Sadrokartónové stropy (85+ fotografií)

Pri plánovaní opráv, mnohí nevenujú dostatočnú pozornosť dizajnu povrchu stropu, ale márne, pretože je to ich vzhľad, ktorý zohráva významnú úlohu v dizajne miestnosti. Strop má pomerne veľké lietadlo, ktorého usporiadanie môže nielen ozdobiť interiér, ale aj v rôznych stupňoch, upraviť priestor, zdôrazniť potrebné zóny. Vedúca úloha medzi modernými dokončovacími materiálmi pre strop je obsadená sadrokartónovými doskami, čo umožňuje vytvoriť skutočné interiérové ​​pôžitky. V našom článku sa pozrieme na to, aké typy sadrokartónových stropov existujú a ako si vybrať správnu konfiguráciu pre jednu izbu.

Vlastnosti gisokartonu

Popularita stavieb zo sadrokartónu, ktoré sa často používajú pri usporiadaní moderných interiérov, je spôsobená ich jedinečnými vlastnosťami. Materiál je vyrobený, ako je už zrejmé z názvu, zo sadry, ktorá je obložená lepenkou. Prídavné sú aj adhezívne aditíva, ako aj látky, ktoré sú schopné zvýšiť určité vlastnosti (voda, požiarna odolnosť). V interiéri je sadrokartón schopný udržiavať zdravú mikroklímu, nevypúšťa škodlivé látky, takže môže byť klasifikovaný ako materiály šetrné k životnému prostrediu a môže byť bezpečne použitý na usporiadanie akýchkoľvek priestorov, vrátane spální, pre deti. Výhodou je flexibilita materiálu pri spracovaní, takže sa používa nielen pri stavbe rovných podláh, ale aj pri projektovaní.oblúky, výklenky, svahy, akékoľvek tvarované vzory.

Dnešný výrobca vyrába rôzne typy sadrových dosiek, ktoré sa líšia svojimi technickými vlastnosťami a táto skutočnosť sa musí zohľadniť pri vykonávaní stavebných prác. Napríklad, steny (štandard) sadrokartónu možno použiť na výstavbu dekoratívne, zvukotesné interiérov. Strop - tenší, jeho hrúbka je o niekoľko milimetrov menšia ako hrúbka štandardných listov. To je ideálne pre vytváranie viacúrovňových stropných konštrukcií s usporiadaním rôznych zakrivených tvarov a oblúkov. Pre miestnosti, ako je kúpeľňa, kuchyňa je lepšie zvoliť vlhkosť-odolné sadrokartónové dosky, obsahujúce antiseptické látky, ktoré zabraňujú tvorbe plesní a húb (k dispozícii v zelenej farbe). Ohňovzdorné plechy majú špeciálne označenie, ktoré sa aplikuje na oboch stranách červeným atramentom. Používajú sa pri usporiadaní priestorov so špeciálnymi požiadavkami na požiarnu bezpečnosť.

Existuje aj osobitný druh - klenutý. Listy sú pozoruhodné svojou špeciálnou rýdzosťou, nepresahujúcou 6 mm. Jeho cena je vyššia, než je obvyklé, pretože obsah sklolaminátu v kompozícii, však materiál umožňuje postaviť najviac kľukatých štruktúr, ktoré nemôžu byť vyrobené z iných typov materiálu.

Napriek tejto rôznorodosti sú všetky tieto typy spojené viacerými pozitívnymi vlastnosťami: jednoduchá inštalácia, nízka hmotnosť, vynikajúca zvuková izolácia, trvanlivosť. Stavba sadrokartónových konštrukcií na strope umožňujemaskovať akékoľvek povrchové nedokonalosti, skryť komunikácie, vrátane elektrických drôtov, krásne usporiadať osvetľovací systém, a tiež poskytnúť mnoho možností pre zdobenie.

Odrody sadrokartónových stropov

\ t

Spočiatku boli sadrokartónové dosky použité výlučne na vyrovnávanie povrchov a vytváranie rovných priečok. Ale túžba ľudstva pre krásnu viedla k vzniku mnohých spôsobov, ako usporiadať nádherné dekoratívne vzory, niekedy zarážajúce svojimi zručnými formami.

Stropy sádrokartónových podláh

\ t

Takéto stropy sú najjednoduchším typom dekorácie, ktorá sa dá plne realizovať samostatne a má základné stavebné zručnosti. Môžu pôsobiť buď ako hotový náter alebo slúžiť ako odrazový mostík pre konštrukciu viacúrovňovej konštrukcie. Usporiadanie sa vykonáva v krátkom čase - stačí, aby sa na povrchu stropu správne postavil kovový rám, vyrobili sa elektrické rozvody a plášte, ktoré vyhovujú veľkosti. Potom môžete začať dokončovacie práce - maľovanie, zdobenie strečového plátna, tapetovanie a pod. Jednoúrovňový dizajn je ideálny pre miestnosti s nízkymi stropmi, pretože „kradne“ malý priestor, môžete osvetľovací systém vybaviť bez viditeľných vodičov.

Viacúrovňové sadrokartónové stropy

\ t

Komplexnejšia možnosť, ktorá predpokladá prítomnosťniekoľko "podlaží" v dizajne. Takéto stropy slúžia ako vynikajúca voľba pre zónovanie priestoru miestnosti, označujúc toto alebo toto územie s kučeravými prvkami. Umožňujú diverzifikovať osvetľovací systém, kde okrem hlavného zdroja môžu byť LED, neónové svetlá, reflektory. Voľba dizajnovej metódy je veľmi veľká: od jednoduchého dvojstupňového obvodu až po komplexné zloženie ostrovov - všetko závisí len od vašej predstavivosti a štýlu. Ak vezmeme do úvahy najobľúbenejšie konfigurácie, môžeme rozlišovať nasledovné:

1. Rámec. Z názvu je zrejmé, že konštrukcia sadrokartónu bude umiestnená, podobne ako rám, po obvode miestnosti. Môže sa skladať z dvoch alebo troch krokov až do polovice metra. Spravidla sú v ňom umiestnené reflektory a svetlá.

2. Diagonála. Takéto stropy majú plochú základňu, ktorá je konvenčne rozdelená diagonálne z jedného uhla na opačný a na jednej strane je vytvorená viacúrovňová štruktúra. Deliaca čiara podľa vlastného uváženia môže byť rovná alebo zakrivená.

3. Zonal. V tomto prípade je stavba v niekoľkých úrovniach postavená nad určitou zónou miestnosti, napríklad nad posteľou v spálni. Môže mať akýkoľvek tvar alebo opakovať tvar územia, ktoré sa nachádza pod ním.

4. Ťažké. Stropy majú obzvlášť zložitú štruktúru, ktorá sa nedá ľahko vybudovať bez primeraných zručností - je lepšie obrátiť sa na služby profesionálov. Za týmto účelomStropy zahŕňajú:

Predmety, ktoré sú geometrickými tvarmi, kvety, často umiestnené v strede povrchu stropu. Takéto návrhy sú vybavené osvetlením, kontrastným lemom, abstrakciami - náhodne umiestnené prvky rôznych konfigurácií, vrátane špirály, kombinujú rôzne typy osvetlenia a farebných riešení.

V poslednom období získali obľubu najmä „plávajúce“ konštrukcie sadrokartónových dosiek. Sú to prvky, ktoré sú pripevnené k stropu alebo k štartovaciemu jednoúrovňovému stropu s kovovými kolíkmi. Navonok, zdá sa, že štruktúry sú „zavesené“ vo vzduchu a podsvietenie pomáha zlepšiť efekt. Výhodou tohto dizajnu je, že môžete pravidelne meniť zloženie, otáčať časť v jednom alebo druhom smere.

Výzdoba sadrokartónových stropov

\ t

Dizajn sadrokartónových dosiek umožňuje použitie rôznych metód konečnej úpravy. Najjednoduchšie - maľovanie - sa používa najčastejšie pre jednoúrovňové stropy, ale v zložitejších štruktúrach môže hrať dôležitú úlohu - obvod sa často vykresľuje v bielych a svetlé farby sa používajú pre vnútorné roviny. Farby môžu ľahko zdôrazniť jednotlivé detaily komplexného stropu, vybrať si akúkoľvek farbu a odtieň. Sadrokartónové stropy môžu byť omietnuté alebo prelepené tapetou. Tapeta vyzerá na povrchu stropu neobvykle. Obrázok by mal byť zvolený tak, aby zodpovedal štýlu afunkčný účel miestnosti. Napríklad v spálňach často nájdete tapety, ktoré napodobňujú nekonečný nebeský povrch, kvetinové motívy av obývacej izbe, vyrobené v duchu šľachty, krásne vyzerajú plachty, ktoré sa podobajú starým freskám.

Stretchové tkaniny vyčnievajú v modernom spôsobe dokončovania stropu sadrokartónu. Môžu byť matné, lesklé, textilné, ale v každom prípade slúžia ako hodná dekorácia. Matné povrchy sú častejšie vyberané pre miestnosti zdobené klasickými, retro, etnickými štýlmi a lesklými reflexnými stropmi, ktoré sú mimochodom ideálnym riešením pre malé miestnosti, vhodnejšie pre moderné prúdy.

Sadrokartónové stropy v interiéri

\ t

Strop sadrokartónu v chodbe alebo chodbe

Voľba konfigurácie stropu pre konkrétnu miestnosť závisí od veľkosti a funkčného zaťaženia. Pre miestnosti s malými stropmi je lepšie dávať prednosť jednoúrovňovým stavbám alebo dvojúrovňovým, ktoré nemajú zložité tvary. Vizuálne „zdvihnutie“ steny pomôže vstavaným svetlám umiestneným po obvode sadrokartónového dizajnu. Táto možnosť môže byť dobrým riešením pre chodbu alebo chodbu, ktoré majú skôr stiesnené rozmery. Ak má vstupná hala vysoký strop, môžete nainštalovať klenuté, oblúkové sadrokartónové stropy.

Strop sadrokartónu v kuchyni

V kuchyniSádrokartónové stropy po obvode sa tiež používajú najčastejšie a vybavujú kroky bodovými svietidlami. Ak je kuchyňa v kombinácii s obývacou izbou - rovina stropu vám umožní predstaviť rôzne zonálne formy, ktoré označujú územie pracovného priestoru, jedáleň alebo rekreáciu. Vzhľadom k tomu, varenie procesy sú zúriace v kuchyni, sadrokartónový strop s roztiahnutým lesklým plátnom, ktoré sa ľahko umyje, bude najlepšou voľbou.

Strop sadrokartónu v detskej izbe

V škôlke je dôležité, aby sa priestor nepreťažoval, takže veľké časti sa tu používajú výlučne na vymedzenie zóny. Zvyšok povrchu stropu by mal vyzerať pokojne. Môžete maľovať povrch v jemných odtieňoch alebo vyzdvihnúť tapetu s obrázkami oblohy, kvety, motýle.

Strop so sadrokartónovými doskami v spálni

V spálni zohráva osobitnú úlohu dizajn stropu - koniec koncov, toto je prvá vec, ktorá sa objaví pred zrakom v čase prebudenia, takže by ste nemali byť horliví s komplexnými zložitými návrhmi. Môžu to byť lakonické jednoúrovňové konštrukcie alebo viacúrovňové štruktúry, ktoré jemne porazia určité zóny, napríklad nad lôžkom. Zmyselná, uvoľnená nálada vytvorí vstavaný systém osvetlenia.

Strop sadrokartónu v obývacej miestnosti

To je miesto, kde môžete naozaj "potulovať sa", robiť sádrokartónové strop - to je obývacia izba, najmä ak tomá pevné rozmery. Samozrejme, musíte dodržiavať štýl dizajnu, ale podiel nečinnosti nebolí. Krásne viacúrovňové dizajny, ktoré majú svetlé farby s multifunkčným systémom osvetlenia, tu budú vyzerať. Niektoré prvky často zdobia niektoré oblasti: nad krbom, TV, jedálenským stolom, veľkou mäkkou pohovkou.

Konštrukcia stropu sadrokartónu - foto

Na záver tejto revízie odporúčame navštíviť galériu, kde najlepšie fotografie ukazujú nádherné príklady konštrukcie sadrokartónových stropov. Šťastné prezeranie!