Reštaurovanie kuchynského nábytku vlastnými rukami

Postupom času aj tie najdrahšie a vysoko kvalitné náhlavné súpravy nainštalované v kuchyni strácajú svoju pôvodnú príťažlivosť. Neustála prevádzka v podmienkach teplotných zmien, vysokej vlhkosti a potreby častého čistenia s použitím abrazívnych alebo alkalických čistiacich prostriedkov vedie k zlyhaniu armatúr, deformácii materiálu, zmene farby fasád a mnohých ďalších nepríjemných javov.

Ak nákup nových skriniek nie je vo vašich plánoch, stojí za to pokúsiť sa vykonať reštauráciu kuchynského nábytku tak, aby sa opäť stal dekoráciou miestnosti. Na prvý pohľad sa to zdá neuveriteľne ťažké realizovať, ale v skutočnosti je postup dosť fascinujúci a celá rodina môže urobiť transformáciu situácie.

Kedy je potrebná obnova?

Kedy je potrebné aktualizovať náhlavnú súpravu? Je ľahké určiť:

 • telo je stále silné, ale fasády sú pokryté odrezkami, trieskami, škrabancami;
 • tukové škvrny, stopy horúceho riadu sa objavili na stolovej doske a deformovali sa vplyvom vlhkosti;
 • je potrebné nahradiť alebo „transplantovať“ príslušenstvo na iné miesto;
 • stať sa nudným zastaraným dizajnom alebo vznikla potreba zmeniť farbu po vymaľovaní miestnosti.

Zmena kuchyne bude stáť málo, ak si premyslíte vopred nový dizajn, vyberiete si kvalitné, ale lacné materiály. Všetko, čo je potrebné, je kreatívny prístup k práci, ako aj dostupnosť voľného časuReštaurovanie kuchynského nábytku vlastnými rukami.

Možnosti metód obnovy

Výmenu funkčných prvkov (stoly, fasády, okná, zástery) by samozrejme mal vykonávať len profesionálny majster. V prípade potreby je možné vykonať aj reštaurovanie fasád kuchynského nábytku:

 • vymeniť kovania;
 • náterové farby, prírodné drevo;
 • dekoratívne nálepky alebo fólie.

Ak je to žiaduce, je možné vytvoriť skutočné umelecké dielo z typického nočného stolíka, nevšedných skriniek, nudných boxov.

Zmeniť príslušenstvo

\ t

Na obnovenie funkčnosti nábytku by sa najprv mala venovať pozornosť slučkám, rukovätiam, vodidlám. Kovanie môže fungovať správne, ale jeho montážne body sú často uvoľnené, materiál skrine a predné panely sa rozpadajú, montáž stráca spoľahlivosť. Táto situácia si vyžaduje presun dverných prístreškov alebo držadiel.

Práca sa vykonáva v niekoľkých etapách:

 • demontáž starých častí;
 • označenie otvorov vo vybranom bode pripojenia;
 • vŕtanie otvorov;
 • montážna montáž.

Staré diery musia byť skryté pod tmelom na báze akrylu. Výsledkom je, že skrine opäť potešia aj dvere a vynikajúcu prácu.

Samolepky pre interiér

Ak obnova fasád MDF spočíva len v potrebe zakryť malé vady, táto metóda bude veľmi relevantná.

Na dverách náhlavnej súpravy budePozrite si harmonicky nálepky reštaurácie tému:

 • riady;
 • zelenina alebo ovocie;
 • sladkosti;
 • šálky čaju alebo kávy;
 • tematické nápisy.

Dokonca aj dieťa sa dokáže vyrovnať so zafixovaním samolepiek. Ochrannú vrstvu je potrebné odstrániť len z lepidla, jemne rozotrieť nálepku na povrch. Mimochodom, dekor môže byť kedykoľvek odstránený, aby ho nahradil novým.

Decoupage

Páči sa vám Provence-style cuisine? Vykonajte reštaurovanie vášho starého a nudného kuchynského nábytku pomocou dekoračnej techniky zvanej decoupage. Materiál na to môže byť tkanina, plátno, pohľadnice a dokonca aj obyčajné noviny.

Pre požadovanú prácu:

 • štetka na úzke štetiny;
 • špachtľa;
 • tmel na drevo;
 • brúsny papier;
 • rozpúšťadlo;
 • lepidlo PVA;
 • lak.

Povrchová úprava čelných panelov začína brúsením hrubým a potom jemnozrnným brúsnym papierom. Potom sa najmenšie trhliny jemne trela tmelom. Aby bol povrch hladký a pohodlný na prácu, kompozícia sa aplikuje v 2 vrstvách, pričom prvá vrstva sa nechá dobre zaschnúť. Rozpúšťadlo sa pred nalepením materiálu odmastí.

Na lepidlo PVA sa prilepí tkanina, papier alebo plátno. Po zaschnutí naneste v 4-5 vrstvách, pomocou pružnej kefy, aby ste zabránili vzniku svetlých škvŕn. O deň neskôr sa môže headset už použiť.

Lepenie filmom

Táto metóda je vhodná na rýchlu a nenákladnú obnovu kuchynských frontov.Vinylový povlak s nižšou samolepiacou vrstvou sa vyznačuje množstvom výhod:

 • dobrá pevnosť;
 • odolnosť voči vlhkosti a vysokej teplote;
 • nevybledne na priamom slnečnom svetle;
 • dlhodobo zachováva jas odtieňov.

Je vhodné pracovať s materiálom a jeho nízka cena umožňuje obnovu kuchynských fasád bez veľkého poškodenia rozpočtu.

Pred prilepením dvierok z pántov je povrch očistený od nečistôt, ošetrený odmasťovacou zmesou a potom jemne narovnajte fóliu rukami a špachtľou. Vzduchové bubliny sa objavia prepichnuté ihlou. Ak sa po prvýkrát nedalo samolepiť bez nepravidelností a záhybov, odtrhnite kus a pokúste sa pracovať s novým. Použitý materiál by mal byť odhodený, monotónny film je možné zakúpiť v budovách alebo predajniach tapiet. Ak chcete, aby sa kuchyňa stala nielen krásnou, ale aj nezvyčajnou, objednajte si náter s tlačou fotografií.

Ratan

Obnovenie fasád MDF zabezpečuje aj používanie prírodných materiálov. Vzhľad kuchyne premení ratanové plátno. Vďaka svojej zaujímavej štruktúre a teplému odtieňu sa miestnosť stane pohodlnejšou. Pred začatím práce sa narezané na vhodnú veľkosť kusov látky namočia vo vode na pol hodiny. Mokrý materiál sa aplikuje na pripravený povrch, namazaný superglue alebo bielym lepidlom. Pre väčšiu spoľahlivosť na okrajoch mono fixujte ratanový nábytok so zošívačkou na nábytok. Pozdĺž obvodu fasádnej súpravy -tenké prúžky ukotvené k sebe v uhle 45´.

Dokonca aj na fotografii, reštaurovanie kuchynského nábytku s ratanovou látkou vyzerá domácky. Táto možnosť je ideálna pre transformáciu klasických slúchadiel. Sušený ratan bude navlečený ako šnúrka. Pôsobivý materiál si dlhodobo zachováva vonkajšiu príťažlivosť, nereaguje na nepriaznivé vplyvy vonkajších faktorov.

Farbenie

Obnovenie fasád zo zoskupenia sa môže uskutočniť použitím farebných zmesí. Niektorí remeselníci odporúčajú použitie auto smaltu, ktorý sa nebojí žiadnej vlhkosti, alebo vysokých teplôt, alebo vniknutia kyslých čistiacich prostriedkov.

Postup sa uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 • demontáž fasády: dvere sú odstránené z pántov, sklenené vložky sú odstránené alebo dočasne prilepené, príslušenstvo je odskrutkované;
 • povrch je brúsený brúsnym papierom;
 • so špeciálnym základným náterom na spracovanie dreva pokrýva celú časť v 2 vrstvách;
 • postupovať priamo k farbeniu pomocou štetca alebo valčeka.

Reštaurovanie prírodného kuchynského nábytku z tvrdého dreva si vyžaduje následné lakovanie. Pomocou štetca sa transparentná kompozícia rovnomerne nanesie na lakované drevo, čím sa jeho farba stane jasnejšou. Aby sa dosiahol estetický výsledok, je potrebné aplikovať 3 až 4 vrstvy laku, aby sa každá vrchná vrstva stala tenšou ako dno.

Inštalácia nových fasád

\ t

Najjednoduchší spôsob obnovy lesklého a akéhokoľvek iného kuchynského nábytku je inštalovaťnové vonkajšie panely. V stolárskych predajniach si môžete objednať moderné fasády, ktoré dávajú majstrom merania starých. Zákazníci majú možnosť vybrať si materiál, z ktorého budú vyrobené, ich farbu, typ kovania. Ak nie ste schopní sa s meraniami vyrovnať sami, môžete volať špecialistu doma Sprievodca vykoná všetky potrebné výpočty a potom nainštaluje hotové fasády.

Výmena pracovnej dosky

Na obnovu vzhľadu kuchynského nábytku nestačí obnova MDF alebo drevených fasád. Stolová doska, najpoužívanejší prvok náhlavnej súpravy, tiež vyžaduje upratovanie. Ťažké horúce panvice sa naň kladú, jedlo sa na ňom rozreže, mäso sa porazí. Nie je prekvapujúce, že jeho povrch sa rýchlo rozpadá. Pracovnú dosku môžete aktualizovať niekoľkými spôsobmi.

1. Ozdobte keramickými dlaždicami

Mozaika malých dlaždíc je položená na brúsnom stroji a na povrchu upravenom lepidlom. Prvky by sa mali dotýkať pevne, bez medzier. Po 6-8 hodinách po pokládke sa vykonáva injektáž, a keď je všetko úplne suché, prikryjeme 3-5 vrstvami laku na nábytok.

2. Inštalácia bezpečnostného skla

Metóda pôvodnej aktualizácie. Stolík sa čistí, k nemu sa prikladajú drevené dosky, ktoré rozdeľujú celý povrch do sektorov ľubovoľného tvaru. Potom je každý z nich naplnený dekoratívnym materiálom: expandovaná hlina, kamienky, veľké korálky, kávové zrná a iné veci. Tvrdené sklo odolné voči nárazom sa umiestni na vrch,upevnenie pomocou skrutiek alebo lepenie špeciálnym lepidlom.

3. Inštalácia novej pultu

Stará sa odstráni a iná sa nainštaluje na jej miesto. Výmena by mala byť zverená odborníkom.

Na aktualizáciu vzhľadu kuchyne nie je potrebné vynaložiť obrovské množstvo na nákup módnej náhlavnej súpravy. Samoobslužné reštaurátorské práce vám ušetria rodinný rozpočet a realizujú vaše osobné dizajnérske fantázie.