Strecha pre súkromný dom: 80 fotografických nápadov

Strecha zohráva v každom dome zodpovednú úlohu - je to hlavná ochrana pred vystavením vysokým a nízkym teplotám, ultrafialovému žiareniu a zrážkam. Kvalitná realizácia hlavnej úlohy zabezpečí kompetentný dizajn, vrátane výberu konštrukcie a materiálov v závislosti od klimatických podmienok a celkového štýlu konštrukcie. Prirodzene, každý majiteľ domu sa chce dostať zo strechy nielen k významným praktickým výhodám, ale aj k esteticky príjemnému dokončeniu dizajnu fasády, ktorá ju dopĺňa a prináša jej osobitosť.

Plochá strecha

Tento typ strešnej krytiny je sotva tradičný, ale v poslednom čase sa tešil obrovskému úspechu. Po prvé, takáto popularita je spôsobená vznikom takých štýlových trendov ako moderný, minimalistický a high-tech. Prúdy sú preslávené svojím záväzkom k jasným, rovným líniám. Ich šírenie je povinné aj pri nových kvalitných materiáloch, ktoré sú schopné zaručiť vysokú úroveň ochrany proti vode a teplu.

Plochý kryt dokončí lakonický dizajn a bude vyzerať striktne a veľkolepo, ale okrem tejto zjavnej zásluhy existuje niekoľko ďalších, ktoré sa dajú rozlíšiť:

- Užitočnou oblasťou je organizovanie športového ihriska, zimnej záhrady alebo rekreačnej oblasti vybavenej ohniskom, ľahkým nábytkom, pergolou alebo iným prístreškom;

- Priestor sa používa aj pre technologické zariadenia.: klimatizačné zariadenia, systémy na zber vody, antény a dokonca aj solárne panely;

- Je ľahšie starať sa o plochú strechu, zjednodušiť údržbu všetkých zariadení a predmetov na nej;

- Pokrytie tohto útulku si vyžaduje menej času a úsilia ako iné náprotivky.

Podkrovná strecha

\ t

Vrchol Mansarda nielenže doplní a vyzdobí architektonickú myšlienku domu, ale pridá aj štvorcové metre do obytného priestoru. Je to veľmi pohodlné riešenie, pretože takáto konštrukcia je lacnejšia a jednoduchšia na stavbu ďalšieho poschodia. Zároveň môže byť pridelený priestor bezpečne použitý na vytvorenie krásnej útulnej spálne alebo obývačky.

Ak ste na pokraji generálnej opravy strechy, ktorá zahŕňa úplnú výmenu materiálov, určite využite túto príležitosť, pretože náklady sa úplne kompenzujú:

- Získate dodatočnú tepelnú izoláciu - obytný priestor si udrží teplo oveľa lepšie ako prázdne podkrovie alebo pravidelná strecha. Zároveň je potrebné dbať na to, aby sa zabezpečilo dostatočné vetranie, aby sa zabránilo nadmernému hromadeniu vlhkosti;

- Moderný nábytok je dostatočne mobilný a výstižný, aby sa výsledné merače využívali čo najefektívnejšie. Všeobecne platí, že na výzdobu podkrovia interiéru, odkazujú na také štýly ako škandinávske, minimalizmus alebo rustikálne - v rámci týchto trendov nájdete mnoho variácií pre usporiadanie pohodlné a funkčnépokoj;

- Rozsiahle okenné otvory poskytnú miestnosť s bohatým denným svetlom.

Pri všetkých nesporných výhodách vyžaduje strecha podkrovia osobitnú pozornosť stavu nosných stien, pretože nie vždy dokážu odolať takémuto zaťaženiu.

Strecha v prístrešku

\ t

Konštrukcia jednopodlažnej strechy je rovinou, ktorá spočíva na stenách rôznych výšok. Rozdiel v dĺžke nosných stien v skutočnosti určuje úroveň sklonu svahu.

Hladké roviny sú zvláštnou modernou estetikou, ktorá pridáva charakter a závažnosť celej budove s jej odlišnými formami. Na druhej strane, ak sa v projekte ukáže, že strecha je dosť rozsiahla, je potrebné okamžite vziať do úvahy, že na účinné odstránenie zrážok je potrebný dostatočne ostrý uhol sklonu. Aj v procese inštalácie môže byť ťažké zabezpečiť tepelnú izoláciu.

Medzi hlavné výhody šachtovej strechy patria tieto polohy:

- Strecha vytvorí pôvodný priestor pre dizajnéra na strope vnútri budovy;

- Nízka hmotnosť umožňuje zvoliť tento typ strechy pre dom bez základu alebo s jeho ľahkými variantmi - skrutkami alebo stĺpikmi;

- Vykonávanie opráv neznamená žiadne osobitné ťažkosti, pretože je bezpečné byť na vrchu konštrukcie;

- Inštalácia nevyžaduje vysoké finančné náklady, zložité výpočty avysoké odborné zručnosti od staviteľa.

Strecha s dvojitým sklonom

Známy pre každú možnosť je často zobrazený v kresbách malých detí. Štruktúrne je strecha sedla rovnakej veľkosti, ktorá leží na stenách a stretáva sa v strede.

Symmetry vytvára klasickú geometriu a harmóniu, ktorá spája praktickosť s vizuálnou príťažlivosťou. Priestor pod krytom tvorí podkrovie, kde je vhodné skladovať veci a inštalovať ventilačný systém. Strešné zariadenie so sedlom poskytuje prirodzený systém na odstraňovanie snehu a vody. Vybudovať takú ochranu pred poveternostnými vplyvmi je lacná a pomerne jednoduchá.

Pokiaľ ide o negatívne aspekty projektu, stupeň sklonu strechy bude závisieť od výberu stavebného materiálu. Uhol môže byť najmenej 22 stupňov, ak zostanete na bridlicovej alebo dlaždice, kovová verzia strechy vyžaduje približne 14 stupňov a profilovaný plech vyžaduje 12 stupňov.

Spektakulárna modifikácia štítovej strechy - viacúrovňové, tvoriace prerušované čiary. Je schopný pridať originalitu do architektúry domu, ale zároveň sa zaväzuje k presným výpočtom a profesionálnemu prístupu.

Hip strecha

Strecha bedra je: \ tv skutočnosti, valbová strecha, na ktorej čelá nahrádzajú trojuholníkové rampy (boky). Takéto zariadenie robí dizajn veľmi odolným voči silným vetrom a silným dažďom, a čo je dôležité, dodáva architektonickému nápadu originalitu.

Tuhosť konštrukcie umožňuje, aby čas zostal prakticky nezmenený a aby sa na každej strane previsu vytvorili previsy, ktoré navyše chránia pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Existujú aj odrody strechy bedrového typu - polkruhová a valbová strecha. Tieto svahy sú spojené v jednom bode, ideálne pre štvorcové a obdĺžnikové budovy.

Niektoré ťažkosti, s ktorými sa môžete stretnúť:

- Zložitosť strechy zahŕňa starostlivé výpočty a merania, dlhú a zložitú inštaláciu;

- vysoké náklady;

- Podkrovný priestor je malý, a preto nie je vždy vhodný na vytvorenie podkrovia;

- V prípade podkrovia budú jeho okná priamo pôsobiť na zrážky, čo môže viesť k úniku vlhkosti vo vnútri. Tento problém môže byť vyrovnaný zakrytím otvorov pred dažďom, ale to nie je vždy výhodné.

Strecha s viacerými hrotmi

Vyrobené vo forme sady polygónov kombinujúcich niekoľko štítových častí. Ukázalo sa teda, že ide o netriviálnu a atraktívnu strechu. Podľa jeho myšlienky a realizáciestrecha je pomerne komplikovaná.

Budova na montáž tejto vrchnej časti musí mať viacvrstvový alebo štvorcový tvar. Strecha s viacerými strechami dotvára dom so zložitou dispozíciou vrátane prítomnosti podkrovia.

Hlavnými výhodami sú tieto vlastnosti:

- Trvanlivosť a trvanlivosť. Systém krokiev je dokonale vyvážený, čo vám umožňuje prepravovať ťažké bremená;

- Možnosť organizovať voľný priestor alebo podkrovie;

- Príjemný a zaujímavý vzhľad spolu s praktickosťou. Ostré svahy svahov minimalizujú vplyv vonkajšieho prostredia, voda a sneh na ploche strechy nestačia.

Vo všeobecnosti, nevýhodou je, že výstavba si bude vyžadovať vážnu odbornú prax, oddelenú pozornosť od detailov, ako aj vážne finančné náklady na materiály.

Materiál na zastrešenie

Po výbere vhodnej stavby vašej budúcej strechy je potrebné určiť materiály, ktoré budú tvoriť jej základ. Zo širokého výberu, ktorý poskytuje moderný stavebný trh, sme získali najobľúbenejšie z nich:

Keramická dlažba.Materiál sa ukázal ako najlepší v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Strecha pre súkromný dom dlaždice má krásny tvar a textúru, spoľahlivé pri používaní, nevyžaduje častú údržbu a je neuveriteľne trvanlivá. Ak je úkrytkvalitatívne, životnosť je schopná trvať viac ako sto rokov

Porózna hlinka znižuje tepelnú vodivosť, ale práve táto vlastnosť môže viesť k absorpcii vody, ktorá ju pri zamrznutí zničí. Aby sa predišlo takýmto ťažkostiam, zakryte keramickú strechu pomocou glazúry, preto sa ukazovatele kvality neznížia ani v najťažších klimatických podmienkach.

Kovová dlažbaje jednou z najmodernejších možností čelenia strechy so sklonom 12-15 stupňov. Krásna imitácia hlineného analógu je spoľahlivá a odolná voči opotrebeniu, nebojí sa snehových zrážok alebo slnečného žiarenia, a preto je neuveriteľne populárna.

Vlnitý kovje tiež pomerne bežným materiálom na zastrešenie. Bohatá farebná paleta dodá vzhľad domu elegantný a atraktívny vzhľad. Kvalitné vlastnosti, funkčnosť, ako aj nízke ceny umožňujú použiť materiál na rôzne dokončovacie práce: obklady stien, výroba plotov a brán. Existuje teda dobrá príležitosť realizovať jeden architektonický návrh.

Asfaltová bridlica , známa aj ako Ondulin, je vyrobená z celulózových vlákien a impregnovaná bitúmenom, živicami, pigmentmi a minerálnymi prísadami. Ondulín je ekologicky nezávadný, lacný, prakticky neabsorbuje vlhkosť a je odolný voči zásadám a kyselinám. Okrem toho, materiál má vysokú zvukovú izoláciu, má širokýSpektrum farebných variácií sa ľahko inštaluje a môže sa použiť aj na zakrivených plochách.

Súčasne sa bitúmenový povlak spaľuje na slnku a vyznačuje sa zvýšeným nebezpečenstvom požiaru. Letné horúčavy a zimný mráz spôsobujú ťažkosti pri pohybe okolo strechy. Treba však poznamenať, že mnohé z najkvalitnejších úprav tieto nedostatky eliminujú alebo dokonca úplne eliminujú.

Nakoniec vyberámeplechy z tvrdeného skla alebo dvojskielna výrobu samostatnej časti strechy. Napríklad, priezor nad verandou, skleníkom, alebo dokonca v kuchyni alebo obývacej izbe. Myšlienka je určite zaujímavá, pretože povlak sa stane skutočným vrcholom a ozdobí exteriér domu a samozrejme priestor pod strechou. Sklo odoláva vysokému zaťaženiu vlhkosťou, snehom a vetrom.

V súhrne uvádzame, že výber stavebného materiálu by sa mal riadiť jednoduchým pravidlom: čím silnejšie je strecha, tým menší môže byť sklon svahu. Tento prístup zabezpečí dlhé prevádzkové obdobie stavby, ako aj minimálny vplyv nepriaznivých poveternostných podmienok.