Špargľa (80 fotografií): typy a starostlivosť

Akonáhle špargľa slúžila ako hodná výzdoba mnohých interiérov bytov a pracovných tried. Postupom času bol nezaslúžene zabudnutý a len o niekoľko rokov neskôr sa opäť stal žiadaným zástupcom flóry. To je často používaný kvetinármi vytvoriť zimné záhrady, niektoré odrody sú pestované v otvorenom poli, zdobenie nádvorí a terasy. Existujú aj jedlé odrody rastlín, ktoré sa nazývajú špargľa a používajú sa v rôznych formách. Všetky odrody trvalky reprezentované viničom, kríkmi a bylinkami. Zvážte, ako pestovať takú krásu doma a ako sa o ňu správne starať!

Hlavné typy

\ t

V súčasnosti je známych viac ako dvesto druhov špargle, ktoré sa vyznačujú dekoratívnymi vlastnosťami. To umožňuje vytvoriť vynikajúce kvetinové aranžmá, ohromujúce vertikálne fyto steny alebo ozdobiť interiér jednoduchými elegantnými vzorkami. Zo všetkých rozmanitosti možno identifikovať niekoľko trvaliek, najvhodnejšie pre domáce pestovanie.

Špargľa je pinnate

Pôvodnou krajinou tejto rastliny sú tropické pralesy Afriky, čo vysvetľuje jej vonkajšiu podobnosť s papraďou. Je to skôr rozvetvený ker, ktorý je v prirodzených podmienkach schopný kvitnúť malými bielymi kvetmi. V plochom prostredí, kvitnutie nie je pozorovaný, ale úžasné okrasné listy celkom kompenzuje tento nedostatok.

Špargľa

Stonky tohtoDruhy severnej Afriky schopné dosiahnuť tri metre na dĺžku. Táto krásna kučeravá trvalka má množstvo odrôd vhodných na pestovanie nielen v obytnom prostredí, ale aj v otvorenom teréne. Najmä špargľa "Jedlé", ktorých výhonky sa jedia čerstvé aj na varenie rôznych jedál. Rastlina obsahuje veľký komplex vitamínov a mikroelementov.

Špargľa

Trvalka má lignifikované pichľavé stonky, ktoré v prirodzenom prostredí rastu môžu dosiahnuť neuveriteľné dĺžky až 15 m, takže tento typ špargle patrí do rodu Lianovida. Doma, dĺžka výhonkov nepresahuje 4 m. Tento druh kvitne malými mliečne krémovými kvetmi, ktoré sa zhromažďujú v kvetenstvách.

Špargľa

Tento exemplár má druhý názov „Etiópsky špargľa“ a patrí do kategórie stálezelených trvaliek. Má nádherné voňavé kvitnutie, keď kvitne biele alebo ružové malé puky, rovnako ako prítomnosť okrúhlych plodov červenej farby.

Správna starostlivosť o špargľu

\ t

Túto tropickú rastlinu nemožno klasifikovať ako mimoriadne náročnú, ale je potrebná starostlivosť. Vo väčšej miere sa to týka zavlažovania, pretože zvýšená alebo znížená úroveň pôdnej vlhkosti môže viesť k rôznym druhom chorôb a smrti. Je tiež potrebné dodržiavať teplotný režim a pravidelne kŕmiť kultúru.

Osvetlenie

Špargľa je jednoducho dôležitá pre jasné rozptýlené osvetlenie, bez ktorého budú procesy syntézy pozastavené. S jeho nedostatkom možno pozorovať zožltnutie lístia a slabý rast. V tomto prípade pohyb kvetináča na slnečnú stranu ušetrí bez toho, aby naň dopadalo dlhé priame slnečné svetlo (tyl alebo rolety budú dobre fungovať na ochranu).

Teplota

Najprijateľnejší teplotný režim je + 18… + 22С. V podmienkach, keď teplomer stúpa nad a vlhkosť vzduchu je dostatočne vysoká, rastlina môže ochorieť, listy sa žltnú a rozpadajú sa. V zime sa špargľa odoláva teplotám do + 6 ° ... + 8C.

Vlhkosť

Špargľa netoleruje suchý vzduch, a preto si vyžaduje pravidelné postrekovanie. V lete sa tento postup vykonáva dvakrát denne. Sprej by mal byť oddelený vodou pri izbovej teplote. Po zalievaní je potrebné zlikvidovať vodu, ktorá zostala na panvici, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Priaznivá podmienka pre zariadenie je zostať v blízkosti iných kultúr, alebo dokonca v tej istej nádobe, kde je atmosféra s vysokou vlhkosťou.

Polievanie

Pravidelnosť zavlažovania závisí od sezóny. V lete môžete vodu niekoľkokrát týždenne (so silným suchom - 3 krát). V zime postačuje raz týždenne, pričom je potrebné zabezpečiť, aby pôda nevyschla. Ak je miestnosť dostatočne chladná, môže sa zredukovať zavlažovanie.

Hnojivá a obväzy

\ t

Hnojivá sa aplikujú na pôdu po celý rok. V jarnom a letnom období sa musí špargľa kŕmiť každý týždeň a s nástupom jesene sa frekvencia zvyšuje dvakrát - hnojivo sa musí aplikovať dvakrát za 7-8 dní. V zime sa kŕmenie redukuje na jeden mesiac.

Ako hnojivo sa používalo minerálne zloženie pre izbové rastliny. Organické prísady budú skutočnou „pochúťkou“ pre špargľu - mullein infúziu (1 polievková lyžica /1 liter vody) alebo vtáčie trus (1 lyžička /1 liter vody). Periodické obliekanie s organickou hmotou urobí z rastliny luxusnú a zlepší kvalitu pôdy a zmení ju na svetlú, voľnú, priedušnú.

Škodcovia a choroby

Hlavnou príčinou choroby tejto reprezentatívnej flóry je nesprávna starostlivosť. Zvýšená alebo znížená vlhkosť pôdy, sprevádzaná poruchami teploty, často vedie k zožltnutiu a pádu listov, hnilobeniu koreňového systému. Východiskom je vytvorenie priaznivej mikroklímy.

Žltnutie špargle možno často pozorovať v zime, keď je svetelný deň omnoho menší ako v lete. Okrem toho vykurovacie zariadenia vytvárajú príliš horúce podmienky. Aby sa zabránilo zožltnutiu, je v zime potrebné zorganizovať dodatočné osvetlenie s fluorescenčnými, LED alebo fitolamps.

Špargľa môže byť tiež veľmi škodlivá pre škodcov, z ktorých najnebezpečnejšie sú roztoče.a štítovka. Prítomnosť kliešťa môže byť rozpoznaná žltými a hnedými škvrnami, tenkou sieťovinou na listoch. Tento hmyz sa živí miazgou rastliny, v dôsledku čoho môže zomrieť. Bude vyžadovať liečbu chemikáliami (Fitoverm, Vermitek) nielen tohto hrnca, ale aj susediacich, pretože kliešť môže ľahko migrovať vzduchom.

Voskové kvapky žltkastej a hnedej farby na listoch naznačujú prítomnosť scythosu, ktorý sa tiež živí miazgou rastliny. Môžete sa ho zbaviť zavlažovaním pôdy a striekaním hrnca Aktarou.

Ako replantný špargľ

Oddenky špargle sa vyvíjajú pomerne rýchlo a zväčšujú sa, preto sa musí raz ročne presádzať. Toto by sa malo uskutočniť skoro na jar. Oddenok musí byť opatrne odstránený z hrnca, odtrhnúť zvyšnú pôdu, odrezať staré výhonky a korene. Je potrebné transplantovať do väčšej nádoby (pod tlakom rastúceho koreňa môže prasknúť tesný hrniec).

Pôdu na výsadbu je možné zakúpiť v predajni, alebo ju môžete vyrobiť kombináciou plechu, zeminy a piesku v rovnakom pomere. Na dne hrnca musí byť položený drenáž z kamienkov alebo expandovaného ílu. Po vysadení časti pôdy musí byť rastlina vložená do hrnca, posypaná zvyšnou pôdou a napojená.

Domáca reprodukcia

Existujú tri známe spôsoby šírenia semien na sadenie, sadenie a delenieBush. Keďže pestovatelia kvetov neprišli k spoločnému názoru, ktorý z nich je spoľahlivejší, zvážime každý zvlášť.

Reprodukcia špargle semenami

Materiál na výsadbu možno kúpiť v obchode alebo zbierať samostatne, keď špargľa vybledla a objavili sa malé bobule. Uchovávajte semená lepšie na suchom mieste. Môžete zasiať kedykoľvek počas roka, ale vzhľadom k tomu, že mladé výhonky budú potrebovať veľa svetla, je lepšie postup vykonať na jar, čo šetrí dodatočné osvetlenie. V malej nádobe musíte naliať pôdu zmiešanú s hnojivom. Na ochranu sadeníc pred škodcami a chorobami by sa mala pôda pred spätným zasypaním dôkladne zohriať a semená by sa mali spracovať manganistanom draselným.

Semená špargle sa usádzajú v pôde vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov od seba a ľahko sa posypú. Nádoba musí byť zakrytá sklom alebo fóliou (plastové vrecko) a položená na teplé miesto s teplotou vzduchu + 21 ... + 23 ° C. Pravidelne treba vetrať a postriekať lôžko pomocou destilovanej vody.

Prvé výhonky vyrastú za mesiac. Keď ich výška dosiahne asi 10 cm, je možné si vybrať na malé nádrže. Po ďalších 3 - 4 mesiacoch sa rastliny presádzajú do trvalých nádob naplnených drenážnou a výživnou pôdou.

Reprodukcia špargle delením

\ t

Niektorí pestovatelia kvetov považujú túto metódu za najjednoduchšiu. Ťažkosť spočíva len v starostlivom oddeľovaní, bez toho, aby došlo k poraneniu podzemku. Každá prijatápuzdro sa musí striasť zo starej pôdy, dobre kontrolovať av prípade potreby odstrániť poškodené stonky. Lúč je zasadený vo vlhkej pôde s hnojivom. Je lepšie umiestniť kvetináč najskôr v chlade (s teplotou do + 15 ° C), mierne tmavom mieste a pravidelne vodou. O mesiac neskôr ho môžete previesť do trvalého bydliska.

Reprodukcia špargle rezaním

Táto metóda sa považuje za najťažšiu, pretože sadivový materiál nie je vždy zakorenený. V skutočnosti, nový závod možno tiež získať z odrezkov, ak budete dodržiavať niektoré pravidlá, a to:

1) Pri rezaní materiálu používajte výnimočne ostrý nôž, pretože pri práci s nožnicami môžete stlačiť miesto rezu a rezanie sa začne hniť;
2) Znížiť minuloročné procesy nie dlhšie ako 15 cm, ponechať na nich niekoľko listov;
3) Ošetrite korene stimulátorom rastu.

Správny čas na prípravu materiálu je od júla do februára. Je tiež dôležité vybrať správnu pôdu, ktorá by mala zahŕňať rašelinu, mokrý piesok a perlit. Rezne sú najlepšie zasadené do plastových pohárov (môžete pozorovať vývoj koreňa) alebo malých kvetináčov. Vysadené procesy sú vypustené a pokryté balíkom, aby sa vytvorili skleníkové podmienky. Ďalej je potrebné vzduch a sprej pristátie denne. O mesiac neskôr, keď sa objavia korene, sa rastlina presadí do stálej nádoby.

Špargľa - foto

VýbornýDekoratívne vlastnosti špargle, ktoré jej dodávajú vzhľad svetlej čipky, umožňujú adekvátne ozdobiť akýkoľvek interiér. Zariadenie je ideálne pre umiestnenie v podmienkach bytov, terás, balkónov, dizajnu kaskádových a vertikálnych kompozícií, ako aj zostavovanie kvetinových kytíc. Môžete vizuálne zoznámiť so širokou škálou druhov, zhodnotiť ich krásu a eleganciu na obrázkoch prezentovaných vo fotogalérii článku. Šťastné prezeranie!