Spathiphyllum (70 fotografií): typy a starostlivosť

Názov Spathiphyllum je odvodený z gréckeho slova spathe - závoj a fylón - list. Ľudia tejto rastliny sú pripočítaní s magickou schopnosťou prilákať lásku k domu, možno je to dôvod, prečo je často dávaná slobodným dievčatám a dámam, ktoré chcú zariadiť osobný život. Spathiphyllum, ktorý sa tiež nazýva "šťastie žien", "kvet lásky" alebo "biela plachta", je v starostlivosti veľmi nenáročný a dobre rastie v bežných vnútorných podmienkach, zdobia interiér sviežou kyticou listov a neobvykle vyzerajúcimi púčikmi.

Opis a typy spathiphyllum

\ t

Podobne ako väčšina členov rodiny Aronnikov, aj spathiphyllum pochádza z tropických a subequatoriálnych zemepisných šírok. Jeho prirodzený rozsah je mokré lesy Latinskej Ameriky, Indonézie, Novej Guiney a Filipín. V močiaroch na brehoch riek a potokov prevládajú ihličnaté húštiny.

Spathiphyllum sa vyznačuje pomerne veľkými kopijovitými listami s reliéfnymi žilami. V neprítomnosti stonky rastú priamo z pôdy, uvoľňujúc mnoho laterálnych výhonkov. Z času na čas, tenké puky kvetenstvo pokryté jedným veľkým okvetným lístkom vzostup z tmavo zelenej rozety. Jeho forma "cover" kopíruje listy, ale líši sa od nich jemnejšou textúrou a farbou. Najbežnejší odtieň je biely, hoci v dôsledku výberu alebo zavedenia farbív sa môžu objaviť jasne červené, ružové, žlté odrody.

Klasifikuje sa celkom 50 druhov rastlín z rodu Spathiphyllum, ktoré zasarozdelené do piatich častí. Populárne odrody zahŕňajú Spathiphyllum cannofolia, Spathiphyllum kvitnúce, Spathiphyllum Humboldt, Spathiphyllum je očarujúce, Spathiphyllum je lyžica-ako, Spathiphyllum Schlechter. Amatérski pestovatelia kvetov uprednostňujú nízke vnútorné odrody.

Kvitnúce spathiphyllum

Priaznivo sa líši od svojich kolegov dlhým obdobím kvitnutia a relatívne veľkým počtom pukov. S náležitou starostlivosťou, biely "vlajky" bude zdobiť závod celoročne.

Rozkošný Spathiphyllum

Môže sa pochváliť veľkými listami (asi 10 cm širokými a až 25 cm dlhými) s príjemnou matnou textúrou. Okvetný lístok stopky nie je snehovo biely, ale nazelenalý, a potom, čo fúzy zmiznú, syntetizuje sa v kryte ešte viac chloroplastov.

Spathiphyllum Picasso

Ocenené neobvyklým sfarbením listov. V jednej rastline môžu pretekať krásnymi širokými ťahmi - krémovo bielej, svetlozelenej, tmavozelenej, hnedej. Táto odroda v domácom skleníku vyzerá veľmi malebne, dokonca aj v čase, keď na nej nie sú kvitnúce kvety.

Domény Spathiphyllum

Má tiež pestrofarebné listy, ale svetlé a tmavé pruhy sa v nich striedajú častejšie ako u Picassa a sú usporiadané symetrickejšie. Na dvojfarebnom pozadí nie sú biele okvetné lístky, „obaly“ tak kontrastné ako na jednofarebnom, preto skutočnosť kvitnutia sotva ovplyvňuje dekoratívny efekt tohto druhu.

Spathiphyllum Sensation

Jedna z najväčších vnútorných odrôd dosahuje výšku až 1,5 m. Jeho listy sú tmavo zelené, od 40 do 80 cm dlhé, a kvety sú veľké a trvanlivé. Takýto trávnatý „krík“ pomôže vytvoriť atmosféru trópov v interiéri, navyše dokonale čistí vzduch a premieňa oxid uhličitý na kyslík.

Starostlivosť o spathiphyllum

Nákupom spathiphyllum v kvetinárstve sa nemôžete obávať, či exotický hosť zakorení na pravidelnom parapete. Táto rastlina toleruje aj nepriaznivé podmienky, ako je napríklad týždenná neprítomnosť zavlažovania, krátky deň svetla alebo teplota znížená na + 10 ° C. Po obnovení vhodnej klímy sa kvet vráti k normálnemu vývoju, ale pre pravidelný vzhľad bielych „vlajok“ a pomaranča z ihličnatých listov by mal poskytnúť maximálny komfort bez vyššie opísaných stresových situácií.

Osvetlenie

\ t

Mierne rozptýlené slnečné svetlo je veľmi dôležité pre členov subtropickej flóry, takže je nežiaduce umiestniť hrniec spathiphyllum do tmavého rohu. Juhovýchodné a juhozápadné parapety, uzavreté lodžie alebo verandy mu budú vyhovovať oveľa viac.

Nedostatok slnka vedie k vyčerpaniu listov a zastaveniu kvitnutia, ale spaľujúce lúče ovplyvňujú rastlinu. Nie je potrebné dokončiť „bielu plachetnicu“ - v jesennom a zimnom období jednoducho spomaľuje rastové procesy a znižuje potrebu fotosyntézy.

Polievanie

Konštantná vlhkosť pôdy a vzduchu je jednou z najdôležitejších podmienok pestovania spathiphyllum. Mal by byť napojený veľkoryso, ako ornica vyschne, pričom na panvici zostane trochu vody. Nestriekať listy postrekovacou fľašou. Kvapalina by mala byť oddelená. Nedovoľte nadmerné zavlažovanie v chladných podmienkach - ak sa v zime miestnosť nezohreje na príjemné hodnoty, je lepšie nechať pôdu pol suchú.

Teplota

Aby spathiphyllum dobre rástol a hojne kvitol, je potrebné udržiavať v miestnosti, kde stojí, teplú klímu. Najlepšie ukazovatele sú + 22 ... + 28C, počas zimného obdobia by linka nemala klesnúť pod + 15C, ale ak je to možné, je lepšie vybrať si kvetinu na pohodlnejšom mieste. Je tiež potrebné poznamenať, že „ženské šťastie“ reaguje zle na návrhy, takže ho nenechávajte v blízkosti otvoreného okna.

Hnojivá

Doba aktívneho rozvoja v spathiphyllum trvá od marca do septembra. Počas tohto obdobia dochádza k masívnemu rastu nových listov a pravidelnému (ideálne - celoročnému) vzhľadu kvetov. Na stimuláciu vegetatívnych procesov sa rastlina zavlažuje každé 1-2 týždne vodou s pridaním komplexného minerálneho činidla obsahujúceho dusík, fosfor a draslík. Najlepšie je kúpiť hotové hnojivo pre kvitnúce rastliny a aplikovať ho podľa pokynov. Spathiphyllum vníma celkom dobrú a hnojivú organickú hmotu - preTo môže byť vmiešané do pôdy trochu divoška alebo humusu.

Reprodukcia a transplantácia spathiphyllum

\ t

V súlade so všeobecným pravidlom sa spathiphyllum bush kúpil alebo daroval najprv v nádobe na prepravu 2 - 3 týždne, aby sa prispôsobil novým podmienkam a pravidelne ju zavlažoval. Potom musíte nájsť nie príliš veľkú kapacitu - inak všetky sily pôjdu k rastu koreňov a kvitnutia prestanú dlho.

Proces presadenia vyzerá takto: drenáž (malé kamienky, mleté ​​vaječné škrupiny, perlit) sa ukladá v nízkej vrstve na dne tak, aby tam mohla prúdiť prebytočná voda. Potom pridajte trochu pôdnej zmesi, jemne pretrepte korene bývalej pôdy, prehlbujte ich do nového hrnca a zakryte zvyšnú zem, mierne podbíjajte. Potom, rastlina veľkoryso napojená vlažnou vodou.

Pôda pre spathiphyllum musí byť veľmi voľná a porézna. Najlepšia voľba - listnatá zmes s pridaním rašeliny alebo kokosového substrátu v rovnakom pomere. Zem môže byť dodatočne obohatená o skladaný humus 3-4 roky starý - organická hmota vyživuje rastlinu, čo ju robí sviežou a zdravou.

Keď listy „bielej plachetnice“ naplnia väčšinu nádrže, zasadia sa do nových nádob. Na tento účel sa mladé výhonky po stranách oddelia koreňmi (môžu sa odtrhnúť alebo narezať nožom, nožnicami) a znovu zasadiť do vhodnej pôdy. Táto metóda je vlastne jedinou možnosťou.chov spathiphyllum, ktorý používajú pestovatelia kvetov.

Ak však pestujeme túto úrodu zo semien, potom budeme musieť čakať aspoň 4 roky na kvety z nových výhonkov. Mali by sa používať iba čerstvo zozbierané semená. Okamžite sa zasievajú do vyhrievanej a veľmi vlhkej pôdy pod vrstvou mulča, ktorá zabraňuje vysušeniu hornej časti zeme, potiahnutej filmom alebo sklom a ponechá sa až do klíčenia na slnku pri teplote + 23 ... + 26 ° C. Potom podporte podmienky spoločné pre sadenice rastlín, ktoré milujú teplo.

Spathiphyllum - foto

Táto rastlina dokonale zapadne do interiéru vášho bytu alebo domu, bude vyzerať skvele v záhrade alebo na verande. Pre tých, ktorí hľadajú inšpiráciu, odporúčame pred výberom kvetu a jeho pestovaním sa pozrieť na náš výber fotografií spathiphyllums. Vychutnajte si sledovanie!