Snapdragon (65 fotografií): typy a starostlivosť

Snapragon má desiatky mien po celom svete. Niekde sa to nazýva "psi", niekde "hryzavý drak". Botanici tiež používajú definíciu "antirrinum" - "ako nos." Pestovatelia kvetov milujú jas, sýtosť a rozmanitosť. V prírode sú tu desiatky druhov a ešte viac sa chovajú v procese mnohoročnej šľachtiteľskej práce. Snapdragon je ideálny pre terénne balkóny a záhradné sadenice, môže sa pestovať v kvetináčoch alebo v kvetinovom záhonu. Niektoré vysoké odrody sú obzvlášť cenné pre kvetinárov, pretože aj cut-off antirrinum naďalej kvitne a kvitne až dva týždne.

Všeobecné charakteristiky

\ t

Snapragon pochádza z Ázie, Ameriky a Stredozemného mora. V záhradníctve sa začala aktívne používať v XVI. Storočí. Najmä botanici mali radi antirrinum veľké, rastúce v Severnej Amerike a južnej Európe.

Snapragon je svojou povahou vytrvalá rastlina, ale je vysadená ako jednoročná rastlina v domácnosti a záhradkárstve, menej často ako dvojročná rastlina. Má vysoké rovné a rozvetvené stonky, ktorých zaoblené výhonky sú zarastené drobnými chlpmi.

Spodné listy rastú proti sebe, nad - striedavo. Veľké farebné kvety sa zbierajú v klastroch. Môžu byť otvorené alebo uzavreté, jednoduché alebo froté. Farba je úplne iná, vrátane dvojfarebných odrôd. Žlté, biele, červené a ružové antirrhinum sú najčastejšie.

Kvety antirrinia sú dvojvrstvové a nepravidelného tvaru.To je to, čo pripomínajú otvorené ústa leva alebo draka. Príjemná vôňa počas kvitnutia poteší majiteľov sadeníc, ako aj prilákať včely a motýle.

Vrchol výberovej práce prišiel v Nemecku v desiatom storočí. Odrody sa líšia dĺžkou, tvarom kvetu, tvarom listov, vzhľadom a rastovými vlastnosťami všeobecne. Pestovatelia kvetov oceňujú snapdragons pre rozmanitosť a jednoduchosť.

Kvety snapdragon sa stále používajú v ľudovom lekárstve. Infúzia založená na nich sa používa ako prísada pri liečbe čriev a niektorých ochorení pečene, pri bolestiach hlavy a dýchavičnosti. Tonika a odvar sa používajú na starostlivosť o problémovú pokožku.

Druhy snapdragonov

V devätnástom storočí sa aktívne zapájalo chovateľstvo snapdragon alebo antirrinum. Teraz existuje asi tisíc odrôd rastlín, ktoré sú klasifikované podľa rôznych kritérií. Mnohé z nich sú mimoriadne dekoratívne. Najvýhodnejšie je použiť klasifikáciu výšky.

Vysoká alebo medzná hodnota - od 70 cm

\ t

Niektoré druhy môžu byť dlhšie ako jeden meter. V podstate majú pyramídový tvar a jasne nasýtené kvety. Okrem moderných odrôd, sú klasickejšie: bledozelená Aljaška, ružová Anna Herman, šťavnatá žltá Kanárska, hlboká Ruby, Rocketts jemných odtieňov a froté Madame Butterfly. Najčastejšie sa tieto odrody nepoužívajú v záhrade, ale pre kytice, ale niekedy sú zasadené v zložitých kompozíciách, ako sú vertikálne akcenty.

Polovica vysoká alebo stredne vysoká - 40–60cm

Ide o univerzálne klasické odrody a hybridy. Štruktúra týchto druhov je zložitejšia: hlavný výhonok stúpa nad výhonky druhého radu. Zaujímavými a veľkolepými predstaviteľmi sú zlatí, burgundskí alebo bieli monarchovia, ružová rúžová strieborná, bohatá Rubi, nezvyčajná dvojfarebná sviečka Tequila Sunrise, farebný Bisari a nezvyčajný kontrastný nemecký deň a noc.

Nízka - 25–40 cm

Ide o malé dekoratívne skupiny zvonkohry, Kimozi, Tip-Top, Kvetinové sprchy a iné. Oni sú často zasadené na výzdobu skalky, koberec kvetinové záhony, balkóny a rabatok. Cítia sa dobre v nádobách a ozdobných závesných košov.

Miniatúrny trpaslík - 15–20 cm

Trpaslicové odrody sa vyznačujú hustým malým kvetenstvom, ktoré vyzerá, ako keby bolo na vrchole sploštené. Omráčení sa podobá zníženým univerzálnym kríkom s voľným kvetenstvom.

Starostlivosť o hltan leva

Kvôli prosperujúcemu rastu a hojnému kvitnutiu vyžaduje dráčik ľahkú úrodnú pôdu. Pravidelne sa musí kŕmiť, a čo je najdôležitejšie, voda pravidelne. Ale nepreháňajte to, pretože s prebytkom vody, dokonca aj väčšina vlhkosť-milujúci rastlina zomrie.

Rašelina, piesok a organická hmota by sa mali pridávať do ílovitej pôdy tak, aby bola drobivá a vlhkosť nestagnovala. V piesočnatej pôde sa pridáva čierna pôda, listová pôda a humus. Štruktúra by mala byť taká, aby dobre zadržala vodu.

Zavlažovanie sa vykonáva podľa potreby, keď ornica zasychá. premulčovanie vhodné piliny, humus alebo čerstvo porezané trávy.

Čerstvo presadené rastliny sa nemôžu kŕmiť tak, aby nespálili odnož. Minerálne hnojivá s mikroživinami sa zavádzajú až po úplnej úprave.

Antirrinum toleruje ľahké mrazy do -5 ° C. Kvitne pred prvým významným mrazom. Je dôležité okamžite odstrániť kvetované kvetenstvo. Môžete tak natiahnuť obdobie kvitnutia a zároveň zabraňuje vzniku hnilobných a plesňových procesov.

Transplantácia a rozmnožovanie

\ t

Existujú dva spôsoby chovu hltanu leva: delením kríka a používaním sadeníc. Unikátnou špecifickou vlastnosťou je možnosť skladovania semien niekoľko rokov v pôde a potom samovoľne klíčiť.

Sadenice môžu výrazne urýchliť proces pestovania. Semená sú zasadené do špeciálnej krabice s drenážnymi otvormi. Kamienky, expandovaná hlina alebo akýkoľvek iný drenážny agregát sa naplnia na dno. Ako základ sa používa ľahký, drobivý substrát na báze trávnika, rašeliny a piesku s prídavkom popola a humusu. Predpierka sa naleje slabým roztokom manganistanu draselného.

Dekontaminované semená sa zmiešajú s pieskom a zasiali sa v rovnomerných dráhach v intervaloch niekoľkých centimetrov. Z vyššie uvedeného sú naplnené malým množstvom pôdy a postriekané vodou. Kapacita je dotiahnutá fóliou alebo potiahnutá sklom. Je potrebné ho odvzdušňovať každý deň, zvlhčovať pri sušení, skladovať pri teplote nad + 17 ° C. Prvé výhonky sú viditeľné do jednej a poltýždňov. O týždeň neskôr môže byť film odstránený.

Keď sa objaví prvá dvojica listov, sadenice sa môžu šíriť do hrnca pomocou rašelinových kvetináčov. Dočasné presádzanie v budúcnosti prispieva k bushiness a lepšie kvitnutie.

Do konca jari sa sadenice môžu presadiť do zeme. Ideálna pôda je hlinitá alebo piesčitá pôda. Má dve hlavné možnosti: priepustnosť vody a ventiláciu. Popol, komplexné hnojivá, humus a rašelina prispievajú k kvitnutiu. Tiež pre intenzívne a dlhodobé kvitnutie potrebujú veľa slnka.

Kontrola škodcov a chorôb

\ t

Silný a zdravý dráčik nie je náchylný na choroby a invázie škodcov. Ale niekedy sa vyskytnú problémy.

Antirrinum sa najviac obáva kmeňových lopatiek, vošiek, kliešťov, strapcov a baníkov. Aby sa zabránilo výskytu škodcov, je potrebné najprv zasadiť kvety na diaľku a včas ich zbaviť burín.

Lopatky stonky sú húsenice, ktoré ničia stonku. Ak sa objavia, je potrebné znížiť a spáliť poškodené rastliny, odstrániť všetky buriny okolo a spracovať zdravé kvety s chlorofosom. Profylaktické ošetrenie insekticídmi sa vykonáva až do jesene.

Nematódy a plesňové choroby ovplyvňujú koreňový systém. Mnohé problémy spôsobujú nadbytok vlhkosti a nedostatočnú priepustnosť vzduchu pre pôdu. Mozaika sa objaví zafarbená na listoch a lístkoch. Rez ovplyvňuje celú rastlinu. NajprvZnačky používali kvapalinu Bordeaux a jej analógy. Po týždni musíte liečbu opakovať. Periodicky sa používajú aj fungicídy.

Snapdragon - foto

Zostavili sme zbierku fotografií fotografického fotografa, ktorý vám pomôže orientovať sa vo vašom výbere, doplniť zelené sadenice alebo záhradné sadenice a vytvoriť harmonickú kompozíciu. Šťastné prezeranie!