Šedá tapeta v interiéri (80 fotografií) \ t

Univerzálnosť sivej nemožno preceňovať. Takéto úplne neutrálne pozadie je optimálnym riešením pre každý interiér. Achromatické spektrum nekonkuruje iným odtieňom, pretože je to len tieň, kríž medzi svetlom a tmou. Farby nábytku, výzdoby a textilu tak zostanú rovnako bohaté, ale vzhľadom na nedostatok kontrastu budú prijímané pokojnejšie.

Vplyv sivej

V prírode je sivá farba oblohy pokrytá oblakmi, kameňmi, suchou krajinou a rannou hmlou. To všetko sú statické javy, ktoré neobsahujú žiadne hrozby. Grey ovplyvňuje podvedomie upokojujúco, pripomínajúce súmrak a predpovedajúcu blížiacu sa noc. Bez jasných škvŕn však môže utláčať a navodiť nudu, takže achromatický interiér je stále doplnený farebnými detailmi.

Šedá paleta obsahuje veľký počet odtieňov - od takmer bielej až po sotva práškovú čiernu. Je to tiež farba mnohých kovov: železo, nikel, kobalt, zinok, ortuť, striebro. Šedá, ktorá má kvalitu tieňa, umožňuje vytvárať na plochých plochách optické ilúzie objemu. Táto technika je dobre známa umelcom, ktorí môžu kresliť realistické 3D obrazy pomocou jednoduchej ceruzky.

Výberom vhodného vzoru a textúry sivej tapety môžete priestor opticky zväčšiť, zväčšiť výšku miestnosti, prehĺbiť ju alebo ju rozdeliť na funkčné plochy. Táto povrchová úprava bude trvať čo najdlhšie, bez toho, aby spôsobila podráždenie, alevynikajúca kompatibilita so zvyškom spektra vám umožní meniť nábytok a textílie tak, ako sa vám páči, bez toho, aby ste museli znovu prilepiť steny.

Typy tapiet

V závislosti od výrobnej techniky, použitých surovín, estetických a prevádzkových vlastností je tapeta rozdelená do niekoľkých kategórií. Pri výbere obkladu stien by ste mali zvážiť jeho ekologickosť, trvanlivosť, odolnosť voči vonkajším faktorom a samozrejme vzhľad. Po preskúmaní potrebných vlastností bude oveľa jednoduchšie urobiť správne rozhodnutie v obchode.

Papierové tapety

Najdostupnejší a najbežnejší typ povrchovej úpravy. Sú jednovrstvové (simplexné) a dvojvrstvové (duplexné). Prvé z nich sú lacnejšie, ale zároveň sa trhajú rýchlejšie, druhé sú drahšie a hustejšie, pretože majú hladkú podšívku na dne a reliéfnu hornú vrstvu. Textúra papierovej tapety môže byť matná, lesklá alebo zmiešaná, hladká alebo s miernym reliéfom.

Vinylová tapeta

Sú podobné olejovej handričke, pretože sú vyrobené z rovnakého PVC. Pod dekoratívnym "predným" filmom je podklad z papiera alebo netkanej textílie. Takéto tapety sa líšia v bohatej textúre - môžu byť aplikované kovovým vzorom, sieťotlačou, hlbokým razením. Vďaka svojej odolnosti voči vlhkosti môže byť vinyl umytý vlhkou špongiou a niektoré môžu byť natreté akrylovým pigmentom na vodnej báze.

Textilné tapety

Takéto tapety sú vyrobené zo špeciálnych syntetických tkanín. Pozerajú sanaozaj luxusné, ale vyžadujú osobitnú zručnosť pri lepení a starostlivej starostlivosti v každodennom živote. Spravidla sa na dekoráciu haly alebo spálne v klasickom štýle používajú textilné povlaky.

Netkané tapety

Vyrobené z celulózových vlákien s malou (asi 30%) nečistotou polyesteru. Umožňujú vzduch a vlhkosť, ale sú silnejšie a trvanlivejšie ako papierové. Flizelín sa rýchlo prilepí na lepiacu stenu a po sušení sa nezmrští, čo z neho robí jeden z najvhodnejších typov povrchových úprav.

Tekuté tapety

Ide o drvený papier vo forme dekoratívnej omietky. Pred začatím práce vysušte zmes buničiny a lepidla riedením teplou vodou, potom sa aplikuje špachtľou na suchý, čistý povrch. Výhodou tohto povlaku je schopnosť skryť nevýhody stien, jednoduchosť použitia, schopnosť rýchlo odstrániť a nahradiť poškodené miesta, šetrnosť k životnému prostrediu.

Kombinácia s inými farbami

Na lepšie pochopenie povahy sivej farby je vhodné zvážiť, že jej odtiene sú vyjadrené v percentách, kde 0% znamená čisto bielu a 100% znamená čiernu. Odstupy svetla a tieňa umožňujú presne prenášať akýkoľvek obraz, napríklad čiernobiele fotografie a staré filmy. Sivá je achromatická a je úplne prirodzene obklopená akoukoľvek farbou. Dokonca aj pestrý vzor v štýle expresionizmu na jeho pozadí bude vyzerať zdržanlivo.

V moderných interiéroch veľmi častoBezfarebný dizajn sa používa tam, kde je prítomná len biela, sivá a čierna. Táto situácia vyzerá veľmi stručne a štýlovo, bez jediného zbytočného detailu. Ak chcete pridať farby, vždy sa to dá urobiť pomocou dekoru, textilu alebo farebných svetiel.

Zdá sa, že chladné tóny sú doplnené svetlošedou farbou. Prírodná paleta vody, skál, zimných krajiniek je dokonale kombinovaná s tapetou farby daždivej oblohy. Všetky odtiene modrej a modrej, bielenej zelenej, jemnej ružovej, levandule pomôžu zjemniť sivosť a dodajú trochu romantiky do interiéru.

Teplé farby, ako je žltá, oranžová, červená, limetková a fialová, spolu s ich jasným spektrom, okamžite prinesú veselú náladu do matnej šedej miestnosti. Okrem toho, grafitové odtiene vyzerajú veľmi zaujímavé v kombinácii so zlatom, pripomínajúc šperky z niekoľkých drahých kovov.

Šedá tapeta v interiéri - foto

Nové príklady dizajnov využívajúce sivé tapety sú zhromažďované vo fotogalérii na našich webových stránkach. Vaša pozornosť vám prinesie moderné kreatívne riešenia pre štýlové a pohodlné interiéry rôznych miestností. Ak chcete, môžete použiť svoje obľúbené nápady tým, že plán opravy vo vašom vlastnom byte alebo dome.

Šedá tapeta v obývacej izbe

Šedé polotóny sú jednou z najlepších možností na zdobenie modernej obývačky. V malej miestnosti stojí za to zostať na oceli,perla, myši bez ostrých kontrastov. Je dobré, ak tapeta vizuálne prehĺbi priestor, ale hlavná vec je, že oči by nemali byť unavené z tlače. Jedna zo stien môže byť ozdobená čierno-bielymi fotografickými tapetami, napríklad s obrazom panorámy mesta. Do achromatickej obývačky sa nezdalo nudné, môžete si kúpiť pohovku s jasným čalúnením, niekoľko farebných rámov alebo obrazov, zavesiť závesy v tóne.

Šedá tapeta v spálni

Keďže sivá je farba súmraku, sama podporuje rýchly spánok a odpočinok. Je však dôležité, aby sa miestnosť na spanie nezmenila na pochmúrny suterén: ak sú steny tmavé, nábytok by mal byť biely, ako aj strop a podľa možnosti záclony. Tiež by ste sa mali vyvarovať ostrým kontrastom, preferovať vyhladenú hru poltónov. Spálňa so šedou tapetou sa bude zdať pohodlnejšia, ak ju doplníte mäkkými textúrami - zamatovým kobercom, kobercom s vysokým zdriemnutím, vankúšmi, potiahnutím a tiež dobrým osvetlením.

Šedá tapeta v detskej izbe

Detská izba je miestom, kde je tapeta najviac ohrozená. Vzhľadom na túto skutočnosť si môžete vybrať špeciálne "sfarbenie" s aplikovaným čierno-bielym vzorom. Dieťa tak dostane zaujímavú a rozvíjajúcu sa lekciu a rodičia sa nebudú musieť starať o to, ako odstrániť stopy zo stenového pera. Šedá pre školákovTapeta bude tiež dobrou voľbou, nie rozptyľovať od školy a odpočinku, ale v tomto prípade je lepšie kúpiť farebný nábytok.

Šedé tapety na chodbe

Vzhľadom na malú plochu chodby je najúspešnejšia neutrálna dekorácia interiéru. Spravidla sa v takýchto miestnostiach používajú monochromatické svetlošedé tapety alebo textúra pod murivom, kameňom, bieleným drevom. Všetky typy náterov sú vhodné pre chodbu, ale najpraktickejším riešením bude vinyl - v prípade kontaminácie ho možno umyť, kvapky z vrchného ošatenia a dáždniky nezanechajú stopy, menšie škody budú mať domáce zvieratá. Okrem toho, na niekoľkých metrov štvorcových bude rozdiel v cene valcovania takmer nepostrehnuteľný.

Šedá tapeta v kuchyni

Pokojná sivá farba kuchynských stien je vynikajúcim zázemím pre achromatické biele alebo čierne slúchadlá, ako aj pre svetlé nábytkové riešenia. Je v súlade s kovovým kovaním, kamennými doskami, presklenými fasádami, zdôrazňuje elegantný dizajn domácich spotrebičov.

V porovnaní s bielou, šedou je praktickejšia, nie je to tak výrazné škvrny alebo žltnutie, ktoré sa nevyhnutne objavujú počas varenia. Tapeta v kuchyni by však mala byť odolná voči vlhkosti a vysokej teplote. Pre zásteru si vyberte silnejší povrch, alepovrch ostatných stien môže byť pokrytý vinylovým, netkaným alebo skleneným tkanivom šedej farby.