Stromové pivonky (60 fotografií): typy a starostlivosť

Svieži kríky stromových pivoniek sú neuveriteľne krásne a voňavé. Okrem toho nie sú náročné na starostlivosť, nepodliehajú častým chorobám a vyznačujú sa dlhými rokmi života. Preto, mnoho záhradkárov sen získať túto krásnu kvetinu v ich oblasti.

Opis a typy

\ t

Stromová pivonka je jedným z druhov vegetácie v pivonskej rodine. Mnohí botanici súhlasia, že naznačuje celú skupinu kríkov. Bez ohľadu na to, čo to bolo, všeobecné vlastnosti tohto vynikajúceho zástupcu flóry nespôsobujú kontroverzie.

Takže stromové pivonky sú kríky, ktoré dosahujú výšku 150 - 200 cm so svetlohnedými stonkami a veľkými kvetmi v červenej, bielej, žltej alebo ružovej farbe. Okvetné lístky majú veľké veľkosti a vlnitú štruktúru a veľké tyčinky jasne vystupujú proti ich pozadiu. Kvetenstvo môže byť froté alebo semi-double v textúre. Kvitnutie pokračuje dva týždne, ale ak počasie nie je príliš horúce, môže byť obdobie dlhšie. Po odkvitnutí ker ostáva rovnako krásny a zachováva si dekoratívne vlastnosti vďaka krásnemu tvaru listov.

Stromová pivonka nevyžaduje komplexnú starostlivosť a je pomerne odolná voči rôznym chorobám.

Dnes sú oficiálne vyše päťsto odrôd týchto pivoniek. Väčšina z nich bola chovaná v Číne. Veľké množstvo druhov je spravidla rozdelených do niekoľkých hlavných skupín:

- Hybridy,získané krížením pivoněk Delaware a žltej;
- Čínsko-európska skupina má veľké kvetenstvo s textúrou froté;
- Japonský typ môže mať ako dvojité, tak aj dvojité malé, ľahké kvety;
- Ito-hybrid - odroda, ktorá vznikla z trávy a stromovej pivonky, získala podobné listy od prvého rodiča a od druhého - stonky, ktorá vädla v zime.

Pivoňka na výsadbu stromov

Najlepšie je pestovať pivonky na jeseň. Začína v druhej polovici augusta a trvá až do posledných dní v septembri. Než začnete výsadbu, musíte nájsť miesto, kde krásne kvety budú rásť. Strom pivonky sú veľmi rád slnko, a preto netolerujú štvrti s vysokými a rozmerných budov a rastlín, ktoré môžu obmedziť prístup k lúčom na farby.

Najlepšia možnosť pre pôdu je hlinitá. Ak je pôda vo vašej oblasti piesčitá, potom ju obohatiť trávnikom, rašelinou, ílom a prírodným hnojivom. Pridajte humus a piesok do hlinenej pôdy. Nezanedbávajte tieto podmienky, pretože dokážu zabezpečiť vaše pivo s dlhou existenciou. Takže závod môže potešiť majiteľov každý rok viac ako 100 rokov!

Ak je podzemná voda príliš hlboká, je potrebné vykopať kužeľovitú priehlbinu s priemerom 60 - 80 cm a dno piesku alebo kamienkov umiestniť do vrstvy 25 - 35 cm.vápno, potom zalejeme zeminou a zasadíme doň stromovú pivonku. Pre dobrú fixáciu a klíčenie odnoží, zalejeme veľkým množstvom pôdy. Keď je tekutina úplne absorbovaná, vyplňte drážku, pričom krk ponechajte na povrchu. Pri výsadbe niekoľkých jednotiek tejto rastliny, pokles vo vzdialenosti 1, a výhodne 2 m.

Kŕmenie a napájanie

\ t

V prvých dvoch rokoch svojej existencie stromová pivonka nepotrebuje neustálu a osobitnú starostlivosť. Potom môžete vstúpiť do obväzu vo forme 300 g kostnej múčky. Začiatkom jari, keď rastlina začne vypustiť prvé výhonky, ako aj počas opuchu obličiek, pridajte nitrophosku v množstve 100-150 g.

Ak je to možné, zalievajte rastliny popolom zriedeným vo vode. Najlepšie je to robiť s frekvenciou 1-2 krát týždenne. Potom, čo pivonka dokončila svoje obdobie kvitnutia, pridajte superfosfát na zem. Okolo októbra, keď padli listy, zakryte zem okolo rašeliny.

Po zavlažovaní pridávajte každý druh hnojiva, inak môžu byť korene spálené. Tiež byť veľmi opatrní s nitric doplnky. Ak to preháňate, šedá hniloba môže byť veľmi nebezpečná pre ker, takže vo väčšine prípadov by ste sa mali zdržať.

Vody stromovej pivonky hojne, ale nie často. Raz za pár týždňov stačí. Objem - od 6 do 9 litrov vody naraz. Ak je počasie horúce a vyprahlé, potom potreba tekutín sa zvyšuje, a to všetko, po postupe povrchu okoloKríky vhodné na mulčovanie.

Orezávanie pivonky

Tento druh pivonky potrebuje prerezávať každú jar. Z rastliny sú oddelené zastarané, sušené, rozbité vetvy. Prerezávanie kríkov sa odporúča aj po období kvitnutia. Je potrebné sa zbaviť hláv so semenami a rozrezanými vetvami.

Čínski experti trvajú na „všeobecnom strihu“ pivoniek každé 2 desaťročia. Proces spočíva v odrezaní každého výhonku, kým nedosiahne povrch zeme. Tento prístup zabezpečuje kvalitatívne omladenie a vývoj nových obličiek.

Kompetentné vykonávanie postupu rezania zaručuje dobrú kvalitu a veľký počet budúcich farieb.

Pivoňka na presádzanie stromov

Presťahovanie sa do nového bydliska, ktoré táto pivónia vníma, nie je ľahké a často aj bolestivé. Spravidla po presadení Bush nemôže ožiť s rovnakou silou na niekoľko rokov. Preto je potrebné vyrábať ho len v prípade, ak je to absolútne nevyhnutné a s mimoriadnou opatrnosťou.

Snažte sa zraniť podzemok kríka. Pri kopaní rastliny, nechajte koreň celé a dokonca s dobrou vrstvou zeme, ktorá potom musí byť umytý prúdom vody. Starostlivo kontrolujte koreňový systém, odstráňte nezdravé oblasti, obrys príliš podlhovastý, posypte časti 1% roztokom manganistanu draselného a nakoniec posypte podzemnú časť závodu drveným uhlím.

Ak chcete chovať krík, rozdeľte ho na delenki v oblastikoreň krčka maternice. Ak ste to urobili s reznými nástrojmi, obráťte sa na orezané roviny. Každý pion by mal mať rozvinutý koreň a niekoľko púčikov, a pred výsadbou umiestnite rastlinu do ílovitého roztoku na 30 minút.

Reprodukcia

Ako už bolo uvedené, rozmnožovanie semien je zložitý a neefektívny proces a práve hovorili o rozdelení. Dodávame, že táto metóda je použiteľná pre dospelé rastliny, ktoré majú 5 alebo viac rokov. Kríky musia byť pripravené na rozdelenie do dvoch rokov. V prvom roku by mala byť pivónia niekoľkokrát rozdrvená o 8 - 10 cm, v druhom roku postup zopakovať, ale zdvihnite zem o 20 cm, čím získava Bush mladé výhonky, ktoré začínajú aktívne rozvíjať koreň už s nástupom jesene. Na jar, keď sa sneh roztopí a zem sa trochu zahreje, sa už môžete začať deliť.

Plemená stromov a odrezkov. Ten by mal mať zhubnú štruktúru. Rez je na konci júna, oddeľuje bud s drevenou časťou výhonku. Zrezajte polovicu hárku a zaistite v hĺbke 1-2 cm v nádobách s rašelinou a pieskom. Obaly zakryte vreckom alebo sklom a zabezpečte pravidelné postrekovanie a zalievanie. Už na začiatku jesene, zasadiť je v samostatných nádobách a udržať ich na teplom mieste až do jari príde. Keď začínajú rásť mladé kríky, môžu byť už vysadené v otvorenej pôde.

Reprodukcia vrstvením trvá 2 roky. K tomu, na konci jari vyzdvihnúť silné výhonky, aby malý rez na dneboku, vložte kolík, jemne zatlačte na zem, a potom pochovať výhonok s 10 cm zeme.Vody čerstvé odrezky by mali byť rovnaké ako hlavné Bush. Začiatkom jesene sa začnú vyvíjať korene, potom je možné, že únik môže byť nakoniec oddelený od materského kríka a zasadiť ho na vlastné miesto.

Nakoniec, najspoľahlivejšou metódou je rozmnožovanie štepením. Vakcína samotná by sa mala robiť na odnožke odrody trávnatej pivonky. V prvom augustovom týždni pripravte odrezky s dvojicou očí pivonky a vyostrite ich spodnú časť. Rezanie vložte do drážky s konfiguráciou klinu na koreň trávy. Tesne prilepte páskou. Rastliny očkované, vložené do nádoby s mokrými pilinami a nechať v tieni.

Po 30 dňoch môže byť mladá pivonka už presadená do samostatného kontajnera, zatiaľ čo spodná pupeň by mala byť hlboká 6 - 8 cm, položiť kvet na teplé miesto a rásť rok alebo dva a pol.

Škodcovia a choroby

Stromové pivonky nie sú bolestivé, ale podobne ako iné rastliny, sú vystavené určitým ťažkostiam. Spravidla sa vyskytujú choroby u starých a transplantovaných pivoniek.

Najväčším problémom je tvorba šedej hniloby, pretože môže dokonca viesť k smrti kvetu. Lézia je ošetrená roztokom mangánu alebo síranu meďnatého. Upozorňujeme, že zlikvidované časti musia byť zlikvidované.

Ďalším problémom sú hnedé škvrny na listoch. Tieto listy tiež rez ahorieť tak, aby sa choroba neprenášala do zvyšku rastlín. Spray samotný ker Bordeaux tekutý podľa návodu na použitie.

Zimovanie

\ t

Stromová pivonka má vysokú mrazuvzdornosť. Na jeseň by sa mali výhonky vzťahovať výlučne na zablokovanie prístupu vtákov k nim. V prípade zemepisných šírok charakterizovaných krutými zimami sa odporúča rezať listy o tretinu a pokryť rastliny.

Zoberme si do úvahy, že mráz nie je pre krovo tak nebezpečný, ako je to v čase rozmrazovania, pretože v tomto okamihu sa pivnica môže začať prebúdzať, ale následné ochladenie zničí celý krík.

Aby sa predišlo takýmto ťažkostiam, uprostred jesene upevnite výhonky spolu, potom zakryte pôdu rašelinou a zakryte stromovitú pivonku improvizovaným listovým stanom, hustou vrstvou malej kôry alebo vrecami so špeciálnymi vreckami počas prvého skutočne chladného vetra.

Pivoňka stromová - foto

Kvety stromových pivoniek sú prezentované v širokom spektre farieb. Ak ste na prahu výberu odrody pre svoju vlastnú záhradu, budete určite inšpirovaní výberom fotografií s týmito krásnymi rastlinami vo voľnej prírode rôznych odtieňov a tvarov.