hladký strop bez vyčnívajúcich dekorácií je najlepšou voľbou pre nenápadný dizajn obývacej izby. Hladký biely povrch vhodný do interiérov v modernom, škandinávskom štýle, ako aj v štýle minimalizmu a Provence. Elegantnejšie klasiky môžu byť zdobené sadrovým štukom, zlatou maľbou, freskami.

Aby bol jednoúrovňový strop sadry zaujímavejší, je natretý v nejakej farbe - úplne alebo vo fragmentoch. Tón farby by mal byť kombinovaný s dekorom obývacej izby, ale ak je výška miestnosti malá, odporúča sa zvoliť svetlé odtiene, je možné s lesklým alebo perleťovým efektom.

Neobvyklá textúra povrchu nad hlavou vám pomôže dať miestnosti priestor. Na to stačí, aby ste ho zakryli dekoratívnou omietkou alebo chodili s textúrovaným nástrojom (stierkou, valčekom, kefou, valčekom s kresbou) pozdĺžobyčajná omietka. Niekedy sú geometrické vzory vyrezané na stropoch, cez ktoré sa môže zobraziť pozadie odlišného odtieňa alebo môže prúdiť svetlo.

Vzhiadom na flexibilitu sadrokartónovej dosky tież opláşťujú ştandardné stropy, napr. Klenuté, zakrivené, manzardové. Aby sa materiál dostal do požadovaného tvaru, spracováva sa horúcou parou, rýchlo sa ohne a po vysušení sa upevní na kovový rám.

Dvojúrovňový strop v obývacej izbe

\ t

Objemové figúrky sadrokartónu vyzerajú v priestranných halách s vysokými stropmi skvele. Osadené rámy v tvare štvorca, obdĺžnika, oválu, niekedy so zdobenými hranami, sú vhodné pre klasické interiéry - starovekú grécku, viktoriánsku, barokovú. Hladká asymetria v líniách je najlepšie kombinovaná s modernými a futuristickými motívmi. Často sú dvojpodlažné stropy vyhotovené v miestnostiach bez určitého štýlu, riadené len osobnými preferenciami majiteľov.

Nezvyčajná geometria horného priestoru umožňuje rozdelenie veľkej plochy obytných miestností a štúdií na funkčné zóny. Na tento účel môžu byť použité nielen všetky druhy výčnelkov, závesných konštrukcií, výklenkov a kanálov, ale aj výrazné farebné kontrasty, hra rôznych textúr a podsvietenie. Je veľmi ľahké zariadiť potrebné akcenty pomocou farby, dekoratívnej omietky, tapety, samolepiacej fólie a ďalších zaujímavých náterov.

V niektorých prípadochdvojpodlažná stavba na strope je kombinovaná s výklenkom na sadrokartón pre televízor - vyzerá to veľmi pôsobivo a premyslene. Všeobecne platí, že prekrývajúci sa dizajn stien a povrchu nad hlavou dáva interiéru obývacej izby harmonickejší a dokonalejší vzhľad.

Kombinované stropy v obývacej izbe

Vďaka svojej univerzálnosti je sadrokartónová doska dokonale kombinovaná s takmer akýmkoľvek materiálom. Najčastejšie sa používa v tandeme s natiahnutým plátnom. V silnej sadrokartónovej krabici, či už je to rám po obvode, veľká vyrezávaná figúrka alebo malé okno, je PVC fólia upevnená čo najbezpečnejšie a vyzerá obzvlášť atraktívne. Kontrast matného a zrkadlového povrchu vytvára zaujímavý hĺbkový efekt, ktorý je ďalej zvýraznený špeciálnym podsvietením. Textúra napínacích prvkov môže byť odlišná - od potlačených textílií až po perleťové striekanie alebo tlač fotografií.

Kombináciou povrchu sadrokartónových dosiek s drevenými trámami (aj keď nie reálnymi, ale dekoratívnymi) môžete vytvoriť atmosféru vidieckeho domu v obývacej izbe. Táto možnosť je vhodná pre haly v štýle krajiny, Provence, podkrovie, chata.

Jednou z najkreatívnejších techník na zdobenie stropu sú sklenené vložky a vitráže zafarbené v krabiciach vyrobených zo sadrokartónových dosiek. Vďaka vnútornému osvetleniu farebných prvkov vyzerajú nezvyčajne bohaté a výkresy - jasné. Podobné recepcia vizuálnezvyšuje výšku obývačky, robí to exkluzívnym a nezabudnuteľným.

Osvetlenie a stropné osvetlenie

\ t

Zavesená konštrukcia sadrokartónových stropov otvára obrovské možnosti, pokiaľ ide o montáž podsvietenia. Výhodou takejto povrchovej úpravy je, že všetky drôty a svietidlá sú skryté pred pohľadmi vo vnútri kovového rámu a na povrchu zostávajú len krásne svetelné prvky. Existuje niekoľko možností osvetlenia sadrokartónového stropu v obývacej miestnosti, ktoré sa zvyčajne používajú v kombinácii pre jasnejší dizajn.

Vonkajšie osvetlenies LED pásmi a neónovými trubicami sa spravidla nachádza okolo obvodu celého stropu alebo pozdĺž okrajov obrázkov. Mäkká rovnomerná žiara dodáva konštrukcii vzrastajúci vzhľad a opticky zvyšuje výšku obývačky. V porovnaní s „kancelárskymi“ reflektormi a ostrosťou centrálnych svetelných zdrojov pomáhajú diódové pásky vytvoriť príjemnú atmosféru pre útulné domáce večery. Farba týchto girlandy môže byť ľubovoľná, dokonca aj v závislosti od zvoleného režimu.

Bodové osvetlenieje neoddeliteľnou súčasťou sadrokartónových stropov. K tomu, spolu s niektorými veľkými prvkami, alebo s malou odchýlkou ​​pozdĺž obvodu, sú namontované malé vstavané LED lampy. Môžu byť vstavané a vyčnievajúce, na mini držiakoch s otočným mechanizmom.

Hviezdna oblohaa všetky jej druhyOdrody vo forme šumivých bodkových vzorov - možnosť kombinovaných povrchov s natiahnutým plátnom. Ten by mal byť priesvitný, prenášajúci svetlo alebo so špeciálnou perforáciou. Početné mini-diódy môžu byť tiež namontované do otvorov samotného sadrokartónu a vyzerajú naozaj luxusne.

Vstavané stropné svietidlána stropoch sadrokartónových dosiek sú vždy elegantné a diskrétne. Toto je najlepšie riešenie pre kompaktnú malú obývaciu izbu. Stropné svietidlá by mali byť v súlade so zvyškom interiéru a rozptyľovať lúče do celého priestoru miestnosti, pretože budú hlavným zdrojom svetla, aj keď v okolí sú malé žiarovky.

Pozastavené lustre- atribút priestranných izieb. Čím vyšší je strop, tým väčší by mal byť dekoratívny interiér, pretože malá lampa sa jednoducho stratí na ploche 10 metrov štvorcových. Polyhedróny, krištáľové prívesky, lucerny, sklenené kvety a hviezdy - výber dizajnérskych lustrov je tak rozsiahly, že pre akýkoľvek štýl interiéru a obývacej izby je ideálna voľba.

Sádrokartónový strop v obývacej izbe - foto

Ak ste ešte nerozhodnutý, ako zariadiť sadrokartónový strop v obývacej izbe, odporúčame vám pozrieť sa na fotogalériu zozbieranú na našich webových stránkach. Prezentované dizajnérske riešenia vám pomôžu vybrať si pripravenú verziu alebo si vytvoriť vlastný projekt, ktorý bude najlepšie vyhovovaťfunkčné a estetické požiadavky v jednej obývacej izbe.

Video: Navrhovanie sadrokartónového stropu v obývacej izbe