Šedá farba v interiéri: ako a kde aplikovať

Mnohí považujú šedú pochmúrnosť, snažiac sa ju nepoužívať pri zdobení domu. Ale v palete je sotva rovnako neutrálny, zdržanlivý a univerzálny tón, ktorý sa ľahko kombinuje s absolútne všetkými ostatnými farbami. Ak vyberiete správne textúry a odtiene, sivá farba v interiéri bude vyzerať moderne a štýlovo, čím sa zníži jas príliš nasýtených prvkov a zmäkčí čiernobiely čiernobiely dizajn.

Interiér v odtieňoch šedej - vplyv na psychiku

Výklad jedného z najpopulárnejších psychologických testov na výber farieb - Luscherov test - naznačuje, že ľudia, ktorí sú unavení zo stresu, skúšok a konkurencie, často uprednostňujú šedú. Vyjadruje túžbu po pokoji, odpočinku, samote. Nemajú obyvatelia megacít, ktorí neustále žijú v napätom rytme, prísť domov? Ak áno, potom interiér v šedých tónoch poskytne pohodlný priestor pre obnovenie sily a duševnej energie.

Achromatické prostredie je vhodné pre tých, ktorí musia veľa pracovať s ľuďmi a robiť mentálnu prácu. Obklopený šedou môžete dočasne zabudnúť na problémy, vymazať ďalšie informácie z pamäte a ponoriť sa do pokojnej prázdnoty.

A ak v určitom okamihu chcete emócie, stačí ozdobiť byt jasným doplnkom alebo vybrať farebné textílie - a život bude hrať s novými farbami.

Kombinácia s inými farbami

Neutralita sivej vám umožňuje doplniť ju akoukoľvekodtiene - od pastel po pripylenno-dark. Ale najviac harmonické možnosti sú navrhnuté samotnou prírodou, a to sú veľmi výrazné kontrasty: obloha sa stáva jasnejšou medzi mrakmi; fialovo-ružový západ slnka na pozadí mrakov; jarné zelene na konáre stromov; žlté kvety okolo kameňov v horách.

Hnedo-béžové, pieskové a zlaté odtiene, ako aj teplá biela (smotana, vanilka, šampanské) vyzerajú pri sivej farbe trochu neprirodzene - je to spôsobené rozdielnou teplotou farby.

Sivá s modrou

Tento klasický tandem odráža neustále sa meniacu dokonalosť nebeskej rozlohy a širokú škálu jej odtieňov - od tmavých búrkových mrakov až po priesvitný opar; od tmavomodrého po vzdušný svetlomodrý závoj. Táto kombinácia podporuje relaxáciu, a preto je najvhodnejšia pre oddychové miestnosti - spálňu, obývaciu izbu, kúpeľňu.

Sivá s ružovou

Veselý odtieň jarných kvetov na sivom pozadí vyzerá, že žiari z vnútra, čím sa vytvára romantické a trochu frivolné prostredie. Ružové prvky interiéru určite potešia dievčatá s jemným ženským charakterom. Je to tiež dobrá voľba pre detskú izbu pre malú princeznú.

Sivá so zeleným

Je ťažké nájsť prirodzenejšiu dvojicu farieb ako sivú a zelenú. Ich spojenie je spojené s prvými výhonkami, ktoré sa objavujú na holej pôde, pričom na konáre kvitnú len listy.

Vápnodokonale osviežuje monochromatický dizajn a pripomína, že aj v konkrétnej mestskej džungli musí byť miesto pre prírodu.

Sivá so žltým

Ak ide o ideálnu farbu na rozptýlenie šera - potom je žltá. Spolu vyzerajú ako organické ako slnko a tieň. Interiér v žltošedých farbách je optimistický, v akomkoľvek pomere sú tieto odtiene zmiešané a môžete použiť takú nádhernú kombináciu v absolútne všetkých miestnostiach.

Sivá s červenou

Vzájomné pôsobenie najaktívnejšieho a najviac uvoľneného tónu v celom spektre vytvára veľmi zaujímavý efekt - akoby jednotlivé fragmenty čiernobielej fotografie zostali vo farbe a zároveň maximalizovali ich jas.

Veľké červené detaily v sivom okolí priťahujú pozornosť a objavujú sa v celej ich sláve. Toto je avantgardné rozhodnutie, ktoré bude vyhovovať odhodlaným a vášnivým osobnostiam.

Štýly interiéru a sivá

Šedá je všade obklopená modernou osobou - výškové budovy v obytných zónach a mrakodrapy obchodných centier, kancelárií a výrobných prevádzok, ciest a chodníkov. Táto farba je teda takmer nepostrehnuteľným, obvyklým pozadím pre život. Vzhľadom na svoj priemyselný charakter tvorí základ urbanistických trendov. Patrí medzi ne podkrovie, hi-tech, rovnako ako minimalizmus.

Prítomnosť šedej prírody ho však robí rovnako dobrým základom pre bledé etnické motívy -Škandinávsky štýl, Provence. Niekedy v tomto tichom tieni tvorí aj klasický interiér.

Loft

V mestskom podkroví zohráva sivá takmer vždy vedúcu úlohu, ktorá zaberá 70 až 100% priestoru. Steny sú vyrobené z betónových alebo lacných silikátových tehál, rovnako ako kovové potrubia komunikácie - to všetko je určite achromatické odtiene, ale vďaka obrovským oknám tento interiér vyzerá slobodne a priestranne.

Technológia Hi-tech

S najväčšou pravdepodobnosťou, pred niekoľkými desaťročiami, si sci-fi spisovatelia predstavovali dom 21. storočia týmto spôsobom: leštený kov, príjemný plastový dotyk, plexisklo, najnovšia technológia s dotykovým ovládaním - a nie jediná vec navyše. V prevažne zrkadlovo monochromatických textúrach vyzerá šedá tak organicky, že nemá zmysel ju nahradiť inými farbami.

Klasický štýl

V klasickom interiéri je šedá omnoho menej bežná ako biela, béžová, hnedá a zlatá, ale pre pokojný a diskrétny dizajn je to skutočný nález.

Túto farbu je možné použiť s rovnakým úspechom tak v dekoráciách, ako aj v domácnosti, nábytku, tkaninách, ale v každom prípade by mala byť textúra matná. Jedinou výnimkou sú malé strieborné vzory na tapete alebo kovové kovanie.

Škandinávsky štýl

V severoeurópskom dizajne sa zvyčajne používajú najľahšie odtiene sivej amusia byť zriedené čistými bielymi, bielenými drevenými detailmi, roztrúsenými ľudovým dekorom (patchwork, tkané koberce, pletené textílie). Takýto dizajn je vhodný pre malé a stredne veľké miestnosti a vytvára v nich tiché pohodlie s poznámkami domáceho tepla.

Provence

V rustikálnej jednoduchosti Provence je miesto pre všetky pastelové odtiene, vrátane šedej. Nemala by to však byť tvrdá farba betónu alebo ocele, ale skôr prirodzené odtiene transparentnej modrej hmly, horských kameňov, dreva opáleného slnkom, nenatretého plátna alebo mierne špinavého vápna.

Dôležité je správne osvetlenie!

Sivá je vlastne farba tieňa, takže aj v najzriedenejšej verzii zavádza do interiéru svetlý súmrak. Aby sa zabránilo pocitu neustáleho zatiahnutého neba, je veľmi dôležité starať sa o zdroje svetla.

V sivej miestnosti by mali byť veľké okná, ktoré by sa mali prednostne ponechať otvorené aspoň počas dňa. Zvyšok času, početné reflektory, veľké stropné lustre a nástenné svietniky môžu nahradiť nedostatok slnka.

Vizuálne roztiahnite priestor a zvýšte množstvo svetla - pomôžu zrkadlám, skleneným dverám a priečkam, ktoré sa nachádzajú oproti jasným zdrojom svetla, ako aj lesklým povrchom.

Interiéry v sivej farbe - foto

Ak uvažujete o použití šedej farby v interiériApartmány, ponúkame začať sa pozrieť na to, ako to vyzerá v už zariadené izby. Tieto fotografie môžu byť základom pre budúce opravy vo vašej domácnosti a len dobrým zdrojom užitočných nápadov.

Šedá farba v obývacej miestnosti

Salónik v odtieňoch sivej je miestom, kde bude príjemné zhromažďovať a oddychovať pre ľudí všetkých vekových kategórií, chutí a preferencií bez výnimky. Neutralita tejto farby je zmierlivá a prispieva k pokojnému odpočinku, a to ako samostatne, tak aj ako veľká spoločnosť.

Šedá farba v interiéri kuchyne

Kuchyňa, v ktorej dominujú sivé odtiene, vám umožní plne sa sústrediť na proces varenia. V mnohých ohľadoch pripomína výrobné priestory špičkových reštaurácií, kde je všetok nábytok a dosky určite vyrobené z ocele. Ale aj v prípade, že domáca kuchyňa má drevený nábytok a dosky z liateho kameňa, šedá farba bude štýlová a praktická.

Šedá farba v interiéri spálne

V pokojnom sivom prostredí je veľmi ľahké relaxovať a mať dobrý odpočinok. Hlavná vec je, že výzdoba spálne by nemala byť príliš tmavá - namiesto bohatého grafitu je lepšie zvoliť mäkšie, jemné tóny s matnou alebo svetlou hodvábnou textúrou.

Šedá farba interiéru kúpeľne

Šedá povrchová úprava je veľmi praktickým riešením pre kúpeľňu, pretože na takomto povrchu nie je takmer žiadne rozstrekovanie vody alebo škvŕn zo sušeného kondenzátu. Ale pri výbere tieňa by ste mali brať do úvahy veľkosť miestnosti - čím menšia je plocha v kúpeľni, tým jasnejšia by mala byť farba alebo dlažba a sivá by mala byť s výhodou pridaná s bielym leskom a ďalšími zrkadlami.

Šedá farba interiéru chodby a chodby

Keďže v chodbe alebo na chodbe nie je takmer žiadne prirodzené svetlo, v tomto prípade je nevyhnutné nainštalovať nejaké žiarivé žiarovky a zavesiť veľké zrkadlo. Odporúča sa aj biely strop a minimálna (alebo úplná absencia) kontrastných farebných kombinácií.

Šedá farba v interiéri detskej izby

Pre príliš aktívne deti môže šedá farba pôsobiť upokojujúco, okrem toho je univerzálna - vhodná pre dievčatá aj chlapcov. Aby monochromatický interiér detskej izby nevyzeral smutne, mal by byť doplnený o jednu alebo dve čisté farby: zelenú, oranžovú, ružovú, modrú alebo žltú.

Video: Šedá v interiéri