Sokel pre strešný strop: 80 fotografických nápadov

Pri dokončovaní stropu napínacou fóliou medzi stenou a plátnom zostáva medzera 7–8 mm. Aby sa to skrylo nie príliš estetickým detailom interiéru, používajú sa špeciálne soklové lišty (bagety), ktoré sú na trhu zastúpené vo veľkom sortimente. Ako si vybrať podstavec pre strešný strop bude popísaný nižšie a početné fotografie pomôžu orientovať sa v dekoratívnych kvalitách rôznych typov.

Typy soklov pre napínacie stropy

\ t

Výrobcovia stropných fólií odporúčajú uzavrieť spoje po obvode pogumovaným výliskom (krycou páskou). Ide o druh pružnej zátky, ktorá je pripevnená k kovovému profilu pomocou drážky tvaru T, F alebo L. Tieto pásky sú k dispozícii v obrovskom množstve farieb, ale spravidla majú jednoduchú hladkú textúru.

Elastické filety

Jednoduchá inštalácia a odstránenie ručne, bez ďalších nástrojov a lepidla. Jednoduchá inštalácia vrátane oválnych alebo vlnitých čiar je hlavnou výhodou úzkych gumových vložiek. Ale pre dekoratívne vlastnosti sú o niečo nižšie ako objemnejšie sokly z peny, plastu a polyuretánu, ktoré vytvárajú zaujímavý prechod medzi rovinami stropu a stien.

Plastové odkvapy

\ t

Vďaka svojej tuhosti je vhodný len pre miestnosti s dokonale rovnými stenami. Inak zdôrazní len všetky nedostatky. Tento typ soklových lišt sa používa predovšetkým vmiestnosti s vysokou vlhkosťou a často sa dodávajú s plastovými panelmi na steny. Sú upevnené skrutkami alebo skrutkami na nosnom profile stropu. To je lacná a praktická možnosť pre kúpeľňu alebo kuchyňu, kde sa pena môže rýchlo zmeniť na žltú a polyuretánové výrobky budú nadmerným luxusom.

Hranice z polyfoamu

\ t

Najviac rozpočtových prostriedkov na zapečatenie spojov na strope. Nízka hmotnosť materiálu značne zjednodušuje upevnenie - stačí kúpiť špeciálne lepidlo, ktoré neobsahuje rozpúšťadlá a prilepiť prvky do hornej časti stien. Povrch, ktorý je v styku s fóliou, musí zostať čistý. Po vysušení môžu byť penové vlysy vsadené na miesta rezu a natreté vodou riediteľnou farbou - takže sú presnejšie.

Polyuretánové podložky

\ t

Líšia sa od stropného pásu s väčšou šírkou a nedostatkom vnútorných upevňovacích prvkov, ale v žiadnom prípade nie sú podradené pružnosti. Značná hmotnosť gumových pásikov komplikuje proces ich upevnenia na steny - musíte použiť najsilnejšie lepidlo, tekuté klince alebo dokonca skrutky. Na vrchole tapety takéto filety nemôže držať, čo zanecháva svoju značku na dizajn miestnosti ako celku. V tomto prípade polyuretánové bagety najlepšie napodobňujú luxusné sadrokartónové výlisky, opakujú jedinečnú textúru drahých drevín a realisticky vyjadrujú lesk pozlátenia.

Drevené odkvapy

\ t

V kombinácii sStretch stropy sa používajú len zriedka. Po prvé, ťažko sa pripájajú len na steny, bez toho, aby sa dotýkali PVC fólie, a zakrivenie povrchu uľahčuje úlohu. Po druhé, časom sa prirodzený materiál nevyhnutne deformuje - vysychá, ohýba a praskne. Tento typ povrchovej úpravy je vhodný pre prímestské interiéry a napínacia tkanina v tomto prípade by mala byť matná a lepšia, ak to nie je PVC fólia, ale tkanina.

Ozdobné šnúry

\ t

Toto nie je presne sokel, ale často sa používa na utesnenie medzery medzi strešným stropom a stenami. Zaujímavé tkanie priadzí 2-4 farieb, často s lesklými kovovými vložkami, vyzerajú jednoducho úžasné medzi klasickými, orientálnymi a rustikálnymi motívmi izieb.

Môžete si kúpiť krásne lano požadovaného priemeru (optimálne 10 - 12 mm) v akomkoľvek sklade záclon alebo šijacích materiálov, a potom ho stačí „pritlačiť“ špachtľou do medzery a prilepiť tepelnou pištoľou v záhyboch.

Podsvietené osvetlenie

\ t

Osvetlenie LED po obvode stropu je základným atribútom najmodernejších interiérov. To je pomerne veľkolepá technika, ktorá vám umožní vizuálne zvýšiť výšku miestnosti a urobiť ju ľahšou. Rímsy pre podsvietenie sa spravidla vyberajú v bielej farbe s hladkou textúrou a pripevňujú sa až po lepení svetelnej pásky bližšie k napínaciemu plátnu. Diódy je možné zvoliť v ľubovoľnom tieni, sú tu tiežmožnosti s dúhovými farbami a rôznymi režimami prevádzky (napríklad girlandy vianočného stromu).

Najbežnejším typom osvetlenej bagety je polyuretán s najvýraznejším vzhľadom. Materiál stropného podstavca však nezáleží - hlavná vec je udržať ho pevne na stene tesne pod osvetľovacím pásom. A napriek tomu existujú špeciálne modely pre skryté osvetlenie - poskytujú výklenok pre montáž diódovej pásky alebo neónovej trubice, čo je veľmi výhodné pri vytváraní perfektnej opravy.

Ako si vybrať stropný podstavec?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že dizajn obvodového stropu nemá veľký vplyv na dizajn. Ale tento pohľad je nesprávny - na križovatke horizontálnych a vertikálnych rovín prechádza vizuálna hranica miestnosti, čo znamená, že tam je jednoducho potrebné vytvoriť slušný rám. Stropnú bagetu je možné porovnať s rámom, bez ktorého ani ten najkrajší obraz nevyplýva. V tomto prípade je umelecké dielo interiérom, pod ktorým by mal byť rám vybraný.

Podľa všeobecného pravidla, čím vyššia a priestrannejšia miestnosť by mala byť širšia a výraznejšia. Zároveň je potrebné udržiavať rovnováhu, vyberať hladké prvky pre bohato zdobené steny a stropy a luxusné štukové výlisky pre monofónne. No, ak farby, obrázky alebo vzory bagiet odrážajú všetky zvislé čiary - stĺpiky, oblúky, portály,stenové panely.

Pre rôzne variácie klasického štýlu budú vhodné biele polyuretánové lišty s vynikajúcimi kučeravými klenbami pripomínajúcimi alabastrové dekorácie starých sál. Pozlátenie je vhodné, ale nie pevné, ale vo forme tenkých prvkov na bielom matnom pozadí.

Ak je zvolený diskrétny anglický štýl, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou tried, knižníc a hosťovských izieb, odporúča sa použiť záclonovú tyč s textúrou lakovaného mahagónu. To môže byť imitácia rezbárstva, zlaté vložky - hlavná vec je, že všetky dohromady pripomínajú bohatý salón konca XIX - začiatok XX storočia.

Aj keď v etnických a dedinských smeroch dizajnu je strop strechy skôr výnimkou ako pravidlom, jeho matné alebo textilné možnosti pozdĺž obvodu môžu byť doplnené drevenými lištami alebo imitáciou polymérov dostupných druhov - borovice, popola, olše atď.

Jednoduché biele vložky sú optimálne vhodné pre väčšinu moderných trendov, ako je minimalizmus, hi-tech a loft. V provensálskom a škandinávskom štýle chýbajú stropné bagety ako také, ale nachádzame sa v bielej farbe.

Sokel pre zavesené stropy - foto

V našej fotogalérii si môžete prezerať možnosti použitia soklov pre strešné stropy v rôznych typoch interiérov. Obsahuje množstvo zaujímavých nápadov, stelesnených talentovanými dizajnérmi a remeselníkmi po celom svete. Z uvedených príkladov môžete jednoducho vybrať tú správnu.rám pre každú miestnosť so stropom z PVC fólie.