Sklenené vlákno v interiéri bytu

Výber povrchovej úpravy stien, mnoho odmietnuť držať tapetu: papier je krátky-žil, syntetický - nenechajte vzduch cez. Zostáva snáď ten obraz, ale čo robiť, ak chcete do interiéru pridať krásnu textúru? V tomto prípade ideálnym riešením bude sklenený stenový papier - ekologicky nezávadný materiál vyrobený z najtenších sklenených vlákien, ktorý dokonale priľne k omietnutému povrchu, chráni ho pred mikrotrhlinami a plesňami a zároveň si zachová svoj bezchybný vzhľad po mnoho rokov.

Čo je to? Výrobné funkcie

Hlavnou surovinou pre tento materiál je kremenný piesok, ktorý sa mieša so sódou, vápencom a ílom a potom sa taví pri veľmi vysokých teplotách (+ 1200 ° C) a premieňa sa na tekuté sklo. Web-ako vlákna sú vytiahnuté z neho, navinuté na cievky a tkané do flexibilného priesvitného plátna.

Hrúbka vlákien sa nastavuje, urýchľuje alebo spomaľuje pohyb stroja a spôsob, akým sú vzájomne prepletené, ovplyvňuje fyzikálne a dekoratívne vlastnosti hotových sklární. Ukázalo sa teda, že je to malé, flexibilné a veľmi tenké pletivo s vystužujúcimi vlastnosťami.

Druhy črepov

V závislosti od hustoty a štruktúry je sklenený stenový papier rozdelený do dvoch typov - gossamer a vzorovaný. Prvé z nich sú hladšie, majú malú hmotnosť a používajú sa hlavne na dokončovacie stropy. Vzory sú ľahko rozpoznateľné výrazným reliéfnym vzorom, ktorý sa vytvára na tkáčskom stave, ako žakárplátno. Najobľúbenejšie textúry sú matovanie, geometrické tvary alebo kvetinové motívy.

Sklá na rezanie skla môžu byť spočiatku natierané hmotou, ale častejšie sú transparentne biele a prispôsobené na opakované použitie.

Sklené vlákno - je nebezpečné používať?

Analogicky so sklenou vatou sa mnohí ľudia obávajú používať sklenenú tapetu v interiéri. Tieto materiály sú však úplne iné - ak sa pozriete pod mikroskopom, môžete vidieť, že vlákna v izolácii sú krehké a majú ostré hrany, zatiaľ čo sklenené vlákna používané na tapetu sú oveľa pevnejšie, hladšie a majú pri prestávke rovný valcový tvar.

Pri lepení na stenu sa sklenené stenové panely dodatočne zlisujú, na jednej strane namáčajú lepidlom a na druhej strane farbou, po ktorej sa môžu voľne dotýkať bez rizika podráždenia pokožky.

Samotné dokončovacie práce sa však odporúčajú vykonať v uzavretých šatách a ochranných rukaviciach, pretože „holé“ sklenené nite môžu zanechať mikroskopické škrabance na rukách, čo spôsobuje svrbenie.

Výhody a nevýhody sklenených vlákien

\ t

Sklenené stenové mlyny sú v Európe veľmi populárne a na to existujú celkom pochopiteľné dôvody:

- Praktickosť - životnosť sklenenej steny je od 25 do 50 rokov, čo po dlhú dobu eliminuje potrebu robiť opravy, hoci ak chcete, môžete zmeniť farby a aktualizovať dizajn. Sú veľmi pevne držané, neodlupujú sa, nepoškodzujú domáce zvieratá.

- Šetrné k životnému prostrediu - na výrobu sklených vlákien používame iba prírodné materiály, ktoré sú úplne bezpečné pre ľudské zdravie a životné prostredie. Steny prelepené tapetou zo sklených vlákien voľne prenikajú vzduchom a vlhkosťou, pleseň sa na nich neobjavuje a je ľahšie dýchať v interiéri;

- Požiarna bezpečnosť - na rozdiel od papierových a polymérnych, sklenený stenový papier sa nezapaľuje a začína sa topiť len pri teplotách nad 1000 stupňov bez vyžarovania korozívnych výparov;

- Odolnosť voči vlhkosti - vďaka tejto kvalite je sklenený stenový papier ideálny pre kúpeľne a kuchyne. Tiež môžu prilepiť na fasády kuchynského nábytku alebo zástery slúchadiel;

- Estetika - povrch pokrytý „pavučinou“ ideálne vyzerá a zdá sa, že ide len o bezchybné sfarbenie; textúrované sklo tapetu dáva interiéru sofistikovaný vzhľad, a tiež vyzerá zaujímavo a nenápadne.

Z nedostatkov výroby skla môžeme rozlíšiť pomerne vysoké náklady, ktoré sú však vyrovnané dlhou životnosťou takéhoto povlaku.

Treba tiež poznamenať, že ak porovnáme napríklad s obrovskou škálou sieťotlače na vinylových tapetách, nemali by sme mať dosť široký výber vzorov. Ale ak vezmeme do úvahy steny predovšetkým ako pozadie pre zvyšok interiéru, potom voľba v prospech diskrétnej elegancie sklenenej tapety môže byť ešte výhodnejšie.

Ako lepiť sklo tapetu?

Hoci sklenený stenový papier má o niečo väčšiu váhu a hustotu akoiné valcované materiály na konečnú úpravu stien, ale vlastnosti ich lepenia sa takmer nelíšia. Pre začiatok je dôležité správne pripraviť povrch - mal by byť hladký, hladký a suchý. Malé trhliny a drážky do 1 m2 Cm. Sklolaminát sa skryje, ale zjavné nedostatky budú musieť byť stanovené pred začiatkom dokončovacích prác.

Na sklenenú tapetu sa používa špeciálne lepidlo na báze škrobu alebo PVA. Je dosť hrubá, takže sa aplikuje výlučne na stenu bezprostredne pred lepením. Valce sú narezané stacionárnym nožom na pásy s požadovanou dĺžkou, s toleranciou 10 cm na vyrovnanie vzoru.

Začiatok lepenia by mal byť z vertikálnej orientácie: okno, dvere alebo roh, kontrola správnosti línií s olovnicou. Môžete tiež zmerať šírku tapety a predznačiť steny pomocou ceruzky.

Ďalšie opatrenia sa nelíšia od postupu s papierovými alebo vinylovými nátermi: materiál je vyhladený plastovou stierkou, odstraňuje prebytočné lepidlo a vzduchové bubliny. Osobitná pozornosť by sa mala venovať spojom, ako aj rohom - mali by byť hladké, neprekrývali sa.

Po úplnom vysušení sa sklenená stena znovu natrie zriedeným lepidlom, aby sa znížila spotreba farby. O deň neskôr, môžete začať aplikovať dokončovacie dekoratívne vrstvy. V suchých miestnostiach je najlepšie zvoliť akrylovú farbu na báze vody, v kuchyni av kúpeľni môžete použiť latex odolný proti vlhkosti.

Farba náterusklenená tapeta môže byť 8 až 20 krát - tento parameter závisí od kvality materiálu, objemu vzoru a hustoty použitého náteru.

Sklenené vlákno v interiéri - foto

\ t

Ponúkame Vám výber fotografií, ktoré zobrazujú sklo v interiéri rôznych miestností. Tieto príklady pomôžu nájsť zaujímavé riešenia pre dekoráciu stien pomocou tohto materiálu a prísť s novými spôsobmi kombinovania textúr, farieb a vzorov. Nechajte sa inšpirovať!

Video: Ako maľovať sklenené vlákno?