Šatník (70 fotografií): typy, ako si vybrať

Skriňa už nie je inováciou v interiéroch. Jeho narodenie sa datuje do XVI storočia, kedy bola vynájdená prvá konštrukcia z masívneho dreva, ktorá bola k dispozícii len v bohatom prostredí. O niekoľko storočí neskôr (v 19. storočí) sa začala výroba továrenského nábytku, vďaka čomu bol nákup skrinky prístupný rôznym segmentom obyvateľstva. Stala sa dobrou alternatívou k ukladaniu vecí do truhly a košov. Moderné skrine sa líšia veľkosťou, obsahom, rôznym dizajnom a ďalšími funkciami, ktoré z nich robia užitočný kus nábytku.

Typy skríň

\ t

Pred niekoľkými desaťročiami boli skrine väčšinou vzorované tvary a veľkosti. Rovnaké návrhy možno nájsť v rôznych domoch a iba bohaté interiéry zdobia plody dizajnu. K dnešnému dňu, rôzne modely skríň sa stala tak veľká, že niekedy je ťažké urobiť správnu voľbu. K dispozícii je podmienená klasifikácia skríň, podľa ktorej sa nábytok delí na poddruhy.

Materiál na výrobu

Materiál, z ktorého sa nábytok vyrába, má veľký význam, pretože hovorí o jeho environmentálnych vlastnostiach, ako aj o spoľahlivosti konštrukcie. Použitie vysokokvalitných surovín má za následok dlhú životnosť výrobku. Na výrobu moderných skríň používajú tradičné aj netradičné suroviny, a to:

Drevo -Najspoľahlivejší, ekologický, ale drahý materiál. Takýto nábytok zdobí bohaté klasické interiéry, ktoré sú ich neoddeliteľným atribútom. Väčšia trvanlivosť má dub, breza, buk. Veľkou výhodou návrhov na skladovanie odevov z dreva je aj to, že veci budú mať príjemnú vôňu;

Drevotrieska - najobľúbenejší materiál. Technológia jeho výroby je pomerne jednoduchá, takže nábytok je relatívne lacný. Pri výrobe skríň sa používajú laminované dosky, ktoré v konečnom dôsledku dopĺňajú pekný elegantný dizajn. Je potrebné vziať do úvahy jednu skutočnosť - drevotriesková doska sa bojí vysokej vlhkosti, steny môžu napučať, takže pri výbere miestnosti musíte byť opatrní. Pre šatník na chodbe je lepšie zvoliť iný materiál;

MDF - často používaný európskymi výrobcami nábytku, pretože má takmer všetky výhody dreva, ale je oveľa lacnejší. Technológia výroby takýchto panelov na báze dreva je podobná výrobe drevotrieskových dosiek, ale líši sa v tom, že suroviny neobsahujú prísady živice, a preto sú neškodné;

Látka - to je presne možnosť, ktorá sa vzťahuje na neštandardné. Textilné plátno, ktoré tvorí rám takého úložného priestoru na šatníkové skrine, môže byť možnosťou turistiky alebo môže byť krásne zariadené pre domáce podmienky. Tkanina nemá krídla a je uzavretá zipsom. Zachraňuje tých, ktorí sú stiesnení v hotovosti alebo často cestujú;

Plexiglas -aj neobvyklým riešením pre moderné zariadenie. Hlavne používa matné sklo alebo vlnité, takže obsah skrine nie je vystavený pre všetkých vidieť.

Materiály, ako sú drevovláknité dosky, kovy a plasty, môžu byť zahrnuté do vnútorného plnenia skrine. To platí najmä pre štýly krajiny a návrhy podkrovia. Police alebo koše na oblečenie sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a fasády môžu byť okrem výplne zdobené plastom.

Otvorenie

Jedna z klasifikácií rozdeľuje typy skríň podľa spôsobu otvárania dverí. Tu sú dva typy konštrukcií - hojdačka a priestor. Prvá je snáď známa každému človeku. Swinging dvere majú viac ako storočie histórie a nestrácajú význam pre tento deň. To je vysvetlené ich pohodlie - otvorené dvere nezakrývajú priestor, takže nájsť potrebné veci nie je ťažké. Dobrá voľba, keď je veľký šatník vybavený niekoľkými prekážkami, ktoré otvárajú rôzne priestory. Systém krídlových dverí má navyše dlhú životnosť. Náklady na takúto skriňu sú oveľa menšie ako náklady na štruktúru komory. Čo sa týka nedostatkov, možno ich pripísať potrebe dostatočného priestoru pred ním, aby sa dvere mohli voľne otvárať.

Posuvné skrine sú relatívne novým vývojom, kde sa bariéry pohybujú v dôsledku mechanizmu koľajnice. Rýchlo vyhralipopularite kvôli úsporám priestoru a originalite výkonu. Priestory môžu byť trupu alebo vstavané, majú jeden alebo viac dverí, ktoré sú často doplnené veľkými zrkadlami. Podľa objednávky si môžete vytvoriť šatník akejkoľvek dĺžky a hĺbky, dokonca usporiadať celú šatňu. To je skvelá voľba pre malé priestory, najmä chodby, kde je vždy nedostatok priestoru.

Stojí za zmienku, že v moderných modeloch existujú kombinácie rôznych otváracích systémov. Skriňa môže mať napríklad dve priehradkové dvere, ktoré zakrývajú police a priečnik s vešiakmi, a jedno sklopné dvere, za ktorými sa skrine skrývajú.

Podľa výstavby

\ t

V závislosti od konfigurácie miestnosti si môžete vybrať skrinku rôznych tvarov. Každý z nich môže byť dosť priestranný, ale je dôležité, aby sa nepohltil priestor, ale zlúčil sa s vnútorným priestorom. Rozlišujú sa tieto formy skríň:

Lineárna je dobrou voľbou pre obdĺžnikové miestnosti. Konštrukcia skrine je sklad s rôznymi priehradkami, ktorý je inštalovaný pozdĺž jednej zo stien. K dnešnému dňu, na predaj možno nájsť pomerne tenké vzory, asi 35-40 cm hlboké, čo umožňuje inštalovať v úzkych miestnostiach;

Roh - ideálny pre štvorcové a neštandardné izby. Takáto skrinka, diskrétne umiestnená v slepom rohu, prispeje k významnému vyloženiu miestnosti;

Radius -konštrukcie typu oddelenia, ktoré sú umiestnené v rohoch priestorov. Dvere týchto skríň majú polkruhové alebo zakrivené tvary, ktoré vyzerajú celkom štýlovo v každom interiéri. Radiálne skrine majú veľkú hĺbku a najčastejšie sa nachádzajú v miestnostiach chodieb - oblečenie nielen majiteľov domu, ale aj hostia tu zapadnú. veľkostí a prevedení.

Vlastnosti v rôznych interiéroch

\ t

Skriňa, ako už bolo uvedené, môže byť navrhnutá na rôzne účely. To môže uložiť detské oblečenie alebo oblečenie pre dospelých, horné alebo dolné šatník. Od toho, pre koho alebo pre koho je kabinet kúpený, závisí jeho umiestnenie v byte. Stojí za zmienku, že pri výbere dizajnu v tejto alebo tej miestnosti je potrebné venovať pozornosť vonkajším údajom - skrinka musí harmonicky zapadnúť do dekoru miestnosti. Dôležitá je aj vnútorná výplň - prítomnosť a počet priehradiek, zásuviek, políc by mali zodpovedať číslu skrine, ktorá sa má umiestniť, aby nezostalo veľa nevyužitého priestoru.

Šatníková skriňa v obývacej izbe

V obývacích izbách sa skrine inštalujú pomerne zriedka - táto miestnosť by mala byť taká bez nábytku, ako je to len možné, s výnimkou pohodlného sedenia, malých modulárnych skríň. Avšak, v malých bytoch, kde jedna izba môžeubytovať viac zón, toto usporiadanie je niekedy jedinou možnosťou. Dobrá voľba, ak šatník je prvok steny alebo bude mať navyše v podobe bočných regálov, políc, TV skrine, ktoré tvoria jeden súbor.

Šatníková skriňa v interiéri spálne

Často bývajú v ubytovni ľudia zvyknutí vyberať si oblečenie, aby opustili dom. Táto izba je najlepšou voľbou - okrem postele, chýba tu nábytok vo väčšine prípadov, takže šatník nájde hodné miesto. Ak to miestnosť dovoľuje, môžete si zobrať celú stenu na usporiadanie skrine, napríklad pozdĺž steny s dverami. Vzhľadom k tomu, vrchné oblečenie nie je miesto v spálni, police alebo zásuvky sa objaví ako vnútorné plnenie, je celkom možné obmedziť na jeden bar pre závesy.

Šatníková skriňa v interiéri chodby

Stáva sa, že je najťažšie vybrať si vhodný model na umiestnenie chodby, najmä ak má chodba malé rozmery. Najlepšou možnosťou by boli uhlové konštrukcie. Môže sa vyskytnúť aj lineárny, ale musíte si vybrať skrine s malou hĺbkou. Preferovaný priestor typu krídla, ktorým možno vydávať zrkadlá. Je vhodné zvoliť si nábytok v chodbe v jasných farbách, pretože tmavé fasády výrazne zúžia miestnosť.

Šatníková skriňa v interiéri škôlky

Je veľmi dôležité, aby dospievajúci mali svoje vlastnépriestor, kde môžu nezávisle organizovať situáciu tak, ako sa im páči. Okrem toho, že šatník pomôže vyriešiť problém ukladania mnohých detských odevov, bude tiež učiť dieťa, aby udržiaval poriadok vo svojich veciach. Veľké konštrukcie nie sú potrebné - je lepšie dávať prednosť kompaktným rohovým alebo úzkym lineárnym skrinkám, ktoré sú súčasťou nástennej súpravy. Niekedy sa miesto pre takúto skrinku nachádza pod podkrovnou posteľou.

Ako si vybrať šatník

Keď posielate šatník na nákup, musíte si sami určiť najdôležitejšie vlastnosti, ktoré by mali zodpovedať - možno hľadáte kompaktný rohový úložný systém alebo veľkú lineárnu skrinku pre detskú izbu alebo mini šatník pre spálňu. Je potrebné vykonať starostlivé merania miestnosti, kde sa má inštalovať, a zvážiť, ktorá konfigurácia je najvhodnejšia.

V prípade moderných interiérov, ktoré sú zvyčajne navrhnuté v štýle staršieho, je potrebné vybrať vhodný nábytok. Napríklad klasický štýl šatníka má najčastejšie lineárny alebo radiálny tvar a z farebnej palety sa dáva prednosť bielej a wenge. Nábytok Provence by mal vyzerať stručne a elegantne a štýl krajiny je najlepšie doplnený drevenou skriňou z hrubej povrchovej úpravy, prípadne s prvkami rezbárstva. Moderný minimalizmus podporuje jednoduché formy a neprítomnosť nadmernej výzdoby, zatiaľ čo loft je schopný zaujať svojou originalitou a prítomnosťou hostíkovová skriňa.

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý stojí za to vidieť, je vnútorná organizácia skrine. V kompaktných modeloch je spravidla dvojica priehradiek, kde sú umiestnené police na oblečenie a držiak na vešiak na šaty. Veľké skrine majú viac príležitostí na umiestnenie rôznych typov oblečenia, od spodnej bielizne až po zimnú vonkajšiu skriňu. Často sa „výplň“ skríň skladá z troch úrovní: horná je určená pre veci, ktoré sa používajú len zriedka, stredná (najväčšia) má police, zásuvky na oblečenie a tiež priestor na vešiaky a spodná časť sa používa na uloženie obuvi.

Skrine - foto

V záujme lepšieho pochopenia typov skríň odporúčame navštíviť ďalšiu fotogalériu. Nájdete tu mnoho možností, z ktorých si určite vyberiete ten správny model pre seba. Šťastné prezeranie!