Sasanky (85 fotografií): typy a starostlivosť

Sasanky sú vytrvalé kvety, ktoré vďaka rôznym tvarom a mnohým krásnym farbám získali miesto v lôžkach mnohých záhradkárov. Sasanka, ktorá sa v našej oblasti nazýva "sasanka", vyzerá dobre na pozadí kamenných stavieb av susedstve s inými farbami. Pozoruhodne žije v blízkosti hyacintoidov a narcisov, ako aj poddimenzovaných druhov - iberis, pomněnkov alebo fialiek.

Druhy sasanky

\ t

V súčasnosti existuje viac ako 150 rôznych druhov, ale naše klimatické zóny akceptujú tieto najobľúbenejšie odrody:

sasanka

Je zaslúžene považované za ústrednú „osobu“ svojho druhu a najbežnejšiu inštanciu. Veľmi krásna rastlina, dosahujúca výšky viac ako 40 cm. Má vzácny a vzpriamený kmeň, ktorý sa mení na pomerne veľký (asi 9 cm) kvet. Má makový tvar so zamatovými tyčinkami. Vďaka obrovskej palete si môžete vybrať závod pre každú záhradu.

Anemone de Caen

Tiež pomerne známy zástupca sasanky. Kvitnutie tejto nádhernej kvetiny začína od prvých letných dní, ale po prvých horúčavách padá lístie. Akonáhle korene cítia jesenný chlad, okamžite uvoľnia nové výhonky a opäť ich potešia krásnym kvitnutím. Stonka je pomerne stabilná a vzpriamená, dosahuje výšku 50 až 85 cm, kvety sú samostatné, majú neuveriteľnú farebnú škálu.

Jesenná sasanka

Skupinakvety, kvet, ktorý začína na konci leta a trvá do polovice jesene. Krásne a veľké vytrvalé rastliny s veľmi vysokými stopkami (od 80 do 150 cm). Rôzne odrody môžu mať od niekoľkých až po niekoľko desiatok rozvinutých kvetov. Môžu byť froté, polodvojité alebo obyčajné. Jesenné sasanky dodajú vašej záhrade v tomto temnom období jasné farby.

sasanka japonská

\ t

Ďalší variant hybridného kvitnutia na jeseň. Má pomerne vysoký a silný stonok až 1,5 m. Veľké listy majú tvar rozrezaného peria a tmavo zelenú farbu. Kvety veľkej veľkosti, s froté alebo obyčajnou textúrou. Prezentované v bielych, niekedy ružových odtieňoch so zlatým centrom, klíčia koncom augusta alebo začiatkom septembra.

Sasanka

\ t

Je úplne odlišný od predchádzajúcich odrôd. To nie je veľmi vysoká rastlina (asi 20 - 30 cm) s dostatočne veľkými kvetmi. Kvitnutie začína koncom mája alebo začiatkom júla a trvá približne 15 - 20 dní.

Anemone oakwood

Mimoriadne nenáročná a húževnatá odroda sasanky. Výška dosahuje približne 20 - 30 cm, má biele stonky kvetov (preto je alternatívnym názvom biela sasanka) s priemerom v rozmedzí od 2 do 3,5 cm, vďaka chovateľom dnes nájdete ružové, modré alebo fialové hybridy.

Terry sasanka

Krásna okrasná sasanka, kvitnúca dosť dlho v porovnaní siné druhy kvetov. Výhodne zasadené v skupinách, rovnako ako vytvoriť skalky alebo skaly.

Sasanka

\ t

Väčšina osobitostí starostlivosti závisí od odrody alebo hybridu, ktoré si vyberiete, ale existujú aj univerzálne metódy. Budeme o nich ďalej hovoriť.

Táto rastlina potrebuje priestranný priestor, chránený pred silným prievanom, ako je to len možné. Milujú svetlo, ale zároveň takmer neznášajú horiace lúče svetla. Ak si nie ste istí, s výberom miesta, potom je lepšie pristáť sasanky v čiastočnom tieni. Takéto rozhodnutie im umožní rozvíjať sa a riziko vyhorenia v silnom poludňajšom teple bude minimalizované.

Ideálnou možnosťou by bolo použitie tvrdého dreva, hnojeného hliny alebo rašeliny. Na zlepšenie štruktúry pôdy a zníženie stagnácie vody aplikujte piesok. Ak sa kyslosť zvýši, potom použitie dolomitovej múky alebo dreveného popola pomôže napraviť situáciu.

Pred vysadením kvetu je potrebné vyklíčiť jeho korene, čo je spojené so značným vysušením hľúz po zimovaní. Ale to veľmi opatrne, pretože odnože absorbujú vodu ako špongiu. Ak je príliš veľa tekutiny, sasanky začnú hniť. Zabaľte ich do vlhkej handričky navlhčenej aloe šťavou asi 6 hodín.

Po kroku namáčania umiestnite korene do malého hrnca, potom ho naplňte vlhkou zmesou piesku a pôdy. Ak chcete vytvoriť skleníkový efekt, zakryte ho tenkým sklom alebo vreckom. Pôda by nemala vyschnúť, navlhčiť ju. O 10 - 14 dní neskôrna hľúzach by sa mali objavovať výhonky. V tomto štádiu ich zasadíme do hrnca, ktorý narastá do hĺbky asi dvoch hrubých hľúz. Najvhodnejšia teplota pre klíčenie + 12C, ak je rýchlosť vyššia, výhonky klíčia veľmi rýchlo, ale budú veľmi krehké.

Choďte do procesu vysádzania sasiek, keď bude teplota v miestnosti a na ulici rovnaká. Vykopať hľuzu nie viac ako 5 cm, potom počas týždňa, poskytnúť ochranu pred slnkom na voľné listy, tieňovanie je.

Napájanie a napájanie

\ t

Je ľahké sa starať o sasanky, hlavná vec je zachovať miernu vlhkosť koreňového systému, pretože nadmerná vlhkosť môže viesť k rozkladu. Pomocou mulčovania je možné chrániť pôdu pred nadmerným sušením. Niektoré druhy vyžadujú takéto pokrytie, aby sa vytvorili optimálne podmienky pre klíčenie.

Sasanky sa ľahko vyrovnávajú s nedostatkom vlhkosti v zemi, takže majú dostatok zrážok. Ale ak počasie predstavuje dlhé obdobie sucha, potom je potrebné zavlažovanie. Budete tiež potrebovať vodu rastliny počas rastu alebo pučanie kvetu.

Usporiadajte vrchné obväzy s tekutými hnojivami, ale len v období pučania alebo kvitnutia. Zvážte, že nie je potrebné aplikovať čerstvý hnoj, pri použití sasanky hnijú. Ak ste hnojili pôdu pred výsadbou, potom počas roka nie je potrebné ďalšie krmivo.

Chov sasanky

Vegetatívna reprodukcia sa prakticky nepoužíva na sasanky, semená majú tiež veľmi nízku mieru prežitia a zrná, ktoré sú staršie ako 2 roky, takmer nikdy neklíčajú.

Na zvýšenie pravdepodobnosti lezenia osiva je potrebné stratifikovať. Je potrebné naplniť zrná veľmi plytko, pretože veľmi krehké sasanky nie sú schopné prekonať vrstvu zeme. S ďalšou klíčivosťou kontrolujte zvlhčovanie pôdy, pretože mladí zástupcovia flóry strácajú korene z hnitia, keď sú príliš zvlhčené. Rastliny pochádzajúce zo semien začínajú kvitnúť až po 3 rokoch.

Najvýhodnejšou možnosťou chovu je rozdeliť odnož. Túto operáciu vykonajte na samom začiatku jari, keď prietok miazgy nie je veľmi intenzívny. Nezabudnite mať na pamäti, že každý koreň koreňa by mal mať niekoľko bodov pre rast, to je jediný spôsob, ako získať potrebné množstvo terénnych úprav.

Zimovanie

Takmer všetky druhy sasanky nie sú známe svojou vysokou mrazuvzdornosťou, takže hľuzy sú vykopané na zimné skladovanie. Na zimovanie použite bavlnené alebo papierové vrecká. Miesto korene v piesku, piliny alebo rašeliny, ktoré sa používajú na udržanie potrebnej vlhkosti, teplota by mala byť približne ako v pivnici.

Majte na pamäti, že niektoré odrody stratia listy v polovici leta. Aby sa pri kopaní nerezali korene, označte ich miesto suchou zmesou piesku a prikryte fóliou.

Choroby aškodcovia

Jednou z výhod sasanky je odolnosť voči mnohým chorobám a škodcom. Ich hlavnými nepriateľmi sú slimáci a slimáky. Na boj proti nim aplikujte ošetrenie metalodehydovým roztokom, ale najprv zbierajte škodcov z kríka. Iné odrody sú napadnuté listovým háďatkom - aby sa zachránilo celé lôžko, odstráňte poškodený ker a vymeňte pôdu za dekontamináciu.

Ako už viete z predchádzajúcich oddielov, najväčšou hrozbou pre sasanky je zvýšená vlhkosť pôdy. Vyvíja rôzne parazitické huby, ako je sklerotínia alebo biela hniloba, ako aj perinospróza (populárny názov je „múčnatka“). Na boj proti nim by ste mali používať fungicídy, ktoré môžu zachrániť rastlinu, ak ochorenie ešte nie je v prevádzke.

Sasanky - foto

Veľké množstvo odrôd a odtieňov sasanky vás môže zmiasť pri výbere, ak ste sa predtým nestretli s touto fascinujúcou rastlinou. Pre nejakú systematizáciu, rovnako ako vaše pochopenie odrôd a krásu týchto kvetov, sme zostavili malú fotogalériu. Tieto fotografie odhaľujú citlivosť sasanky a presne vás premýšľajú o ich osídlení vo vašej záhrade. Šťastné prezeranie!